Hofman u Olejnik o 6 mln zł na muzeum w Świątyni Opatrzności: "Nie bulwersuje mnie to"

- Wspieranie przez państwo budowy i renowacji obiektów sakralnych mnie nie bulwersuje - powiedział w programie "7. Dzień Tygodnia" w Radiu ZET Adam Hofman. Nie był jedyny. W programie Moniki Olejnik politycy - poza lewicą - dość zgodnie nie widzieli nic złego w dotacji 6 mln zł na budowę ekspozycji w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Świątyni Opatrzności Bożej.
- Co do zasady wspierania przez państwo budowy i renowacji obiektów sakralnych związanych z Kościołem katolickim - mnie to nie bulwersuje. Przyjęliśmy zobowiązanie sejmowe, że będziemy wspierać jako państwo budowę Świątyni Opatrzności Bożej - podkreślił w programie Moniki Olejnik Hofman.

Pozostali politycy, choć przedstawiali różne argumenty na poparcie swojego zdania, nie widzieli nic złego w ministerialnej dotacji, która wzbudziła w ostatnich dniach wiele kontrowersji i zaowocowała nawet doniesieniem do prokuratury.

"To jak protestować przeciw upamiętnianiu Kopernika, bo był kanonikiem"

- Mamy rozdział Kościoła od państwa, natomiast trzeba się zastanowić nad historyczną rolą Jana Pawła II. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, nawet dla największego ateusza, że to jest jedna z najwybitniejszych, jeśli nie najwybitniejsza, postać polskiej historii XX w. - mówił z kolei prof. Tomasz Nałęcz, doradca prezydenta Komorowskiego. - W tym roku będzie kanonizacja - dla milionów Polaków jest to ważne. To tak jakbyśmy dziś protestowali przeciw upamiętnianiu Kopernika, bo był kanonikiem - dodał.

Z kolei Jacek Kurski z Solidarnej Polski stwierdził, że "w porównaniu z 5 mld euro, które zostały zdaniem tygodnika 'Forbes' rozkradzione przy budowie autostrad, czy miliardami marnującymi się w polskiej służbie zdrowia, te 6 mln zł jest niczym". - Szukanie dziury w całym jest niepoważne. Mamy wielkiego Polaka, będziemy obchodzić kanonizację, obowiązkiem państwa jest wspierać takie inicjatywy. Jako Solidarna Polska nie widzimy w niej nic zdrożnego - dodał. A Stanisław Żelichowski z PSL mówił krótko: "To jest konstytucyjna decyzja ministra, jeżeli uznał, że nie ma równie ważnych potrzeb, to podjął taką decyzję".

Lewica: "Demoralizujące, skandaliczne"

Odmienne zdanie mieli politycy lewicy. - To jest demoralizujące dla ładu konstytucyjnego, kiedy minister ręka w rękę z abp. Kowalczykiem naruszają ten ład - powiedział Robert Biedroń z Twojego Ruchu. Jak stwierdził, przyznanie dotacji jest "skandaliczne, szczególnie w kontekście tego, że tych pieniędzy zabrakło dla wielu innych instytucji". Krytycznie wypowiadała się również Joanna Senyszyn z SLD.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!
Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>>
Jeżeli masz telefon Windows Phone, kliknij tutaj >>>

Jeżeli masz iPhone'a, aplikację znajdziesz pod tym linkiem >>>


Więcej o:
Komentarze (292)
Hofman u Olejnik o 6 mln zł na muzeum w Świątyni Opatrzności: "Nie bulwersuje mnie to"
Zaloguj się
 • Piotr Kozar

  0

  Karol Wojtyła porównany do Kopernika. Panie Nałęcz pan kpi czy o drogę pyta? Porównać wybitnego naukowca do jakiegoś teologa który z nauką nie miał nic wspólnego. Proszę wybudować muzeum za pieniądze wyjęte ze swojej kieszeni. Profesorów w tym sejmie od groma, szkoda tylko że często biorą pensje z uczelni na której nie mają czasu wykonywać należycie swojej pracy i pensję w Sejmie za pracę na korzyść obcego państwa. Przecież Wy jesteście zwykłymi zdrajcami narodu.

 • stan-1

  Oceniono 1 raz 1

  Niech opatrzność czuwa nad Hofmanem.

 • burn74

  0

  PiS nie będzie gorszy i jak wygrają wybory,to rzucą i 60 melonów,a co ? ma się ten gest !

 • ayouseptim

  Oceniono 1 raz 1

  Panie profesorze Kopernika porównujesz z jp2 obrońcą homo-pedofilów w czarnych kieckach to kpina.

 • Jacek Karaś

  Oceniono 2 razy 2

  A co ma do cholery postać Jana Pawła II do tego bubla architektonicznego?! Wyć się chce!

 • grastep02

  Oceniono 3 razy 3

  Wielkie poparcie wyborców zdobędzie ta partia,która zapewni społeczeństwo,że wreszcie doprowadzi do FAKTYCZNEGO ROZDZIAŁU KOŚCIOŁA OD PAŃSTWA.
  Obietnice trzeba jednak będzie zrealizować?! Która na to się zdecyduje,aby nie zawieść wyborców?!

 • grastep02

  Oceniono 3 razy 3

  Jakim prawem polski rząd z naszych podatków daje pieniadze na budowę JESZCZE JEDNEGO OBIEKTU SAKRALNEGO? Kościołów w Polsce co niemiara. Przy nich plebanie - b często luksusowe - dla wielebnych. Polski kler ROZPASAŁ SIĘ do nieprzyzwoitości.KTÓRA PARTIA WRESZCIE POWSTRZYMA TĘ GRABIEŻCĄ EKSPANSJĘ?

 • orion57

  Oceniono 6 razy 6

  nic złego nie widzą.....no tak, w końcu to tylko moje i innych Polaków pieniądze. Wszak Panowie podatków nie płacą.

 • gonebosco

  Oceniono 5 razy 3

  bi edny kosciol przy pomocy komisji majatkowej, zwolnieniom z podatku, dotacja i zbieraniu na tace wciaz nie ma pieniedzy na budowe kolejnej swiatyni???? TO PO CO JA ZACZELI BUDOWAC???? Kilka milionow Kowalskich chcialo by wybudowac sobie dom w ktorym mogloby wychowywac dwojke albo trojke dzieci ale nikt im nic za darmo nie da, nie zwolni z vatu na ubranka i podreczniki wiec nie zbuduja domu i nie beda mieli dzieci. Wniosek za 20-30 lat pozostanie juz tylko naszym oswieconym rzadom drukowanie pieniedzy zeby starszym starczylo na leki i bulke z emeryturki ....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX