Zbiórki pieniędzy, leków i darów. Oraz gesty solidarności z Ukrainą [JAK MOŻESZ POMÓC?]

19.02.2014 19:25
W Polsce nie brakuje gestów solidarności z narodem ukraińskim. Na zdjęciu protest przed ambasadą Ukrainy w Warszawie. Zdjęcie z 18 lutego

W Polsce nie brakuje gestów solidarności z narodem ukraińskim. Na zdjęciu protest przed ambasadą Ukrainy w Warszawie. Zdjęcie z 18 lutego (Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta)

Trwają akcje poparcia, zbiórki pieniędzy i leków na rzecz protestujących na Ukrainie. W Kijowie są wolontariusze, którzy obserwują przypadki naruszenia praw człowieka i pomagają rannym. Ukraińcy przebywający w Polsce proszą o pomoc w składaniu wniosków o status uchodźcy. Kto i jak pomaga?
1. Fundacja "Otwarty Dialog".

Wolontariusze nie tylko rejestrują przypadki naruszeń praw człowieka i obserwują procesy manifestantów, ale też pomagają w udzielaniu pierwszej pomocy rannym. Ich relację z Kijowa na bieżąco można obserwować na stronie: www.maidan24.pl .

Organizacja prowadzi też zbiórkę publiczną m.in. na funkcjonowanie misji obserwacyjnej na Majdanie i w innych rejonach Ukrainy. Fundacja zbiera też pieniądze na leki dla rannych. - Teraz potrzebne są leki specjalistyczne wydawane na receptę - mówi Tomasz Czuwar z Fundacji. Ilość leków bez recepty jest tam na miejscu wystarczająca - dodaje. Pieniądze można wpłacać na numer: 56 2490 0005 0000 4600 5911 3255.

2. Fundacja "Edukacja dla Demokracji".

Środki będą przekazywane na pomoc osobom represjonowanym i rannym w czasie demonstracji. Numer rachunku Fundacji to: 18 1240 1037 1111 0010 4591 0813. W Warszawie datki można też wpłacać do skarbonki w cerkwi greckokatolickiej oo. Bazylianów przy ul. Miodowej 16.

3. Caritas Polska.

Caritas zbiera fundusze na zakup leków i żywności dla potrzebujących. Wpłaty można dokonać na konto Caritas Polska PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem "Ukraina".

4. NSZZ "Solidarność"

Zbiórkę środków finansowych na pomoc Ukrainie prowadzi Świętokrzyska NSZZ "Solidarność". Pieniądze można przesyłać na numer konta podany na stronie internetowej organizacji. Przewodniczący regionalnej "S" Waldemar Bartosz zaapelował o zgłaszanie się rodzin, które chciałyby przyjąć pod swój dach Ukraińców. Świętokrzyska "S" apeluje także do szpitali w regionie o przyjęcie osób wymagających leczenia.

Nie tylko pieniądze

Coraz więcej obywateli Ukrainy zgłasza się do Stowarzyszenia Interwencji Prawnej. - Są to dwie grupy osób. Pierwsza to te, które są już w Polsce, mają wizy, karty pobytu i pytają się, jak przedłużyć ten legalny pobyt. A druga grupa, na razie nieliczna, to te osoby, które przyjechały prosto z euromajdanu i chcą wnioskować o status uchodźcy - powiedział Michał Górski, prawnik z organizacji.

Na razie do Stowarzyszenia zgłosiły się trzy osoby chcące składać wniosek o status uchodźcy, kilka kolejnych dzwoniło w tej sprawie. Zaznaczył, że jeżeli osoby, którym kończy się wiza, mają obawy przed powrotem na Ukrainę ze względu na przekonania polityczne, to prawnicy Stowarzyszenia wytłumaczą im, jak złożyć wniosek o status uchodźcy. Nadanie takiego statusu uzasadnia m.in. obawa prześladowań ze względu na przekonania polityczne.

Z kolei na stronie Amnesty International można podpisać petycję do prezydenta Wiktora Janukowycza. Na sobotę zaplanowany został też maraton pisania listów w obronie aktywistów, demonstrantów z euromajdanu. Akcja "Solidarni z Ukrainą - maraton pisania listów" odbędzie się w sobotę w klubokawiarni Państwomiasto przy ul. Generała Andersa 29 w Warszawie, w godzinach od 10 do 19.

Gesty solidarności

Zbiórki i akcję wsparcia trwają w całym kraju. Od wtorku pod konsulat Ukrainy przy ul. Chrzanowskiego w Gdańsku przychodzą mieszkańcy i stawiają zapalone znicze. Władze Gdańska wydały też pozwolenie na zorganizowanie w czwartek o godz. 18 na placu pod pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970 manifestacji - wyrazu solidarności z narodem ukraińskim. Więcej o wydarzeniu na Facebooku. Manifestacje solidarności odbywają się również w Warszawie.

Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie w najbliższy poniedziałek organizuje spektakl na scenie "Margines", podczas którego aktorzy będą czytali utwory ukraińskich pisarzy i poetów, a po przedstawieniu będą zbierane pieniądze na pomoc walczącym na Majdanie.

W Poznaniu stowarzyszenie społeczno-kulturalne Polska-Ukraina rozpoczęło zbiórkę środków finansowych dla protestujących. W Białymstoku akcję zbierania leków wznowiło biuro poselskie Roberta Tyszkiewicza (PO). To ogólnopolska akcja w ramach Fundacji Projekt: Polska. Do biura można też przynosić m.in. środki opatrunkowe, leki przeciwbólowe i przeciwprzeziębieniowe.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (308)
Zaloguj się
 • pro-contra

  Oceniono 156 razy 52

  Dawać pieniądze Caritas'owi?
  Już wolę dać chłopakom spod pawilonu.
  Uczciwie się podzielą, a i moje zdrówko zdrowo golną.

 • Ryszard Szarpp

  Oceniono 150 razy 46

  Polska już tyle razy wypięła się na Ukrainę, że jeden raz więcej czy mniej nie stanowi różnicy.
  Ani Bandera , ani rzeź Polaków na Wołyniu nie wzięła się znikąd.
  Wszystkim "mądrym" polecam zapoznać się z historią stosunków polsko-ukraińskich.
  Począwszy od XVII w. Bo tak jak Sienkiewicz napisał mogła być Rzeczpospolita Trojga Narodów, ale te marzenia skończyły się mniej więcej ze śmiercią Piotra Konaszewicza Sahajdacznego. Począwszy od Rejestrów kozackich , a skończywszy na Traktacie Ryskim , gdzie Polska zdradziła swojego JEDYNEGO sojusznika walczącego zbrojnie u jej boku przeciwko bolszewikom, czyli Ukraińską Republikę Ludową Petlury i uznała marionetkową Ukraińską Socjalistyczną Republikę Radziecką. Polska zdradziła Ukrainę dokładnie tak samo jak potem zdradzono nas w Jałcie.
  Potworna zbrodnia Wołyńska była już tylko skutkiem, nie przyczyną.
  Tylko jakoś w tym kraju NIKT nie chce pamiętać krzywd jakie my wyrządziliśmy Ukraińcom .
  Czcząc pamięć naszych rodaków zamordowanych na Wołyniu powinniśmy zrobić wszystko, żeby JUŻ NIGDY nie było pretekstu do ponownej takiej zbrodni.
  Ukraińcy walczą od dawna o swoją wolną , zwłaszcza od Rosji ojczyznę.

  I na nas patrzą oczekując pomocy.

  Chcecie komentować, mieć swoje zdanie? Komentujcie, tylko pamiętajcie słowa Sienkiewicza :

  "Opustoszała Rzeczpospolita, opustoszała Ukraina. Wilcy wyli na zgliszczach dawnych miast i kwitnące niegdyś kraje były jakby wielki grobowiec. Nienawiść wrosła w serca i zatruła krew pobratymczą."

  Cały ten komentarz nie odnosi się do towarzyszy z Belwederskiej 49 i ich przydupasów. Oni mają swoje interesy. Zupełnie rozbieżne z naszymi i ukraińskimi.

 • k_grzegorzewski

  Oceniono 68 razy 32

  Zanim zaczniemy wspierać naród ukraiński należy sie ich zapytać czego oni tak naprawdę chcą. Jeśli ktoś dokładnie się przysłuchiwał i oglądał relacje z Majdanu to może pamięta jak tzw. opozycja (nie mówię tu o Kliczce) powiedziała że ona nie chce żadnej władzy. Tak więc ja, od tamtej pory przestałem być za nimi. To są ich problemy i jak je rozwiążą to też jest ich problem. Dziwi mnie tylko zachowanie naszych polityków bo jak można mieszać się w wewnętrzne sprawy demokratycznego państwa i demokratycznie wybranej władzy? Mało tego... gdyby chociażby troszkę zagłębili się w sprawy Ukrainy i chociaż troszkę zrozumieli jak ona "działa", być może przestali by tak panikować. Byłem na Ukrainie wiele razy i wiele razy rozmawiałem z tamtymi ludźmi. Jakby tego było mało pracuję z Ukrainką... Gospodarka Ukrainy opiera się na współpracy z Rosją. Większość ukraińskiej produkcji i dzie na wschód tak więc współpraca z Rosją jest dla nich ważna. Po drugie, Ukraina sama w sobie jest podzielona. Jej część wschodnia jest za Rosją, a zachodnia za Unią Europejską. Poza tym opowiadanie się za jedną z opcji (przykład PIS) nie powinien mieć miejsca bo zamiast łagodzić spór, jeszcze bardziej go zaognia ale czy ja mam o tym mówić czy może nasi "dyplomaci" wiedzą o tym? Pozdrawiam wszystkich

 • korcia2000

  Oceniono 311 razy 31

  Wspierajmy ukraiński nacjonalizm ! Już Kochanowski stwierdził, że Polak "i przed szkodą i po szkodzie głupi" !

 • krixrix

  Oceniono 221 razy 27

  Oj co za naró , zanim zaczniesz popierac zobacz kto za tym stoi , co to za partia Svaboda ( en.wikipedia.org/wiki/Svoboda_(political_party) ) czego się domagają:
  wiadomosci.onet.pl/swiat/wiec-we-lwowie-odlaczyc-ukrainskie-ziemie-od-polski/fxxep

 • iremus

  Oceniono 160 razy 22

  Zbiórki pieniędzy, leków i darów. Oraz gesty solidarności z Ukrainą [JAK MOŻESZ POMÓC?]
  _____________________________________________________________
  Jak mogę pomóc? Nie czytając i nie oglądając propagandy. Jeśli będę chciał poczytać o pałowaniu okradanego narodu poczytam sobie doniesienia z Sarajewa.

 • pro-contra

  Oceniono 71 razy 21

  A może jeszcze Polacy mają załączać prośby o przebaczenia za zbrodnie na Wołyniu?

 • kulszowa

  Oceniono 65 razy 19

  Dobrze pamiętam co moja babcia opowiadała .Chodzili od wsi do wsi ,siali strach , teror i smierć w małych miasteczkach zawsze tam gdzie tylko mieszkali od pokoleń Polacy. To były takie Einsatzgruppen ,ale w wydaniu ukraińskim które wyróżniały się znacznie większym okrucieństwem od tych niemieckich ,które rostrzeliwały Żydów ,ale ich nie torturowali przed smiercią .Natomiast ci ukraińcy przed zabiciem zawsze w sadystyczny sposób znęcali się nad Polakami,bijac,batożąc do utraty swiadomosci , torturując w sposób niewyobrażalny tylko i jedynie dla zadania ,jak największego cierpienia zamęczanym osobom ,przy tych pogromach przed zabiciem brutalnie gwałcąc polskie kobiety i dziewczynki ...Rzadkościa od nich smierc Polasków wynikiem powieszenia czy rozstrzelania bo ,jak mówili ukraińcy " szkoda na te polskie g.. sznura ,a tym bardziej kuli " więc w ruch ,szły drewniane lub metalowe pały,noże ,siekiery ,nabijanie ,rozerwanie końmi oraz ich ulubione palenie żywcem.....A teraz mamy im pomagać kiedy nigdy właściwie z tego do końca nie zostali rozliczeni i nigdy nawet nas za to nie przeprosili ??!!!

 • mieetek

  Oceniono 45 razy 19

  A jak pomóc stróżom prawa? Gdzie wysyłać pieniądze na ostrą amunicję dla nich?
  Jakoś liczby są podobne do Syrii. Co to za pokojowe demonstracje, jeśli zabitych cywilów do policji jest 16:10.
  Jak zginęli ci milicjanci?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje