Zawiadomienie do prokuratury: Dlaczego dotują archidiecezję?

Skan dokumentu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z opisanymi dotacjami, na którymi widać, że pieniądze zostały przyznane Archidiecezji warszawskiej

Skan dokumentu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z opisanymi dotacjami, na którymi widać, że pieniądze zostały przyznane Archidiecezji warszawskiej (Fot. MPW)

Dlaczego Ministerstwo Kultury przyznało Archidiecezji warszawskiej 6 mln zł dotacji na muzeum w Świątyni Opatrzności, skoro przepisy nie dopuszczają możliwości dofinansowywania zadań realizowanych przez kościelne osoby prawne? - Składam zawiadomienie w prokuraturze Śródmieście Północ o podejrzeniu przekroczenia uprawnień przez urzędnika państwowego - poinformował w czwartek na antenie Polsat News Leszek Jażdżewski, redaktor naczelny portalu "Liberté!".
Sprawę kontrowersyjnej dotacji opisaliśmy wczoraj na warszawa.gazeta.pl. Według opublikowanej niedawno przez Ministerstwo Kultury listy, w 2014 dotacje na infrastrukturę kulturalną dostały 73 instytucje w całej Polsce. Dominowały kwoty nieprzekraczające pół miliona złotych, np. Teatr Wielki w Łodzi dostał 50 tys. zł na zakup tzw. sztankietu, Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy - 150 tys. zł na zakup fagotów, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia z siedzibą w Katowicach - pół miliona zł na zakup koncertowych fortepianów.

W sumie rozdzielono prawie 20 mln zł, z czego 72 instytucje dostały łącznie niespełna 13,2 mln zł, a Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego - aż sześć milionów złotych. Czyli prawie połowę tego, co wszystkie pozostałe placówki razem wzięte.

"Niech ustali prokuratura"

Leszek Jażdżewski, redaktor naczelny portalu "Liberté!, na antenie Polsat News przypomniał, że nie była to pierwsza dotacja dla tego muzeum, wcześniej ministerstwo udzielało ich w 2012 i 2013 r. I przypomniał, że Najwyższa Izba Kontroli w wystąpieniu pokontrolnym z 2012 r. wytknęła ministerstwu, że rozporządzenie Ministra Kultury z 2005 r. o zasadach udzielania dotacji "nie przewiduje dofinansowywania zadań realizowanych przez kościelne osoby prawne". Tymczasem na opublikowanej przez ministerstwo liście dotacji na 2014 r. napisano, że beneficjentem dotacji dla muzeum Jana Pawła II jest nie muzeum ani nie Centrum Opatrzności zarządzające świątynią, ale bezpośrednio Archidiecezja Warszawska.

- Zaraz po wyjściu ze studia składam zawiadomienie w prokuraturze Śródmieście Północ o podejrzeniu przekroczenia uprawnień przez urzędnika państwowego. Nie wiem, kto konkretnie w Ministerstwie Kultury się go dopuścił, niech to ustali prokuratura - oznajmił Jażdżewski.

Zobacz także
 • Reklama audi jest wyświetlana na elewacji Stadionu Narodowego Duży browar oficjalnym partnerem Stadionu Narodowego
 • W 2011 roku mieszkańcy Powiśla ostro protestowali przeciwko zagrodzeniu dawnego jordanka Jest plan dla Powiśla: jordanek przy Szarej zostaje!
 • Błyszcząca w słońcu miedź na kopule Świątyni Opatrzności Bożej Olbrzymia dotacja ministra dla muzeum w Świątyni Opatrzności
Komentarze (715)
Zawiadomienie do prokuratury: Dlaczego dotują archidiecezję?
Zaloguj się
 • Ewa Mierzejewska

  0

  jako podatnik i jako owieczka protestuję przeciw dotacji (scyzoryk całkiem nieautomatyczny mi się na to otwiera) ale obawiam się Panie redaktorze Jażdżewski, że pan prokuratur okaże się ważniejszą niż ja owieczką...a tak idąc dalej jakby co...to czy będzie miał to w niebie policzone?

 • pintapalec

  Oceniono 1 raz 1

  A tu mam prośbę . Niech mi ktoś wytłumaczy dlaczego z naszych podatków,wszystkich obywateli, niezależnie od tego czy są wierzący czy nie. mamy utrzymywać bandę nierobów, W Polsce jest około 28-29 tysięcy zakonnic i zakonników oraz 34 tysiące księży. DO ROBOTY zapędzić to całe towarzystwo niech zarobią na swoje utrzymanie. Każdy zakonnik może orać i siać na tych wyłudzonych od państwa 165.000 hektarów ziemi. Niech się z tego wyżywią - bo wypada ponad 3 hektary na jedną kościelną gębę. Co sami nie zdołają zeżreć, niech oddadzą do Caritasu, aby żywić bezdomnych i bezrobotnych. Tak nakazuje wiara. Im biedniej na tym padole będą żyć, tym większych łask doznają w niebie - bo tak od 2.000 lat głoszą. Skoro tak - niech po wieczne czasy dają przykład. Według nich wszelkie cierpienia jakich doznaje się tutaj na ziemi będą nagrodzone tam u "góry". To na co czekają, dlaczego tak kurczowo trzymają się życia doczesnego.Nigdy jakoś jeszcze nie słyszałem, ani nie czytałem żeby jakiś klecha, od księdza po papieża wołał jak zachorował "" Chcę do świętego miejsca słynącego z uzdrowień"" A jest ich multum ,szczególnie świętej niepokalanej panienki od czegoś tam. Oni dla swojego wyzdrowienia nie uważają swiętych sanktuariów, ale najlepsze i najdroższe kliniki.Swięte sanktuaria rzekomo uzdrawiające to sa dla ciemnej i zabobonnej chołoty parafialnej.. Po jaką cholerę na każdym polskim uniwersytecie maja być wydziały teologiczne - ABSOLUTNIE wystarczy ich na kościelnych uczelniach - niech to finansuje Watykan - to jego biznes aby kształcić swoją administrację kościelną. Dośc biskupich wypasionych pałaców, dość luksusowych plebanii, dość drogich limuzyn - DOŚĆ PAŃSTWA W PAŃSTWIE.

 • pintapalec

  0

  Niech mi ktoś wytłumaczy dlaczego z naszych podatków,wszystkich obywateli, niezależnie od tego czy są wierzący czy nie. mamy utrzymywać bandę nierobów, W Polsce jest około 28-29 tysięcy zakonnic i zakonników oraz 34 tysiące księży. DO ROBOTY zapędzić to całe towarzystwo niech zarobią na swoje utrzymanie. Każdy zakonnik może orać i siać na tych wyłudzonych od państwa 165.000 hektarów ziemi. Niech się z tego wyżywią - bo wypada ponad 3 hektary na jedną kościelną gębę. Co sami nie zdołają zeżreć, niech oddadzą do Caritasu, aby żywić bezdomnych i bezrobotnych. Tak nakazuje wiara. Im biedniej na tym padole będą żyć, tym większych łask doznają w niebie - bo tak od 2.000 lat głoszą. Skoro tak - niech po wieczne czasy dają przykład. Według nich wszelkie cierpienia jakich doznaje się tutaj na ziemi będą nagrodzone tam u "góry". To na co czekają, dlaczego tak kurczowo trzymają się życia doczesnego.Nigdy jakoś jeszcze nie słyszałem, ani nie czytałem żeby jakiś klecha, od księdza po papieża wołał jak zachorował "" Chcę do świętego miejsca słynącego z uzdrowień"" A jest ich multum ,szczególnie świętej niepokalanej panienki od czegoś tam. Oni dla swojego wyzdrowienia nie uważają świętych sanktuariów, ale najlepsze i najdroższe kliniki.Święte sanktuaria rzekomo uzdrawiające to sa dla ciemnej i zabobonnej chołoty parafialnej.. Po jaką cholerę na każdym polskim uniwersytecie maja być wydziały teologiczne - ABSOLUTNIE wystarczy ich na kościelnych uczelniach - niech to finansuje Watykan - to jego biznes aby kształcić swoją administrację kościelną. Dość biskupich wypasionych pałaców, dość luksusowych plebanii, dość drogich limuzyn - DOŚĆ PAŃSTWA W PAŃSTWIE.

 • pintapalec

  Oceniono 2 razy 2

  A tu też poczytajcie sobie w skrócie prawdę o tej krzyżackiej, zdradzieckiej czarnej mafii sprzedawczyków podległych watykańskiej sekcje papieskiej.. talk.polonia.net/viewtopic.php?f=4&t=1493

 • pintapalec

  Oceniono 3 razy 3

  Już ponad 300 lat temu Polak Patriota i ateista trafnie określił ciemnotę i zabobon polskich katolików... -Prosty lud oszukiwany jest przez mądrzejszych wymysłem wiary w Boga na swoje uciemiężenie; tego samego uciemiężenia broni jednak lud, w taki sposób, że gdyby mędrcy chcieli prawdą wyzwolić lud z tego uciemiężenia, zostaliby zdławieni przez sam lud." - Kazimierz Łyszczyński 30 marca 1689 - stracony w Warszawie na stosie, przez krzyżackich sadystów i morderców za ateizm. Taka jest prawda o tej zwyrodniałej sekcje watykańskiej...

 • auwmen

  Oceniono 2 razy 2

  chwila , a skąd są te pieniądze które Ministerstwo rozdaje??? samo nie zarobiło , to z naszych podatków ten budzet która rozdają ministerstwa to są nasze wspólne pieniądze a ministrowie to nie są namaszczeni carowie. Polska jest teoretycznie demokratyczna czyli my wszyscy wybraliśmy teoretycznie ludzi( w polsce wybieramy partie) aby zarządzali naszym państwem, i to ONI są na NASZYCH usługach a nie odwrotnie i to ONI powinni sie bac ze ich zwolnimy.

 • cynik24pl

  Oceniono 3 razy 3

  Tak dotuje się " prywatne " przedsięwzięcia, a do tego dokłada Kościołowi. Gdzie my właściwie żyjemy ?! Czy o taką Polskę walczyliśmy ?

 • dorik2

  Oceniono 3 razy 3

  Jak słusznie zauważył dziadekjam, tchórzliwa pisowska prokuratura i tak to umorzy. Możemy zrobić tylko jedno: nie głosować na przykościelne partie!!!

 • ewa-316

  Oceniono 5 razy 5

  Przestałam wierzyć w jakakolwiek prokuraturę, sami strachliwi oportuniści, życzę powodzenia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje