Smolar: Z rozwiązanego Berkutu mogą powstać dobrze wyszkolone jednostki. I wtedy nie jest potrzebna rosyjska armia

Prezes Fundacji Batorego, prof. Aleksander Smolar, nie wierzy, by Rosja miała gotowy scenariusz zbrojnej interwencji na Krymie. Jak mówił w TOK FM, znacznie większe znaczenie dla tego regionu Ukrainy może mieć decyzja o rozwiązaniu Berkutu. - Z formacji mogą powstać dobrze wyszkolone jednostki. I wtedy nie jest potrzebna rosyjska armia.
Nad budynkiem parlamentu Autonomicznej Republiki Krymu w Symferopolu powiewa rosyjska flaga. Nad ranem budynek zajęli uzbrojeni napastnicy. W stan gotowości postawiono ukraińskie siły MSW.

Czy Krym, zamieszkany w większości przez Rosjan, odłączy się do Ukrainy?

Rozwój wypadków nie zaskoczył prof. Aleksandra Smolara. Ale zdaniem prezesa Fundacji Batorego trudno spodziewać się, żeby w "rewoltę wewnętrzną" włączyli się rosyjscy żołnierze, stacjonujący na Krymie. - Moim zdaniem błędem było rozwiązanie Berkutu. Taki sam błąd popełnili Amerykanie w Iraku... Z Berkutu mogą powstać dobrze wyszkolone jednostki. I wtedy niepotrzebna jest armia rosyjska. Nie wierzę, by Rosja wykorzystała swoje wojska na Krymie - mówił w "Poranku Radia TOK FM".

Dlaczego Krym jest tak ważny dla Rosji i Ukrainy? To trzeba wiedzieć - PIĘĆ PUNKTÓW>>

Putin ma o czym myśleć

Wydarzenia na Ukrainie są dla Rosji wyjątkowo ważne. Także dlatego, że - jak przypomniał prof. Smolar - ten kraj miał być częścią wielkiego planu Władimira Putina, stworzenia silnej Unii Euroazjatyckiej. - A bez Ukrainy tego projektu nie ma - podkreślał prezes Fundacji Batorego.

Mimo nieprzejednanej postawy rosyjskich przywódców Aleksander Smolar nie wyklucza, że Moskwa zmieni stanowisko wobec przemian na Ukrainie. - Nie wykluczam, że uda się doprowadzić do porozumienia i Rosja będzie uczestniczyła w programie odbudowy Ukrainy. Bo ukraiński rynek jest niezwykle ważny dla Rosji.

Na razie mamy deklarację, że Rosja weźmie udział w rozmowach z Międzynarodowym Funduszem Walutowym w sprawie pomocy finansowej dla Ukrainy. Jak wyliczyło ukraińskie ministerstwo finansów, krajowi potrzeba 35 mld dolarów. Bez wsparcia państwo będzie niewypłacalne.

Więcej o:
Komentarze (12)
Smolar: Z rozwiązanego Berkutu mogą powstać dobrze wyszkolone jednostki. I wtedy nie jest potrzebna rosyjska armia
Zaloguj się
 • allo11

  0

  Ale historia Krymu nie zaczyna się w roku 1900.
  ...władca Adil (1666-1671) zerwał sojusz z Rzeczypospolitą
  i spustoszył jej pogranicze.
  W odpowiedzi na to Polacy zaproponowali Moskwie,
  aby ta w zamian za ustępstwa terytorialne uderzyła na Krym.
  Wprawdzie Hadżi-Selim (1671-1678) odparł ataki rosyjskie,
  ale doprowadziły one do osłabienia chanatu. ...patrz eastway.pl

 • zukakip

  Oceniono 8 razy -6

  Krym dla tubylców: Tatarów, Gotów, Bizantyjczków, Alanów, Sauromatów, Scytów, Taurów. Kacapy i Hajdamacy won

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 12 razy 2

  W ostatnich latach mam dość dużo kontaktów z Ukraincami i o ile z Ukraincami ze wschodu i południa dość sympatycznie się współpracowało, to ci "nasi" z zachodniej napawały mnie przerażeniem w ich nienawiści do nas i to tak u starych jak i młodych, nawet po polsku nieźee mówiący.

 • grymas50

  Oceniono 9 razy 3

  Babcie krzyczały : " na kolana, na kolana", jakby całe swoje życie nie kleczały w cerkwiach. Ot taka moherowa CIEMNOTA.

 • websterrr

  Oceniono 13 razy -9

  "Moim zdaniem błędem było rozwiązanie Berkutu. [...] Z Berkutu mogą powstać dobrze wyszkolone jednostki. I wtedy niepotrzebna jest armia rosyjska."

  No to już wiemy dlaczego w 1989 środowisko Smolara tak bardzo broniło SBków, Jaruzela i całego postPRLowskiego balastu. 25 lat nic nie zmieniło w ich mysleniu.

 • yarrrr

  Oceniono 25 razy 7

  Rosja ma prawo do Krymu bo to jej teren (darowany przez Chruszczowa Ukrainie), bo tam jest jej flota, bo dzierżawę mają do 2042r.

  Zachód - USA i UE mąci na Ukrainie, to fakt. USA zależy na osłabieniu Rosji każdym sposobem. Nawet ów niedawny dramatyczny filmik z dziewczyną - to propaganda Amerykanów, reżyserem jest amerykański Żyd mający kilka takich dokonań na koncie, nawiasem mówiąc

  Rosja również mąci na Ukrainie od lat, więc ludzie buntujący się mają rację

  Podsumowanie: wszyscy powinni się od Ukrainy odstosunkować, Ukraińcy powinni sami u siebie posprzątać, nawet podzielić się na 2 państwa, a Rosja powinna zachować Krym.

 • hamsterx

  Oceniono 16 razy 10

  Panie Smolar ,a ci co wywleki z taksowki i zastrzelili rosyjskiego dziennikarza
  moga byc niebezpieczni ?

 • 1pirat2

  Oceniono 11 razy 3

  Boją się żeby Berkut po rozwiązaniu nie stworzył specjalnych jednostek na Krymie, to by było tak samo jak jednostki specjalne z Afganistanu utworzyli bojówki na majdanie, a między nimi było dużo strzelców wyborowych, którzy wszyscy bardzo dobrze mówili po Rosyjsku.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX