Polskie jedynki do europarlamentu. Co wiemy o nich teraz?

Zbigniew Ziobro, Weronika Marczuk, Jarosław Gowin, Anna Fotyga i Jerzy Buzek

Zbigniew Ziobro, Weronika Marczuk, Jarosław Gowin, Anna Fotyga i Jerzy Buzek (Fot. Michał Grocholski, Łukasz Nowaczyk, Michał Niedbała, Krystian Dobuszyński, Agata Grzybowska / Agencja Gazeta)

Czas na ogłoszenie list kandydatów do Parlamentu Europejskiego mija 15 kwietnia, jednak już teraz znamy wszystkie jedynki SLD i Twojego Ruchu. O niektórych nazwiskach otwierających listy poinformowały również PO i PiS, a także Solidarna Polska, Polska Razem Jarosława Gowina i Kongres Nowej Prawicy.
Jak na razie pełne listy jedynek w wyborach do Parlamentu Europejskiego opublikowały tylko dwie partie - Sojusz Lewicy Demokratycznej i Europa Plus Twój Ruch.

Listy SLD - jedynki do PE w okręgach wyborczych:

Pomorskie: Longin Pastusiak

Kujawsko-pomorskie: Janusz Zemke

Podlasko-warmińsko-mazurskie: Tadeusz Iwiński

Warszawa: Wojciech Olejniczak

Mazowieckie: Anna Kalata

Łódzkie: Weronika Marczuk

Wielkopolskie: Krystyna Łybacka

Lubelskie: Jacek Czerniak

Podkarpackie: Tomasz Kamiński

Małopolsko-świętokrzyskie: Joanna Senyszyn

Śląskie: Adam Gierek

Dolnośląsko-opolskie: Lidia Geringer de Oedenberg

Lubusko-zachodniopomorskie: Bogusław Liberadzki

Listy Europy Plus Twój Ruch - jedynki do PE w okręgach wyborczych:

Pomorskie: Dorota Gardias

Kujawsko-pomorskie: Kazimiera Szczuka

Podlasko-warmińsko-mazurskie: Małgorzata Kowalska

Warszawa: Ryszard Kalisz

Mazowieckie: Andrzej Celiński

Łódzkie: Ewa Wójciak

Wielkopolskie: Marek Siwiec

Lubelskie: Barbara Nowacka

Podkarpackie: Marta Niewczas

Małopolsko-świętokrzyskie: Jan Hartman

Śląskie: Kazimierz Kutz

Dolnośląsko-opolskie: Robert Kwiatkowski

Lubusko-zachodniopomorskie: Paweł Piskorski

Kandydaci PO i PiS? Znamy tylko niektórych

Platforma Obywatelska wciąż nie opublikowała pełnej listy kandydatów - ostateczny kształt eurolist partia zatwierdzi 22 marca. Wiadomo jednak, że listy w Warszawie otworzy Danuta Huebner, na Śląsku będzie to Jerzy Buzek, a na Podlasiu oraz Warmii i Mazurach Barbara Kudrycka.

Jedynką w Krakowie będzie Róża Thun, a w Łodzi - Jacek Saryusz-Wolski. Nieoficjalnie mówi się też o jedynce Krystyny Szumilas, Elżbiety Łukacijewskiej, Jacka Rostowskiego oraz Janusza Lewandowskiego na Pomorzu.

Po incydencie na niemieckim lotnisku z funkcji szefa kampanii PO w wyborach do PE zrezygnował Jacek Protasiewicz, który jest też typowany jako jedynka partii na Dolnym Śląsku. Nie wiadomo, czy jego kandydatura zostanie teraz utrzymana.

Z ogłoszeniem list nie spieszy się też Prawo i Sprawiedliwość - mają być one gotowe w połowie marca. Na razie wiadomo, że Marek Gróbarczyk zostanie jedynką w okręgu lubusko-zachodniopomorskim, Tomasz Poręba na Podkarpaciu, Janusz Wojciechowski otworzy listy w Łodzi, a Anna Fotyga na Pomorzu.

Andrzej Jaworski jest przymierzany do liderowania na liście w woj. kujawsko-pomorskim, a na Dolnym Śląsku partia może postawić na Adama Lipińskiego. Coraz pewniejsze wydaje się też, że jedynką listy małopolsko-świętokrzyskiej będzie Andrzej Duda. W Warszawie kandydatom prawdopodobnie będzie przewodził Zdzisław Krasnodębski, a na Mazowszu Wojciech Jasiński.

Listy Solidarnej Polski i Polski Razem również niepełne

Solidarna Polska podała na razie siedem nazwisk, które otworzą listy do PE. Jedynką w Warszawie będzie Jacek Kurski, w okręgu małopolsko-świętokrzyskim Zbigniew Ziobro, a w dolnośląsko-opolskim Beata Kempa. Pierwsze miejsce na śląskich listach zajmie Tadeusz Cymański, a na Mazowszu Ludwik Dorn.

W okręgu wielkopolskim jedynką zostanie natomiast Andrzej Dera, a w lubusko-zachodniopomorskim Patryk Jaki.

Znamy też nazwiska większości jedynek Polski Razem Jarosława Gowina. Listy w Warszawie otworzy Paweł Kowal, na pierwszym miejscu w Krakowie znajdzie się Jarosław Gowin, a w Rzeszowie - Kazimierz Jaworski.

Inni kandydaci to: Jacek Żalek, John Godson, Elżbieta Jakubiak, Krystyna Iglicka-Okólska, Marek Migalski i Artur Zasada.

Znamy również niektóre jedynki Kongresu Nowej Prawicy

Wiemy też, jakie nazwiska otworzą listy Kongresu Nowej Prawicy w niektórych okręgach - będą to: Janusz Korwin-Mikke, Artur Dziambor, Tomasz Sommer, Konrad Berkowicz, Ireneusz Dzieszko, Stanisław Żółtek oraz Robert Maurer.

Z komitetu Ruchu Narodowego wystartują natomiast Krzysztof Bosak, Bartosz Jóźwiak z Unii Polityki Realnej, Marian Kowalski oraz Sylwester Chruszcz. Dwóch kandydatów ujawnili również Zieloni: są to Elżbieta Jachlewska z Partii Kobiet oraz Mateusz Mirys z Młodych Socjalistów.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Zobacz także
 • Papieros Unia: zakaz sprzedaży papierosów mentolowych. To cios również w polskich producentów - jesteśmy jednym z największych eksporterów
 • Donald Tusk i Radosław Sikorski mogą powalczyć o najważniejsze unijne stanowiska Ogromne nerwy w europarlamencie. Bruksela z niepokojem spogląda na Polskę i Platformę
Komentarze (96)
Polskie jedynki do europarlamentu. Co wiemy o nich teraz?
Zaloguj się
 • malow.anka

  0

  Tak się zastanawiałem i doszedłem do myśli że, co by nie pisali, jedno tylko jest pewne, że tusk i PO stawiają na celebrytów. Nie znajdziesz tu wartościowej wiedzy tylko nazwiska z pierwszych stron gazet. Skumajcie jakich kandydatów przedstawia prawo i sprawiedliwość europarlament-2014.pl Chociaż oni proponują fachmanów.

 • lokifromasgard

  0

  Hehehe jak fajnie, że elektorat PiS działa w internetach przed wyborami do parlamentu EU. I mi to pasuje, bo dopuszczenie "polityków" premiera Tuska jeszcze raz do parlamentu UE może wiązać się kolejnymi ustawami uderzającymi w krajowe interesy. Przeczytajcie nieco tu europarlament-2014.pl by wypracować sobie szersze pojęcie o parlamencie europejskim

 • jakub13579

  0

  Ja to bym głosował na fatygie. Pienkna kobita, tylko trochu za mocno utyta. Ale jak jom prezes namówi żeby tak się nie obżerała to może być całkiem-całkiem. No i jeszcze trzebaby cóś zrobić z tym tempym wyrazem buźki. ale w tej partii to wszystkie podobne.

 • 111doradca

  Oceniono 1 raz 1

  Panie premierze Tusk!
  Jeszcze paru Nowaków i Protasiewiczów i będzie klęska w wyborach nie tylko do PE. Wygnaj Pan to bractwo , które zamiast służyć Polsce , obsługuje siebie samych.

 • jackie53

  Oceniono 2 razy 0

  Wczoraj w Polsacie widziałem próbkę zdolności polityczno-parlamentarnej pani Marczuk. Nie miała żadnych merytorycznych argumentów w zderzeniu z prorosyjską politolożką. W kółko mówiła jedynie, że jest Ukrainką, że się tam urodziła i wychowała, że była bieda itd, itp. Została "wbita w ziemię" i "rozjechana walcem". Jeśli taka pani ma nas reprezentować w PE to ja dziękuję!

 • klara551

  Oceniono 2 razy 2

  Odniosę się do pełnych list SLD i TR. W obu trochę ładnych opakowań/Gardias,Marczuk/ trochę kosmetyki /Kalata/ kilka staroci/Kutz,Pastusiak.Iwiński,Zemke/ trochę jeszcze nie skazanych cwaniaków/Piskorski/ paru byłych /Kwiatkowski,Kalisz,Siwiec,Celiński/ no iparu nowych o żadnych politycznych doświadczeniach a znanych z podskakiwania/Wójciak,Hartman,Szczuka/. Całość świadczy o kiepskim rozeznaniu w potrzebach i osądach Polaków. Listy świadczą,że obie partie mają Polaków za durniów co zagłosują na plewy. Panowie Miller i Palikot myślą ,że Polacy nie myślą. A reszta szefów partii pewnie tez wystawi takich samych bezwartościowych kandydatów.

 • szmul.bender

  Oceniono 2 razy 0

  Czy jak Wójciak zostanie wybrana to będzie można powiedzieć, że p..de do ełroparlamentu wybrali ?

 • seviers

  Oceniono 2 razy 2

  Na zdjęciu, od prawej: nieudacznik, totalne pisowskie zero, przynoszące wyłącznie pecha, kolejne zero, spłodzone w oparach kadzidła, panienka "od rury", no i "zero absolutne", czyli niedorobiony prawiczek-prawniczek, który dla poprawy własnego wizerunku ożenił się i nawet uznał nie swoje dziecko!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje