UE zawiesza rozmowy z Rosją o wizach i nowej umowie, grozi sankcjami

06.03.2014 20:04
Jose Manuel Barroso i Herman Van Rompuy

Jose Manuel Barroso i Herman Van Rompuy (Fot. YVES HERMAN)

UE postanowiła zawiesić rozmowy z Rosją o liberalizacji wizowej oraz nowej umowie o partnerstwie i współpracy i grozi Moskwie dalszymi sankcjami w odpowiedzi na rosyjskie działania na Krymie. Na nadzwyczajnym szczycie UE w Brukseli przywódcy państw członkowskich zgodzili się też podpisać polityczną część umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą możliwie szybko, jeszcze przed majowymi wyborami w tym kraju.
Szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy powiedział na konferencji prasowej, że kryzys związany z działaniami militarnymi Rosji na Półwyspie Krymskim "może być najpoważniejszym wyzwaniem dla bezpieczeństwa naszego kontynentu od czasu wojen na Bałkanach". - Stanowczo potępiamy niczym niesprowokowane pogwałcenie przez Rosję suwerenności Ukrainy i integralności terytorialnej. Wzywamy Rosję do natychmiastowego wycofania sił zbrojnych i umożliwienia dostępu obserwatorom międzynarodowym - oświadczył Rompuy.

Dodał, że UE uważa decyzję władz Autonomicznej Republiki Krymu o przeprowadzeniu referendum w sprawie przyłączenia się do Federacji Rosyjskiej za "sprzeczną z konstytucją Ukrainy i dlatego nielegalną". Według Van Rompuya przywódcy UE przyjęli w czwartek "trójstopniowe podejście". Pierwszy krok to wstrzymanie dwustronnych rozmów z Rosją o sprawach wizowych oraz o nowej umowie dotyczącej współpracy. Poparli także decyzje członków G8 o zawieszeniu przygotowań do szczytu tej grupy, planowanego na czerwiec w rosyjskim Soczi.

Jeśli w ciągu kilku nadchodzących dni nie rozpoczną się negocjacje w sprawie rozwiązania kryzysu, Unia podejmie decyzję o dodatkowych krokach, takich jak sankcje wizowe, zamrożenie aktywów i odwołanie szczytu UE-Rosja. - Każda kolejna próba destabilizacji na Ukrainie doprowadzi do poważnych i dalekosiężnych konsekwencji dla relacji między UE a Rosją, w tym dotyczących szeroko pojętych sfer gospodarki - powiedział Van Rompuy. Unia jest też gotowa do zaangażowania w międzynarodowe wysiłki służące rozwiązaniu kryzysu.

Gotowość na umowę gospodarczą

Przywódcy potwierdzili także gotowość do zawarcia wynegocjowanej już umowy o stowarzyszeniu i wolnym handlu z Ukrainą. "Bardzo szybko podpiszemy polityczne rozdziały umowy, jeszcze przed ukraińskimi wyborami 25 maja" - powiedział szef Rady Europejskiej. Według szefa Komisji Europejskiej Jose Barroso decyzja o szybkim podpisaniu politycznej części umowy z Ukrainą "przypieczętuje stowarzyszenie UE i Ukrainy, zgodnie z życzeniem ukraińskiego narodu".

Szefowie państw i rządów poparli zaproponowany przez Komisję pakiet wsparcia dla Ukrainy o wartości 11 mld euro - poinformował Barroso. Dodał, już w najbliższych tygodniach Unia wdroży korzystne dla Ukrainy środki polityki handlowej, a także zamierza pomóc temu państw w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego, m.in. poprzez przyśpieszenie prac nad modernizacją ukraińskiej sieci rurociągów i umożliwieniem odwróconego przepływu gazu w stronę Ukrainy przez Słowację.

Kroki przeciw Rosji

UE podjęła decyzję o zawieszeniu rozmów w sprawie wiz i nowej umowy z Rosją oraz możliwości wprowadzenia dalszych sankcji kilka godzin po ogłoszeniu decyzji Stanów Zjednoczonych o nałożeniu sankcji wizowych na wysokiej rangi rosyjskich i ukraińskich urzędników i inne osoby odpowiedzialne za zagrożenie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.

- Nie konkurujemy z żadnym z naszych partnerów, jeśli chodzi o reakcję (na działania Rosji). Dla nas ważne jest stworzenie odpowiednich warunków do pokojowego rozwiązania sytuacji na Ukrainie. USA mają swoją specyfikę, a my swoją - powiedział Barroso, pytany, dlaczego Unia nie poszła za przykładem Waszyngtonu i nie wprowadziła ostrzejszych restrykcji.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Zobacz także
Komentarze (22)
UE zawiesza rozmowy z Rosją o wizach i nowej umowie, grozi sankcjami
Zaloguj się
 • villiers

  Oceniono 2 razy 2

  Wszyscy mają sankcje , a Polska ma gó.... Nawet nie jest już krajem tranzytowym pomiędzy Rosją a Niemcami . Dwaj wrogowie zrezygnowali z przyjaciela. Towary zarówno w przewozie kolejowym czy "tirowym" omijają nas szerokim łukiem .Przewożone są promami. Rurociąg także nas omija .

 • supertlumacz

  Oceniono 3 razy 3

  Tutaj tytuł w miarę uczciwy, ale w treści już oszustwa. Nawet buńczucznych oświadczeń mało, tylko SG NATO Rassmussen, ale to nie ma wartości praktycznej. Nie ma sankcji, są tylko groźby sankcji. Szalone, indywidualne poczynania Polski pomijam.

  Przypominam uchwała Sejmu przez aklamację, żebyście się później nie wyparli.

  Jest 0520 czasu polskiego.Przeglądałem zagraniczne telewizje, głównie rosyjskie, ale i informacje syndykatu zachodnich angielskojęzycznych agencji www.veryquiet.com
  Za długo czytałem wcześniej polskie bzdury. Zacznę od sprostowania POLSKICH oszustw.
  Polskich bo tylko w Polsce pojawiły się w głównym obiegu.
  1. Stary krązownik Oczakow nie został zatopiony na Krymie na podobieństwo Mwrrimac. To bujda..
  2. Żadnych sankcji gospodarczych nie uchwalono.W szczególności, Francja dostarczy FR dwa desantowce Mistral wartości okolo miliard euro., a Hiszpania chciałaby dalszego naplywu rossyjskich turystów którzy zostawiają E 2,5 mld rocznie. Obroty towarowe Niemcy Rosja należą do największych w świecie, mimo przeszkód Polski i Ukrainy.
  .....................................
  Kwestia snajperów na Majdanie
  1. Olga Bohomolec, samotna lekarka zaangażowana osobiście w pomoc medyczną ofiarom potwierdziła profesjonalnie że ofiary śmiertelnych postrzelen były zarówno wśród Berkutu jak i wśród Majdanowców. Używano tych samych kul, a postrzelenia były zdumiewajaco podobne..
  Komisarz Ashton zostala o tym powiadomiona przez minister Estonii tydzień (?)temu. Wyrażono otwarcie sugestię że wynajęci snajperzy dzialali na zlecenie obecnej ekipy, a przynajmniej jej cześci. Lekarkę OB ogłoszono wicepremierem d/s socjalnych, ale nie poinformowano że odmówiła nominacji.
  2. Lepszy numer pokazał ambasador Czurkin na RB ONZ. Przedstawił krótki film dobrej jakości. ze ścieżką dźwiękową. Okolice Majdanu. Patrol społeczny zatrrzymuje samochód osobowy do kontroli. Przeglądają bagażnik, a tam pełne profesjonalne wyposażenie snajperskie...Lepsze niż .na filmie LEON PROFESJONALISTA.. O dziwo, dowódca patrolu , mimo zastrzeżeń jego członków, nakazuje przepuścić samochód snajpera...Tym dowódcą
  był jeden z obecnych majdanowskich ministrów, o polskim nazwisku, zapomniałem.
  .

 • zygosz

  Oceniono 2 razy 0

  Wczesniej czy pozniej ,wykoncza tego trepa.
  Wystarczy ,ze ogranicza zapotrzebowanie na
  jego gaz ,UE dopingowala jego wybrykom , juz
  oszczegal Lech Kaczynski,ze to wielki blad.

 • misiu111333

  Oceniono 4 razy 0

  prosta sprawa. Nie tylko sankcje ekonomiczne. Trzeba uderzyć w czułe miejsca Putany.
  Odebrać im organizację MŚ w piłce nożnej, Tylko czy sprzedawca Blatter z jego drużyną nie naraziliby się rosyjskiej mafii, która musiała ich nieźle opłacić !? wykluczyć wszystkie związki sportowe z rozgrywek międzynarodowych- przede wszystkim piłka i hokej na lodzie. To mogłoby trochę putanę zaboleć.

 • holidays_in_cambodia

  Oceniono 3 razy -3

  Putin to figurant.
  Rosja ma być jego
  folwarkiem?

 • jrb11

  Oceniono 5 razy -1

  Oczywiscie - zachod pcha by "nielegalna planeta KIJOW" popodpisywala co jej dyktuja.
  Czas nagli - do ataku,

  Zachodnia Europa pograza sie dalej I dalej.
  Polska razem z nia.

  No nie tak latwo jest "rozszerzac demokracje" przdtem katolicyzm / prawda ?

 • alex1w

  Oceniono 7 razy -3

  Ludzie bojkotujcie ruskie towary! Nie kupujcie ich! Nie chodźcie do ruskich restauracji!
  Proponuję oddolnie, bo politycy wiadomo że zawsze zginają kręgosłupy.

 • Andrzej Kocikowski

  Oceniono 6 razy 2

  "(...) Według szefa Komisji Europejskiej Jose Barroso decyzja o szybkim podpisaniu politycznej części umowy z Ukrainą "przypieczętuje stowarzyszenie UE i Ukrainy, zgodnie z życzeniem ukraińskiego narodu". (...)". Ten Barroso, to wesoły facet. Ukraina podzielona wewnętrznie, że aż trzeszczy, a ten pluje tekstem "zgodnie z życzeniem ukraińskiego narodu".

 • lubat

  Oceniono 20 razy 12

  Unia grozi sankcjami, ale:
  - Niemcy chcą zachować handel maszynowy, samochodowy, chemiczny
  - Anglia chce zachować współpracę finansową,
  - Francja chce kontynuować dostawy okrętów wojennych,
  - Włochy chcą utrzymać współpracę koncernów samochodowych i gazowych,
  - Hiszpania chce ułatwień dla bogatych turystów rosyjskich.

  Pozostaje Polska i Pribałtyka, i tym mocarstwom Unia pozwoli nie wysyłać do Rosji przetworów mięsnych, mlecznych, warzyw i owoców:)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje