Węglarczyk: Nie możemy z orzełkiem na koszulce nagradzać gwałciciela i udawać, że nic się nie stało

Polscy paraolimpijczycy powinni zbojkotować zaczynające się w piątek igrzyska paraolimpijskie, bo Rosja jest dziś niegodna goszczenia sportowców - pisze w ?Rzeczpospolitej? Bartosz Węglarczyk. - Nie możemy z orzełkiem na koszulce nagradzać gwałciciela i udawać, że nic się nie stało - dodaje.
Teraz swoich ulubionych audycji możesz słuchać dzięki nowej aplikacji na smartphone'y!>>>

W piątek w Soczi rozpoczną się XI Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie. Wczoraj wylądowało tam ośmiu polskich sportowców. Jak pisze Sport.pl ze względu na sytuację na Krymie swój wyjazd na paraolimpiadę odwołał minister sportu. - To demonstracja polityczna, ale sportowców zawracać nie będziemy, czekali na igrzyska cztery lata - mówi serwisowi Andrzej Biernat.

Sport.pl przypomina, że choć sytuacja jest bardzo napięta, żadna z 44 reprezentacji (w sumie 1600 osób), które planowały start, nie odwołała udziału w paraigrzyskach. - Wycofywanie sportowców nie ma moim zdaniem sensu, bo w największym stopniu uderzyłoby to w nich samych, przygotowywali się do startu cztery lata, to często dla nich najważniejszy moment w życiu, trudno ich karać za to, co dzieje się ponad ich głowami - dodaje Biernat. Więcej w Sport.pl >>>>

"Rosja jest dziś niegodna goszczenia sportowców"

Węglarczyk ma inne zdanie w tej kwestii. Zastępca naczelnego "Rzeczpospolitej" pisze, że zna wszystkie argumenty "za". Przyznaje też, że był przeciwny bojkotowi olimpiady w Soczi. "Było wielkim błędem powierzenie organizacji igrzysk Rosjanom, ale stało się". Następnie pisze: "Olimpiada się skończyła, a zaczęła się wojna. Można roztrząsać prawne uwarunkowania, można i należy się cieszyć, że w chwili, gdy piszę ten tekst, Rosjanie nie przelali na Krymie ani własnej, ani ukraińskiej krwi. Bezkrwawa agresja pozostaje jednak agresją".

Zdaniem wicenaczelnego "Rz" polscy paraolimpijczycy powinni zbojkotować igrzyska, bo "Rosja jest dziś niegodna goszczenia sportowców". - Pamiętajmy, że każdą wielką imprezę sportową Kreml wykorzysta do pokazania światu, że nie spotkała go żadna, choćby symboliczna kara za agresję przeciwko Ukrainie. Tak, dla sportowców bojkot to tragedia, ale Ukrainę spotyka dziś tragedia o wiele większa. Nie możemy z orzełkiem na koszulce nagradzać gwałciciela i udawać, że nic się nie stało - kończy swój komentarz.

Cały komentarz na stronach ''Rzeczpospolitej''.
Więcej o:
Komentarze (160)
Węglarczyk: Nie możemy z orzełkiem na koszulce nagradzać gwałciciela i udawać, że nic się nie stało
Zaloguj się
 • plautilla

  Oceniono 5 razy -3

  Podzielam pogląd dziennikarza "Rz" Bartosza Węglarczyka.
  Rodzice pielęgnują i kształcą swych synów i córki przez 18, 24 lata, po czym mogą od np. ruskiej kuli zginąć w moment. Koniec, nie ma ich, wysiłku, kosztów nauki, życia, przyszłości, potomstwa !
  Dlatego mimo ćwiczeń i przygotowań do para olimpijczyków, aby tam przez chwilę pobyć, to mały ,słaby powód, by jechać do Soczi i uświęcić agresję Rosji na sąsiednie państwo. Gdy zagrożone jest życie tysięcy- setek tysięcy ludzi, w tym specjalistów uczących się latami i dających z siebie więcej niż ci, to dziś odmowa udziału w hucpie paraolimpijskiej w Rosji jest obowiązkiem moralnym. Czy "sportowcy i ich trenerzy" okażą się tchórzliwi i małoduszni ?! Czy ten własny malusi interes nie pozwoli im na odmowę udziału? Czy to wiele symbolicznie Rosji powiedzieć NIE ?!

 • yatsu1

  Oceniono 3 razy 1

  debil, kretyn, szkoda słów... wprzęgać sportowców w polityczne rozgrywki = szkoła GW...

 • hen-live

  Oceniono 5 razy 3

  Węglarczyk niech spróbuje przygotowac się do olimpiady która w końcu jest raz na 4 lata a potem niech pieprzy głupoty.

 • fiut-filut

  Oceniono 5 razy 1

  Czy inwalida umysłowy Bartosz Węglarczyk wypowiada się w swoim imieniu czy ma pełnomocnictwo zabrania głosu od niepełnosprawnych? Mogę zrozumieć Jego rozgoryczenie faktem nie zakwalifikowania się do reprezentacji paraolimpijskiej, nie wnikam w przyczyny niezakwalifikowania się, może to była czysta złośliwość pełnosprawnych, ale lepiej żeby skonsultował poziom rozgoryczenia z paraolimpijczykami.

 • jol-ene

  Oceniono 5 razy 1

  podczas igrzysk olimpijskich sytuacja rosyjsko-ukraińska już była zła i jakoś wtedy pan milczał.

 • mln79

  Oceniono 4 razy -2

  @glosno_mysle
  Jest tylko jeden problem - nie mamy hali lodowej :-(

  Ale "pocieszmy się" tym, że wydarzenia na Ukrainie zmniejszają szanse Lwowa, a tym samym zwiększają szanse Krakowa na organizację ZIO 2022. Jestem przekonany, że rząd Jaceniuka (o ile się utrzyma) wycofa poparcie dla kandydatury Lwowa - Ukraina po prostu nie ma teraz na taką imprezę kasy. Nie można prosić o znaczną pomoc finansową UE I MFW i jednocześnie ubiegać się o organizację tak kosztownej imprezy jak ZIO.

 • eustachy_sromotny

  Oceniono 9 razy -1

  Nie lubię Węglarczyka, ale tym razem się z nim zgadzam. Wiem, że to nie fair wobec sportowców, którzy się przygotowywali na tą paraolimpiadę, ale powinniśmy ją zbojkotować.

 • tommyhaa

  Oceniono 4 razy 0

  wystarczy poczytać tego idiotę na tweeterze

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX