"Wprost": Będzie "biała księga" nt. pedofilii w polskim Kościele. Wyda ją Episkopat

Episkopat Polski wyda "białą księgę" nt. pedofilii w polskim Kościele - dowiedział się "Wprost". Informację tę potwierdza w rozmowie z tygodnikiem prezes KAI Marcin Przeciszewski: - Rzeczywiście, takie prace trwają. Dokument ma być opublikowany w ciągu kilku miesięcy.
Według naszych informacji opracowanie "białej księgi" koordynuje sekretariat Konferencji Episkopatu Polski. Znajdzie się w niej opis obowiązujących procedur i działań Kościoła w sprawach pedofilskich, dotyczących zarówno traktowania podejrzanych, karania tych przestępstw na gruncie kościelnym, jak i pomocy ofiarom. Księga zawierać też będzie szczegółowy zbiór dokumentów Stolicy Apostolskiej oraz Kościoła w Polsce na ten temat oraz nauczanie poszczególnych papieży w tej kwestii. - Prawdopodobnie po raz pierwszy zaprezentowane też zostaną polskie statystyki takich przypadków - mówi w rozmowie z "Wprost" Przeciszewski.

Tygodnik przypomina, że Konferencja Episkopatu Polski już w 2009 r. opracowała wytyczne dotyczące pedofilii, w których zawarto wskazówki, jak reagować na wykroczenia duchownych wobec małoletnich. W maju 2011 r. Kongregacja Nauki Wiary zleciła opracowanie analogicznych dokumentów wszystkim episkopatom świata. Wydany wówczas watykański okólnik określał, że poszczególne konferencje biskupów muszą w ciągu roku opracować precyzyjne procedury postępowania w sprawach pedofilskich. Polskie wytyczne wysłano do Watykanu w marcu 2012 r., ale zostały one odesłane do uzupełnienia, gdyż uznano je za zbyt ogólne. Z tej przyczyny biskupi opracowali do nich trzy aneksy, które w październiku ub. roku wysłali do Stolicy Apostolskiej. Pierwszy aneks dotyczy pomocy ofiarom pedofilii, drugi - procedur postępowania ze sprawcami, a trzeci - antypedofilskiej profilaktyki wśród kleryków.

Szczegółów dokumentu nie ujawniono opinii publicznej.

Według informacji "Wprost" treść aneksów zostanie ujawniona właśnie w "białej księdze", dlatego jej publikacja jest uzależniona od akceptacji Stolicy Apostolskiej, która prawdopodobnie nastąpi jeszcze w tym roku.

Seremet: Kościół nie ma obowiązku zawiadamiania o przypadkach pedofilii

W środę prokurator generalny Andrzej Seremet przypomniał, że Kościół katolicki w Polsce nie ma prawnego obowiązku zawiadamiania prokuratury o przypadkach pedofilii, ale jest to kwestią sumienia duchownych. Zapewnił, że prokuratura reaguje na wiarygodne sygnały.

W ten sposób Seremet skomentował informacje o ogłoszonym w Genewie raporcie Komitetu ONZ ds. Praw Dziecka krytycznie oceniającym postawę Watykanu w sprawach ujawnianych w Kościele przypadków pedofilii duchownych. Zdaniem Komitetu przyzwalała ona na wykorzystanie dziesiątek tysięcy dzieci przez księży pedofilów. Watykan, oskarżony o złamanie Konwencji o Prawach Dziecka, chce się odnieść do tych zarzutów i w raporcie widzi też ingerencję w nauczanie Kościoła.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!
Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>>
Jeżeli masz telefon Windows Phone, kliknij tutaj >>>

Jeżeli masz iPhone'a, aplikację znajdziesz pod tym linkiem >>>


Więcej o:
Komentarze (96)
"Wprost": Będzie "biała księga" nt. pedofilii w polskim Kościele. Wyda ją Episkopat
Zaloguj się
 • zapytalski

  0

  Jak znam purpuratów to będą same okładki.

 • wuem43

  0

  Ha ,ha,ha, ale jaja!

 • voiceinthedesert1

  Oceniono 1 raz 1

  "Biała Księga" jest potrzebna, by stworzyć nową kulturę wśród kleryków. Ale w Polsce problem jest głębszy i jest gdzie indziej. Pisałem o tym już kilkakroć, ale żaden przedstawiciel Kościoła nie uznał za stosowne, by mi odpowiedzieć, mimo że jestem teologiem. Może to dlatego, że świeckie autorytety, to według polskiego Kościoła, to tylko "autorytety"! Otóż problem o którym mówię jest następujący. Tylko w Polskim Kościele, Episkopat wydał zakaz przyjmowania do kapłaństwa kandydatów zakochanych w Pięknie Ducha Świętego - oficjalnie tak zwanych "pięknoduchów"! Byłem wstrząśnięty, gdy przyjechałem do Polski i dowiedziałem się o tym! Dopóki ten zakaz nie zostanie usunięty i pogrzebany, przez Episkopat, żadna Biała Księga, sama przez się, problemu złych kandydatów nie rozwiąże!

 • topiramax

  0

  Nie bardzo wierzę w szczere treści w tej księdze....To jakby członkowie Gestapo pisali o swoich zbrodniach.....będzie wybielanie i zwalanie winy na dzieci i ich rodziny.

 • 1997linda

  0

  Kosciol Katolicki, inicjaly KK.... czytaj, KaKa. Po hiszpansku, Kaka, znaczy GOWNO..........
  Co za zbieg okolicznosci!!!........

 • politol59

  Oceniono 2 razy 2

  Biała księga - same białe okładki, bo przecież jak stale słyszymy: "u nich pedofilii nieť".

 • wels5

  Oceniono 2 razy 2

  To będzie "Biała Księga" pisana białym tyszem.

 • 7goldie

  Oceniono 2 razy 2

  Jakoś nie ufam episkopatowi.

 • pawel1piotr2

  0

  Ciekawe, ilu purpuratów będzie wymienionych w tej księdze.
  Byłoby wesoło.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX