Republikanie ustąpili. USA podnoszą limit długu powyżej 17,2 bln dolarów. To zwycięstwo Obamy

12.02.2014 06:52
Barack Obama (na pierwszym planie z lewej). Z tyłu z prawej lider Republikanów John Boehner

Barack Obama (na pierwszym planie z lewej). Z tyłu z prawej lider Republikanów John Boehner (Fot. Charles Dharapak AP)

Izba Reprezentantów USA podniosła limitu długu państwa powyżej 17,2 bln dolarów do 15 marca 2015 r. To zwycięstwo Demokratów i Białego Domu - ustawa nie jest obarczona żadnymi warunkami ze strony Republikanów. Podniesienie limitu oddali groźbę niewypłacalności Stanów Zjednoczonych.
Za ustawą o podniesieniu limitu długu powyżej 17,2 bilionów dolarów - czyli kwoty obecnego limitu - głosowało 221 kongresmanów. Przeciw było 201. Za byli niemal wszyscy Demokraci i tylko 28 Republikanów. Teraz ustawa trafi do Senatu, gdzie jednak jej przyjęcie jest raczej sprawą przesądzoną - Demokraci mają w wyższej izbie Kongresu większość.

Jakie będą skutki podniesienia limitu długu? USA unikną choćby częściowej niewypłacalności. A ta, jak ostrzegał sekretarz skarbu Jack Lew - groziłaby krajowi już od końca lutego, gdyby Kongres nie zgodził się do tego czasu na zwiększenie limitu zadłużenia.

Walka Republikanów z prezydentem o zwiększenie limitu długu

Przyjęcie przez zdominowaną przez Republikanów Izbę ustawy bez żadnych warunków to zwycięstwo administracji Obamy - i wyjątek od reguły. W ostatnich latach Republikanie zawsze uzależniali zgodę na podniesienie określanego w USA ustawą limitu długu od ustępstw Demokratów i Białego Domu w innych sprawach, np. cięć wydatków rządowych.

Przewodniczącemu Izby, Republikaninowi Johnowi Boehnerowi nie udało się jednak wypracować takiej propozycji z warunkami dla Demokratów, która uzyskałaby poparcie wymaganej większości Izby. Upadła propozycja części Republikanów, by zażądać ograniczenia znienawidzonej przez nich reformy ochrony zdrowia zwanej Obamacare. GOP nie zdołała też wynegocjować z rządem zgody na budowę kontrowersyjnego ropociągu Keystone XL, dzięki któremu kanadyjska ropa będzie mogła płynąć do USA.

Wobec widma zbliżającego się kolejnego kryzysu budżetowego, Boehner zgodził się więc przedłożyć pod głosowanie tzw. czystą ustawę, czyli taką, jaką postulowała administracja prezydenta Baracka Obamy. Znalazła się nawet grupa Republikanów, by uzbierać niezbędną większość do jej przyjęcia. Już po głosowaniu w Izbie lider demokratycznej większości w Senacie Harry Reid zapowiedział, że również szybko przedłoży ustawę pod głosowanie senatorów.

- W międzyczasie chcę pochwalić przewodniczącego Boehnera za to, że podjął słuszną decyzję. Mam nadzieję, że to zdroworozsądkowe podejście będzie kontynuowane także w dalszej części roku, bo mamy wiele do zrobienia - powiedział Reid.

Republikanie nie chcieli, by wina za paraliż spadła na nich

Przywódcy Republikanów nie chcieli ryzykować powtórzenia się sytuacji z października, gdy z powodów sporów budżetowych w Kongresie rząd został niemal sparaliżowany na 16 dni, a setki tysięcy pracowników federalnych wysłano na przymusowe urlopy. Większość Amerykanów winą za ten kryzys obarczyła Republikanów, którzy w zamian za zgodę na ustawę budżetową bezskutecznie próbowali wymusić na Demokratach uchylenie Obamacare.

W USA ponownie zaczął obowiązywać w piątek zakaz dalszego zadłużenia kraju, gdyż wygasło osiągnięte jesienią w Kongresie porozumienie, zawieszające limit długu do 7 lutego. W konsekwencji od piątku departament skarbu stracił możliwość emitowania obligacji do regulowania rządowych rachunków. By odsunąć w czasie widmo niewypłacalności, wprowadził też "nadzwyczajne środki" na rzecz oszczędzania dostępnych w państwowej kasie funduszy.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!
Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>>
Jeżeli masz telefon Windows Phone, kliknij tutaj >>>

Jeżeli masz iPhone'a, aplikację znajdziesz pod tym linkiem >>>


Zobacz także
Komentarze (38)
Republikanie ustąpili. USA podnoszą limit długu powyżej 17,2 bln dolarów. To zwycięstwo Obamy
Zaloguj się
 • doni72

  0

  Gospodarka nr.1 na swiecie,zaplecze finansowe,technologie na najwyzszym poziomie itd.Mimo tego wszystkiego to panstwo jedzie na dlugach i grozi mu niewyplacalnosc,to jakas paranoja,kto do tego doprowadzi.Wychodzi na to ze spiskowa teoria dziejow to juz nie tylko teoria.

 • supertlumacz

  Oceniono 2 razy 2

  Brawo USA!

  Nareszcie polskojęzyczne redaktorzyny zostały nauczone przez USA w jaki sposób poprawnie używać w języku polskim wyrazu BILION. To 10 do potęgi dwunastej , czyli (tu ukłon w stronę pań o poetyckich duszach) jeden i dopisane 12 zer.

  W języku polskim obowiązuje konwencja że wzrost przedrostka łacińskiego o jeden powoduje wzrost liczby milion razy, a więc kwintylion to jeden i 30 zer. Przedrostki bierzemy od nazw zespołów muzycznych - w kwintecie jest 5 uczestników

  W języku amerykańskim zawsze, a od konca Drugiej Wojny światowej również w brytyjskim, przyrost przyrostka łacińskiego o 1 powoduje wzrost liczby tylko 1000 razy zatem
  1 bilion (polski) = 1 trillion (USA, UK)

  I pomysleć że cały świat ma Amerykanów za idiotów, a oni przeszkolili cały świat w znajomości arytmetyki astronomicznej....

 • blue911

  Oceniono 3 razy 1

  Za Obamy dlug panstwowy USA wyraznie spadl daltego Republikanie,choc im to nie w smak,zgodzili sie na powyzszy manewr. Stan gospodarki znacznie sie poprawil (choc nadal miliony zyja w katakumbach po ruinie jaka zostawil Bush). Statystyki nie klamia natomiast Fox News - tak!

 • tornson

  Oceniono 6 razy 2

  Amerykańce chcą zgrywać supermocarstwo z budżetem niewiele większym niż Japonia i na poziomie Francja+Niemcy. A na Armię wydają więcej niż cała UE i Japonia razem wzięte. Nic dziwnego że taki kolos na glinianych nogach w końcu padnie.

 • tornson

  Oceniono 4 razy 2

  Republikanie to debile!!!
  wzrost deficytu - ŹLE
  podniesienie podatków dla najbogatszych - ŹLE
  zmniejszenie wydatków na armię i służby - ŹLE
  Niech te niedorozwoje się w końcu zdecydują!
  Biedna ta Ameryka, już demokraci i Obama to dno, ale republikanie, brakuje już skali by ocenić jakie to porąbane łajzy!

 • res_republika

  Oceniono 1 raz 1

  Kupili troche czasu za dlug - tylko tyle.

 • metanoja

  0

  Nie można zadłużać się bez końca. Kiedyś trzeba będzie spłacić te ponad 17 tysięcy miliardów. Albo ogłosić bankructwo, gdy góra długu będzie tak wielka, że nie da się dalej spłacać nawet odsetek od niej.

 • koniu800

  Oceniono 1 raz 1

  no, będzie na dalsze opłacanie żydowskich wilków z wall street

 • homontek

  Oceniono 2 razy 0

  Taka to "prawica" z tych republikanów co po lewicowemu robi długi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje