Ekspert: Decyzje UE prestiżowo bardzo dotkliwe dla Rosji

06.03.2014 20:42
Prezydent Rosji Władimir Putin

Prezydent Rosji Władimir Putin (Fot. Yuri Kadobnov (AP Photo/Yuri Kadobnov, Pool))

- To, co w tej chwili uczyniła Unia Europejska, to są kroki we właściwym kierunku - komentuje dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Ukraińskiej Jan Piekło. - Decyzje UE są prestiżowo bardzo dotkliwe dla Rosji. Putin czuje się dotknięty - ocenia.
- Ukraina desperacko potrzebuje w tej chwili ostrego, stanowczego stanowiska wspólnoty transatlantyckiej: Stanów Zjednoczonych i UE. Dobrze byłoby, aby to stanowisko wspierało integralność Ukrainy jako państwa - tak Jan Piekło komentuje dzisiejszy szczyt Unii Europejskiej.

Problem Rosji: gospodarka

Według eksperta Rosja traktuje kwestie Ukrainy prestiżowo. - Decyzje UE są prestiżowo bardzo dotkliwe dla Rosji. Putin czuje się dotknięty, a cała retoryka dyplomatyczna Rosji jest skierowana na pokazywanie, jak obłudny jest Zachód - ocenia.

Jako przedmiot sporu przedstawia też zagadnienia gospodarcze. - Jeżeli Amerykanom uda się dogadać z Iranem, to spadną ceny ropy naftowej i to bardzo boleśnie uderzy w gospodarkę rosyjską. Już widać po giełdzie, że Rosjanie mają problem z kursem rubla, ze spółkami notowanymi na giełdach - twierdzi Piekło.

Europa mówi jednym głosem

- Europa powoli zaczyna chcieć mówić jednym głosem: ciągle jeszcze sytuacja nie jest idealna, ale zdaje się, że Władimir Putin uczynił wszystko, aby przekonać Europę, że powinna mówić własnym głosem - uważa dyrektor fundacji. Jego zdaniem wynika to też z faktu, że "prorosyjski parlament Krymu zdecydował się na poddanie się Moskwie, czyli na przyłączenie Krymu do Federacji Rosyjskiej". - Ta decyzja będzie blokowana przez prawodawstwo ukraińskie, zaczyna się przepychanka - podsumowuje.

Chcesz na bieżąco śledzić sytuację na Ukrainie? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Zobacz także
Komentarze (339)
Zaloguj się
 • alex1w

  Oceniono 355 razy 213

  Przecież Putina delikatnie mówiąc, wali jak jest postrzegany w europie.
  Dla niego liczy się tylko jak jest postrzegany w Rosji i tu osiągnął swój cel.

 • alex1w

  Oceniono 378 razy 184

  Po tym ciosie Rosja już się nie podniesie...
  po prostu skona ze śmiechu.

 • advocatusdiaboli0

  Oceniono 131 razy 87

  Oj chyba stracę posadę, bo jako Advocatus Diaboli nie powinienem stawać w opozycji do Piekła. Niech tam. Panie Janku, UE błaźni się tym biciem piany. Od poczatku było wiadomo, że nie będzie sankcji gospodarczych, bo Zachodem rzadzi pieniądz, a stracić prestiż u hipokrytów, obłudników i oszustów, to raczej zaszczyt dla Putina. Jedyne czego się boję, to że polski rząd da się podpuścić i pójdzie, jak to okreslił minister Sikorski, o "fazę" dalej niz UE, i jak zwykle obudzimy sie z reką w nocniku. Juz widzę radość Kowalskiego z podwyżek cen gazu, no bo ważne, żeby dokuczyć Putinowi.

 • kostuh

  Oceniono 162 razy 60

  Z każdym litrem paliwa kupionym na stacji benzynowej wysyłacie Putinowi 2 ,7 zł na czołgi i armaty. Jeśli możecie odpuście sobie jazdę do pracy samochodem, przesiądźcie się na tramwaj/autobus/rower. Zwolnijcie na autostradach/ drogach krajowych zamiast 150 jedźcie 100 albo 90.
  Zaoszczędzicie i ten pieniądz zostanie w Polsce a nie pójdzie na gnębienie narodów i bomby.
  Redukcja zużycia paliwa o 20% to 20 mld zł mniej dla tego bandyty. I 20 mld więcej w naszych kieszeniach.

  Jedyne co my możemy zrobić to zmienić styl życia. Nasze koncerny naftowe będą miały mniejsze obroty ale za to inne firmy je zwiększą bo wydamy te pieniądze na coś pożyteczniejszego niż bomby i amunicja dla tego zbrodniarza. Te 20 mld zł przez najbliższe 5 lat to spora kilka tysięcy mniej czołgów dla tego szaleńca

 • alex1w

  Oceniono 338 razy 54

  Ludzie! Nie kupujcie po prostu Ruskich towarów (patrzcie gdzie zdiełano:)), nie chodźcie do ruskich knajp i restauracji.
  Może małe... ale może odrobinę gnoja zaboli.

 • czciciel_stworzonego

  Oceniono 85 razy 53

  Unia Europejska to sobie może co najwyżej paradę równości zrobić... Putin miałby się przestraszyć tych zachodnich żałosnych pajaców?

 • junk92508

  Oceniono 86 razy 42

  Ta... głęboko dotknięty ... w rowek ... językiem ...

  Jedyne z tego co ma jakąkolwiek siłę to dogadanie się z Iranem by obniżyć ceny ropy.

  Bo ze spadków na giełdzie się śmieje - Rosjanie odkupią swoje spółki po niższych cenach
  za to co dostaną dzięki zwyżce cen ropy i gazu... a jak się uspokoi to znów sprzedadzą Zachodowi by potem znów wywołaćy kryzys i odkupić...

 • sexsystem

  Oceniono 83 razy 23

  Polska musi miec głowice termojeadrowe jezeli chce czuc sie bezpieczna Ukraina oddała atomówki i wyszła na tym jak zabłocki na mydle

 • samodzielnie_myslacy7

  Oceniono 59 razy 9

  Na ARD właśnie był krótki reportaż o ukraińskich faszystach i banderowcach. Niemcy w miarę obiektywnie przedstawiają sytaucję, starają się pokazać konflikt i racje z obu stron. A nie taka sku...ska, jednostronna, antyrosyjska propaganda jak w polskich mediach. Uprzedzając wszystkie brednie o tym, że jestem ruskim agentem pragnę oświadczyć, że programy niemieckie są dostępne za darmo na satelicie:)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje