Wstępne listy PiS do PE: Legutko, Duda, Krasnodębski, Fotyga

06.03.2014 17:52
Andrzej Duda, Zdzisław Krasnodębski, Anna Fotyga

Andrzej Duda, Zdzisław Krasnodębski, Anna Fotyga (Fot . Slawomir Kaminski / Agencja Gazeta, Wojciech Olkuśnik / AG)

Ryszard Legutko i Andrzej Duda w Krakowie, prof. Zdzisław Krasnodębski w Warszawie, Anna Fotyga na Pomorzu - to niektóre z propozycji władz regionalnych PiS dotyczące kształtu list w wyborach do PE. Ostateczne decyzje podejmie ścisłe kierownictwo - Komitet Polityczny.
W przyszłym tygodniu szefowie zarządów okręgowych będą rozmawiać o wstępnych propozycjach wysłanych do partyjnej centrali. Na razie każdy okręg przekazał alfabetyczny spis kandydatów.

Później, najprawdopodobniej w połowie marca, Jarosław Kaczyński zarekomenduje kształt list Komitetowi Politycznemu, który będzie głosował nad ich zatwierdzeniem.

PiS planuje zorganizować konwencję, na której przedstawi kandydatów 22 lub 23 marca - podają informatorzy ze ścisłego kierownictwa partii. 22 marca także Platforma Obywatelska ma zatwierdzić eurolisty.

- Zgłaszanie kandydatów to czysta formalność, która jest od nas wymagana. Nasze propozycje to dopiero wstęp do dyskusji, mogą być, i to się zdarza, nieuwzględniane - uważa jeden z szefów regionalnych struktur PiS.

Mocne nazwiska w okręgu nr 10

Na początku tygodnia prezesi lokalnych struktur PiS w Małopolsce i woj. świętokrzyskim (okręg wyborczy nr 10) konsultowali propozycje kandydatów do PE. Nieoficjalnie wiadomo, że są wśród nich są posłanka Barbara Bubula, poseł Andrzej Duda, europoseł Ryszard Legutko i senator Bogdan Pęk.

Wśród 10 osób wytypowanych przez kierownictwo PiS w Pomorskiem jako ewentualni kandydaci w wyborach do Parlamentu Europejskiego są m.in. obecni posłowie tej partii: Dorota Arciszewska-Mielewczyk, Anna Fotyga, Andrzej Jaworski oraz Jarosław Sellin.

W Warszawie pewna jest rekomendacja dla prof. Zdzisława Krasnodębskiego. O innych nazwiskach stołeczni działacze nie chcą rozmawiać. Na Mazowszu mają startować m.in. posłowie Wojciech Jasiński i Zbigniew Kuźmiuk.

Lipiński zrezygnował?

Dawid Jackiewicz, szef wrocławskich struktur PiS, nie chciał zdradzić nazwisk potencjalnych kandydatów, dopóki nie zaakceptuje ich ścisłe kierownictwo partii. Według przecieków, Jackiewicz ma otwierać listę, drugi ma być Kazimierz Michał Ujazdowski. Do tej pory spekulowano, że "jedynką" może być wiceprezes Adam Lipiński. Teraz pojawiają się głosy, że zrezygnował ze startu.

Część polityków PiS sugeruje, że Lipiński mógłby być liderem w Wielkopolsce. Inni mówią o możliwym starcie z pierwszego miejsca europosła Ryszarda Czarneckiego.

Nie wszyscy chcą zdradzić, jakie nazwiska są w propozycjach

Szef wielkopolskich struktur partii, poseł Tadeusz Dziuba potwierdził spekulacje, że wśród zaproponowanych kandydatur jest obecny europoseł Konrad Szymański. Zastrzegł, że wyznaczenie kolejności kandydatów na liście to kompetencja władz partii. Szymański nie ma jednak większych szans na "jedynkę". Dziuba nie chciał mówić o innych osobach, które miałyby pojawić się na wielkopolskiej liście Prawa i Sprawiedliwości.

Także regionalne struktury PiS na Podkarpaciu przesłały już do władz krajowych partii propozycje listy kandydatów do PE. - Na 10-osobowej alfabetycznej liście jest jeden europoseł i czterech aktualnych parlamentarzystów. Jej ostateczny kształt powinien być znany do końca przyszłego tygodnia - powiedział lider rzeszowskich struktur PiS Stanisław Ożóg.

Według nieoficjalnych źródeł w PiS liderem podkarpackiej listy tej partii będzie obecny poseł do PE Tomasz Poręba.

Szef PiS w Podlaskiem, poseł Krzysztof Jurgiel powiedział, że do czasu obrad komitetu politycznego PiS nie będą prezentowane nazwiska kandydatów. Jak wynika z informacji PAP Jurgiel otworzy listę w okręgu obejmującym obszar województwa podlaskiego i województwa warmińsko-mazurskiego.

"Wojciechowski to naturalny kandydat w Łodzi"

Wszystko wskazuje na to, że liderem listy kandydatów PiS w wyborach do PE w okręgu łódzkim ma być obecny europoseł Janusz Wojciechowski. - To naturalny kandydat tego okręgu - powiedział lider PiS w Łódzkiem Marcin Mastalerek. Przypomniał jednak, że ostateczna decyzje w tej sprawie podejmie centrala partii.

Obok Wojciechowskiego na łódzkiej liście - jak wynika z rekomendacji lokalnych władz - znaleźć się mają jeszcze m.in. lider klubu PiS w łódzkim samorządzie Piotr Adamczyk oraz szefowa klubu PiS w łódzkim sejmiku Iwona Koperska.

Także poseł PiS z okręgu sieradzkiego Piotr Polak. Na liście jest też kandydat Prawicy Rzeczpospolitej Piotr Strzembosz. Wiele też wskazuje na to, że na liście znajdzie się była europosłanka Ligi Polskich Rodzin Urszula Krupa.

Piecha może być kandydatem ze Śląska

Zarząd okręgu lubelskiego PiS przesłał listę ośmiu nazwisk. - Są to znani i aktywni parlamentarzyści, samorządowcy i działacze PiS - powiedział rzecznik prasowy partii w okręgu lubelskim Sylwester Tułajew. Nie chciał ujawniać żadnych nazwisk.

W spekulacjach prasowych jako jedynka z PiS wymieniany jest obecny europoseł Mirosław Piotrowski. Według części polityków PiS, z którym rozmawiała PAP Piotrowski wystartuje z list PiS, ale z drugiego miejsca.

W Szczecinie jedynką ma być ponownie Marek Gróbarczyk, obecny europoseł.

Według nieoficjalnych źródeł PiS z województwa śląskiego, wśród kandydatów europarlamentu znaleźli się m.in. senator Bolesław Piecha oraz dwie posłanki Izabela Kloc i Jadwiga Wiśniewska. Największe szanse na "jedynkę" ma na razie Wiśniewska.

Zobacz także
Komentarze (210)
Wstępne listy PiS do PE: Legutko, Duda, Krasnodębski, Fotyga
Zaloguj się
 • Piotr Balicki

  0

  Depesza z 13 października 2006 r. wysłana przez Ambasadora Victora H. Ashe’a do sekretarza stanu USA. Status poufny.

  wikileaks.org
  Depesza opublikowana przez Wikileaks
  Minister Fotyga: Lojalność większa niż umięjętności

  Skoncentrowanie przez Kaczyńskich na sprawach wewnętrznych, pragnienie wzmocnienia prezydentury i kładzenie większego nacisku na lojalność niż wiedzę czy doświadczenie wywierają nacisk na zawodowców z MSZ. W lutym 2006 r. prezydent Kaczyński zastąpił pierwszego ministra spraw zagranicznych rządu PiS, zawodowego dyplomatę Stefana Mellera, pełniącą wtedy obowiązki Wiceminister Spraw Zagranicznych Anną Fotygą, swoją wieloletnią powierniczką z niewielkim doświadczeniem w polityce zagranicznej. NIEPORADNA WOBEC MEDIÓW FOTYGA MA KŁOPOTY Z WEWNĘTRZNYM ZARZĄDZANIEM PERSONELEM MINISTERSTWA, ZKTÓRYM, JAK SIĘ WYDAJE, DZIELI JEDYNIE OBOPÓLNY BRAK ZAUFANIA. OSIEMDZIESIĄT PROCENT POLAKÓW NIE ROZPOZNAJE JEJ JAKO MINISTER SPRAW ZAGRANICZNYCH, A 80% Z TYCH, KTÓRZY JĄ ROZPOZNAJĄ, OCENIA JEJ PRACĘ JAKO ZŁĄ.

 • 1pirat2

  0

  Bardzo fajne nazwiska np Fotyga, ale czegoś mi jeszcze brakuje, jeśli chcą tą Unię rozwalić od środka, to mają jeszcze Hofmana, Macierewicza i Pawłowicz, czyżby o nich zapomnieli?

 • jacek-50

  Oceniono 1 raz 1

  Żenada!!!
  Nie bedę glosował już na PiS koniec kropka

 • india.wr

  0

  A gdzie reszta pajaców? Pawłowicz, ksiądz Oko, spikerka radia maryja Sobecka, Wrzodak, szacowni profesorzy z AKO z Poznania jak Aleksandrowicz, dwa Błaszaki, Choiński, Jasiński, Mikołajczak, Ryś, Stankowski, Stankowska, Szpikowski, Tobolski, Vorbrich i inne tuzy polskiej nauki ? Gdzie, gdzie te chłopy i kobity, gdzie?

 • jusekp

  0

  Z uwagi na nadchodzący nieuchronnie seksistowski kataklizm, zwany już przez starożytnych Indian - Dniem Dobroci dla Zwierząt Futerkowych, ja podły i selfiszowaty samiec... Желаю леди Энни много удачи на новый образ жизни...
  Пожалуйста, не возвращаться. Никогда не!

 • 7ogamihcra

  Oceniono 1 raz 1

  Sporo mamy tego debilnego, antypolskiego, pisowskiego "towaru eksportowego"...tylko co oni tak pędzą pod "unijną szmatę" i do " unijnego burdelu" ?
  Pewnie prezio potrzebuje mieć ściągać z kogo haracz, bo lewa partyjna pisia kaska pusta.

 • konrad.ludwik02

  Oceniono 1 raz 1

  Nie rozumiem: PiS - matecznik polskich europotępiaczy, szykuje swoich milusińskich do Parlamentu Europejskiego?
  No chyba aby rozsadzić to źródło zarazy od środka!
  No bo z całą pewnością nie po to, aby wnieść od siebie do "Uniji" jakieś wartości pozytywne, np. zaproponować i przeforsować coś mądrego celem sprostania przez Europę światowego wyścigu ekonomicznego i cywilizacyjnego! Mieliby coś takiego na podorędziu - nie omieszkaliby wszak się pochwalić!
  A więc przyczyna tego przebierania nogami ku Brukseli inna: kasa, wielka kasa, no mówiąc wprost: bardzo wielka kasa!
  Ale czy ci ich eurosceptyczni kandydaci opanowali choć przynajmniej jeden język światowy w stopniu lepszym, aniżeli: "moja mówić angielski!"???
  Czy też wzorują się na swych wodzach, zmuszonych do żenującego korzystania z tłumaczy...

 • konrad.ludwik02

  Oceniono 1 raz 1

  Nie rozumiem: PiS - aktualny po SAMOOBRONIE matecznik polskich europotępiaczy, szykuje swoich milusińskich do Parlamentu Europejskiego?
  No chyba aby rozsadzić to źródło zarazy od środka!
  No bo z całą pewnością nie po to, aby wnieść od siebie do "Uniji" jakieś wartości pozytywne, np. zaproponować i przeforsować coś mądrego celem sprostania przez Europę światowego wyścigu ekonomicznego i cywilizacyjnego! Mieliby coś takiego na podorędziu - nie omieszkaliby wszak się pochwalić!
  A więc przyczyna tego przebierania nogami ku Brukseli inna: kasa, wielka kasa, no mówiąc wprost: bardzo wielka kasa!
  Ale czy ci ich eurosceptyczni kandydaci opanowali choć przynajmniej jeden język światowy w stopniu lepszym, aniżeli: "moja mówić angielski!"???
  Czy też wzorują się na swych wodzach, zmuszonych do żenującego korzystania z tłumaczy...

 • ewa100040

  0

  dlaczego znowu mnie nie ma , nie obrazalam nikogo tylko , pisalam ze marze bysmy mowili dlaczego a nie pisac epitety , tez nie rozumie dlaczego wpisy dzisiaj sa wplecione wsrod wpisow wczoraj czyli nie chronologicznie pozdawiam moderatora

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje