"The Economist": Architektem konfliktu na Ukrainie jest Putin. Czas wyrzucić Rosję z G8

20.02.2014 21:33
Władimir Putin w Soczi

Władimir Putin w Soczi (Fot. Mikhail Klimentyev (AP Photo/RIA-Novosti, Mikhail Klimentyev, Presidential Press Service))

Architektem konfliktu na Ukrainie jest prezydent Rosji Władimir Putin, który chce, by pozostała ona w strefie wpływów Kremla; może sięgnąć po bardziej drastyczne środki nacisku na Kijów. Zachód musi ukarać Putina za ukartowanie konfliktu - pisze "The Economist".
Odpowiedzialność za to, że Kijów zamienił się w strefę działań wojennych, ponosi prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz. "Ale ostateczny architekt rezyduje na Kremlu: to Władimir Putin" - pisze dziś brytyjski tygodnik.

Odpowiedź Zachodu powinna być zdecydowana. "Zbirom ukraińskiego prezydenta należy anulować wizy i zamrozić ich aktywa - tak jak zrobił to Waszyngton" - apeluje "Economist".

Pozbycie się Janukowycza nie będzie łatwe

Sytuacja na Ukrainie może się jednak znacznie pogorszyć, a pozbycie się Janukowycza nie będzie łatwe; ponadto zapewne wycofa się on z wszelkich obietnic, gdy tylko uzna, że kryzys polityczny minął. "Jeśli tak się stanie, oligarchowie, którzy pomogli mu utrzymać się u władzy i którzy w tym obłędzie mogą wiele stracić, powinni go zmusić do odejścia" - kontynuuje tygodnik.

Trudno jednak przewidzieć, co miałoby nastąpić dalej. Niemal wszyscy ukraińscy skorumpowani politycy, z przywódczynią opozycji Julią Tymoszenko włącznie, zdyskredytowali się kompletnie - pisze tygodnik. - Opozycja nie ma oczywistego przywódcy i dlatego też eskalację przemocy trudno będzie zapewne powstrzymać.

Aby jednak uniknąć najniebezpieczniejszego scenariusza na Ukrainie - głębokiego podziału na prorosyjski wschód i proeuropejski zachód kraju - trzeba przede wszystkim "powstrzymać mieszanie się Rosji" do tego konfliktu. "To zastraszanie i machinacje Putina doprowadziły Ukrainę do kryzysu" - podkreśla "Economist".

Jeśli osłabiony Janukowycz utrzyma się u władzy, Putin zyska kolejnego posłusznego politycznego klienta. "Ale może nie poprzestać na tym. Rosyjscy radykałowie od dawna chcą zaanektować Krym (...), który Nikita Chruszczow przekazał Ukrainie (podobno po pijanemu). Te zamieszki mogą dostarczyć Putinowi pretekstu, by po niego sięgnąć" - ocenia tygodnik.

Zacznijmy od wyrzucenia Rosji z G8 i skończymy z pozorami kraju demokratycznego

Najwyższy czas, by Zachód przeciwstawił się tej gangsterskiej polityce Kremla - dodaje. "Stawienie czoła państwu, które ma wpływy wynikające z zajmowania stałego miejsca w Radzie Bezpieczeństwa, wielkie rezerwy surowców energetycznych i masę broni nuklearnej, jest trudne, ale trzeba to zrobić" - apeluje "Economist", sugerując, że należałoby zacząć od wyrzucenia Rosji z G8 oraz zrezygnowania z podtrzymywanych na użytek dyplomacji pozorów, jakoby był to kraj praworządny i demokratyczny.

Zamieszki na Ukrainie wybuchły podczas zimowych igrzysk w Soczi, które miały być PR-owskim "karnawałem" Putina. W 2008 roku, podczas olimpiady w Pekinie, Rosja zaatakowała Gruzję, wywołując tylko nic nieznaczące, standardowe protesty Zachodu, za którymi nie poszły żadne realne sankcje - przypomina "Economist".

"Tym razem Zachód musi pokazać Putinowi, że wywołując takie spustoszenie w sercu Europy, poszedł za daleko" - konkluduje brytyjski tygodnik.

Chcesz na bieżąco śledzić sytuację za granicą? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (504)
Zaloguj się
 • californian-legit

  Oceniono 472 razy 80

  Zachod moze naskoczyc Putinowi. Jesli ktos na Zachodzie mysli, ze Putin odda Krym Zachodowi, to jest niespelna rozumu. A dziecinada z sankcjami i ukaraniem Putina skonczy sie - w najlepszym razie - podzialem Ukrainy. A wtedy bedziemy mieli za wschodnia granica taki burdel jak na Bliskim Wschodzie.

 • j.kobzon

  Oceniono 1223 razy 79

  Odezwali się hipokryci totalnie inwigilujący obywateli (Snowden), torturujący więźniów (Guantanamo), atakujący bez powodu, fabrykując materiał fotograficzny (Irak), krytykujący Rosję za zakaz promocji homoseksualizmu wśród nieletnich, a sami mający zakaz stosunków homoseksualnych w kilku stanach.

 • pro-contra

  Oceniono 259 razy 51

  Niech "The Economist" ogłasza jak najwięcej sankcji przeciw Ukrainie i, nie wiedzieć czemu, Rosji.
  Tamci ludzie przebiedują na pieczonych ziemniakach i samogonie.
  Mieszkańcy Zachodniej Europy bez gazu ryzykują biologicznym unicestwieniem.

 • ww-77

  Oceniono 334 razy 48

  Architektem tego konfliktu są Stany Zjednoczone, które chcą w ten sposób storpedować planowane przez Rosję utworzenie Unii Euroazjatyckiej z byłych krajów ZSRR. USA utraciłyby wtedy dostęp do bogatych w zasoby naturalne republik środkowoazjatyckich, takich jak Kirgistan, i ogromne pieniądze z tym związane. Na Ukrainie Amerykanom nie zależy (Unii Europejskiej tym bardziej), ale bez Ukrainy Unia Euroazjatycka nie powstanie, a gdy na Ukrainie wybuchnie wojna domowa - tym bardziej.

 • jan3211

  Oceniono 635 razy 47

  Gorbaczow wyszedł na totalnego durnia . Zachód zajmie całą Rosję i przejmie banki . To będzie realizacja tego planu , który doprowadził do przejęcia banków w Polsce.
  Za używane samochody zrobią ze Słowian niewolników. Tak będzie wyglądała przyszłość Europy wschodniej i świata. Niech żyje wolność narodów wybranych, które przejmą całe bogactwo świata.

 • tornson

  Oceniono 1051 razy 47

  Poziom pospolitych łgarstw i oszczerstw wobec Rosji bije już wszelkie granice.

 • pro-contra

  Oceniono 122 razy 38

  Ukraiński parlament ogłosił zakaz użycia broni przez milicję.
  W komunikacie nie ma ani słowa o posiadaniu i użyciu broni przez opłacanych ekstremistów.
  To też pewnie wina "architekta" Putina. ;-(((

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje