Makowski u Olejnik: Odmawiam Macierewiczowi prawa do ujawniania mnie jako agenta obcym wywiadom

- Ujawnienie agentów było złamaniem standardów NATO. Wiceminister obrony Macierewicz skompromitował stanowisko i swoje państwo. Nie interesuje mnie jego opinia, znam opinię żołnierzy z Afganistanu, mówią co innego - powiedział w Radiu ZET były oficer polskiego wywiadu Aleksander Makowski.
Aleksander Makowski zdradza tajniki pracy polskich szpiegów. Przeczytaj >>

Pytany przez Monikę Olejnik, czy chce komisji śledczej ds. działań Antoniego Macierewicza w związku z likwidacją WSI, Makowski odparł, że "rozliczenie Macierewicza powinno było nastąpić po wyborach w 2007 r."

- Raport z likwidacji WSI i ujawnienie agentów operacyjnych były złamaniem standardów NATO - powiedział były wysoki oficer wywiadu PRL i współpracownik służb specjalnych III RP. - Dopóki ta sprawa nie zostanie jakoś załatwiona, to będziemy imitacją państwa natowskiego. Jeżeli wiceminister obrony narodowej i szef SKW ujawnia agentów, których ma pilnować, to kompromituje stanowisko i swoje państwo - dodał.

"Odmawiam Macierewiczowi prawa do ujawniania mnie"

Odmawiam Macierewiczowi prawa do ujawniania mnie jako agenta wywiadu cywilnego i wojskowego, obcym wywiadom, w tym wywiadowi al-Kaidy, przeciwko któremu prowadziłem działania operacyjne. Czułem się zagrożony - al-Kaida to organizacja morderców - podkreślił Makowski. Podkreślał, że "nigdy nie współpracował na rzecz Moskwy, a mógłby co najwyżej dla USA, którego jest wychowankiem i uczniem". (Makowski, syn szpiega, wychował się na placówkach w Wielkiej Brytanii i USA, później sam pracował jako szpieg w Stanach Zjednoczonych - M.G.). - Ja nie miałem żadnego związku z Moskwą - zapewniał.

Gdy prowadząca program Monika Olejnik stwierdziła, że według Macierewicza ma te związki, były szpieg odparł: - Nie interesuje mnie wykaz nazwisk ludzi, którzy byli w Moskwie, mnie interesuje Aleksander Makowski, który realizował zadania w Afganistanie. Znam opinię żołnierzy, którzy przeszli przez Afganistan, bo z nimi rozmawiam. To jest inna opinia i jest dla mnie miarodajna - podkreślił.

Makowski o Kuklińskim: USA narzucają nam bohatera

Olejnik pytała też byłego szpiega o jego ocenę pułkownika Kuklińskiego. "Zdrajca czy bohater?" - zapytała. - A Edward Snowden? Zdrajca czy bohater? - odparł pytaniem szpieg. - Ja panu zadaję pytania - nie dawała za wygraną Olejnik. - Ja tez mam taki przywilej - odciął się Makowski.

-Wybór zdrajca, czy bohater, narzuca nam moje ulubione imperium, którego jestem wychowankiem, czy uczniem, imperium amerykańskie. Mówi nam tak: bracia Polacy, macie tu nowego bohatera. Jest to dobry bohater, bo również nasz. Dajemy wam także film mistrza Pasikowskiego o tym bohaterze. Macie go zaakceptować i budować mu pomniki - kpił szpieg. Jak podkreślił, "każdy Polak musi rozstrzygnąć w swoim sumieniu, czy chcemy mieć obcego agenta jako bohatera".

"Mam wysoką ocenę operacji Kuklińskiego"

Makowski, który w latach 80. szefem osławionego Wydziału XI kontrwywiadu, zwalczającego opozycję demokratyczną w Polsce, stwierdził, że jego zdaniem działania Ryszarda Kuklińskiego osłabiały obronność Polski. - Duża część materiałów, które dawał Amerykanom, dotyczyła zabezpieczeń Polski przed atakiem chemicznym. A gdyby doszło do konfliktu, to najpierw konwencjonalnego. Jednym z jego elementów byłby atak chemiczny na Polskę - ocenił.

Krytyka działań Kuklińskiego nie przeszkadza jednak byłemu szpiegowi w ocenie jego pracy. - Czy był odważny? Oczywiście. Agent, który pracuje tyle lat, w trudnych warunkach, musi być odważny, bo inaczej nic nie zdziała. Dopytywany, co czuje, media "robią z innego szpiega bohatera", odparł: - My szpiedzy mamy taką... solidarność szpiegowską. Nawzajem się cenimy. Mogę mieć swoje zdanie o Kuklińskim, ale mam wysoką opinię o jego operacji. (...) Nie zazdroszczę mu, bo miał ciężkie życie, pracując jako agent wywiadu amerykańskiego. Nie jest to proste życie.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!
Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>>
Jeżeli masz telefon Windows Phone, kliknij tutaj >>>

Jeżeli masz iPhone'a, aplikację znajdziesz pod tym linkiem >>>


Więcej o:
Komentarze (412)
Makowski u Olejnik: Odmawiam Macierewiczowi prawa do ujawniania mnie jako agenta obcym wywiadom
Zaloguj się
 • antipasti60

  Oceniono 2 razy 0

  Kto chce , niech czyta.Moim zdaniem warto dowiedzieć się, co wyczyniali koledzy p.Makowskiego .
  www.raport-wsi.info/

 • plumgazeta

  0

  Zawsze sądziłem, że najlepiej ma w wojsku intendentura, a tu proszę i w kontrwywiadzie można coś na boku uszczknąć i jeszcze utajnić.

 • jozo2

  Oceniono 3 razy 1

  facet ma się za agenta ale czyjego wywiadu co za agent co się pokazuje i to w dodatkuw TVN 24

 • jozo2

  Oceniono 3 razy 1

  Makowski,baju,baju z Ciebie taki agent jak zamnie ksiądz

 • cynik24pl

  Oceniono 2 razy 0

  Polska obecnie nie ma żadnej logicznej polityki i to nie tylko w stosunku do wywiadu, czy wojska. Co jakiś partyjny urzędniczyna wymyśli, to jest realizowane. My, Polacy jesteśmy przecież otwarci na przyjaciół, niczego się nie boimy. Ujawniamy wszystko.

 • aqua

  Oceniono 8 razy 0

  A to wredny komuch, sowiecki agent, płatny pachołek rosji. Morda w kubeł zdrajco.

 • magic3

  Oceniono 5 razy 3

  Sam sie ujawniłes chodząc do "Stokrotki" na wywiady.

 • gadojan

  0

  A po kiego grzyba nam jakichs tam wywiad??...Armii prawie nie mamy, przemyslu tez nie...,wiec odmawiam wyplacania z moich podatkow kasy na utrzymywanie calej tej obrazonej bandy, tych wszystkich politykierow udajacych, ze sie na wszystkim znaja, a tak naprawde to tylko zra sie miedzy soba o jak najwieksze profity (w ktorym to kraju byly czy obecny oficer wywiadu wystepuje w publicznej telewizji???)
  Nie umiecie rzadzic oddajcie Polske w agencje basta

 • baj62

  Oceniono 4 razy -4

  Szpieg jest zawsze szpiegiem i nobilituje go to że pracuje dla swojego państwa.A Kukliński? no cóż, pracował na "godne" życie u wuja Sama. Dla mnie to żaden bohater ot szuja, zdradzając amerykańcom tajemnice narażał życie swoich współziomków i to ma być bohater?????

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX