Alarmujące badania: W Rosji 25 proc. mężczyzn umiera przed 55. rokiem życia. Powód: alkohol

01.02.2014 11:13
Mężczyźni śpiący na ławce w Moskwie

Mężczyźni śpiący na ławce w Moskwie (Fot. Alexei Sazonov AP)

Co czwarty mężczyzna w Rosji umiera przed 55. rokiem życia. Główna przyczyna: picie dużych ilości alkoholu, głównie wódki - wynika z badania opublikowanego w "The Lancet". Dla porównania: Wielkiej Brytanii jest to 7 proc., a w USA - mniej niż 1 proc.
Wśród przyczyn zgonów w Rosji wymienia się schorzenia wątroby czy zatrucie alkoholem, a także wypadki po spożyciu alkoholu i samobójstwa.

Średnia długość życia mężczyzn w Rosji wynosi 64 lata, co plasuje ją wśród 50 krajów świata z najgorszym wynikiem w tej kategorii.

Badania: 151 tys. dorosłych mężczyzn w Rosji

Międzynarodowy zespół badaczy w latach 1999-2010 śledził wzorce i zwyczaje związane z piciem alkoholu ok. 151 tys. dorosłych mężczyzn w Rosji w trzech miastach - Barnaule, Bijsku i Tomsku. W tym czasie zmarło ok. 8 tys. z nich.

Naukowcy opierali się również na wcześniejszych badaniach, w których rodziny ok. 49 tys. zmarłych pytano o zwyczaje bliskich związane z piciem alkoholu.

Badanie zamieszczone w piątek w prestiżowym naukowym czasopiśmie jest uważane za najbardziej kompleksowe tego rodzaju w Rosji - zaznacza BBC.

Wszystko zależy od polityki...

Współautor badania, prof. Richard Peto z Oksfordu, zwrócił uwagę, że wskaźniki śmiertelności w Rosji wahały się w ciągu minionych 30 lat, kiedy to restrykcje na alkohol czy poczucie socjalnej stabilizacji były odmienne za prezydentur Michaiła Gorbaczowa, Borysa Jelcyna i Władimira Putina.

Na przykład w 1985 roku - za rządów Michaiła Gorbaczowa - wprowadzono ograniczenia, jeśli chodzi o sprzedaż alkoholu. Zmniejszono produkcję wódki i wprowadzono zakaz jej sprzedaży w godzinach rannych. Wówczas - jak podkreślają autorzy badania - konsumpcja alkoholu w Rosji spadła o 25 proc., zdecydowanie spadła też liczba zgonów po spożyciu alkoholu.

Natomiast po upadku komunizmu w Rosji spożycie alkoholu i śmiertelność z powodu nadmiernego spożycia - zdecydowanie wzrosły.

Sytuacja poprawia się jednak od czasu wprowadzenia w 2006 roku polityki mającej na celu walkę z alkoholizmem wśród Rosjan. W ostatnich latach - podkreślają naukowcy - spożycie alkoholu spadło znów o około jedną trzecią, maleje też ryzyko śmierci przed 55. rokiem życia. Ale zagrożenie to - w porównaniu z innymi krajami - jest wciąż wysokie.

Autorami badania byli naukowcy z rosyjskiego ośrodka badań nad nowotworami w Moskwie, z Oksfordu oraz z międzynarodowej agencji badań nad rakiem Światowej Organizacji Zdrowia.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!
Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>>
Jeżeli masz telefon Windows Phone, kliknij tutaj >>>

Jeżeli masz iPhone'a, aplikację znajdziesz pod tym linkiem >>>
 

Zobacz także
Komentarze (114)
Alarmujące badania: W Rosji 25 proc. mężczyzn umiera przed 55. rokiem życia. Powód: alkohol
Zaloguj się
 • zyks

  Oceniono 1 raz -1

  Najważniejsze, że Car niepijący. A poważnie: Rosja to trzeci świat. Drugi etap rozpadu Rosji (po upadku ZSRR) - do pięciu lat. Za 5 - 10 lat Rosja to będzie + - Wielkie Księstwo Moskiewskie, terytorium jak w XIV wieku.

 • baby1

  0

  Generalnie faceci po 55 roku życia nie są już do niczego potrzebni.

 • supertlumacz

  Oceniono 1 raz 1

  Zdezaktualizowane dane uogólniające wnioski dla bardzo długiego okresu przedstawione w tendencyjny sposób. Jedyna aktualna informacja:

  Sytuacja poprawia się jednak od czasu wprowadzenia w 2006 roku polityki mającej na celu walkę z alkoholizmem wśród Rosjan. W ostatnich latach - podkreślają naukowcy - spożycie alkoholu spadło znów o około jedną trzecią, maleje też ryzyko śmierci przed 55. rokiem życia.

  wyjątkowo pozytywna i dowodzi UNIKALNYCH sukcesów w walce z alkoholizmem.

  Alkohol , w odróżnieniu od palenia, ma ujemne konsekwencje polityczne, społeczne, ekonomiczne...

  Odpowiednie dane są dostępne tylko grażdanką. Ich wyszukiwanie jest czasochłonne, robiłem to przed miesiącem. Od trzech lat spadek przyrostu naturalnego został zahamowany, narasta dodatnie saldo, ale ciągle niewielkie. OBECNIE FEDERACJA ROSYJSKA JEST NA DRUGIM MIEJSCU W ŚWIECIE POD WZGLĘDEM IMIGRACJI NETTO.

  Oczekiwana jest eksplozja demograficzna. Wspólna polityka państwa i cerkwi zaczyna przynosić rezultaty. Fundusz macierzyński, promocja sportowych osiągnięć Putina, sportowe prezentacje (...) innych polityków nawet opozycyjnych (Prochorow, Żirinowski), zakaz promocji homoseksualizmu, tępienie feminizmu przy jednoczesnym wspieraniu prawdziwej emancypacji - to wszystko zaczyna przynosić rezultaty. FR upodabnia się do USA z okresu burzliwego rozwoju sprzed 100 lat.
  .............................................
  Powszechnie wiadomo że ZŁA PROPAGANDA przynosi więcej straty niż pożytku swoim zleceniodawcom.
  Wprawdzie wynarodowilem się dawno temu, ale BIOLOGICZNIE ciągle pozostaję Polakiem. Dlatego przykro mi jest nawet nie z powodu treści tych naiwnych antyrosyjskich artykułów, ale z ich odbioru.
  Przecież setki tysięcy Polaków pracują w UK. Niedawno były IO Londyn 2012 Widzieli tłumy Rosjan, strukturę ich wydatków... Najładniejsze Polki mogły nawet zakwalifikować się jako elitarne prostytutki.... Podobnie dziesiątki tysięcy Rosja kibiców pilkarskich towarzyszacych swoim zespołom . Tłumy oligarchów?

  Przed półwiekiem uczęszczałem do przeciętnego warszawskiego liceum. Jednak poziom wiedzy ogólnej i świadomości politycznej wśród uczniów był wysoki, na poziomie obecnych doktorów nauk społecznych. Naszą popularną rozrywką było wykrzykiwanie... sloganów propagandowych, może nieco przesadnej wersji np:
  HURRA! ZSRR ZGODZIŁ SIĘ NA PRZYŁĄCZENIE POLSKI JAKO 17 REPUBLIKI!
  albo
  NOWY NUMER ŻYCIA PARTII JUŻ W KIOSKACH!
  Okrzyki budziły wesołość przechodniów, milicja musiała interweniować.

  Dlatego nie dziwię się autorom antyrosyjskiej propagandy - z czegoś muszą żyć. Ale komentatorzy? Najskuteczniejszą antypropagandą jest ośmieszanie. Eksport wódki STOLICZNAJA (?) wzrósł. Producent miał zatargi z homoseksualistami. Wystarczyła nalepka WÓDKA TYLKO DLA PRAWDZIWYCH MĘŻCZYZN.

  Gdybym był 50 lat mlodszy, nawoływałbym do akcji pomocy, czasowego udostępniania miejsc Rosjanom w kolejkach oczekujących napracę, na wizytę lekarską itd itp. Powolywałbym się na naukowy autorytetet światowca Radosława Sikorskiego...

 • micdep

  0

  Jakos moj znajomy majac 32 lata przepil sie i juz nie zyje a jego 2 kolesow za rok i trzy lata tez tam leza ... to gdzie to bylo te 25% bo nie pamietam???

 • plautilla

  Oceniono 3 razy 1

  Wczoraj zamieściłam tu komentarz, który skasowano. Idzie przeciw poprawności politycznej :
  Zazdrościcie Rosji, że nie zbankrutują na system emerytalny ?
  Ma więcej pieniędzy dla młodych i na wyprawki dla dzieci, i bardzo wysokie zasiłki dla matek z dziećmi. Tutaj u nas wielu marzy, aby starsi ludzie po pracowitym życiu szybko odchodzili na łono Abrahama. Skoro pada system emerytalny, "system nie służby zdrowia" i wypłat emeryckich, czyż jest powód cieszyć się długim życiem starych ludzi ? To hipokryzja, to udawanie zadowolenia z dłuuuugiego, uzależnionego od wielu instytucji starczego bytowania w Polsce. Taaakiee długiee żyyyyyycie emmeeeeerytyyyy, Za co pożyją wnuki ?

 • alexy-dwa

  Oceniono 5 razy 5

  ,,W Rosji 25 proc. mężczyzn umiera przed 55. rokiem życia. Powód: alkohol''
  To się zigzaur ucieszy.

 • zigzaur

  Oceniono 7 razy -3

  No i bardzo dobrze.

 • b.kiddo

  Oceniono 1 raz 1

  Co tam. Ważne że wódka ze zboża a nie jakichś ziemniaków.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje