Media ostro o apelu ONZ w sprawie pedofilii w Kościele: "Jadowita krytyka", "miażdżący raport"

05.02.2014 12:09
Kirsten Sandberg z Komitetu ONZ do spraw Praw Dziecka podczas konferencji ws. apelu dotyczącego pedofilii

Kirsten Sandberg z Komitetu ONZ do spraw Praw Dziecka podczas konferencji ws. apelu dotyczącego pedofilii (Fot. Anja Niedringhaus AP)

Komitet ONZ do spraw Praw Dziecka zażądał dziś, aby Watykan udostępnił swe archiwa dotyczące pedofilii w Kościele oraz osób, które tuszowały skandale. Domaga się postawienia winnych przed świeckim wymiarem sprawiedliwości. Agencja Reutera określiła apel mianem "najbardziej jadowitej krytyki Kościoła od lat". Agencja AP pisze o "miażdżącym raporcie".
Apel wystosowano w siedzibie komitetu w Genewie, gdzie przedstawiciele Kościoła składali w styczniu relację z podjętych w Kościele metod walki z pedofilią. Komitet ONZ do spraw Praw Dziecka domaga się w nim "usunięcia podejrzanych i winnych pedofilii z szeregów Kościoła" i wydania ich organom ścigania, ujawnienia archiwów dotyczących wykorzystywania seksualnego dzieci oraz wypłacenia odszkodowań ofiarom.

"Postawa i linia postępowania Watykanu umożliwiła wykorzystanie dziesiątków tysięcy dzieci przez księży pedofilów" - ocenił komitet, oraz wyraził ubolewanie, że Stolica Apostolska nie zdawała sobie sprawy z powagi tych przestępstw i nie przyjęła na czas niezbędnych zasad, by uporać się z tym problemem i chronić dzieci.

"Dewastująca krytyka Kościoła"

Zarówno AP, jak i Agencja Reutera nie mają wątpliwości - apel komitetu to najmocniejsza krytyka Kościoła od wielu lat. Associated Press pisze o "miażdżącym raporcie", podczas gdy Reuters określił jego treść mianem "jadowitej".

"Komitet jest głęboko zaniepokojony tym, że Stolica Apostolska nie przyznała się do wiedzy o popełnionych przez księży przestępstwach" - czytamy w oświadczeniu komitetu. "Podkreślamy, że Watykan nie podjął względem nich żadnych działań, nie dołożył starań, aby chronić dzieci przed wykorzystaniem seksualnym, a do tego przyjął przepisy i wprowadził praktyki, które prowadzą do kontynuacji procederu wykorzystywania dzieci i zapewniają bezkarność pedofilom".

Komitet podkreślił, że w większości przypadku księża pedofile nie zostali w żaden sposób ukarani. "Aby ukryć fakt istnienia procederu, przesuwano ich z jednej parafii do drugiej" - podkreślili członkowie komitetu. "Kościół wymuszał na księżach milczenie, przez co przypadki wykorzystywania dzieci były ujawniane sporadycznie, a sprawców nie oddawano wymiarowi sprawiedliwości w krajach, w których doszło do czynów pedofilskich".

ONZ może tylko poprosić Watykan

Nie ma też żadnego mechanizmu, który mógłby wymusić stosowanie się do zaleceń ONZ. Organizacja może tylko poprosić Watykan o zmianę prawa i złożenie raportu w 2017 roku. Jednak z ostatnim raportem Stolica Apostolska zwlekała aż 14 lat.

Apel Komitetu dotyczy także złagodzenia podejścia Kościoła do aborcji i antykoncepcji. Według watykanistów, rekomendacje zostaną najpewniej odrzucone przez Stolicę Apostolską, tak jak działo to się w poprzednich latach.

Stanowisku Watykanu: skrupulatnie przeanalizujemy zarzuty

Watykan zapewnił, że skrupulatnie przeanalizuje zarzuty. Część uwag Komitetu Stolica Apostolska uznała za próbę ingerencji w nauczanie Kościoła. W wydanym oświadczeniu Watykan podkreślił, że jest zaangażowany w obronę dzieci.

Stolica Apostolska oświadczyła, że przyjmuje do wiadomości konkluzje zawarte w raporcie Komitetu ONZ oraz że podda je drobiazgowym "analizom i ocenie". Jednocześnie jednak w nocie napisano, że "Stolica Apostolska z żalem dostrzega w niektórych uwagach końcowych próbę ingerencji w nauczanie Kościoła katolickiego w kwestii godności osoby ludzkiej i korzystania z wolności religijnej".

"Stolica Apostolska zapewnia ponownie o swym zaangażowaniu w obronę i ochronę praw dziecka, zgodnie z zasadami zawartymi w Konwencji o Prawach Dziecka oraz wartościami moralnymi i religijnymi doktryny katolickiej" - podkreślono.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!
Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>>
Jeżeli masz telefon Windows Phone, kliknij tutaj >>>

Jeżeli masz iPhone'a, aplikację znajdziesz pod tym linkiem >>>
 

Zobacz także
Komentarze (310)
Media ostro o apelu ONZ w sprawie pedofilii w Kościele: "Jadowita krytyka", "miażdżący raport"
Zaloguj się
 • woytek1976

  0

  I bardzo dobrze , wreszcie sie ktos wezmie za ta organizacje promujaca pedofilie !

 • aleksander42

  0

  Biorąc pod uwagę energiczne działania podjęte przez Franciszka w sprawach przestępstw obyczajowych, nadzwyczajne wydaje się jedynie to, że odpowiedni Komitet ONZ dopiero teraz obudził się / co się działo w ONZ od 1945 roku?/ szukając winnych wyłącznie w Watykanie ? A co z resztą Świata ? Wg zapewne znanych w ONZ raportów, ponad 100mln
  dzieci jest wykorzystywanych w zabójczej pracy fizycznej i we wszelkiego rodzaju czynach przestępczych - w tym są dzieci wykorzystywane seksualnie - na wszystkich kontynentach.
  W tym kontekście, wybiorczego protestu ONZ, nader interesujący jest skład osobowy grupy autorów tego apelu.

 • gh83

  0

  Do czasów pełnego wyjaśnienia rozmiarów afery i ukarania winnych, wszyscy członkowie organizacji KRK powinni być traktowani jako osoby niechcianie w państwach członkowskich ONZ.

 • bodziodd

  Oceniono 3 razy 1

  o Jezu

 • szach.i.pat

  Oceniono 3 razy 3

  Niedługo pedofile będą mieć swojego świętego patrona.

 • bezportek

  Oceniono 5 razy -5

  Urzędasy z ONZ, wsławione debilnymi akcjami na całym świecie, kryciem zbrodni i gwałtów (w tym - na dzieciach) swoich "misji pokojowych", propagandą antynaukowych zabobonów jak gender, globociep i chamoseksualizm - znowu dają przypał niczym lenin w formalinie.
  Czy lewactwo naprawdę nie widzi ohydy "efobofilii" swoich idoli, ani obłudy żydowskich rabinów, gwałcących uczniów w jesziwach, zgodnie z zabobonem talmudu? Nie potrafi liczyć pederastów, uprawiających pedofilię jako socjalistyczny wyraz ekspresji seksualnej - ku satysfakcji debilnych feministek, oszołomów i "artystów: jak polański czy allen?
  Nie, ślepa na oczy , głucha na uszy i bezmyślna jak dżdżownica lewacka sekta musi, bo musi, pyskować przeciwko chrześcijaństwu, a już zwłaszcza katolikom.
  Tak bydlętom bywa...

 • kbl

  Oceniono 4 razy 4

  Zapewne w imieniu "boga" ... Sekta watykańska kopie z buta całe narody.. Ale jak zwykle to kler i jego ofiary czyli "prawdziwi Polacy-katolicy" są najbardziej prześladowani i poszkodowani. Gwałcą i molestują, oszukują i manipulują, ukrywają, kradną i wyłudzają... a reszta skundlonego narodu taka niewdzięczna jest... posądza, oskarża i broni się przed inwazją watykańskiego okupanta , jego wasali , ciemnoty i ślepych fanatyków. Wielka to nieprawość i niesprawiedliwość...

 • louisciffer

  Oceniono 3 razy -1

  "Legion Chrystusa potępił swojego założyciela i przeprosił jego ofiary" - a tego artykułu komentować nie można?

 • color.one

  Oceniono 3 razy 3

  nareszcie cos zaczyna sie dziac w tym kierunku, cos drgnelo w tym bezuzytecznym onz...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje