Obama do Putina: To grozi izolacją Rosji. Zawieszamy swój udział w przygotowaniach do G8. Rozmowa trwała 90 min.

01.03.2014 23:11
Barack Obama podczas rozmowy telefonicznej z Władimirem Putinem

Barack Obama podczas rozmowy telefonicznej z Władimirem Putinem (Fot. Biały Dom)

Barack Obama rozmawiał przez telefon z Władimirem Putinem. Przez 90 min. Obama wezwał do wycofania wojsk rosyjskich z Krymu. I zapowiedział, że USA zawieszają swe uczestnictwo w przygotowaniach do szczytu G8 w Soczi. Według agencji RIA-Nowosti Putin odparł, że Rosja rezerwuje sobie prawo do ochrony swoich interesów.
Według komunikatu Białego Domu, rozmowa trwała aż 90 minut. Prezydent Obama wezwał Putina do wycofania wojsk z powrotem do baz na Krymie. Podkreślił także, że ''Stany Zjednoczone potępiają militarną interwencję Rosji na terytorium Ukrainy (...), która jest pogwałceniem prawa międzynarodowego''.

"To prowadzi do izolacji. G8..."

"Prezydent Obama zaznaczył jasno, że jeśli Rosja będzie nadal naruszać suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy, odbije się to negatywnie na pozycji Rosji w społeczności międzynarodowej i będzie prowadzić do jej izolacji" - głosi komunikat Białego Domu.

Obama poinformował, że USA zawieszają swe uczestnictwo w przygotowaniach do szczytu G8 w Soczi. To samo zrobiła Kanada, która dodatkowo odwołała swojego ambasadora w Moskwie.

Amerykański prezydent odpowiedział także, na argumenty o "ochronie swoich obywateli", jakimi posługuje się strona rosyjska. Jeśli Rosja ma wątpliwości co do tego, jak traktowana jest na Ukrainie mniejszość rosyjska, może podnieść tę kwestię w inny, pokojowy sposób - podkreślił Obama.

Putin odpowiada: Mamy prawo...

Według agencji RIA-Nowosti Putin odparł, że Rosja rezerwuje sobie prawo do ochrony swoich interesów i obrony Rosjan mieszkających na Ukrainie.

Komunikat zamieszczony na stronach internetowych Kremla głosi, że Putin "zwrócił uwagę Obamy na prowokacyjne, zbrodnicze zachowania ultranacjonalistów (na Ukrainie), które są zasadniczo popierane przez obecne władze w Kijowie".

"Rosyjski prezydent podkreślił, że istnieje realne zagrożenie zdrowia i życia rosyjskich obywateli (...) na terytorium Ukrainy. Władimir Putin powiedział z naciskiem, że jeśli akty przemocy ogarną dalsze, wschodnie regiony Ukrainy i Krym, Rosja rezerwuje sobie prawo do ochrony swoich interesów i obrony mieszkającej tam ludności rosyjskojęzycznej" - głosi komunikat Kremla.Chcesz na bieżąco śledzić sytuację na Ukrainie? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS 

Zobacz także
Komentarze (383)
Obama do Putina: To grozi izolacją Rosji. Zawieszamy swój udział w przygotowaniach do G8. Rozmowa trwała 90 min.
Zaloguj się
 • Oceniono 4 razy 0

  Brawo Putin! Nie daj się tym szantażystom amerykańskim. Dość ich panoszenia się na świecie i wprowadzania ichniej "demokracji" tam gdzie ich nie chcą!

 • wp56

  Oceniono 3 razy 1

  Prezydent państwa ,które dokonało tylu krwawych inwazji(np. Irak) cynicznie okłamując opinie publiczną mógłby przynajmniej nie prawić morałów.

 • kontra.punkt

  Oceniono 1 raz 1

  Ile tracimy (gospodarczo i politycznie) na ingerowaniu w wewnętrzne sprawy Ukrainy? Przypomnę, ze w imię wsparcia "pomarańczowej rewolucji" Polska zrezygnowała z Jamal II, który miał być "żyłą złota" dla naszego budżetu.
  Co do Krymu: większość mieszkańców to Rosjanie, więc mogą nie chcieć mieszkać w strukturach Ukrainy. Przecież z tych samych powodów UE uznała niepodległość Kosowa, chociaż to tereny rdzennie Serbskiej.

 • velvetta11

  Oceniono 2 razy 2

  Czy Wy mi wytłumaczycie skąd ta miłość do Ukraińców, a nienawiść do Rosjan? Bo ja większości Was nie rozumiem .

 • klakson49

  Oceniono 1 raz -1

  Putin działa jak jego pierwowzór, Stalin. Ten drugi napadając na Polskę podzielił się jej terytorium z Niemcami. Z kim podzieli się Putin terytorium Ukrainy? Stany Zjednoczone i Europa Zachodnia powinny wnikliwie policzyć mieszkańców rosyjskojęzycznych. Jak limit dopuszczony przez Putina zostanie przekroczony, to niedźwiedź przeprowadzi aneksję ich terytorium. W odwodzie pozostaną tylko Marsjanie.

 • malarysa

  0

  A w Kijowie wszystko się odbyło pokojowo !!!

 • elena2323

  Oceniono 3 razy 1

  Obama. wracaj do ojczyzny w Afryce - i tam dyktuj kto, co i gdzie.... Iraq się skończył?

 • r0b0l

  Oceniono 4 razy 0

  nadszedł czas próby twardości jaj i dópy dla UE i NATO.
  Odpuszczą Putinowi teraz to za 30 lat nie meczety ale cerkwie będa pobudowane w znaczniejszych miastach.Nie odpuszczą to Mali Żółci Bracia poproszą o kawałek Syberii i to będzie koniec chamskiego imperium.
  Sowiecka dyplomacja zawsze słynęła ze skuteczności i obcesowości, właśnie sowiecka gęba ukazała sie całemu swiatu.

  Oni się boja tylko silniejszych, wystarczy pół roku, może rok bez eksportu ropy i gazu a ruski kolos sie udławi A po 2 latach zaczną żreć korę z drzew

 • Eugenia Graczyk

  Oceniono 4 razy 2

  Sir Obama nadszedl czas na tarcze antyrakietowa bez negocjaci z ruskimi

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje