Niemcy werbują młodych Polaków do służby w policji

01.02.2014 13:56
Niemiecka policja

Niemiecka policja (Fot. Martin Meissner AP)

Porażający deficyt kadr w niemieckiej policji. Zaradzić temu ma nowy sposób na pozyskiwanie kadetów z Polski - o tym pisze niemiecki dziennik "Maerkische Oderzeitung".
Powodem szeroko zakrojonej rekrutacji jest "jakość kandydatów", wyjaśnia mediom Rainer Grieger, rektor wyższej szkoły policyjnej w brandenburskim Oranienburgu. Swoją ofertę kieruje do grupy absolwentów w Polsce. Docelowym obszarem późniejszej służby polskich funkcjonariuszy miałoby być polsko-niemieckie pogranicze.

Gazeta szeroko informuje o kryzysie związanym ze zbyt niską liczbą kandydatów spełniających kryteria rekrutacji: "wprawdzie co roku podanie o przyjęcie do szkoły składa około 4 tysięcy kobiet i mężczyzn, jednak w zeszłym roku po raz pierwszy uczelnia nie była w stanie zapełnić wszystkich oferowanych miejsc. W 2013 na 250 oferowanych miejsc w 38 przypadkach brakowało odpowiednich kandydatów. Zdaniem władz szkoły problem będzie się nasilał, ponieważ w bieżącym roku liczba miejsc wzrośnie do 275, a także pozostałych 38 miejsc jest ciągle do rozdysponowania".

Obniżenie poprzeczki dla aplikujących do służby w policji to zdaniem rektora szkoły kiepski pomysł: "Nie można obniżać wymagań, to nie wpływa dobrze na policję. Przecież jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo państwa" - mówi Grieger niemieckiemu dziennikowi.

Jak podaje "Maerkische Oderzeitung", już dziś w policji w Oranienburgu pracuje Polak, który jest szkolony do służby w tym newralgicznym rejonie. "Z prawnego punktu widzenia nie ma żadnych przeszkód" - mówi rektor placówki. Obok Polaka w 2014 na tym terenie chce służyć także dwóch obywateli Turcji. Właśnie otrzymali promesę. Do służby w niemieckiej policji zgłosili się z własnej inicjatywy.

Jednak rektorowi niemieckiej szkoły policyjnej to nie wystarcza; zamierza on przeprowadzić akcję rekrutacyjną w Polsce. W tym celu nawiązał kontakty ze szkołami w rejonie przygranicznym, gdzie uczniowie uczą się niemieckiego i zaprasza młodzież do Oranienburga. Z sukcesem. Pierwsza grupa potencjalnych adeptów odwiedzi niemiecką uczelnię na początku marca.

"Polscy kandydaci muszą spełniać te same warunki co obywatele Niemiec" - podkreśla Grieger. Dotyczy to także znajomości języka. Jak pisze dziennik, ten problem rektor zamierza wyeliminować poprzez kursy językowe na Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. "Tylko ci, którzy z sukcesem ukończą kurs, będą przyjęci do służby" - zapowiedział Grieger.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

Zobacz także
Komentarze (116)
Zaloguj się
 • ka-mi-la789

  Oceniono 249 razy 207

  Nowa wersja starego dowcipu. 2050 rok,. kontrola drogowa w Niemczech. Policjant przygląda się dokumentom kierowcy i mówi do kolego:
  - Spójrz, Ahmed, jakie dziwne nazwisko: Schmidt.
  - No, fakt, Zdzisiek, on pewnie z jakiejś mniejszości etnicznej.

 • zdunman

  Oceniono 132 razy 92

  szkoda że u nas się tego nie praktykuje , nie ma odpowiednich kandydatów to niekogo nie przyjmują,, u nas trzeba miec tatusia w policji i już jest posada... nie ważne jak ktoś jest tępy :P
  z resztą całą edukacją w polsce jest to samo, byle wypełnic ławki.....

 • 31.februarius

  Oceniono 214 razy 90

  Kto ty jesteś?
  - Polak mały!
  Jaki znak twój?
  - Czarnej pały.
  Nie robisz sobie ze mnie jaj?
  - Skąd, służę bei der Polizei!
  Nie chciałbyś do polskiej policji, powiedz szczerze?
  - Nie, bo bardzo w euro wierzę!

 • teacher

  Oceniono 92 razy 58

  "Niemcy werbują młodych Polaków do służby w policji"
  Świetny pomysł. Das ist keine schlechte Idee. Es freut mich sehr. Deutschen and Polen sollen zusammen arbeiten and in Frieden und Freundschaft leben.

 • rks1945

  Oceniono 92 razy 32

  Islamiści pomału przejmują kontrolę nad Niemcami. NIE dla islamisazcji Europy !!!

 • swan_ganz

  Oceniono 78 razy 32

  no wreszcie spełni sie obietnica pana Tuska; "będą nas pałować szczęśliwi, dobrze zarabiający policjanci.." (czy jakoś tak to leciało..)

 • nigdy_nie

  Oceniono 28 razy 14

  Informujemy, forumowiczów, że"kkeinamm" i inni, to złodzieje, nigdy, nie klikajcie w podany tu link, bo stracicie pieniądze,Poza tym ten złodziej ukradnie wasze dane po rejestracji na na tej jego stronce i wykorzysta w niecnych celach!

  Odpowiedz

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje