O co chodziło Kaczyńskiemu z wiatrakami, które są "przekleństwem polskiej wsi"?

15.02.2014 15:28
Jarosław Kaczyński/Farma wiatrowa

Jarosław Kaczyński/Farma wiatrowa (Fot. Sławomir Kamiński/Iwona Burdzanowska/AG)

- Będziemy bronić polskiej ziemi i polskich rolników przed oszustami - mówił na kongresie programowym PiS Jarosław Kaczyński. Napomknął o sprawie wiatraków, "które są przekleństwem polskiej wsi", a sieć zareagowała złośliwymi memami z Jarosławem Kaczyńskim w roli Don Kichota. O co chodzi?
Awantura o elektrownie wiatrowe trwa od dłuższego czasu. Miesiąc temu PiS skierował projekt noweli prawa budowlanego oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym do ponownego rozpatrzenia w komisjach. Co prezes Kaczyński miał na myśli, kiedy mówił o "przekleństwie polskiej wsi"?

Wszystko to to robota lobbystów

W noweli jest zapis dotyczący tego, by odległość dużych elektrowni wiatrowych o mocy powyżej 500 kW od zabudowań i terenów leśnych wynosiła 3 km. Celem projektu ma być ochrona obywateli przed szkodliwym wpływem instalacji wytwarzających energię wiatrową (chodzi m.in. o hałas w okolicy i spadki cen wartości nieruchomości). Zdaniem Prawa i Sprawiedliwości za projektem dopuszczającym powstawanie elektrowni wiatrowych stoją lobbyści, którzy przeprowadzili "wulgarny atak".

Rząd: Zmiany są niedopuszczalne

Z kolei koalicja i niektóre kluby opozycji uważają, że taki zapis oznacza w praktyce zakaz budowy dużych elektrowni wiatrowych w Polsce. Dodatkowo podkreślają, że projekt PiS jest niezgodny z konstytucją, bo zobowiązuje tych, którzy już zainwestowali w wiatraki, by do 2017 r. przestawili je na odległość 3 km od zabudowań i terenów leśnych.

Wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski uważa, że propozycja PiS sprowadza się de facto do zakazu budowy elektrowni wiatrowych w Polsce. Dodał, że znajdujący się w Sejmie prezydencki projekt reguluje kwestie ochrony krajobrazu, również pod kątem lokalizacji tego typu przedsięwzięć. Nie brak ironicznych komentarzy o "walce z wiatrakami". Można je znaleźć m.in. tutaj.

A ludzie walczą o ciszę

Mieszkańcy północno-wschodniej Polski, gdzie planowane są liczne inwestycje, od ponad roku organizują się przeciwko kolejnym elektrowniom. W większości gmin tej części Polski mieszkańcy są raczej przeciwni stawianiu wiatraków.

Zobacz także
Komentarze (143)
Zaloguj się
 • mirek11768

  Oceniono 384 razy 282

  Po co się zastanawiać o co jemu chodziło?
  on sam nie wie a wy chcecie to rozwikłać?
  on jest przeciwko wszystkiemu i wszystkim jak kiedyś Kononowicz i nikt mu nie wmówi , że białe jest białe a czarne jest czarne

 • sw247

  Oceniono 315 razy 241

  Spoko ! jak kartofel i pis dorwie sie do wladzy to prad bedziemy mieli za darmo ! co tam prad wszystko bedzie zadarmo ! :}

 • miroslawa133

  Oceniono 249 razy 173

  Oj, czarno widzę szansę na poprawę stanu zdrowia prezesa, zaczęła się "walka z wiatrakami"

 • yani-51

  Oceniono 229 razy 171

  No to Hiszpanie sie wkurza jak sie dowiedza ze Polska ma,

  wlasnego....... "Don Kaczota"

 • fakiba

  Oceniono 215 razy 145

  Jarek to błędny rycerz i będzie walczył że wszystkim nie tylko z wiatrakami , bo łeb ma zakuty potężnie

 • e-komentarz

  Oceniono 198 razy 134

  Skończyły się limity NFZ u psychiatrów?
  Albo pomylił prochy...

 • miroslawa133

  Oceniono 180 razy 118

  Prezes wszystko wie najlepiej. A wiatrak ma w tyłku i sam wytworzy prąd.

 • yani-51

  Oceniono 19 razy 13

  Będziemy bronić polskiej ziemi przed oszustami - mówił na kongresie programowym PiS Jarosław Kaczyński

  CZYZBY JARUS WYPOWIADAL WOJNE SPASIONYM BISKUPOM,,,?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje