Watykan odpowiada na apel ONZ ws. pedofilii. "Niektóre uwagi to ingerencja w nauczanie Kościoła"

05.02.2014 15:54
Rzecznik Watykanu Federico Lombardi

Rzecznik Watykanu Federico Lombardi (Fot. Alessandra Tarantino AP)

Postawa Watykanu umożliwiła wykorzystanie dziesiątek tysięcy dzieci przez księży pedofilów - ocenił Komitet ONZ ds. Praw Dziecka. Watykan zapewnił, że skrupulatnie przeanalizuje zarzuty skierowane pod jego adresem przez Komitet. Część uwag ONZ Stolica Apostolska uznała za próbę ingerencji w nauczanie Kościoła.
W wydanym oświadczeniu Watykan podkreślił, że jest zaangażowany w obronę dzieci. Stolica Apostolska oświadczyła, że przyjmuje do wiadomości konkluzje zawarte w raporcie Komitetu ONZ z Genewy na temat walki Kościoła z pedofilią i przestrzegania Konwencji o Prawach Dziecka oraz że podda je drobiazgowym "analizom i ocenie". Czytaj więcej o raporcie >>>

Jednocześnie jednak w nocie napisano, że "Stolica Apostolska z żalem dostrzega w niektórych uwagach końcowych próbę ingerencji w nauczanie Kościoła katolickiego w kwestii godności osoby ludzkiej i korzystania z wolności religijnej".

"Stolica Apostolska zapewnia ponownie o swym zaangażowaniu w obronę i ochronę praw dziecka, zgodnie z zasadami zawartymi w Konwencji o Prawach Dziecka oraz wartościami moralnymi i religijnymi doktryny katolickiej" - podkreślono.

ONZ apeluje o rewizję stanowiska ws. aborcji

Zawarte w watykańskiej nocie sformułowanie dotyczące próby ingerencji w nauczanie Kościoła odnosi się zapewne do uwagi Komitetu ONZ, który w ogłoszonym dziś raporcie zaapelował m.in. o rewizję stanowiska wobec aborcji w przypadku zagrożenia życia. Przytoczono przykład 9-letniej Brazylijki, ofiary gwałtu popełnionego przez ojczyma, którą w 2009 roku przy sprzeciwie miejscowego Kościoła poddano aborcji, gdyż ciąża zagrażała jej życiu.

Autorzy genewskiego raportu wyrazili ponadto zaniepokojenie z powodu negatywnych ich zdaniem skutków sprzeciwu Kościoła wobec antykoncepcji i zaapelowali, by również w szkołach katolickich prowadzono zajęcia z wychowania seksualnego i zapobiegania AIDS.

ONZ: Jesteśmy poważnie zaniepokojeni postawą Watykanu

Ogłoszony w Genewie wyjątkowo krytyczny dokument jest odpowiedzią Komitetu ds. Praw Dziecka na pisemne sprawozdanie i relację przedstawicieli Stolicy Apostolskiej, którzy w styczniu wyjaśnili jego ekspertom, jakie kroki podjęto w Kościele w ramach walki z pedofilią i zapobiegania takim przestępstwom.

Komitet ONZ oświadczył, że jest "poważnie zaniepokojony" tym, iż Watykan nie zdawał sobie sprawy z powagi i zasięgu tych przestępstw oraz nie przyjął na czas niezbędnych zasad postępowania, by uporać się z tym problemem i chronić dzieci.

Agenda Narodów Zjednoczonych zaapelowała, by Watykan natychmiast usunął z szeregów Kościoła wszystkich duchownych winnych pedofilii i podejrzanych o takie czyny. Dotychczas - głosi genewski dokument - Stolica Apostolska "przyjęła politykę i metody postępowania", które pozwalały na wykorzystywanie dziesiątek tysięcy dzieci i zapewniały bezkarność sprawcom tych czynów.

Komitet ONZ żądał udostępnienia dokumentów

Komitet ONZ do spraw Praw Dziecka stanowczo zażądał, aby Watykan udostępnił swe archiwa na temat przypadków pedofilii w Kościele oraz tych, którzy tuszowali ten skandal. Domaga się postawienia winnych przed świeckim wymiarem sprawiedliwości.

W raporcie jest też apel do Watykanu o ustalenie liczby dzieci katolickich księży i zapewnienie im wszystkich praw oraz opieki ze strony ich ojców.

- Watykan naruszył postanowienia Konwencji o Prawach Dziecka - oceniła przewodnicząca Komitetu ONZ ds. Praw Dziecka Kirsten Sandberg z Norwegii. - Nie zrobili tego wszystkiego, co powinni byli zrobić - powiedziała.

16 stycznia stały przedstawiciel Watykanu przy genewskiej siedzibie ONZ arcybiskup Silvano Tomasi w przedstawionym sprawozdaniu zapewniał ekspertów Komitetu, że Watykan podjął intensywne działania w ramach walki ze skandalem pedofilii w Kościele i nie blokuje postępowań świeckiego wymiaru sprawiedliwości.

Informując, w jaki sposób Watykan realizuje postanowienia Konwencji o Prawach Dziecka, dostojnik oświadczył, że "ochrona dzieci pozostaje główną troską zarówno współczesnego społeczeństwa, jak i Stolicy Apostolskiej".

"Watykan odpowie na zarzuty jako sygnatariusz Konwencji o Prawach Dziecka"

Arcybiskup Tomasi, odnosząc się do genewskiego raportu, stwierdził: - Negatywny wydźwięk przedstawionego dokumentu wygląda tak, jakby został przygotowany jeszcze przed spotkaniem komitetu z delegacją Stolicy Apostolskiej. Jego wymowę uznał za "ideologiczną".

Tomasi zapowiedział w Radiu Watykańskim, że Stolica Apostolska odpowie na zarzuty Komitetu jako sygnatariusz Konwencji o Prawach Dziecka, o której łamanie została oskarżona.

- Watykan chce przestrzegać Konwencji ONZ - zapewniał Tomasi. Zwrócił uwagę na to, że w raporcie zawarto treści ideologiczne i stanowiska, które w jego ocenie w zasadniczy sposób odbiegają od samej Konwencji.

- Na przykład w jej preambule mowa jest o obronie życia i ochronie dzieci nienarodzonych i urodzonych. Tymczasem Komitet rekomenduje Stolicy Apostolskiej, by zmieniła swe stanowisko wobec kwestii aborcji - oznajmił arcybiskup. - Ten Komitet nie wyrządził przysługi Narodom Zjednoczonym, chcąc, aby Stolica Apostolska zmieniła swoje nauczanie, które nie podlega dyskusji. To trochę smutne, że Komitet nie zrozumiał do głębi natury i funkcji Stolicy Apostolskiej - dodał.

Abp Tomasi przyznał, że wcześniej odnosił wrażenie, iż dialog Watykanu z Komitetem ds. Praw Dziecka jest "konstruktywny". - Na przypadki pedofilii Kościół odpowiedział i zareagował - zapewnił abp Tomasi w papieskiej rozgłośni. - Musimy nalegać na linię przejrzystości, braku tolerancji dla nadużyć, bo nawet jeden przypadek wykorzystywania dziecka to o jeden przypadek za dużo - powiedział.

Rzecznik Watykanu: Przejrzystość w podejściu do pedofilii

- Watykan podchodzi do przypadków pedofilii w Kościele zgodnie z "wymogiem przejrzystości" - oświadczył rzecznik ksiądz Federico Lombardi, odnosząc się do krytyki ze strony Komitetu ONZ do spraw Praw Dziecka. Ocenił, że często Kościół jest "atakowany".

Komentując ogłoszony w Genewie raport ONZ, watykański rzecznik powiedział w Madrycie: - Bardzo często pojawiały się bardzo ideologiczne albo stronnicze interpretacje, a my musimy szczegółowo przedstawiać, jakie są problemy, dalej odpowiadać na te ataki, wyjaśniać stanowisko Kościoła.

Ksiądz Lombardi oświadczył, że dowodem zaangażowania Watykanu w walkę z przestępstwami nadużyć seksualnych jest to, że wkrótce przedstawiony zostanie program działania powołanej przez papieża Franciszka komisji do spraw obrony dzieci, której celem ma być przeciwdziałanie pedofilii w Kościele.

Włoskie media oceniają, że raport Komitetu ONZ stanowi bezprecedensowy akt oskarżenia pod adresem Watykanu i jest miażdżący.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!
Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>>
Jeżeli masz telefon Windows Phone, kliknij tutaj >>>

Jeżeli masz iPhone'a, aplikację znajdziesz pod tym linkiem >>>
 

Zobacz także
Komentarze (316)
Zaloguj się
 • dante_waw

  Oceniono 896 razy 816

  Jak moga nakazywac Watykanowi aby karal, pedofili??!!... przeciez to ingerencja w nauczanie kosciola, pedofile sa nieodlaczna czescia tej wiary jak sakramenty, celibat i niepokalane poczęcie!!!!

 • mantresa

  Oceniono 559 razy 501

  Rozwalić powinno się tę czarnosukienkową mafię, a bogactwa, które nagrabili przez dwadzieścia wieków mordując przy okazji miliony ludzi, powinno się przeznaczyć na pomoc tym, którzy naprawdę jej potrzebują.

 • mgrzemow

  Oceniono 432 razy 388

  Ciekawe gdzie w nauczaniu jest napisane:
  "Zaprawdę powiadam ci, nie będziesz bronił swojego tyłka przed biskupem"...

 • emeryt1946

  Oceniono 419 razy 361

  To brutalny atak na Wartości!
  Jakim prawem ONZ ingeruje w elementarne wolności religijne, czyli wolność pukania dzieci ?

 • cacadux

  Oceniono 342 razy 318

  apel ONZ to wtracanei się ?!!!! Zboczeńcy w sutannach mają być bezkarni ?!!! Ale 6 milionów złotych z biednego budżetu państwa polskiego na budowę jakiejś tam świątyni to już nie jest wtrącanei się ?!!!!! Oto kolejny pokaz skrajnej obłudy kościoła katolickiego i spsienia polskiego wymiaru sprawiedliwości, który potrafi wykończyc jakiegoś przedsiębiorcę, albo zaharowaną fryzjerkę. Ale kościół ma wszelkie ulgi dotacje i ułatwienia. I to wyjasnia żródła katolickiej biedy. Popatrzcei na Amerykę - tam gdzie katolicy czyli cała ameryka południow a- brud, smród i ubódtwo, Dobrobyt zaczyna sie powyżej Rio Grande czyli USA oraz Kanada - oba kraje protestanckie co oznacza że i Watykan to banda wydrwigroszy i darmozjadów. A tak an marginesie - sporo ostatnio rozmawialiśmy w gronei zbajmych o zbliżających się wybortach. I ostateczna decyzja - skoro PO opłaca sie kościołowi, czyli w zasadzei niczym się nie różni od rydzykowego PiS. Więc oficjalna informacja - PO traci kilkadziesiąt naszych głosów. Poszukajcie sobei rekompensaty w Watykanie. Żegnamy ozięble i na zawsze.

 • omniasol

  Oceniono 254 razy 232

  "Jednocześnie jednak w nocie napisano, że "Stolica Apostolska z żalem dostrzega w niektórych uwagach końcowych próbę ingerencji w nauczanie Kościoła katolickiego w kwestii godności osoby ludzkiej i korzystania z wolności religijnej"."

  No prosze! To podobnie jak przedstawiciele watykanu robia w Polsce, ale wtedy jest dobrze.

 • odowk

  Oceniono 188 razy 164

  zapewnie to nauczanie to brednie na tym poziomie, że antykoncepcja albo masturbacja miałyby być jakoby czymś niedobrym?

  Nie, w takim razie z kretyństwem nie ma co dyskutować.

 • way270

  Oceniono 99 razy 89

  Nikt nie ma prawa ingerowac w sprawy kosciola ani w jego religie...... Z drugiej strony kosciol rosici sobie prawo do ingerowania w polityke wewnetrzna jakiegokolwiek kraju, w jakimkolwiek momencie, oraz z gory wybranym sposobie nauczania i gloszenia swojej religii gdzie chce i jak chce - to taka cyniczna organizacja.... Mam nadzieje, ze w koncu dojdzie do tego, ze kosciol zostanie sprowadzony na ziemie i poddany tym samym regulacja prawnym jak zwykli zjadacze chleba.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje