Zbiórki pieniędzy, leków i darów. Oraz gesty solidarności z Ukrainą [JAK MOŻESZ POMÓC?]

19.02.2014 19:25
W Polsce nie brakuje gestów solidarności z narodem ukraińskim. Na zdjęciu protest przed ambasadą Ukrainy w Warszawie. Zdjęcie z 18 lutego

W Polsce nie brakuje gestów solidarności z narodem ukraińskim. Na zdjęciu protest przed ambasadą Ukrainy w Warszawie. Zdjęcie z 18 lutego (Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta)

Trwają akcje poparcia, zbiórki pieniędzy i leków na rzecz protestujących na Ukrainie. W Kijowie są wolontariusze, którzy obserwują przypadki naruszenia praw człowieka i pomagają rannym. Ukraińcy przebywający w Polsce proszą o pomoc w składaniu wniosków o status uchodźcy. Kto i jak pomaga?
1. Fundacja "Otwarty Dialog".

Wolontariusze nie tylko rejestrują przypadki naruszeń praw człowieka i obserwują procesy manifestantów, ale też pomagają w udzielaniu pierwszej pomocy rannym. Ich relację z Kijowa na bieżąco można obserwować na stronie: www.maidan24.pl .

Organizacja prowadzi też zbiórkę publiczną m.in. na funkcjonowanie misji obserwacyjnej na Majdanie i w innych rejonach Ukrainy. Fundacja zbiera też pieniądze na leki dla rannych. - Teraz potrzebne są leki specjalistyczne wydawane na receptę - mówi Tomasz Czuwar z Fundacji. Ilość leków bez recepty jest tam na miejscu wystarczająca - dodaje. Pieniądze można wpłacać na numer: 56 2490 0005 0000 4600 5911 3255.

2. Fundacja "Edukacja dla Demokracji".

Środki będą przekazywane na pomoc osobom represjonowanym i rannym w czasie demonstracji. Numer rachunku Fundacji to: 18 1240 1037 1111 0010 4591 0813. W Warszawie datki można też wpłacać do skarbonki w cerkwi greckokatolickiej oo. Bazylianów przy ul. Miodowej 16.

3. Caritas Polska.

Caritas zbiera fundusze na zakup leków i żywności dla potrzebujących. Wpłaty można dokonać na konto Caritas Polska PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem "Ukraina".

4. NSZZ "Solidarność"

Zbiórkę środków finansowych na pomoc Ukrainie prowadzi Świętokrzyska NSZZ "Solidarność". Pieniądze można przesyłać na numer konta podany na stronie internetowej organizacji. Przewodniczący regionalnej "S" Waldemar Bartosz zaapelował o zgłaszanie się rodzin, które chciałyby przyjąć pod swój dach Ukraińców. Świętokrzyska "S" apeluje także do szpitali w regionie o przyjęcie osób wymagających leczenia.

Nie tylko pieniądze

Coraz więcej obywateli Ukrainy zgłasza się do Stowarzyszenia Interwencji Prawnej. - Są to dwie grupy osób. Pierwsza to te, które są już w Polsce, mają wizy, karty pobytu i pytają się, jak przedłużyć ten legalny pobyt. A druga grupa, na razie nieliczna, to te osoby, które przyjechały prosto z euromajdanu i chcą wnioskować o status uchodźcy - powiedział Michał Górski, prawnik z organizacji.

Na razie do Stowarzyszenia zgłosiły się trzy osoby chcące składać wniosek o status uchodźcy, kilka kolejnych dzwoniło w tej sprawie. Zaznaczył, że jeżeli osoby, którym kończy się wiza, mają obawy przed powrotem na Ukrainę ze względu na przekonania polityczne, to prawnicy Stowarzyszenia wytłumaczą im, jak złożyć wniosek o status uchodźcy. Nadanie takiego statusu uzasadnia m.in. obawa prześladowań ze względu na przekonania polityczne.

Z kolei na stronie Amnesty International można podpisać petycję do prezydenta Wiktora Janukowycza. Na sobotę zaplanowany został też maraton pisania listów w obronie aktywistów, demonstrantów z euromajdanu. Akcja "Solidarni z Ukrainą - maraton pisania listów" odbędzie się w sobotę w klubokawiarni Państwomiasto przy ul. Generała Andersa 29 w Warszawie, w godzinach od 10 do 19.

Gesty solidarności

Zbiórki i akcję wsparcia trwają w całym kraju. Od wtorku pod konsulat Ukrainy przy ul. Chrzanowskiego w Gdańsku przychodzą mieszkańcy i stawiają zapalone znicze. Władze Gdańska wydały też pozwolenie na zorganizowanie w czwartek o godz. 18 na placu pod pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970 manifestacji - wyrazu solidarności z narodem ukraińskim. Więcej o wydarzeniu na Facebooku. Manifestacje solidarności odbywają się również w Warszawie.

Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie w najbliższy poniedziałek organizuje spektakl na scenie "Margines", podczas którego aktorzy będą czytali utwory ukraińskich pisarzy i poetów, a po przedstawieniu będą zbierane pieniądze na pomoc walczącym na Majdanie.

W Poznaniu stowarzyszenie społeczno-kulturalne Polska-Ukraina rozpoczęło zbiórkę środków finansowych dla protestujących. W Białymstoku akcję zbierania leków wznowiło biuro poselskie Roberta Tyszkiewicza (PO). To ogólnopolska akcja w ramach Fundacji Projekt: Polska. Do biura można też przynosić m.in. środki opatrunkowe, leki przeciwbólowe i przeciwprzeziębieniowe.

Zobacz także
Komentarze (308)
Zbiórki pieniędzy, leków i darów. Oraz gesty solidarności z Ukrainą [JAK MOŻESZ POMÓC?]
Zaloguj się
 • Oceniono 1 raz 1

  Polacy też nie zawsze byli na celowniku Ukrainy... bywały w historii sytuacje kiedy to Polski naród mordował Ukraińców! Dlatego teraz najwyższy czas by pogrzebać topór wojenny i pomóc sąsiadom w potrzebie.... Ludzie... a gdyby to w Polsce zdażyła się taka sytuacja? Do kogo prosilibyście o pomoc? Niemcy ? Rosja?
  Zastanówcie się i wspomóżcie ten kraj! On jest na granicy rozłamu.... oby z Polską nic takiego się nie stało... byście nie poczuli jak oni będą tak mówić.

 • ktos210

  0

  oj widzę że komentarze nie pomyśli są kasowane! Wstyd
  www.youtube.com/watch?v=_wHeHB4xM20&list=PL1C2401BDEDDA38A8&feature=share&index=2

 • ktos210

  0

  hjhj

  www.youtube.com/watch?v=_wHeHB4xM20&list=PL1C2401BDEDDA38A8&feature=share&index=2

 • ktos210

  0

  tak za to
  \
  www.youtube.com/watch?v=_wHeHB4xM20&list=PL1C2401BDEDDA38A8&feature=share&index=2

 • krixrix

  Oceniono 1 raz 1

  wspierajcie tych dzielnych chłopaków :
  www.liveleak.com/view?i=58b_1392877307
  temu jednemu demokracie co broń krótką ma to warto amunicje wysłać bo zaciekle strzela .....

 • lepiejjuzbylo

  Oceniono 2 razy 2

  Nasze pachołki amerykanskie dużo gadają o pomocy, to niech powiedzą kto utrzymuje tę NIEPRACUJĄCĄ hałastrę na Majdanie ?

 • lepiejjuzbylo

  Oceniono 2 razy 2

  Tuske to kanclerska głowa. Opróżni sie szpitale, by przyjąć Ukraińców, a polskich staruchów się nie dopuści do leczenia. Wszak jest za dużo emerytów. Tuske to postanowił wykorzystać.
  To kanclerska głowa

 • ociectadeusz

  Oceniono 1 raz 1

  A Caritas rączki zaciera. I znowu forsiunia wpadnie pod szczytnymi hasłami

 • kapralzbrujev

  Oceniono 2 razy 0

  Ja też chcę jakoś pomóc braciom z UPA w podzięce za rzeź wołyńską. Sława Ukrainie, gierojom sława ! Bandera !!! A nich was ch ... j zastrzeli !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje