Agencja AP usuwa zdjęcia Fidela Castro. "Zostały zmanipulowane". Ze zdjęć wycięto...

"Associated Press usunęła 7 ostatnich zdjęć Fidela Castro ze swoich archiwów po tym, jak odkryła, że były zmanipulowane. Komputerowo został usunięty z ucha Castro jego aparat słuchowy" - pisze "The Guardian".
"Usunięte zdjęcia Castro pochodzą od kubańskiego rządu. Widać na nich Fidela Castro, byłego prezydenta Kuby, podczas dwóch spotkań; z prezydentem Ekwadoru i z prezydent Argentyny" - pisze "The Guardian".

Zdjęcia rozpowszechniono, zanim odkryto manipulację

W przypadkach zdjęć z obu spotkań, jak podaje AP, z "ucha Castro został komputerowo usunięty drucik będący częścią jego aparatu słuchowego". AP podejrzewa, że edycji fotografii dokonał kubański dystrybutor zdjęć najważniejszych osób na Kubie. Niektóre ze zdjęć zostały rozpowszechnione przez AP, zanim manipulację wykryto.

"Autorem usuniętych przez AP zdjęć Fidela Castro jest jego syn, Alex, który oświadczył, że nie wiedział o manipulacji" - pisze "The Guardian".

Manipulacja wyszła na jaw po porównaniu zdjęć

AP tłumaczy swoją decyzję o skasowaniu zdjęć z archiwów tym, że "usuwanie jakichkolwiek elementów ze zdjęć jest całkowicie nieakceptowalne i jest jasnym naruszeniem standardów AP".

Agencja tłumaczy, że korzysta z fotografii pochodzących z innych źródeł niż własne jedynie wtedy, gdy nie ma innego wyjścia. Tak miało być też w tym przypadku.

Manipulacja wyszła na jaw, kiedy AP posłużyła się zdjęciami zaoferowanymi jej przez kubańskie źródło rządowe, a potem porównała je ze zdjęciami zakupionymi od Alexa Castro. Na zdjęciach pochodzących bezpośrednio od fotografa drucik w uchu jego ojca był widoczny.

"Teraz AP bada 150 innych zdjęć Castro pod kątem tego, czy w nich także zostały wprowadzone jakieś zmiany" - informuje "The Guardian".

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!
Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>>
Jeżeli masz telefon Windows Phone, kliknij tutaj >>>

Jeżeli masz iPhone'a, aplikację znajdziesz pod tym linkiem >>>


Więcej o:
Komentarze (18)
Agencja AP usuwa zdjęcia Fidela Castro. "Zostały zmanipulowane". Ze zdjęć wycięto...
Zaloguj się
 • supertlumacz

  Oceniono 4 razy 2

  Zauważyłem że naród polski instynktownie nienawidzi wielkiego Człowieka Fidela Castro, Rewolucja Kubanska ukazana w arcydziele gidonlinekino.com/2011/06/krestnyj-otec-2/

  FC obalił reżim który czynił z Kuby dom publiczny dla USA. Standardy oświaty i opieki zdrowotnej z najniższych w Ameryce Łacińskiej stały się najwyższe. I to wszystko pod bokiem potęźnego sąsiada, śmiertelnego wroga. FC to święty człowiek, powinien być kanonizowany za życia. W swojej łaskawości zezwolił nawet na wizytę JP2., a wizyta była dniem wolnym od pracy. Jego siostra przyjęła publicznie komunię. Mimo to polski prostak obrażał publicznie wielkodusznego Gospodarza.

  Teren Kuby należy do Kubańczyków, a zamieszkuje go naród zdrowy i lepiej wykształcony od Polaków. Po upadku USA odszkodowanie wypłacone kubie za okupowane Guantanamo będzie większe od majątku narodowego Polski. Może część Florydy zostanie przyłaczona do Kuby?. I to wszystko w małym kraju o zaledwie kilkusetletnie historii zasiedlonym przez potomków niewolników i awanturników o nie najwyższych predyspozycjach genetycznych...

  Znam hiszpański, ale nigdy nie poznałem Kubanczyka ani nie bylem na Kubie. Mimo to mam pewien OSOBISTY ZWIĄZEK (?) z samym Fidelem Castro

  Mój kuzyn, też obecnie emeryt, ukończył warszawską .AWF. Grał z FC w koszykówkę na Bielanach podczas niezapowiedzianej wizyty. FC był ubóstwiany na kubie i podczas wizyty państwowej w Polsce sprawiał kłopot władzy bo ta odgradzała się od narodu. Podobne "wybryki" FC były w Polsce ukrywane , nie były dokumentowane (a nawet jesli to filmy zniszczono) i zachowały się tylko w pamięci uczestników..

  Też byłem wtedy studentem i interesowalem się sportem. Kuzyn zadzwonił do mnie z pytaniem : zgadnij z kim grałem dzisiaj w kosza? Datę wizyty FC w Polsce można znaleźć w Wikipedii.

 • arthur1975

  Oceniono 4 razy 4

  Zdjecia aktorek i modelek tez usuneli???

 • supertlumacz

  Oceniono 5 razy 1

  Ależ to bardzo ważna informacja! Ten aparat słuchowy w lewym uchu Fidela Castro wszystko zmienia!

  Blokada Kuby była uzasadniona, tak samo okupacja Guantanamo

  Obejrzyjcie film Ojciec Chrzestny 2, póki nie jest zakazany w Polsce i w USA. Choć to film gangsterski, ale jego tłem jest Rewolucja Kubańska
  gidonlinekino.com/2011/06/krestnyj-otec-2/
  Niektóre sceny są historyczne , np łapówka dla Prezydenta Batisty bryły złota w kształcie aparatu telefonicznego.
  gidonlinekino.com/2011/06/krestnyj-otec-2/

 • 31.februarius

  Oceniono 12 razy 10

  Kryzys kubański II

 • alik-w-plomieniach

  Oceniono 11 razy 9

  Afera: ktoś wycastrował zdjęcia!

 • dziadekjam

  Oceniono 11 razy 5

  Ziobro na wszystkich zdjęciach z PE ma druty w uszach, bo po ichniemu nic nie kuma i zawsze z tłumaczeń korzystać musi.

 • dziadekjam

  Oceniono 9 razy 7

  A może te "bez drucika" są autentyczne, a te "z drucikiem" zmanipulowane?

 • hapita

  Oceniono 13 razy 7

  Ale problem. Czy jak premier Tusk, lub inny światowy polityk, gdy wychodzi do telewizji udzielić wywiadu to nie jest podpicowany?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX