UE grozi Putinowi: Wycofajcie wojska. Inaczej wprowadzimy sankcje. Obama: To będzie kosztowne przedsięwzięcie dla Rosji

03.03.2014 20:35
Catherine Ashton

Catherine Ashton (Fot. YVES HERMAN / REUTERS)

Unia Europejska stanowczo potępiła dzisiaj agresję Rosji na Krymie, zażądała wycofania rosyjskich sił i zagroziła wprowadzeniem sankcji wizowych i finansowych. Zapadła też decyzja o wstrzymaniu przez kraje UE przygotowań do szczytu G8. - Wzywamy Rosję do natychmiastowego wycofania żołnierzy - powiedziała szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton. Barack Obama stwierdził z kolei, że działania Rosji mogą okazać się dla niej "kosztownym przedsięwzięciem".
"Unia Europejska stanowczo potępia wyraźne pogwałcenie ukraińskiej suwerenności i integralności terytorialnej poprzez akt agresji ze strony rosyjskich sił zbrojnych oraz poprzez wyrażoną 1 marca zgodę rosyjskiej Rady Federacji na użycie sił zbrojnych na terytorium Ukrainy" - oświadczyli we wspólnej deklaracji ministrowie spraw zagranicznych państw UE, którzy spotkali się dzisiaj w Brukseli. Działania Rosji uznali za "wyraźne złamanie" prawa międzynarodowego, w tym Karty Narodów Zjednoczonych, ale także naruszenie konstytucji Ukrainy.

- Wzywamy Rosję do natychmiastowego wycofania żołnierzy do miejsc stałej dyslokacji na podstawie porozumienia o stacjonowaniu Floty Czarnomorskiej na Krymie - powiedziała szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton na konferencji prasowej.

Zagroziła też konsekwencjami dla relacji UE-Rosja. Według Ashton możliwe jest zawieszenie rozmów dwustronnych z Rosją na temat liberalizacji wizowej i nowej umowy UE-Rosja, a także inne kroki. Zapadła już decyzja o wstrzymaniu przez kraje UE przygotowań do szczytu G8, planowanego na czerwiec w rosyjskim Soczi.

"Chcemy, by sytuacja rozwiązała się pokojowo i szybko"

Ashton zapowiedziała, że we wtorek w Madrycie spotka się z ministrem spraw zagranicznych Rosji Sergiejem Ławrowem. - Chcemy, by sytuacja rozwiązała się pokojowo i szybko - dodała. Polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podkreślił na konferencji prasowej, iż "UE uznała, że to, co zrobiła Federacja Rosyjska na Krymie, było i jest aktem agresji".

- UE oświadcza, że jeśli nie nastąpi deeskalacja (konfliktu), to dojdzie do rewizji stosunków z Federacją Rosyjską, np. w dziedzinie dialogu wizowego, ale także rozważone będą tzw. targeted measures, czyli w normalnym języku: sankcje. Sankcje wizowe (...) i finansowe - relacjonował minister decyzje Rady UE. Dodał, że możliwe są kolejne sankcje, które "wpłynęłyby na sektor węglowodorowy w Rosji". Sankcje wizowe i finansowe (takie jak zamrożenie aktywów) mogłyby objąć "osoby odpowiedzialne za decyzje o aktach agresji na Ukrainę".

Sikorski: Czasami reszta Europy jest o pół fazy za nami

Sikorski przyznał, że UE nie zdecydowała się dzisiaj na dalej idące kroki wobec Rosji, np. na zamrożenie rozmów o liberalizacji wizowej, bo "nie było jeszcze w tej sprawie konsensusu". Tłumaczył, że Polska jako sąsiad Ukrainy odczuwa rozwój sytuacji w tym kraju "ze szczególną wrażliwością". - Czasami reszta Europy jest o pół fazy za nami i nie wierzy, że tak złe decyzje, przed którymi my ostrzegamy, mogą zapadać na obszarze postsowieckim - dodał.

Sikorski sceptycznie wypowiedział się o propozycjach wprowadzenia restrykcji, które mogłyby dotknąć zwykłych obywateli Rosji. Polska nie chciałaby np. zamrażać małego ruchu granicznego z obwodem kaliningradzkim, bo "nie chce karać Rosjan za niebezpieczne decyzje władz rosyjskich" - powiedział. - Ruch bezwizowy i dialog na rzecz liberalizacji wizowej ma służyć społeczeństwu rosyjskiemu, a nie władzom - tłumaczył.

Pochwały dla tymczasowego rządu Ukrainy

Być może dalej idące decyzje podejmą w najbliższy w czwartek przywódcy państw UE na nadzwyczajnym szczycie w Brukseli, który zwołał szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy. Sikorski zaproponował zaproszenie na szczyt premiera Ukrainy Arsenija Jaceniuka.

Zdaniem polskiego ministra konflikt wokół Krymu to "najpoważniejszy kryzys w Europie od czasu wojny w dawnej Jugosławii". Na konferencji prasowej zaapelował do władz Rosji: - Nie wchodźcie na Ukrainę. Będzie to miało bardzo poważne konsekwencje. Wiemy, że jest to decyzja, która jeszcze się waży, i uważam, że byłby to brzemienny w skutkach błąd i dla Rosji, i dla Europy - dodał minister.

W dokumencie końcowym dzisiejszego spotkania ministrowie chwalą tymczasowy rząd Ukrainy za powściągliwe zachowanie w obliczu działań Rosji, a także obiecują wsparcie gospodarcze i potwierdzają gotowość do podpisania umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą. Potwierdzają też zamiar zamrożenia aktywów należących do członków ekipy odsuniętego od władzy prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza, uwikłanych w korupcję i łamanie praw człowieka.

Obama: Rosja stanęła po złej stronie historii

W sprawie działań Putina zabrał dzisiaj głos także prezydent USA Barack Obama. Jak stwierdził, Rosja stanęła "po złej stronie historii", decydując się na wojskową interwencję na Ukrainie. - Z czasem to (interwencja na Ukrainie - red.) okaże się dla Rosji kosztownym przedsięwzięciem. Teraz jest czas, by (Moskwa) zastanowiła się, czy jest w stanie działać we własnym interesie poprzez dyplomację, a nie stosowanie siły - podkreślił.

- Rosja nie może bezkarnie rozmieszczać swoich żołnierzy na Ukrainie, naruszając w ten sposób zasady uznawane na całym świecie oraz suwerenność państwa ukraińskiego - oświadczył Obama. Powiedział też, że władze amerykańskie rozważają szereg sankcji dyplomatycznych i gospodarczych, mogących doprowadzić do izolacji Rosji na arenie międzynarodowej.

Chcesz na bieżąco śledzić sytuację na Ukrainie? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS 

Zobacz także
Komentarze (382)
Zaloguj się
 • raul_duke

  Oceniono 357 razy 257

  Dochodzą sygnały że, w ramach radykalnych sankcji, Lady Ashton zagroziła odwołaniem swojej planowanej wizyty w Moskwie powiązanej z prezentacją prawidłowego posługiwania się sztućcami do krabów i odczytem na temat historii puddingu.

 • jkwt

  Oceniono 302 razy 182

  Rosjanie w większości popierają Putina i jego metody. Sancje wizowe dla wszystkich Rosjan są jak najbardziej OK.

 • veehoora

  Oceniono 253 razy 133

  "Sikorski sceptycznie wypowiedział się o propozycjach wprowadzenia restrykcji, które mogłyby dotknąć zwykłych obywateli Rosji. Polska nie chciałaby np. zamrażać małego ruchu granicznego z obwodem kaliningradzkim, bo "nie chce karać Rosjan za niebezpieczne decyzje władz rosyjskich" - powiedział. - Ruch bezwizowy i dialog na rzecz liberalizacji wizowej ma służyć społeczeństwu rosyjskiemu, a nie władzom - tłumaczył."

  I to jest włąśnie wasz największy błąd. Wizy dla zwykłych obywateli? Nie. Trzeba tym zwykłym obywatelom Rosji zakazać wjazdu na teren UE. To właśnie ci "zwykli" obywatele ciągle wybierają Putina, możesz mi pan wierzysz, panie Sikorski, są oni bardzo zadowoleni z prób włączenia Krymu do Rosji.
  Niech sobie jeżdża w takim razie na wakacje na krym, a nie do wolnego świata. W Rosji co drugi obywatel to hitlerek i imperialista. Oni tak po prostu postrzegają świat. Dlatego świat trzeba przed nimi zamknąć. Gdy sami odspawają swojego Putina od stołka, można będzie przywrócić wizy. Rosjanie musza odczuć polityke Putina na własnej skórze. Putinowi trzeba dac zajęcie w Rosji, bo gdy się nudzi, zaczyna miec głupie KGB-owskie myśli. Problem Putina trzeba rozwiązać w Rosji, a nie na Ukrainie.

 • januszz4

  Oceniono 136 razy 98

  Pani Ashton na tym zdjęciu rzeczywiście wygląda groźnie. Chyba Putin się przestraszy.

 • chopys

  Oceniono 84 razy 46

  Podobalo mi sie, co kiedys dawno zrobila Szwajcaria.
  Majac dosc rosyjskich cwaniaczkow roznej masci, wylapala wszystkich,
  wsadzila do samolotow (chyba dwa byly) i odstawila do Moskwy.

 • bog43

  Oceniono 194 razy 46

  BILANS STRAT I ZYSKÓW Rosji w chwili najazdu na Krym na dzień 03.03.2014 ;
  1. Straty na giełdzie 58 mld dolarów
  2. Około 50 mln nowych wrogów Ukraińców na całym świecie .
  3. Powiedzmy 1mln wrogów w tatarach krymskich

  Zysk ;
  1. Zdobycie Krymu i to tak nie całkiem do końca

  Piękny interes panie Plutin , oby tak dalej .

 • maykon

  Oceniono 192 razy 46

  Ludzie! Putin robi co chce a Unia jedynie straszy sankcjami! No qu...! Niech Unia zrobi ten krok. Zniszczy Rosję gospodarczo. Niech zaprzestanie jakichkolwiek transakcji z Rosją. Niech Putin poczuje trochę oddechu od zachodu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje