Obywatelstwa Rosji dla mówiących po rosyjsku mieszkańców byłego ZSRR

Rosyjskie paszporty dla osób rosyjskojęzycznych? - To może przyspieszyć dryf całego półwyspu w kierunku Rosji i sprawić, że Krym będzie coraz bardziej przypominał Południową Osetię - komentuje Piotr Andrusieczko, redaktor naczelny "Ukraińskiego Żurnala".
Dimitrij Miedwiediew zapowiedział, że władze Rosji pracują nad uproszczeniem procedur przyznawania obywatelstwa osobom rosyjskojęzycznym mieszkającym w Rosji lub na terenie byłego Związku Radzieckiego. Dodał, że o przyznaniu wizy umożliwiającej wjazd i pobyt na terenie Federacji Rosyjskiej będzie decydowała "specjalna komisja na podstawie rozmowy", która oceni, czy poszczególne osoby władają językiem rosyjskim. Odbędzie się to z pominięciem etapu uzyskania czasowego prawa pobytu, a sama decyzja o przyznaniu obywatelstwa zostanie podjęta przez władze w ciągu trzech miesięcy.

Możliwością otrzymania obywatelstwa będą objęci także wysoko wykwalifikowani specjaliści, którzy ukończyli rosyjskie lub radzieckie uczelnie i pracowali w kraju przez co najmniej trzy lata. Procedura będzie dostępna dla osób, które zrzekną się obywatelstwa innego kraju.

Ochrona rosyjskich mniejszości

Nie po raz pierwszy władze Rosji wspomniały o obywatelach rosyjskich mieszkających poza Federacją. Po wtorkowej konferencji Władimira Putina ekspert od polityki europejskiej Roland Freudenstein tłumaczył, że ten zawsze akcentował obecność Rosjan na świecie. - [Putin chce] zdobyć generalną akceptację świata dla rosyjskiej wyjątkowości i prawa do aktywnej ochrony rosyjskich mniejszości na świecie - mówił.

Krym jak Południowa Osetia

Piotr Andrusieczko z "Ukraińskiego Żurnala" nie ma wątpliwości, że to działanie ma bezpośrednie odniesienie do tego co dzieje się na Ukrainie. Przypomina jednak, że na Krymie od lat "rozdawane" są rosyjskie paszporty. - Zaczęto o tym alarmować w 2008 po wydarzeniach związanych z Południową Osetią. Zresztą, jedynym z oficjalnych powodów rosyjskiej interwencji tam była ochrona obywateli rosyjskich - mówił w rozmowie z nami. Wtedy szacowano, że osób z paszportami rosyjskimi na Krymie może być od 30 do 60 tysięcy. - Nie wyobrażam sobie aby ułatwienie tych procedur miało dotknąć państw nadbałtyckich, w których mniejszość rosyjska jest liczna. Widząc ten ciąg wydarzeń wokół Krymu, jest to ewidentnie element gry przeciwko Ukrainie - dodał.

- W obecnej sytuacji uproszczenie tych procedur jest kolejnym krokiem, który może przyspieszyć dryf całego półwyspu w kierunku Rosji i może spowodować, że Krym będzie coraz bardziej przypominał Południową Osetię. Niestety Ukraina nie ma żadnego instrumentu, którym mogłaby przeciwdziałać tej sytuacji, bo chociaż oficjalnie podwójne obywatelstwo jest na Ukrainie zabronione, to wiele osób już je posiada - podsumował Andrusieczko.

Więcej o:
Komentarze (63)
Obywatelstwa Rosji dla mówiących po rosyjsku mieszkańców byłego ZSRR
Zaloguj się
 • mrysio111

  0

  Nie macie o czym pisać. Tam i tak każdy kto chciał miał już rosyjski paszport. Rozumiem gdyby nasz największy sujusznik Wielki Brat Zza Oceanu ułatwił nam nabycie amerykańskich paszportów w zamian za wierność i oddanie, to byłby temat na główną.

 • kratamata

  0

  Obawiam sie, ze Rosja moze uczynic to samo w republikach baltyckich, niestety... Sytuacja tam jest nie zawsze normalna; wielu czlonkow spolecznosci rosyjsko-jezycznej posiada niewazne juz paszporty nieistniejacego panstwa - ZSRR. Aby otrzymac obywatelstwo LV czy EE nalezy zdac egzamin ze znajomosci lokalnego jezyka a to nie zawsze jest latwe dla osob starszych. Ten potencjalnie zapalny punkt, nie wiem jakim sposobem, jakos nie zainteresowal do tej pory zadnego "obronce czlowieka". Nie wiem jak by to wygladalo gdyby podobna sytuacja napotkala w innym panstwie chocby jednego obywatela Izraela czy USA?

 • kratamata

  0

  Paszporty wydaja tez popierani p nas pobratymcy Wegrzy swoim rodakom w Rumunii - dokladnie weglug tej samej "recepty"...

 • kratamata

  Oceniono 1 raz -1

  A czy nam nie daje to nic do myslenia? Dlaczego "spisalismy na straty" naszych rodakow na Litwie ? Zmienia im sie pisownie nazwisk (nagle Mickiewicz to Mickiewiczius), tworzy sie coraz to nowe okregi wyborcze aby minimalizowac ich ilosc w litewskim parlamencie, prowadzi sie wrecz brutalna i niezgodna z normami UE polityke wynaradawiania i marginalizacji jezyka polskiego. A my siedzimy w bezruchu i patrzymy na to - zadnej zdecydowanej akcji... Generale Zeligowski WROC!!!!!

 • bog43

  0

  warto poczytać , nie wszyscy idioci !!
  media-w-rosji.blogspot.com/2014/02/pisarz-borys-akunin-strach-putina-przed.html

 • argonauta2010

  Oceniono 1 raz 1

  "Jeden minister-jeden paszport-jedno obywatelstwo" Tej zasady potrzeba w polskim rządzie.
  A na Krymie też?

 • partia_niewidzialnych

  0

  Mariusz Max Kolonko o polityce odrywania terytorium przez rozdawanie paszportów mówił już jakiś czas temu, prawda?

 • nameja

  0

  A gdyby wprowadzić wizy dla obywateli rosyjskich, to musieliby się ewakuować z innych krajów do Rosji.

 • 13sw

  Oceniono 12 razy 6

  Należy wprowadzić ustawę o utracie ukraińskiego obywatelstwa w razie uzyskania obywatelstwa obcego. Osoba która utraci obywatelstwo powinna w 7 dni uzyskać zgodę na stały pobyt, opuścić kraj lub zostać deportowanym. Osoba która przekroczy termin siedmiodniowy lub zatai fakt utraty obywatelstwa podlega karze utraty majątku znajdującego się w granicach Ukrainy. W ten sposób "obywateli rosyjskich" ubędzie i pojadą do siebie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX