Turczynow mianowany na p.o. prezydenta Ukrainy. Kim jest nowy szef państwa?

23.02.2014 12:25
Ołeksandr Turczynow

Ołeksandr Turczynow (Fot. Alex Kuzmin/REUTERS)

Ołeksandr Turczynow, który został wyznaczony do pełnienia obowiązków głowy państwa ukraińskiego w miejsce Wiktora Janukowycza, jest pastorem ewangelickim i autorem powieści science fiction. W swej karierze politycznej zawsze grał drugie skrzypce. Raczej nie będzie aspirował do funkcji prezydenta.
Co się dzieje na Ukrainie? CZYTAJ RELACJĘ NA ŻYWO>>

Polityczna kariera Turczynowa jest od lat 90. związana z byłą premier Ukrainy Julią Tymoszenko. - Jedną z cech charakteru Turczynowa jest to, że odkąd zaangażował się w politykę, zawsze trzymał się na drugim planie - powiedział w rozmowie z AFP politolog Wołodymyr Fesenko, dodając, że pozostanie on zapewne "wiernym giermkiem Tymoszenko" i nie będzie aspirował do funkcji prezydenta.

Turczynow ma 49 lat, pochodzi z Dniepropietrowska, na wschodzie kraju. Tam też skończył instytut metalurgii w latach pierestrojki i przez pewien czas pracował jako robotnik w zakładach metalurgicznych. W 1993 r. został doradcą ekonomicznym prezydenta Leonida Kuczmy, a w roku 1994 założył partię Hromada, do której wstąpiła Julia Tymoszenko, wówczas szefowa wielkiej firmy energetycznej.

W latach 90. stała ona na czele firmy Jednolite Systemy Energetyczne Ukrainy, zajmującej się głównie importem gazu. Uchodziła za bliską współpracowniczkę Pawła Łazarenki - premiera Ukrainy w latach 1996-97, sądzonego w Stanach Zjednoczonych za oszustwa finansowe. Tymoszenko i Turczynow zostali wybrani na deputowanych w roku 1998, a rok później założyli partię Batkiwszczyna. Tymoszenko, nazywana wtedy "księżniczką gazu", została jedną z najważniejszych postaci tej partii i została mianowana wicepremierem.

Gdy Tymoszenko została zwolniona z tej funkcji, Batkiwszczyna przeszła do opozycji.

Był szefem tajnych służb i wicepremierem

W 2004 r. "księżniczka gazu", która znalazła się w pierwszych szeregach Pomarańczowej Rewolucji, objęła tekę premiera. Prozachodnim prezydentem został wówczas Wiktor Juszczenko. Turczynow został szefem tajnych służb, ale podał się do dymisji, gdy prezydent zwolnił Tymoszenko z funkcji szefowej rządu.

Według demaskatorskiego portalu Wikileaks, Turczynow miał wtedy skorzystać z prerogatyw szefa służb specjalnych, by zniszczyć dokumenty łączące Tymoszenko z "bossem mafijnym".

W latach 2007-2010 był wicepremierem w rządzie Tymoszenko. Po aresztowaniu jego szefowej i najważniejszej politycznej sojuszniczki przejął odpowiedzialność za ich wspólną partię, zostawiając jednak rolę przywódcy Arsenijowi Jaceniukowi.

W wolnych chwilach Turczynow jest kaznodzieją w kościele baptystów w Kijowie; jest też autorem powieści science fiction, z których jedna, "Iluzja strachu", doczekała się ekranizacji w reżyserii Aleksandra Kirijenki.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Zobacz także
Komentarze (191)
Zaloguj się
 • tibia tibiaa

  Oceniono 263 razy 201

  "W sierpniu 2004 kierowany przez niego Blok Nasza Ukraina był współorganizatorem (razem z Blokiem Julii Tymoszenko) (....) Pikietowano m.in. pod polską ambasadą. Uczestnicy protestów domagali się, aby prezydent nie przepraszał Polaków za rzeź wołyńską."
  Źródło Wikipedia.

  "gloryfikować działalność organizacji uznawanych przez część badaczy za faszystowskie i winne zbrodni ludobójstwa: OUN i UPA"
  Źródło Wikipedia.

  Co zrobi Tymoszenko to co robiła wcześniej niech ją tylko wybiorą będzie to samo co od 2004 r.
  Jeśli się mylę to czas pokarze.

 • 31.februarius

  Oceniono 229 razy 153

  Ołeksandr Wałentynowycz Turczynow, były szef bezpieki ukraińskiej bohaterki narodowej, Julii WołodymyriwnyTymoszenko!

  Jak fajnie!

 • slowianska_dusza

  Oceniono 148 razy 116

  Moim skromnym zdaniem Pani Tymoszenko już miała swoją szansę stania na czele Państwa. Efekty znamy...
  Każdy, każda tylko nie ona, Juszczenko, Janukowycz. i jego banda.

 • j.kobzon

  Oceniono 299 razy 109

  To nie głosuje parlament. Wygnali siłą z parlamentu partie rządzących i teraz mogą wszystko przegłosować. Mogą wysłać Partię Regionów w ekspedycję kosmiczną, zmienić republikę na monarchię. A tymczasem wg sondaży z końca 2013 r. największe poparcie ma partia Janukowycza (16%). Partia Kliczko - 14%, partia założona przez Tymoszenko: 10%. delo.ua/ukraine/rejting-partii-regionov-upal-do-16-socopros-220716/ To jest nielegalny przewrót. 200 tys. ludzi sterroryzowało władzę 45-mln państwa. Zginęło kilkadziesiąt osób, w tym 13 mln milicjantów, jednemu milicjantowi wydłubali oko i odcięli rękę. Ale GW popiera wszystko co jest w jakikolwiek sposób przeciwko Rosji.

 • tak.ale

  Oceniono 125 razy 87

  Na Ukrainie - jak wszędzie - za przewrotem stoją służby specjalne? Czyje służby specjalne?

 • hamsterx

  Oceniono 153 razy 79

  czy ukraina pretenduje do tego aby byc panstwem prawa ?
  czy ich konstytucja przewiduje takie rozwiazania ?
  czy to tylko hucpa ?

 • 31.februarius

  Oceniono 120 razy 70

  "Parlament tym samym odsunęła od władzy prezydenta Wiktora Janukowycza."

  Parlament odsunęła?
  Powinno być chyba, parlamenta odsunęła?!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje