Obama do Putina: To grozi izolacją Rosji. Zawieszamy swój udział w przygotowaniach do G8. Rozmowa trwała 90 min.

01.03.2014 23:11
Barack Obama podczas rozmowy telefonicznej z Władimirem Putinem

Barack Obama podczas rozmowy telefonicznej z Władimirem Putinem (Fot. Biały Dom)

Barack Obama rozmawiał przez telefon z Władimirem Putinem. Przez 90 min. Obama wezwał do wycofania wojsk rosyjskich z Krymu. I zapowiedział, że USA zawieszają swe uczestnictwo w przygotowaniach do szczytu G8 w Soczi. Według agencji RIA-Nowosti Putin odparł, że Rosja rezerwuje sobie prawo do ochrony swoich interesów.
Według komunikatu Białego Domu, rozmowa trwała aż 90 minut. Prezydent Obama wezwał Putina do wycofania wojsk z powrotem do baz na Krymie. Podkreślił także, że ''Stany Zjednoczone potępiają militarną interwencję Rosji na terytorium Ukrainy (...), która jest pogwałceniem prawa międzynarodowego''.

"To prowadzi do izolacji. G8..."

"Prezydent Obama zaznaczył jasno, że jeśli Rosja będzie nadal naruszać suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy, odbije się to negatywnie na pozycji Rosji w społeczności międzynarodowej i będzie prowadzić do jej izolacji" - głosi komunikat Białego Domu.

Obama poinformował, że USA zawieszają swe uczestnictwo w przygotowaniach do szczytu G8 w Soczi. To samo zrobiła Kanada, która dodatkowo odwołała swojego ambasadora w Moskwie.

Amerykański prezydent odpowiedział także, na argumenty o "ochronie swoich obywateli", jakimi posługuje się strona rosyjska. Jeśli Rosja ma wątpliwości co do tego, jak traktowana jest na Ukrainie mniejszość rosyjska, może podnieść tę kwestię w inny, pokojowy sposób - podkreślił Obama.

Putin odpowiada: Mamy prawo...

Według agencji RIA-Nowosti Putin odparł, że Rosja rezerwuje sobie prawo do ochrony swoich interesów i obrony Rosjan mieszkających na Ukrainie.

Komunikat zamieszczony na stronach internetowych Kremla głosi, że Putin "zwrócił uwagę Obamy na prowokacyjne, zbrodnicze zachowania ultranacjonalistów (na Ukrainie), które są zasadniczo popierane przez obecne władze w Kijowie".

"Rosyjski prezydent podkreślił, że istnieje realne zagrożenie zdrowia i życia rosyjskich obywateli (...) na terytorium Ukrainy. Władimir Putin powiedział z naciskiem, że jeśli akty przemocy ogarną dalsze, wschodnie regiony Ukrainy i Krym, Rosja rezerwuje sobie prawo do ochrony swoich interesów i obrony mieszkającej tam ludności rosyjskojęzycznej" - głosi komunikat Kremla.Chcesz na bieżąco śledzić sytuację na Ukrainie? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS 

Zobacz także
Komentarze (383)
Zaloguj się
 • jastrzab27

  Oceniono 503 razy 265

  USA powinny rozpocząć eksport gazu do Europy. putin udusi się swoim gazem. jeszcze wprowadzić powinien Zachód zamrożenie kont oligarchów rosyjskich i zbrodniarz tfuu putin leży

 • renata spanier

  Oceniono 363 razy 189

  Drodzy Rosjanie mieszkajacy na Ukrainie pamietajcie ze panstwo w ktorym mieszkacie nazywa sie Ukraina nie Rosja, jak chcecie mieszkac w Rosji to WY musicie sie przeprowzdzic a nie Rosja ma sie do Was wprowadzac

 • ben-oni

  Oceniono 179 razy 141

  Obama ma rękę w dybach, bo "prawo do ochrony interesów" jest podstawą DOKTRYNY POLITYCZNEJ USA. I na tę ochronę interesów USA powoływały się przez ostatnie 20 lat co najmniej kilka razy (Irak, Afganistan, Somalia, Jemen).

 • hektor51

  Oceniono 283 razy 141

  To jasne. Amerykanie też zawsze rezerwują sobie prawo do obrony swoich interesów. To jest komunikat dla nich zrozumialy.

 • jm131

  Oceniono 201 razy 117

  Wywalenie wszystkich Rosjan z policji i zakazanie rosyjskiego. kiedy mieszka ich na Krymie ponad 60% też nie było mądrym posunięciem Ukraińców.

 • mczes57

  Oceniono 150 razy 90

  Stare stalinowskie tłumaczenie. Powinny obawiać się wszystkie kraje gdzie mieszkają Rosjanie. Profilaktycznie nakazać powrót do Rosji wszystkim obywatelom rosyjskim,żeby nie prowokować Putina , w końcu wszędzie może mieszkać jakiś niezadowolony Rosjanin którego Putin zechce bronić używając czołgów.

 • jastrzab27

  Oceniono 162 razy 68

  Stany powinny zacząć tani eksport gazu do Europy. To rozłoży Rosję bardzo szybko. Jeszcze blokada kont najważniejszych ludzi rosji i zobaczymy. rosja to jak zawsze kolos na glinianych nogach. ale pierwsze to uderzyć ekonomicznie oligarchów rosyjskich i zbrodniarza putina

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje