"Polska małostkowość, pazerność". Żakowski odpowiada Tuskowi: warto wypruwać żyły dla Ukrainy

- Są takie momenty w historii, kiedy trzeba sobie wypruwać żyły. Bo dzieje się coś bardzo ważnego. W najbliższym czasie będzie się decydowało, czy Rosja stanie się imperium. A Rosja bez Ukrainy nigdy nie stanie się imperium - tak Jacek Żakowski komentował wypowiedź premiera, że Polska nie będzie dla Ukrainy "wypruwać żył". Wg publicysty powinniśmy pamiętać, jak u nas skończyła się "opieszałość" w pomaganiu - o krok od prezydentury był "peruwiański kondor" Stan Tymiński.
Ukraina czeka na finansową pomoc. Ale na razie kończy się na obietnicach. Bo nikt nie rwie się, by wyłożyć z kieszeni oczekiwane przez naszych sąsiadów 35 mld dolarów.

- Mnie poruszyła wypowiedź premiera Tuska, że nie będziemy sobie wypruwać żył dla Ukrainy. Mam wrażenie, że są takie momenty w historii, kiedy trzeba sobie wypruwać żyły. Bo dzieje się coś bardzo ważnego, o gigantycznych konsekwencjach nie tylko dla przyszłości Polski i Ukrainy. Ale polska małostkowość, gotowość do czekania znowu bierze górę - mówił Jacek Żakowski w "Poranku Radia TOK FM".Zdaniem publicysty "Polityki", w najbliższym czasie będzie się decydowało m.in., "czy Rosja stanie imperium". - A Rosja bez Ukrainy nigdy nie stanie się imperium.

Zapomnieliśmy

Żakowski jest przekonany, że Polska powinna finansowo wspierać Ukrainę. A jakiekolwiek wątpliwości powinny rozwiać nasze doświadczenia sprzed lat. Kiedy sami próbowaliśmy postawić kraj na nogi.

- Ci, którzy pamiętają, jakie ogromne znaczenie miała opieszałość Zachodu w udzielaniu wsparcia finansowego rządowi Tadeusza Mazowieckiego, że ceną za to był m.in. niebywały sukces Stana Tymińskiego - tego dziwnego peruwiańskiego kondora, który o mało nie został polskim prezydentem - powinni być sobie w stanie wyobrazić, że bez pomocy dynamika polityczna na Ukrainie może się bardzo szybko zmienić. W sposób, którego - jestem pewien - ani premier Tusk, ani minister Sikorski, ani nikt w Polsce by sobie nie życzył.

Skąpa Polska

Jacek Żakowski pochwalił "Dziennik Gazetę Prawną" za przypomnienie, jak słabo Polska wypada w zestawieniach państw pomagających innym. Gazeta omówiła wydatki naszego kraju na pomoc zagraniczną. I zestawienie nie wypada dobrze, bo w 2012 roku wydaliśmy na ten cel niecałe 1,5 mld dolarów. Szczególnie w kontekście apeli Ukrainy o pomoc finansową.

- Polska tradycyjnie należy do krajów, które są najmniejszymi donatorami. Dobrze robi "DGP", że przypomina o tej polskiej małostkowości, skąpstwie, pazerności - ocenił gospodarz "Poranka Radia TOK FM".

Więcej o:
Komentarze (27)
"Polska małostkowość, pazerność". Żakowski odpowiada Tuskowi: warto wypruwać żyły dla Ukrainy
Zaloguj się
 • kibic_rudego

  Oceniono 3 razy 3

  Żakowski, to wypruj żyły, swoje i kumpli z manipulatora o tytule Polityka

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 2 razy 2

  Panie Żakowski nie rób pan wody z mózgu swym rodakom. W1989 roku Ukraina była trzy razy bogatsza niż Polska. Dzisiaj dzięki pomarańczowej rewolucji, którą nasi politycy rozkręcili Ukraina stała się biedniejsza niż my. Tylko,że my do bogatych wcale się nie zaliczamy a obszar nędzy dzięki transformacji gwałtownie się powiększył.

 • baby1

  Oceniono 2 razy 2

  Rosja jest imperium i nic na to nie poradzimy. Polska nie będzie imperium i nic na to nie poradzimy. Ale czy to ważne? Nie. Szwajcaria nie jest imperium i nie będzie, ale 90% Rosjan i 90% Polaków jak miałoby do wyboru obywatelstwo szwajcarskie i porządny dom w Szwajcarii to by się tam zaraz przenieśli. Więc zabierzmy się za Polskę, abyśmy gonili Szwajcarię, a nie zajmowali całym światem.

 • blski

  Oceniono 1 raz 1

  Zeby pomocy finansowej mozna bylo udzielac to musi byc rzad zdolny do administrowania ta pomoca.
  Dla naszego kraju najlepszym rozwiazaniem bylby podzial Ukrainy z przylaczeniem Krymu i wschodnich terenow do Rosji. Skupiloby to na wiele lat uwage wszystkich ugrupowan politycznych Ukrainy w kierunku Rosji, czego nieuchronnym rezultatem byloby i oslabienie tego duzego kraju jak tez musieliby oni szukac przyjaciol gdziekolwiek tacy sie znajda, a przynajmniej nie robic sobie wrogow.
  Wynikiem obecnego przewrotu bedzie brak stabilizacji, kazdy przywodca wielu ugrupowan Majdanu liczy na wiadaca role w nowym rzadzie, a reprezentuja oni niewielka czesc spoleczenstwa, jak tez wkrotce zaczbna sie klocic miedzy soba.

 • hektor51

  Oceniono 3 razy 3

  Wypruwać żyły to można i niekiedy trzeba dla swojego kraju, ale nie dla tego ukraińskiego motłochu cuchnącego Banderą na kilometr. Na razie zajęli się sobą i Moskalami, tylko na razie... Czy wiesz Żakowski ile dostaje Ukrainka z tytułu urodzenia dziecka; 3000 euro na pierwsze dziecko, 6000 euro na drugie, 11-12 tys euro na trzecie i czwarte. Wiesz ile dostaje polska matka: 250 euro. Dlaczego? bo tacy jak ty zaprzańcy twierdzą w gazetach że nas nie stać. Rząd zabrał ostatnio świadczenia opiekuńcze ponad 100 tys. osób opiekujących się niepełnosprawnymi. Dlatego bo nas podobno nie stać (kosztowało to budżet ok. miliarda złotych). Dlaczego na Ukrainie przechodzi się na emeryturę w wieku 55-60 lat, a u nas wydłużyli wiek do 67 lat. Nie wiem Żakowski czy jesteś starym zidiociałym capem, dzieckiem resortowym, czy kimkolwiek innym. Ale to że proponujesz Polakom żeby wypruwali żyły dla Ukraińców jest w najwyższym stopniu obrzydliwe.

 • solaqua.333

  Oceniono 3 razy 3

  Niech Zakowski i ska odda cale swoje pobory i majatek Ukraincom, a nie zmusza polskich nedzarzy do utrzymywania tej holoty.

 • 1pirat2

  Oceniono 2 razy 2

  Można by było wyprówać żyły, jakby chodziło by o całą Ukrainę a nie tylko tych bojowników z Majdanu którzy sami jeszcze nie wiedzą czego chcą.

 • ryszard.ignacy

  Oceniono 4 razy 2

  Żakowski pan, "polityka" wschodnia, którą Ty proponujesz i wielu wybrańców naszych właśnie klęskę na Ukrainie ponosi. Do przewidzenia było to, Ukrainą przeciw Rosji grać się nie da, historyczne doświadczenie z niedalekiej przeszłości na tym polu już mamy, Piłsudski zaznał go. Wyprawa naszych do Kijowa cudem nad Wisłą skończyła się, dziś modlić powinniśmy się; Panie Boże spraw byśmy Cię nie musieli prosić o cud ten jeszcze raz.

 • anetakruk

  Oceniono 3 razy 1

  Polska otrzymuje pieniądze od podatników z Niemiec, Francji, Włoch i nnych pańśtw Unii. Warto o tym pamiętać. Tak, jak warto pamiętać o tym, że te pieniądze traktowane są jako inwestycja, nikt nam ich nie daje za krzywdy przodków, tylko po to, abyśmy mogli konsumować, rozwijać się i konsumować jeszcze więcej. Dlatego oczywiście warto dać pieniądze Ukrainie, także i polskie peniądze, obwarowane odpowiednimi wskazówkami i kontrolami, aby nie zostały one rzucone w błoto.

  corvonero.blox.pl/2014/02/O-TYM-JAK-CHINY-WYKUPUJA-5-POWIERZCHNI-UKRAINY-i.html

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX