Palikot: Musimy pozwolić Janukowyczowi uciec z Ukrainy

21.02.2014 08:34
Janusz Palikot

Janusz Palikot (Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Gazeta)

- Wiktor Janukowycz to zbrodniarz, ale musimy pozwolić mu uciec z kraju. Tylko tak zapobiegniemy dalszemu rozlewowi krwi - mówił Janusz Palikot w Radiu ZET.
- Janukowycz to zbrodniarz, który chce uciec. My niestety musimy się na to zgodzić. Niezależnie od moralnej oceny takiej sytuacji, to zmniejsza ryzyko dalszego rozlewu krwi. Dlatego przy całej niechęci do tej postaci, musimy negocjować warunki, na których znajdzie schronienie np. w Rosji - tłumaczył Palikot.

- Nie wiem, co dzieje się na negocjacjach, ale nie widzę innego scenariusza. Musimy dać mu taką furtkę. Inaczej dalej będzie zabijał - dodał.

"Ruchy wojsk Rosji i Białorusi przy granicy były niepokojące"

Palikot pochwalił udział Radosława Sikorskiego we wczorajszych rozmowach z Janukowyczem. - Całe szczęście, że Sikorski i minister Niemiec zostali w Kijowie w charakterze żywych tarcz. Jeszcze wczoraj napływały informacje o ruchach wojsk Rosji i Białorusi przy granicy Ukrainy, które wskazywały, że jeśli nie dojdzie do porozumienia, to czeka nas przesilenie. Skoro tylko wczoraj zginęło ok. 70 osób, to proszę sobie wyobrazić, co by się działo, gdyby podjęto decyzję o konfrontacji. Mielibyśmy tysiące trupów i dziesiątki tysięcy rannych - mówił.

Poseł podkreślił, że Janukowycz nie jest wiarygodny. - Znając jego zagrywki, tuż przed podpisaniem porozumienia, będzie chciał jeszcze wyrwać coś dla siebie. Trzeba być ostrożnym, ale dobrze się stało, że rozmowy przyniosły skutek - dodał.

- Mam nadzieję, że unijne sankcje dla Ukrainy będą ostrzeżeniem dla innych. Trzeba dawać wyraźne sygnały, że nie będzie tolerancji dla tego typu rozwiązań - podkreślał Palikot.

"Trzeba prosić o pomoc USA. W końcu walczyliśmy w Iraku"

Poseł krytycznie ocenił postawę Unii Europejskiej i Polski wobec sytuacji na Ukrainie. Jego zdaniem, przed wprowadzeniem sankcji Europa była zbyt bierna. - Niestety, daliśmy się ograć w Wilnie ws. umowy stowarzyszeniowej, potem cały czas byliśmy pasywni. My - czyli i Polska i Unia. Wczoraj mówiłem o tym na spotkaniu premiera i chciałem zdecydowanego przejście do ofensywy - tłumaczył.

Jakie działania proponuje Palikot? - Trzeba uruchomić Pakt Północnoatlantycki. Wysyłaliśmy wojska do Afganistanu i Iraku. Gdy przy naszej granicy rozgrywa się konflikt mogący zdestabilizować sytuację geopolityczną Polski na lata, musimy wnioskować o włączenie się Amerykanów w to wszystko - powiedział Palikot.

Poseł mówił także, jak widzi przyszłość Ukrainy po zażegnaniu kryzysu: - Partia Regionów musi się zbuntować i wysunąć nowego człowieka. Mam swój typ, to Serhij Tihipko, były szef Narodowego Banku Ukrainy. Spotkałem się z nim w zeszłym roku. Przedstawił coś w rodzaju planu Balcerowicza dla Ukrainy. To, razem z pomocą międzynarodową, mogłoby uniezależnić Ukrainę od Rosji - wyjaśnił.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!
Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>>
Jeżeli masz telefon Windows Phone, kliknij tutaj >>>

Jeżeli masz iPhone'a, aplikację znajdziesz pod tym linkiem >>>


Zobacz także
Komentarze (214)
Zaloguj się
 • baby1

  Oceniono 409 razy 161

  Dla odmiany pozwoliłbym też uciec z Polski Kaczyńskiemu, Tuskowi, Millerowi, Palikotowi i jeszcze innym gdyby tylko można ich było pogonić.

 • darino

  Oceniono 122 razy 98

  Panie Palikot, nie ma pan orientacji w polityce Ukrainy. Serhij Tyhipko to jeden z głównych złodziei z Partii Regionów, i oszust. Wczoraj obiecywał, że jego frakcja weźmie udział w głosowaniu w Radzie Najwyższej, po czym zniknął wraz z całą frakcją.

 • uii

  Oceniono 157 razy 97

  Cieniarze nie sa w stanie zalatwic nawet zniesienie wiz do USA, moze sie okazac, ze Czesi zrobia to za nas, bo sie da. Co oni wogole gadaja o polityce ws Ukrainy?

 • zbirone

  Oceniono 160 razy 36

  Sensowna wypowiedz: Janukowycz jest osaczony, i działa irracjonalnie byle tylko za cenę krwi utrzymać się przy władzy i pieniądzach. Ale wiadomo... skoro mądrze mówi Palikot to trzeba to potępić i się przyp... bo dźwignią umysłową racjonalności polaczkowej jest ad personam.

 • kroliklesny

  Oceniono 41 razy 25

  To jest groza, ze Palikot ktorego kiedys uwazalem za jedynego sprawiedliwego (sprawa nielegalnego krzyza w Sejmie) wzywac chce na pomoc USA. Z jakiej racji? Jeszcze malo, ze USA sprzedalo Polske w Jalcie? A sprawa wiz dla "najblizszego drogiego sojusznika"? Co ma USA do roboty na Ukrainie? Malo rozroby bylo w Iraku, Afganistanie, Libii, ze o Kubie, Filipinach, Dominikanie, Panamie, Granadzie no i w Vietnamie, Laosie, Kambodzy?! A demokratyczne sledztwo w Guantanamo wobec "podejrzanych" o terroryzm? Wiec co do cholery USA maja do roboty na Ukrainie, Palikocie jeden?!

 • sympatyklewicy

  Oceniono 64 razy 24

  Dlatego przy całej niechęci do tej postaci (Janukowycza), musimy negocjować warunki, na których znajdzie schronienie np. w Rosji - tłumaczył Palikot.
  *************************************
  Będzie musiał jakąś część "zarobionych" milionów dolarów płacić za prawo pobytu ... a jak banki zachodnie zablokują ...

 • dodo1977

  Oceniono 130 razy 22

  Raczej to ty wypieprzaj z Polski. Zabierz też Tuska i kaczora. Rewolucjonistów i zwolenników watażków ukraińskich nam tu nie potrzeba !!!

 • piotrullo

  Oceniono 16 razy 12

  Oligarcha broni kolegi oligarchy, warto zapamiętać kto reprezentuje Polskę przy urnach wyborczych,

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje