"The Economist": Architektem konfliktu na Ukrainie jest Putin. Czas wyrzucić Rosję z G8

20.02.2014 21:33
Władimir Putin w Soczi

Władimir Putin w Soczi (Fot. Mikhail Klimentyev (AP Photo/RIA-Novosti, Mikhail Klimentyev, Presidential Press Service))

Architektem konfliktu na Ukrainie jest prezydent Rosji Władimir Putin, który chce, by pozostała ona w strefie wpływów Kremla; może sięgnąć po bardziej drastyczne środki nacisku na Kijów. Zachód musi ukarać Putina za ukartowanie konfliktu - pisze ?The Economist".
Odpowiedzialność za to, że Kijów zamienił się w strefę działań wojennych, ponosi prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz. "Ale ostateczny architekt rezyduje na Kremlu: to Władimir Putin" - pisze dziś brytyjski tygodnik.

Odpowiedź Zachodu powinna być zdecydowana. "Zbirom ukraińskiego prezydenta należy anulować wizy i zamrozić ich aktywa - tak jak zrobił to Waszyngton" - apeluje "Economist".

Pozbycie się Janukowycza nie będzie łatwe

Sytuacja na Ukrainie może się jednak znacznie pogorszyć, a pozbycie się Janukowycza nie będzie łatwe; ponadto zapewne wycofa się on z wszelkich obietnic, gdy tylko uzna, że kryzys polityczny minął. "Jeśli tak się stanie, oligarchowie, którzy pomogli mu utrzymać się u władzy i którzy w tym obłędzie mogą wiele stracić, powinni go zmusić do odejścia" - kontynuuje tygodnik.

Trudno jednak przewidzieć, co miałoby nastąpić dalej. Niemal wszyscy ukraińscy skorumpowani politycy, z przywódczynią opozycji Julią Tymoszenko włącznie, zdyskredytowali się kompletnie - pisze tygodnik. - Opozycja nie ma oczywistego przywódcy i dlatego też eskalację przemocy trudno będzie zapewne powstrzymać.

Aby jednak uniknąć najniebezpieczniejszego scenariusza na Ukrainie - głębokiego podziału na prorosyjski wschód i proeuropejski zachód kraju - trzeba przede wszystkim "powstrzymać mieszanie się Rosji" do tego konfliktu. "To zastraszanie i machinacje Putina doprowadziły Ukrainę do kryzysu" - podkreśla "Economist".

Jeśli osłabiony Janukowycz utrzyma się u władzy, Putin zyska kolejnego posłusznego politycznego klienta. "Ale może nie poprzestać na tym. Rosyjscy radykałowie od dawna chcą zaanektować Krym (...), który Nikita Chruszczow przekazał Ukrainie (podobno po pijanemu). Te zamieszki mogą dostarczyć Putinowi pretekstu, by po niego sięgnąć" - ocenia tygodnik.

Zacznijmy od wyrzucenia Rosji z G8 i skończymy z pozorami kraju demokratycznego

Najwyższy czas, by Zachód przeciwstawił się tej gangsterskiej polityce Kremla - dodaje. "Stawienie czoła państwu, które ma wpływy wynikające z zajmowania stałego miejsca w Radzie Bezpieczeństwa, wielkie rezerwy surowców energetycznych i masę broni nuklearnej, jest trudne, ale trzeba to zrobić" - apeluje "Economist", sugerując, że należałoby zacząć od wyrzucenia Rosji z G8 oraz zrezygnowania z podtrzymywanych na użytek dyplomacji pozorów, jakoby był to kraj praworządny i demokratyczny.

Zamieszki na Ukrainie wybuchły podczas zimowych igrzysk w Soczi, które miały być PR-owskim "karnawałem" Putina. W 2008 roku, podczas olimpiady w Pekinie, Rosja zaatakowała Gruzję, wywołując tylko nic nieznaczące, standardowe protesty Zachodu, za którymi nie poszły żadne realne sankcje - przypomina "Economist".

"Tym razem Zachód musi pokazać Putinowi, że wywołując takie spustoszenie w sercu Europy, poszedł za daleko" - konkluduje brytyjski tygodnik.

Chcesz na bieżąco śledzić sytuację za granicą? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Zobacz także
Komentarze (504)
"The Economist": Architektem konfliktu na Ukrainie jest Putin. Czas wyrzucić Rosję z G8
Zaloguj się
 • czesarna

  0

  To jest nadzwyczaj czytelne i przekonywające. Czy tylko gazeta jest zdolna tak jasno precyzować oceny? Politykom pozostaje niby tylko wyciągnięcie wniosków. Wnioski powinny wymusić zdecydowane, rozważne działania. Zwłoka może być kosztowna, jej skutki nie do zaakceptowania.
  Dlaczego Bin Laden przetrwał zburzenie wież WTC ? Nikt o nim wcześniej nie wiedział?
  Drapaczy WTC z tamtych czasów już nie ma.
  Strach pomyśleć, że może być za późno!

 • lili120675

  0

  pl.wikipedia.org/wiki/Brygady_Sieciowe
  Brygady Sieciowe (ros. Веб-бригады) – według niektórych rosyjskich środowisk demokratycznych i intelektualnych zorganizowane grupy komentatorów, zależne od rosyjskich służb specjalnych, uczestniczące w dyskusjach na forach i blogach internetowych w celu szerzenia dezinformacji i uniemożliwienia rzeczowej obiektywnej dyskusji i atakowania poglądów niepożądanych z punktu widzenia polityki rosyjskiej.

  widac to po ponizszych komentarzach

 • Pro Toss

  0

  Jak to się stało że ten cienias Putin stał się jakąś ikoną zajebistości w oczach ludzi których sam traktuje jak prusaki? I to podniecanie się jaki on twardy i jak "nam wszystkim da do wiwatu". Putin to cienias i prymityw...taki co nie ma wyobraźni aby chociaż trochę zgłębić wartość życia...dzieciak co chce bum bum aby zaistnieć na kartach historii...po prostu stary pryk z kryzysem wieku średniego a nie żaden mężczyzna... no chyba że taki tak zwany "prawdziwy mężczyzna" jak tak zwane "młode kobiety" xD

 • 0

  I tylko twarda i stanowcza postawa całej unni oraz Usa może,skazać na nie powodzenie tej całej szopki w jaką gra putin.Nie można okazywac słabości bo to oznacz ,że przy następnej grze polecą następne nacje aż do końca.

 • 0

  Jak i kto ma wyrzucić Rosję z Ukrainy? Sytuacja, w jakiej znalazła się Ukraina, to nie jest mecz piłki nożnej, gdzie z trybun wrzaskiem podpowiadamy zawodnikom, co mają robić, a co nie zmienia sytuacji na boisku. TO NIE JEST MECZ. To nie my jesteśmy graczami. Nie zachowujmy się jak kibice, bo może się okazać, ż jesteśmy kibolami.

 • 0

  Kto i jak ma to zrobić? To nie jest mecz piłki nożnej, gdzie rowrzeszczana publika podpowiada. co zawodnik ma zrobić, co nijak nie może zmienić sytucii na boisku.

 • osiolek_pepe

  0

  NIe lubie Putnia ale The Economist zszedł już totalnie na psy. Podobne teksty publikuje zakompleksiona gazeta z pierdziszewa.
  Dlaczego The Economist posłusznie liże tyłek Chiną przy których Rosja to oaza demokracji ?
  Dlaczego nie krzyczy że Chiny trzeba wyrzucić z G8 ?
  Może dlatego że jest niewiarygodnym szmatławcem tak samo zależnym od swych panów jak prasa rosyjska od Putina.

 • adambiernacki69

  0

  To już druga zacna i odważna wypowiedź tego wpływowego medium. Szkoda tylko, że nie pokazuje się wschodniej Ukrainy. Wolne wszakże i bezstronne media powinny zadbać o to by pokazać światu pełny obraz Ukrainy w 2 godzinnym filmie dokumentalnym:-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje