6 mln zł na świątynię? Pitera: "Tam będzie wydzielone muzeum z dorobkiem JP2". "I to dla pani instytucja kulturalna?"

- Ministerstwo Kultury wspiera bardzo dużo projektów. Zarówno tych, które są identyfikowane ze środowiskami prawicowymi, jak i lewicowymi - mówiła w TOK FM Julia Pitera. Posłanka PO odnosiła się do dofinansowania, które ma dostać muzeum Jana Pawła II zaplanowane w Świątyni Opatrzności Bożej.
Teraz swoich ulubionych audycji możesz słuchać dzięki nowej aplikacji na smartphone'y!>>>

6 mln zł - tyle Ministerstwo Kultury miało przyznać dotacji na budowę ekspozycji głównej w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, które powstaje pod kopułą Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Dotacje MKiDN otrzymały w sumie 73 instytucje w całej Polsce, ale 6 mln zł stanowi prawie połowę tego, co otrzymają wszystkie pozostałe instytucje razem wzięte.

- Czy to dobrze, że ministerstwo dało aż 6 mln zł na to muzeum? - pytała w Poranku TOK FM Dominika Wielowieyska swojego gościa - Julię Piterę z Platformy Obywatelskiej. - Nie rozważam decyzji ministra kultury w zakresie, czy to dobrze, czy niedobrze. Ministerstwo wspiera bardzo dużo projektów. Zarówno tych, które są identyfikowane ze środowiskami prawicowymi, jak i lewicowymi. Przecież jest też finansowana lewicowa prasa, są dofinansowywane różnego rodzaju kluby... - argumentowała posłanka.

Kultura czy kult?

- Uważam, że wszystkie środowiska - jeżeli mamy system dotacji państwowych do różnego rodzaju przedsięwzięć - niezależnie od światopoglądu mają prawo starać się o dofinansowanie na inicjatywę, którą podejmują - wyznała Pitera.

- Ale mamy kilkaset wniosków, które konkurują o 20 mln zł wsparcia i 6 mln idzie na Świątynię Opatrzności - oponowała prowadząca Poranek Dominika Wielowieyska. - To jest jednak bardzo dużo. Pisma lewicowe są wspierane o wiele mniejszymi kwotami - punktowała. - Bo muzeum jest budowane od podstaw - odparła Pitera. - Tak samo: jeżeli muzeum sztuki współczesnej będzie budowane, to tam też będą szły olbrzymie pieniądze, które pochłoną część środków, które mogłyby iść na inne cele - odpowiedziała posłanka.

- Tylko czy to jest kultura, czy kult religijny? - próbowała dojść Wielowieyska. I przytoczyła opinię Romana Pawłowskiego z "Gazety Wyborczej". Ten podkreśla, że ma pretensję do rządu nie o to, że daje pieniądze, tylko że daje je z kwoty przeznaczonej na instytucje kulturalne. "Niech rząd z otwartą przyłbicą wspiera świątynię opatrzności, ale nie w ramach grantów na inwestycje kulturalne" - pisze Pawłowski.

- Ja rozumiem, że tam będzie wydzielone muzeum, które będzie gromadziło dorobek Jana Pawła II - stwierdziła Pitera. - I to jest dla pani instytucja kulturalna? - dopytywała Wielowieyska. - Jest to finansowane jako instytucja kultury. Zobaczymy. Jeżeli będzie tam biblioteka, jeżeli będą się tam odbywały spotkania, gdzie będą przychodzili ludzie, to tak - podsumowała polityczka.
Więcej o:
Komentarze (24)
6 mln zł na świątynię? Pitera: "Tam będzie wydzielone muzeum z dorobkiem JP2". "I to dla pani instytucja kulturalna?"
Zaloguj się
 • plastikpiokio

  Oceniono 1 raz 1

  dorobek ogromny zwłaszcza w kryciu pedofili w firmie.

 • rembka

  0

  Jestem za tym, zeby Rzad dal troche forsy na budowe Swiatynii, bo juz nie moge patrzec na to szkaradztwo w budowie, niech w koncu to skoncza, posprzataja i niech chodziaz straszy w wykonczeniu, a nie tak jak teraz jest.

 • hardy1

  Oceniono 4 razy 2

  Muzeum w kościele, kościół w muzeum... i jeszcze opłacane ogromnymi dotacjami publicznymi.
  Gdzie my żyjemy? W kolonii Watykanu? Nasza Konstytucja, mówiąca o rozdzielności i neutralności państwa i kościołów, to nic nieznaczący świstek papieru?>

 • india.wr

  Oceniono 4 razy 2

  co ma kult JPII wspólnego z kulturą?????

 • taciakje

  0

  Czy przy tej okazji ktoś mógłby przybliżyć mi temat bonów prywatyzacyjnych? Kiedy zostały wyemitowane, jaką miały nominalną oraz realną wartość, jakie były warunki ich zrealizowania, jaką szacunkowo ilość przekazano O. dyrektorowi na ratowanie stoczni i czyje to są szacunki?

 • dorik2

  Oceniono 4 razy 2

  A jakież to cenne eksponaty będą w tym muzeum? Ampułka z krwią, strzęp sutanny i inne relikwie? Zdjęcia z papieskich pielgrzymek?

 • orgelmusik

  Oceniono 3 razy 1

  Ja się na pewno nie wybiorę do takiej "instytucji kulturalnej"...

 • mini-dater

  Oceniono 5 razy 3

  Julia Pitera skompromitowała PLATFORMĘ ze sprawą z dorszem.

  Teraz nieudolnie tłumaczy się z PRZEDWYBORCZEJ hojności ministra kultury!

  Kościół dostał 6 mln, bo rok wyborczy! Takich prezentów od władzy będzie więcej

  dla świętego spokoju przed wyborami :)

 • witeral

  Oceniono 7 razy -1

  Pani Wielowieyska, czy słyszała Pani coś kiedyś o takich obiektach jak Żelazowa Wola, Oblęgorek albo latarnia morska w Rozewiu, dom Długosza w Kielcach i szeregu im podobnych? Czy wie Pani w jakim celu są one utrzymywane i z jakiego powodu? Pomijając sławę Chopina, (do którego zresztą przyznają się Francuzi) który z pozostałych - podanych przykładowo - obiektów MUZEALNYCH ma tak wielkie znaczenie dla świata? Czy kogoś z tych znanych Polaków można porównać z Janem Pawłem II i jego wpływem na kształt współczesnego świata, a krd. Stefana Wyszyńskiego na losy Polski?
  A może kwestionuje Pani zaliczenie muzeów do obiektów kultury?

  Dziwię się, że swoją narracją wpisuje się Pani w grupę oszalałych hejterów zionących jadem na sam dźwięk słów: kościół, religia, papież, a padają na kolana przed "złotym cielcem".
  Chyba rzeczywiście jest Pani "rozdarta", więc straciła busolę rozsądku.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX