Były prezydent Ukrainy: wojna między Ukrainą i Rosją nieuchronnie przerodzi się w III wojnę światową

02.03.2014 21:27
Leonid Krawczuk

Leonid Krawczuk (Fot. Michał Józefaciuk/ Wikimedia Commons)

Były prezydent Ukrainy Leonid Krawczuk ostrzegł, że wojna między Ukrainą i Rosją nieuchronnie przerodzi się w III wojnę światową. Wyraził przy tym przekonanie, że Ukrainę obroni cały świat.
Krawczuk zaznaczył, że jeśli prezydent Rosji Władimir Putin rozpocznie wojnę z Ukrainą, to będzie go czekać "moskiewski proces norymberski". Według byłego prezydenta rozumie to nie tylko Putin, ale i całe jego otoczenie.

- Obecnie dla wszystkich, w tym członków Rady Bezpieczeństwa ONZ, najważniejsza jest ochrona Ukrainy jako państwa, które wchodzi na drogę demokratycznego rozwoju - oświadczył w ukraińskiej telewizji Krawczuk.

Były prezydent zaapelował też o jak najszybsze "zaprowadzenie porządku we własnym domu". W szczególności zaapelował o przyjęcie ustawy o gwardii narodowej, która zapewniłaby porządek na ulicach.

Krawczuk był pierwszym prezydentem Ukrainy po uzyskaniu niepodległości przez ten kraj w wyniku rozpadu ZSRR. Piastował to stanowisko w latach 1991-1994.

Chcesz na bieżąco śledzić sytuację na Ukrainie? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Zobacz także
Komentarze (191)
Były prezydent Ukrainy: wojna między Ukrainą i Rosją nieuchronnie przerodzi się w III wojnę światową
Zaloguj się
 • drugiwojwa

  0

  Austriackie gadanie..Krawczuk musi tak mówić..

 • podkarpacie55

  Oceniono 1 raz 1

  Ale wymyśliła sobie[krawczuk] stara skorumpowana złodziejska gnida???

 • Leszek Kloch

  0

  Przy okazji sytuacji na Ukrainie wyłazi perfidia polityków. Z obu stron. A ciemny lud to kupuje.

 • Lena Lena

  0

  Rosia i Ukraina jak chcą mieć wojnę to niech sobie mają . A Polaki lepiej niech się do tego nie mieszają bo będziemy mieć pozamiatane proste ,

 • galois

  0

  Dlaczego Ukraińcy stawiają pomniki Banderze, a obrażają się, gdy nazywa się ich banderowcami? To nielogiczne.

 • swietypentagram

  Oceniono 1 raz -1

  Ukraina da sobie radę nawet sama - jeśli naprawdę kocha swój kraj to da sobie radę - ma miliony zdolnych do walki mężczyzn jak i kobiet.
  Nawet jeśli Ukraina zostanie sama głodna i bosa to sobie da radę - BO TO JEST JEJ KRAJ.
  Wygląda na to że Rosja aż prosi się aby ktoś nauczył ją kultury i pokory.
  Rosja zapomina że Ukraina pamięta że w 1932 roku Moskwa zagłodziła na śmierć 5 milonów Ukraińców. Rosja jest naiwna i nie rozumie jak głęboko wielu Ukraińców ich nienawidzi i pamięta krzywdy wyrządzone przez Rosjan. Rosomak nie raz zagryzł niedźwiedzia w naturze. Jest mniejszy ale bardzo bardzo groźny jak jest głodny i zły.
  Ukraina ma realną szansę być pierwszym krajem w historii który zatrzyma i odwróci agresję Rosji na jej sąsiadów - aby to osiągąć musi umieć bardzo celnie i odważnie strzelać, wysadzać, używać koktaili mołotowa, wysadzać wszystko co się nazywa gazociąg, rurociąg, wszystko co ma na czerwoną gwiazdę na sobie, itd itd itd.... ...

 • znj2

  Oceniono 3 razy -1

  Ruskie, nie wejdą na Ukrainę. Poczekają, aż sami Ukraińcy wezmą się za łby. Jak nie będzie co "kuszat" , to nie będą "riezat" i wtedy wejdą ruskie jak po swoje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje