Wstępne listy PiS do PE: Legutko, Duda, Krasnodębski, Fotyga

06.03.2014 17:52
Andrzej Duda, Zdzisław Krasnodębski, Anna Fotyga

Andrzej Duda, Zdzisław Krasnodębski, Anna Fotyga (Fot . Slawomir Kaminski / Agencja Gazeta, Wojciech Olkuśnik / AG)

Ryszard Legutko i Andrzej Duda w Krakowie, prof. Zdzisław Krasnodębski w Warszawie, Anna Fotyga na Pomorzu - to niektóre z propozycji władz regionalnych PiS dotyczące kształtu list w wyborach do PE. Ostateczne decyzje podejmie ścisłe kierownictwo - Komitet Polityczny.
W przyszłym tygodniu szefowie zarządów okręgowych będą rozmawiać o wstępnych propozycjach wysłanych do partyjnej centrali. Na razie każdy okręg przekazał alfabetyczny spis kandydatów.

Później, najprawdopodobniej w połowie marca, Jarosław Kaczyński zarekomenduje kształt list Komitetowi Politycznemu, który będzie głosował nad ich zatwierdzeniem.

PiS planuje zorganizować konwencję, na której przedstawi kandydatów 22 lub 23 marca - podają informatorzy ze ścisłego kierownictwa partii. 22 marca także Platforma Obywatelska ma zatwierdzić eurolisty.

- Zgłaszanie kandydatów to czysta formalność, która jest od nas wymagana. Nasze propozycje to dopiero wstęp do dyskusji, mogą być, i to się zdarza, nieuwzględniane - uważa jeden z szefów regionalnych struktur PiS.

Mocne nazwiska w okręgu nr 10

Na początku tygodnia prezesi lokalnych struktur PiS w Małopolsce i woj. świętokrzyskim (okręg wyborczy nr 10) konsultowali propozycje kandydatów do PE. Nieoficjalnie wiadomo, że są wśród nich są posłanka Barbara Bubula, poseł Andrzej Duda, europoseł Ryszard Legutko i senator Bogdan Pęk.

Wśród 10 osób wytypowanych przez kierownictwo PiS w Pomorskiem jako ewentualni kandydaci w wyborach do Parlamentu Europejskiego są m.in. obecni posłowie tej partii: Dorota Arciszewska-Mielewczyk, Anna Fotyga, Andrzej Jaworski oraz Jarosław Sellin.

W Warszawie pewna jest rekomendacja dla prof. Zdzisława Krasnodębskiego. O innych nazwiskach stołeczni działacze nie chcą rozmawiać. Na Mazowszu mają startować m.in. posłowie Wojciech Jasiński i Zbigniew Kuźmiuk.

Lipiński zrezygnował?

Dawid Jackiewicz, szef wrocławskich struktur PiS, nie chciał zdradzić nazwisk potencjalnych kandydatów, dopóki nie zaakceptuje ich ścisłe kierownictwo partii. Według przecieków, Jackiewicz ma otwierać listę, drugi ma być Kazimierz Michał Ujazdowski. Do tej pory spekulowano, że "jedynką" może być wiceprezes Adam Lipiński. Teraz pojawiają się głosy, że zrezygnował ze startu.

Część polityków PiS sugeruje, że Lipiński mógłby być liderem w Wielkopolsce. Inni mówią o możliwym starcie z pierwszego miejsca europosła Ryszarda Czarneckiego.

Nie wszyscy chcą zdradzić, jakie nazwiska są w propozycjach

Szef wielkopolskich struktur partii, poseł Tadeusz Dziuba potwierdził spekulacje, że wśród zaproponowanych kandydatur jest obecny europoseł Konrad Szymański. Zastrzegł, że wyznaczenie kolejności kandydatów na liście to kompetencja władz partii. Szymański nie ma jednak większych szans na "jedynkę". Dziuba nie chciał mówić o innych osobach, które miałyby pojawić się na wielkopolskiej liście Prawa i Sprawiedliwości.

Także regionalne struktury PiS na Podkarpaciu przesłały już do władz krajowych partii propozycje listy kandydatów do PE. - Na 10-osobowej alfabetycznej liście jest jeden europoseł i czterech aktualnych parlamentarzystów. Jej ostateczny kształt powinien być znany do końca przyszłego tygodnia - powiedział lider rzeszowskich struktur PiS Stanisław Ożóg.

Według nieoficjalnych źródeł w PiS liderem podkarpackiej listy tej partii będzie obecny poseł do PE Tomasz Poręba.

Szef PiS w Podlaskiem, poseł Krzysztof Jurgiel powiedział, że do czasu obrad komitetu politycznego PiS nie będą prezentowane nazwiska kandydatów. Jak wynika z informacji PAP Jurgiel otworzy listę w okręgu obejmującym obszar województwa podlaskiego i województwa warmińsko-mazurskiego.

"Wojciechowski to naturalny kandydat w Łodzi"

Wszystko wskazuje na to, że liderem listy kandydatów PiS w wyborach do PE w okręgu łódzkim ma być obecny europoseł Janusz Wojciechowski. - To naturalny kandydat tego okręgu - powiedział lider PiS w Łódzkiem Marcin Mastalerek. Przypomniał jednak, że ostateczna decyzje w tej sprawie podejmie centrala partii.

Obok Wojciechowskiego na łódzkiej liście - jak wynika z rekomendacji lokalnych władz - znaleźć się mają jeszcze m.in. lider klubu PiS w łódzkim samorządzie Piotr Adamczyk oraz szefowa klubu PiS w łódzkim sejmiku Iwona Koperska.

Także poseł PiS z okręgu sieradzkiego Piotr Polak. Na liście jest też kandydat Prawicy Rzeczpospolitej Piotr Strzembosz. Wiele też wskazuje na to, że na liście znajdzie się była europosłanka Ligi Polskich Rodzin Urszula Krupa.

Piecha może być kandydatem ze Śląska

Zarząd okręgu lubelskiego PiS przesłał listę ośmiu nazwisk. - Są to znani i aktywni parlamentarzyści, samorządowcy i działacze PiS - powiedział rzecznik prasowy partii w okręgu lubelskim Sylwester Tułajew. Nie chciał ujawniać żadnych nazwisk.

W spekulacjach prasowych jako jedynka z PiS wymieniany jest obecny europoseł Mirosław Piotrowski. Według części polityków PiS, z którym rozmawiała PAP Piotrowski wystartuje z list PiS, ale z drugiego miejsca.

W Szczecinie jedynką ma być ponownie Marek Gróbarczyk, obecny europoseł.

Według nieoficjalnych źródeł PiS z województwa śląskiego, wśród kandydatów europarlamentu znaleźli się m.in. senator Bolesław Piecha oraz dwie posłanki Izabela Kloc i Jadwiga Wiśniewska. Największe szanse na "jedynkę" ma na razie Wiśniewska.

Zobacz także
Komentarze (210)
Zaloguj się
 • jurek4491

  Oceniono 394 razy 338

  Jeżeli wejdzie Fotyga to będzie nam robić taki obciach w PE jaki w sejmie robi Pawłowicz.

 • ricobono

  Oceniono 328 razy 276

  anna " nic nie rozumiem" fotyga-ale jaja, dawajcie, dawajcie takich gamoni, lewica wygra-już się cieszymy

 • prof-antoni

  Oceniono 276 razy 246

  a rodziny smoleńskie ?

  a frakcja ojca dyrektora ?

  ukrywają macierewicza???

 • mirek11768

  Oceniono 224 razy 190

  Te listy to listy gończe?
  Niech wyjadą i poproszą o azyl , przecież tu im nie daje żyć ,, reżim Tuska''

 • franek-janek

  Oceniono 208 razy 176

  Nareszcie prawdziwe zdjecie gwiazdy polskiej dyplomacji Anny Fatygi, nalana twarz, zamglone oczy. Czyzby zdjecie z lotniska?

 • ricobono

  Oceniono 196 razy 166

  a gdzie antoś " mamo ja wariat" macierewicz -, dawajcie go , będą ciekawe transmisje z europarlamentu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje