Zatańczyć przeciwko przemocy? Pitera: To nieznajomość realiów małego miasteczka. Potrzebne są konkretne działania

- Obok mnie stała kobieta, mówiła: "Jestem tutaj" - mówi Kazimiera Szczuka o akcji "Nazywam się Miliard", w której kobiety protestują przeciwko przemocy. - Tak może mówić tylko ktoś, kto nie zna realiów w małych miasteczkach. To jest problem, który należy rozwiązać konkretnymi działaniami - twierdzi natomiast Julia Pitera.
- Obok mnie stała kobieta, była bardzo wzruszona. Mówiła: "Jestem tutaj. Przyszłam i czuję, że dostaję bardzo dużo". To daje poczucie, że nie jesteśmy same - mówiła Kazimiera Szczuka w audycji "Sterniczki" Programu 1 Polskiego Radia, komentując piątkową akcję "Nazywam się Miliard". Jej uczestniczki protestowały przeciwko przemocy fizycznej i seksualnej, której doświadcza miliard kobiet na świecie. Pomysłodawczynią globalnej akcji jest Eve Ensler.

Akcja zakończona sukcesem

Kandydatka do Parlamentu Europejskiego z listy Twojego Ruchu uważa, że tegoroczna akcja była dużym sukcesem. - Zdaje się, że ten projekt w Polsce się przyjął. W porównaniu z zeszłym rokiem było dużo więcej ludzi, także w mniejszych miejscowościach - mówiła na antenie radiowej Jedynki Szczuka.

- Tak może mówić tylko ktoś, kto nie zna relacji międzyludzkich w małych miasteczkach. Kobieta z małego miasteczka, którą dołuje mąż, nie wyjdzie na rynek swojego miasta i nie będzie tańczyć. To jest problem, który należy rozwiązać konkretnymi działaniami - odpowiedziała jej Julia Pitera z Platformy Obywatelskiej.

- A czy jedno drugiemu przeczy? - pytała Szczuka. - Niech pani nie skazuje Polek w małych miasteczkach na taką wizję, może za kilka lat wyjdą i zatańczą. Z roku na rok jest nas coraz więcej, to pokazuje siłę kobiet - dodała znana feministka.

Kropla drąży skałę

- Może dożyjemy tego momentu, kiedy media nie będą mogły nie transmitować tej akcji. Bo to będzie moment na całym świecie najważniejszy. Tutaj widać bardzo silną tradycję myślenia o prawach kobiet w kategoriach kropli, która drąży skałę, wspólnotowego działania, które nie wymaga pieniędzy, tylko organizacji - mówiła w audycji Roberta Kowalskiego Kazimiera Szczuka.

Według krajowych statystyk w Polsce przemocy fizycznej i seksualnej doświadcza od 700 tysięcy do miliona kobiet, w tym gwałtów - od 200 do 250 tysięcy. Polska jest jednym z sygnatariuszy konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet, ale wciąż jej nie ratyfikowała.

- Chciałabym się dowiedzieć, dlaczego państwa takie jak Szwecja, Niemcy, Francja i Wielka Brytania, które zawsze były w forpoczcie różnych działań związanych z tego typu zagadnieniami, do dzisiaj nie ratyfikowały tej konwencji. Chciałabym się tego dowiedzieć od pełnomocniczki rządu [ds. równego traktowania Agnieszki Kozłowskiej-Rajewicz], czy ona kontaktowała się ze swoimi odpowiednikami i czy to ustaliła - powiedziała w audycji "Sterniczki" Julia Pitera.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!
Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>>
Jeżeli masz telefon Windows Phone, kliknij tutaj >>>

Jeżeli masz iPhone'a, aplikację znajdziesz pod tym linkiem >>>


Więcej o:
Komentarze (83)
Zatańczyć przeciwko przemocy? Pitera: To nieznajomość realiów małego miasteczka. Potrzebne są konkretne działania
Zaloguj się
 • marzyciel45

  Oceniono 5 razy 5

  Zaraz, zaraz, czy Pitera i jej koledzy nie rządzą już 6 lat. Zdaje się, że w tym czasie już co nie co mogła zrobić dla ofiar przemocy w rodzinie. Piszę ofiar, a nie kobiet, bo przemocy domowej ulegają także mężczyźni.

 • queserasera

  Oceniono 6 razy 6

  Pitera: "To nieznajomość realiów małego miasteczka".

  Swoją znajomość realiów małego miasteczka nabyła w Warszawie, gdzie się urodziła, chodziła do szkoły, studiowała i pracuje

  A wyborcom z Płocka gratulujemy Pitery. LOL!

 • babilon63

  Oceniono 7 razy 7

  Cokolwiek możemy mówić o środowisku kobiet to Szczuka ma rację a nie Pitera która jest politykiem kanapowym i która przez te lata brania politycznej (wysokiej) pensji nic nie zrobiła dla Polek i Polaków. Niech mi ktoś pomoże przypomnieć sobie o pozytywnych efektach Pitery.

 • roziu_to_moj_nick

  Oceniono 8 razy 0

  Pół miliona mężczyzn jest gwałconych i molestowanych seksualnie przez kobiety... kto im pomoże?

 • ksks3

  Oceniono 8 razy 6

  Pitera - słowotok bez sensu !

 • anonim_ka

  Oceniono 7 razy 5

  Bardzo chciałabym zobaczyć... JEDEN.... przykład na skuteczne i pro_społeczne zgodnie z przedwyborczymi deklaracjami działanie pani Pi....
  Mam wrażenie , że Pitera ogranicza swoją poselską aktywność do popuszczania medialnych bąków.

 • januszw53

  0

  Sprostowanie - " w Rządzie"

 • januszw53

  Oceniono 6 razy 4

  Nie dośc,że stara i brzydka to do tego głupia i fałszywa, co już pokazała wczesniej. Co pani Pitera będąc w Radzie zrobiła dobrego? Nawet pan Premier miał jej dośc, więc nie wiem po cholerę dalej ją " trzyma "?

 • juzek560

  Oceniono 7 razy 5

  A to żałosne babsko z POpapranej partii na pewno zna problemy kobiet w miasteczkach! Nachapała się kasy, wozi d.. drogimi samochodami, żre w drogich restauracjach i się wymądrza. Szczuka przynajmniej robi co może, a co PO zrobiło dla ludzi? Tylko cwaniaczki się pchają na stanowiska, byle jak najwięcej nachapać i nakraść

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX