Ekspert: Decyzje UE prestiżowo bardzo dotkliwe dla Rosji

06.03.2014 20:42
Prezydent Rosji Władimir Putin

Prezydent Rosji Władimir Putin (Fot. Yuri Kadobnov (AP Photo/Yuri Kadobnov, Pool))

- To, co w tej chwili uczyniła Unia Europejska, to są kroki we właściwym kierunku - komentuje dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Ukraińskiej Jan Piekło. - Decyzje UE są prestiżowo bardzo dotkliwe dla Rosji. Putin czuje się dotknięty - ocenia.
- Ukraina desperacko potrzebuje w tej chwili ostrego, stanowczego stanowiska wspólnoty transatlantyckiej: Stanów Zjednoczonych i UE. Dobrze byłoby, aby to stanowisko wspierało integralność Ukrainy jako państwa - tak Jan Piekło komentuje dzisiejszy szczyt Unii Europejskiej.

Problem Rosji: gospodarka

Według eksperta Rosja traktuje kwestie Ukrainy prestiżowo. - Decyzje UE są prestiżowo bardzo dotkliwe dla Rosji. Putin czuje się dotknięty, a cała retoryka dyplomatyczna Rosji jest skierowana na pokazywanie, jak obłudny jest Zachód - ocenia.

Jako przedmiot sporu przedstawia też zagadnienia gospodarcze. - Jeżeli Amerykanom uda się dogadać z Iranem, to spadną ceny ropy naftowej i to bardzo boleśnie uderzy w gospodarkę rosyjską. Już widać po giełdzie, że Rosjanie mają problem z kursem rubla, ze spółkami notowanymi na giełdach - twierdzi Piekło.

Europa mówi jednym głosem

- Europa powoli zaczyna chcieć mówić jednym głosem: ciągle jeszcze sytuacja nie jest idealna, ale zdaje się, że Władimir Putin uczynił wszystko, aby przekonać Europę, że powinna mówić własnym głosem - uważa dyrektor fundacji. Jego zdaniem wynika to też z faktu, że "prorosyjski parlament Krymu zdecydował się na poddanie się Moskwie, czyli na przyłączenie Krymu do Federacji Rosyjskiej". - Ta decyzja będzie blokowana przez prawodawstwo ukraińskie, zaczyna się przepychanka - podsumowuje.

Chcesz na bieżąco śledzić sytuację na Ukrainie? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Zobacz także
Komentarze (339)
Ekspert: Decyzje UE prestiżowo bardzo dotkliwe dla Rosji
Zaloguj się
 • bambosz0

  Oceniono 1 raz 1

  Ciekawe,czy Putin o tym wie.. Wicie,Rosja to taki mały kraik,co to wszyscy się znają i są na "ty".. Pewnie zaraz ogłoszą stan klęski towarzyskiej.. Najgorzej będzie z tym bachorami które nie nauczą sę rosyjskiego.. To wszystko wina Putina..

 • czesarna

  Oceniono 2 razy -2

  Nieoznakowany to jednak Rosjanin! To czysta kpina identyfikować nieoznakowanego. Nikt inny - tylko Putin mógł wpaść na takie działanie i takie "skryte pozory".
  Putin swoimi rządami wykazał niezbicie, że już doprowadził Rosję do takiej pozycji na świecie, że żaden trzeźwo myślący rząd nie powinien jej traktować jako partnera w stosunkach dwustronnych.
  Dużo czasu zajmie następcom Putina naprawa reputacji Rosji na arenie międzynarodowej.

 • excorporate

  Oceniono 2 razy -2

  Jak coś może być dotkliwe prestiżowo, dla polityka i kraju który prestiżu już nie ma?

 • arahat1

  Oceniono 4 razy 0

  jak an razie to doplacamy rolnikom ze sciany wschodniej bo swienie rosna a ruski nie chca ich...pytanie do eksperta: czy ukraincy rozliczyli sie za wolyn? bo od bardzo dluga cisza w eterze jakby wolynia nie bylo...

 • macborys

  Oceniono 2 razy 2

  Tzen Pieklo to jest oplacany przez kogo, bo ja przez Francje.

 • macborys

  Oceniono 1 raz 1

  warto poswiecic swoja dume dla ratowania wspolziomkow.

 • zalogopeda

  Oceniono 3 razy 3

  kazdy Ekspert ma teraz swoje 4 paragrafy slawy. Niewazne, co powie (bo jutro bedzie dwoch innych ekspertow, a wczoraj bylo trzech). Z drugiej strony... wazne, co powie, najlepiej, zeby powiedzial cos smiesznego (sprzecznego ze zdrowym rozsadkiem). Wtedy rzucamy sie do komentowania, komentarzy jest juz ponad 300 (a nie, dajmy na to, 30), co mozna przedstawic reklamokupcom na ladnym wykresie, bo rzekomo przeklada sie to na czas wyswietlania ich reklam (dluzszy). Wojna, albo prawie wojna, to swietny interes, rowniez dla srodkow masowego przekazu. Zatem... wiecej Ekspertow!

 • jedyny_leon

  Oceniono 3 razy 3

  Musi do was wszystkich dotrzeć tao, że możecie Rosji i Władkowi skoczyć. Nic nie zrobicie i nic nie jest prestiżowo dotkliwe, bo po prostu i Rosja i Rosjanie....:-) ni i Władek maja to w głębokim poważaniu. Jedynym sposobem na dotkliwe odczucie przez Rosję jest porządne lanie "dupska" przez zjednoczoną Twierdzę Europa. To jest jedyne wyjście, jeśli nie chcemy, by po smierci , Putin pokazywał nam z nieba fakusa!

 • cypich

  Oceniono 5 razy 3

  Osiągnięcia Władimira Putina na skutek napaści na Ukrainę:
  1. Zmarnowanie w 1 dzień 50 miliardów USD wydanych na poprawę wizerunku przez zorganizowanie Olimpiady Zimowej w Soczi
  2. Zmarnowanie kolejnych 50 miliardów USD bez działań sankcyjnych z Zachodu 50 miliardów dolarów na giełdzie
  3. Zmarnowanie kolejnych ponad 10 miliardów USD przez Bank Centralny Rosji w obronie rubla (a przypominam, że ani jedna sankcja nie była wprowadzona!)
  4. Destabilizacja sytuacji na Ukrainie, w Europie, na świecie
  5. Ryzyko kolejnych destabilizacji na skutek stworzenia przez Putina zagrożenia Turcji i Tatarów krymskich
  6. Ryzyko zamknięcia cieśniny Bosfor przez Turcje
  7. Otworzenie Europie oczu na to, że robi interesy z potencjalnym bandytą
  8. Otworzenie oczu krajom jak Białoruś czy Kazachstan, że mogą być następne
  9. Otworzenie oczu każdemu państwu, które zastanawiało się nad przyjęciem rosyjskiej bazy, co może się stać (a Rosjanie chcieli otworzyć 100 nowych takich baz, teraz każdy kraj się zastanowi 10 razy nim wpuści takiego „gościa”)
  10. Narażenie gospodarki rosyjskiej na ataki spekulantów zmierzające do wydrenowania rezerw walutowych (Rosja nie może zmienić waluty rezerw, bo Chiny wpadną we wściekłość gdy dolar spadnie, a USA z kolei będzie zachwycone że mogą lepiej konkurować gospodarczo na świecie)
  11. Narażenie kont oligarchów rosyjskich na blokadę
  12. Narażenie oligarchów rosyjskich na brak wiz i brak handlu
  13. Narażenie się na wywalenie z WTO (do której tak bardzo się starali dołączyć)
  14. Narażenie Rosji na wywalenie z G8 (do której tak bardzo się starali dołączyć)
  15. Blokada akcesji do OECD
  16. Narażenie na fiasko rozmów o gazie i ropie z Rosji
  17. Utrata projektu South Stream
  18. Stworzenie nowego wroga u swoich granic (Ukraina), przedtem Gruzja, tworzenie wokół siebie nienawiści państw sąsiadujących
  19. Potwierdzenie, że Gruzja miała rację ostrzegając przed Putinem
  20. Utrata potencjalnych projektów gospodarczych na Ukrainie
  21. Otwarcie eksportu gazu przez USA (USA jest teraz największym producentem gazu na świecie, Rosja jest – a w zasadzie to chyba jednak była – największym eksporterem)
  22. Przyspieszenie prac nad stworzeniem wolnego obszaru gospodarczego między UE i USA
  23. Utrudnienie projektów gospodarczych w Europie
  24. Zamknięcie współpracy NATO- Rosja
  25. Zwrot w polityce „resetu” USA-Rosja
  26. Blokada eksportu technologii naftowej do Rosji
  27. Blokada eksportu wyższej technologii do Rosji
  28. Całkowita utrata wiarygodności międzynarodowej gospodarczo-politycznej (jak można umowy z Rosją podpisywać skoro ona ich nie dotrzymuje)
  29. Narażenie się Chinom na próby destabilizowania (Chiny mają Tybet, chciałyby Tajwan itp. a więc separatyzm nie jest im na rękę w żadnym stopniu)
  30. Narażenie gospodarki światowej na kryzys (a jeszcze nie wyszliśmy z poprzedniego!) przez co wiele gospodarek świata będzie rozwijać się wolniej, nie będą zadowolone z działań Rosji
  31. Narażenie Mistrzostw Świata 2018 w Rosji w piłce nożnej (prawdopodobnie się nie odbędą)
  32. Całkowita utrata wiarygodności po groźbach, że nie będą spłacać swoich 600 miliardów USD kredytów
  33. Wzmocnienie obecności USA w Europie, przemieszczenie 12 amerykańskich F-16 na terytorium Polski
  34. Przemieszczenie 5 dodatkowych F-15 na Litwę
  35. Konsolidacja UE I USA

  PLUS SANKCJE

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje