Prof. Kuźniar: Kompromitacja Unii? Nonsens. Ukraina skorzysta na unijnej strategii

- Rozmawialiśmy z Ukrainą jak z normalnym krajem. Mieliśmy ich traktować jak dziecko specjalnej troski? - mówił w Radiu TOK FM prof. Roman Kuźniar, odnosząc się do fiaska ukraińskich negocjacji z Unią Europejską. - Na dłuższą metę dzięki unijnej strategii Ukraina więcej skorzysta niż na próbie przelicytowania Rosjan jak w lichym kasynie - przekonywał.
- Wydarzenia w Kijowie długofalowo będą prowadzić do zmniejszenia wpływów Rosji na Ukrainie - stwierdził w Radiu TOK FM prof. Roman Kuźniar z Instytutu Stosunków Międzynarodowych, doradca prezydenta. W dzisiejszych starciach w Kijowie zginęło niemal 30 osób. W okolicach Majdanu używana jest broń z ostrą amunicją.

"Ukraińcy nie dadzą się złamać w taki sposób"

- Krótkofalowo Rosja może uważać, że odnosi zwycięstwo, ale w niedługiej perspektywie może się okazać, że presja wytworzona wobec Ukrainy będzie dla Rosjan niesłychanie kosztowna - mówił ekspert. Wskazywał, że choć wina za zaistniałą sytuację leży po stronie ukraińskich władz, Rosjanie również się do niej przyczynili. Przede wszystkim "oferując fałszywe rozwiązania ukraińskich problemów" przed szczytem w Wilnie, który decydował o ewentualnym stowarzyszeniu Ukrainy z Unią Europejską. Ostatecznie Janukowycz zrezygnował ze zbliżenia z Brukselą.

- To było wbrew woli narodu ukraińskiego i musiało się tak skończyć. Nieznajomość Ukraińców przez Janukowycza, przez Putina, doprowadziła do kryzysu. Ukraińcy nie dadzą się złamać w taki sposób, jak myśleli Putin czy Janukowycz - wyjaśniał prof. Kuźniar.

"Kompromitacja Unii? To festiwal niedorzeczności"

Jak można nazwać sytuację na Ukrainie? Powstanie? Rewolucja? - To rodzaj rebelii. Jednak definiowanie jest bez znaczenia. Opozycja na pewno nie ma takich zdolności mobilizacyjnych, żeby doszło do powstania - tłumaczył ekspert.

Zdaniem prof. Kuźniara Unia Europejska w tym momencie przede wszystkim nie może dopuścić do rozpadu Ukrainy. - Głosy o rzekomej klęsce, kompromitacji Unii to festiwal niedorzeczności. Mówienie, że Unia powinna przekupić Ukrainę, to prostackie rozumienie polityki - przekonywał gość Radia TOK FM. - Na dłuższą metę dzięki unijnej strategii Ukraina więcej skorzysta niż na próbie przelicytowania Rosjan jak w lichym kasynie - mówił.

Możliwe, że Ukraina podzieli się na dwa państwa? Ciosek: Nawet na trzy >>>

Prof. Kuźniar nie zgodził się ze sformułowaną przez Stanisława Cioska tezą, że Ukraina to kraj szczególny, dlatego Unia Europejska powinna ją traktować w sposób szczególny. I nie dopuścić do zbliżenia z Rosją za wszelką cenę. - Mielibyśmy się dostosować do reguł ukraińskich? Nonsens - uniósł się ekspert. - Rozmawialiśmy z Ukrainą jak z normalnym krajem. Mieliśmy ich traktować jak dziecko specjalnej troski? Jeśli mamy być poważną wspólnotą, powinniśmy traktować ją jak każde inne państwo - mówił.

"Nie o pieniądze chodzi, tylko o głębokie reformy ustrojowe"

- Jeśli Ukraina ma wewnętrzne problemy, to nie jest wina Unii - zaznaczył prof. Kuźniar. - Unia może pomóc Ukrainie stać się normalnym państwem, ale tego nie robi się przez licytowanie Rosji. To byłoby tylko demoralizowanie tej władzy. A nie o pieniądze chodzi, tylko o głębokie reformy ustrojowe, które uczynią ten kraj normalnym. Przypomnijmy, dlaczego doszło do rozruchów. Bo władza nie doprowadziła do zmian w konstytucji - podkreślił ekspert.
Więcej o:
Komentarze (5)
Prof. Kuźniar: Kompromitacja Unii? Nonsens. Ukraina skorzysta na unijnej strategii
Zaloguj się
 • misterhydro

  Oceniono 4 razy -4

  Każdy zbrodniaż powinien liczyć się z karą za popełnione czyny. Po II wojnie światowej na tych ziemiach obowiązywało hasło "riezać Lachiw". Dzisiaj obowiązuje hasło "odwet za mordowanych Polaków w rzezi Wołyńskiej". Więc niech ich zginie 200 tysięcy!
  |

 • bien.mal

  Oceniono 6 razy 2

  po ekspercie spodziewałabym się jakiejś szerszej wiedzy i spojrzenia...sprawa Ukrainy to nie jest zwykłe "kto kogo", czy Europa Rosję czy na odwrót. w tym kraju toczy się, na oczach świata wojna domowa...Ukraińcy powiedzieli "dosyć", nie chcą korupcji, złodziejstwa i władzy oligarchów, chcą reform i godnego życia.. bez wspólnego planu Europy i Rosji nie da się powstrzymać przelewu krwi.....

 • Oceniono 8 razy 0

  Szanowny Panie Profesorze, czy to co czytam jest Pańska prywatną opinią, czy jest to opinia eksperta? Przez opinię eksperta rozumiem wypowiedź opartą o dobrą znajomość rzeczy, której dotyczy. Pan wybaczy, ale stanęły mi przed oczami całkiem nieodległe czasy, kiedy to dyżurni profesorowie władzy wygłaszali podobne kwestie. Proszę zdobyć się na odwagę i wypowiadać swoje opinie jako Pan Kuźniar a nie Profesor Kuźniar; forma druga kompromituje naukę akademicką.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX