Po konferencji Putina: "To zapowiedź trudnych czasów jakie czekają stosunki polsko-rosyjskie"

Nawiązanie przez Putina do Polski to zapowiedź trudnych czasów jakie czekają stosunki polsko-rosyjskie - mówił w TOK FM Piotr Maciążek, analityk z portalu Defence24.pl.
Teraz swoich ulubionych audycji możesz słuchać dzięki nowej aplikacji na smartphone'y!>>>

Prezydent Rosji Władimir Putin na konferencji prasowej odpowiadał dziś na pytania m.in. dotyczące sytuacji na Krymie czy stosunku do nowych władz Ukrainy. - Konferencję można podzielić na kilka części. Była wśród nich m.in. słowna interwencja na rynkach finansowych. Już w trakcie konferencji można było zauważyć wzrosty na giełdzie. Putin powiedział też, że nałożone na Rosję sankcję będą obustronne, czyli nałożone też na Zachód. Widać, że to czuły punkt prezydenta. Kreml bierze pod uwagę ryzyko, jakim jest nałożenie sankcji np. przez USA - mówił Maciążek.

Odniósł się też do słów Putina dotyczących Polski. Rosyjski prezydent mówił: - Niech pan sobie zobaczy, jak dobrze przygotowani byli ludzie, którzy atakowali w Kijowie. Jak wiadomo, byli oni szkoleni w bazach zagranicznych Litwy i Polski. Przygotowali ich instruktorzy, szkolili przez długi czas. Tam wszystko działa profesjonalnie, jak specnaz.

Zdaniem Maciążka nawiązanie do Polski to zapowiedź trudnych czasów, jakie czekają stosunki polsko-rosyjskie. - Oznacza to też wzrost znaczenia Polski na arenie międzynarodowej, jakkolwiek byśmy tego nie oceniali - mówił.

Czy Putin działa pod presją?

Co jeszcze możemy wnioskować po konferencji Putina? - Część analityków zastanawiała się, co się dzieje w rządowym obozie władzy. Czy Putin działa pod jego presją, czy musi się wykazać, żeby zachować władzę? Teraz widzimy, że to nie szaleństwo Putina, tylko wyrachowana gra rosyjskich elit. Wygląda na to, że Putin nie jest otoczony przez siłowników - ludzi, którzy są zainteresowani wariantem siłowym na Ukrainie. Konferencja była doskonale wyreżyserowana. Swoim zwolennikom Putin przedstawił się jako konserwatysta i legalista. Wśród części ludzi na Zachodzie, dla których Ukraina jest sprawą dość odległą, Putin powinien zyskać wizerunkowo - mówił Maciążek.

"Docelowo Rosja nie chce oderwać Krymu od Ukrainy"

Putin mówił też, że "nie ma wariantu przyłączenia Krymu do Rosji i to obywatele powinni określić swoją przyszłość". - Docelowo Rosja nie chce oderwać Krymu od Ukrainy. Chce doprowadzić do regionalizacji, żeby zachować tam część swoich wpływów - mówił Maciążek. - Paradoksalnie nie mamy na Krymie do czynienia z interwencją wojskową tylko z rodzajem przebieranki, która umożliwia Putinowi wycofanie się z całej awantury i zakończenie jej za pomocą metod dyplomatycznych. W ciągu 24-48 godzin Rosja może tych żołnierzy wycofać z terytorium krymskiego. A miasto wydzielone Sewastopol może pokazać jako zabezpieczanie w obliczu chaosu magazynów czy biur Floty Czarnomorskiej - mówił Maciążek.

Zdaniem analityka portalu Defence24.pl Putin próbuje grać kwestią podziału ukraińskich władz na legalne i nielegalne. - Turczynow, pełniący obowiązki prezydenta, jest uznawany za nielegalnego, parlament - za legalny. Podziały mają na celu rozbicie ukraińskiej opozycji i doprowadzenie do tego, żeby Rosja zachowała część wpływów na Ukrainie. Bo kwestia Majdanu, wybuchu rewolucji i usunięcia Janukowycza jest dla Rosji drastyczna - mówił Maciążek.

"Putin będzie rozmawiał"

Jaki scenariusz wieszczy na najbliższe dni? - Jeszcze niedawno mogło się wydawać, że Krym zostanie zajęty. Uważam, że skorzystanie z propozycji kanclerz Merkel, żeby powstała grupa kontaktowa do rozwiązania kryzysu krymskiego, to dowód na to, że Putin będzie rozmawiał, a celem strategicznym państwa rosyjskiego jest pozbawienie Ukrainy statusu państwa unitarnego. W ramach federacji wpływy rosyjskie na cały kraj będą silniejsze. Stworzenie na Krymie parapaństwa nieuznawanego przez społeczeństwo międzynarodowe byłoby nielogiczne. Rosja straciłaby wpływ na całą Ukrainę, a to jest stawka, o którą Putin gra. W międzyczasie pojawi się presja gospodarcza. Rosja zacznie wspierać jakąś siłę polityczną na Ukrainie, która będzie prowadziła kampanię pod hasłem resetu z Rosją - podsumował Maciążek.


Więcej o:
Komentarze (58)
Po konferencji Putina: "To zapowiedź trudnych czasów jakie czekają stosunki polsko-rosyjskie"
Zaloguj się
 • klossbruner

  Oceniono 2 razy 0

  Polska gospodarka eksportowa do Rosji padnie. Koszty ogrzewania i benzyna podrozeja. Panowie Tusek i Komorek narazili sie i beda ukarani przez Rosje tak jak Kuklinski - tracac dwoch synow i oczywiscie Kaczynski z rzadem. Wania jest cierpliwy i dopadnie ich w przyszlosci w odpowiednim czasie.
  Polityka miedzynarodowa powinni zajmowac sie zawodowcy a nie amatorzy nie umiejacy grac w szachy. Narod polski bedzie mial trudniej niz ma, dzieki tym medrcom z rzadu. Taka jest moja przepowiednia. Polecam ogladniecie na YOUTUBE programu telewizyjnego MAM TALENT z Tuskiem spiewajacym kolede. To mu lepiej wyszlo niz jego polityka.

 • klossbruner

  Oceniono 2 razy 0

  A moja przepowiednia jest taka:
  - trudnosci w eksporcie do Rosji gwarantowane
  - nastepna zima bedzie droga dla Polakow jesli chodzi o ogrzewanie
  - cena benzyny bedzie wyzsza
  - Tusek i Komorek narazili sie i poniosa kare. Jesli ich nie dopadna osobiscie, to ich rodzina ucierpi, taka jak Kuklinski tracac dwoch synow i oczywiscie Kaczynski. Wania jest cierpliwy i odplaci w odpowiednim czasie. Nie igrac z zawodowymi gangsterami.
  W polityke swiatowa moga sie bawic tylko zawodowcy a nie amatorzy. Trzeba umiec grac w szachy. Tusek moze spiewac koledy w programie MAM TALENT, bo to mu lepiej wyjdzie niz polityka. Polecam ogladniecie tego wystepu na YOUTUBE. Szkoda chlopa ale glupi narazajac swoja rodzine...

 • michu-najlepszy

  Oceniono 2 razy 0

  Wuem4301 pasujesz to Putina wyjedź do niego i liż mu dupę. To że ktoś ma coś do sprzedania to jeszcze ktoś inny musi od niego to kupić, inaczej będzie musiał pić ropy i wdychać gaz, prób już dokonywał na Olimpiadzie.
  Człowiek który okrada wsadza do więzienia pod byle pretekstem swój Naród żeby się bogacić, ani nie może być przykładem dla innych ani być Ich obrońcom a nawet chodzić po wolności takie są zasady demokracji współczesnego świata.
  Przyjrzyj się tej twarzy to twarz alkoholika, któremu w mówiono za młodu że jest geniuszem i zżyna Aleksandra Wielkiego o tyle jest cofnięty w rozwoju. Pani kanclerz słusznie określiła jego stan psychiczny brak reali, można dopowiedzieć więcej dzięki sługusom którzy zasłaniają mu świat realny aby się obłowić i żeby nie zauważył że 100 tys dzieci w samej Moskwie jest bez dachu nad głową a On sra do złotych muszli i najeżdża suwerenne państwa niby w obronie własnych obywateli a kto ma obronić Rosjan przed Nim samym . Wnuczka Chruszczowa która wykłada w Nowy Jorku w New School stosunku Międzynarodowe Pani profesor Nina Khruscheva powiedziała że te ostatnie zachowania są początkiem końca Putina, ponieważ współcześni Rosjanie takiej ceny nie zapłacą żeby ochraniając złodzieja izolowali się od reszty świata .
  Z poważaniem

 • wuem4301

  Oceniono 4 razy 0

  Będziecie władcy drący mordę mieli się z pyszna jak opluwany Putin odwróci się plecami, przykręci kurki i wypnie się na nasze towary.Już raz skamlaliście,żeby wznowili import mięsa i jego przetworów,owoców ,warzyw itd. Ale was los polskiego rolnika czy robotnika najmniej obchodzi. Pobrzękiwać szabelką, pchać się do koryta, popierać kolesiostwo, jednym słowem dolce vita panowie szlachta. Ciekawe jak długo? Majdan czeka.

 • dodo1977

  Oceniono 2 razy 0

  A co tam nam ruskie sankcje. Niech się Putin wali. Bracia banderowcy i Julcia zrobią zrzutę na majdanie (albo kogoś obrobią) i nam dadzą :)

 • niepiszglupot

  Oceniono 17 razy 11

  Obama dba o interesy US, Putin dba o interesy WPN , Majdan dba o interesy Ukrainy, a kto dba o interesy Polski...... NIKT!.

 • niepiszglupot

  Oceniono 16 razy 6

  Mr. Kerry w towarzystwie Rabinow zlozyl kwiaty na Majdanie - owacja nie bylo konca.
  Od jutra Ukraina zaczyna zbierac miliardy od szczerych przyjaciol z zachodu, a za lat 10 Polacy pojada tam do roboty. Ukraincy nie sa durniami i do Unii sie nie zapisza, wiec bezrobocia 15% u nich nigdy nie bedzie.

 • welcometopoland

  Oceniono 1 raz 1

  a kiedyś były lekkie ?

 • geotrupes_stercorarius

  Oceniono 15 razy 5

  Już małym dzieciom mówi się "nie pchaj palców między drzwi". Ale kto by tam babcine gadanie pamiętał :-).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX