Halicki: Gdyby w rządzie był muzułmanin i chciał debaty ws. wielożeństwa, uznałbym to za równie niewłaściwe...

- Państwo powinno być wolne od dogmatycznego spojrzenia na prawo - mówi w rozmowie z ?Rzeczpospolitą? Andrzej Halicki z PO. Odnosi się w ten sposób do niedawnego sporu ws. wiceministra Królikowskiego.
Michał Królikowski - wiceminister sprawiedliwości, który został zatrudniony w resorcie za czasów ministra Gowina - podzielił ostatnio polityków i dziennikarzy. Królikowski nie kryje swojej religijności, wydał niedawno wywiad-rzekę z abp. Hoserem, znanym choćby z usunięcia z parafii ks. Wojciecha Lemańskiego, jest też zwolennikiem zaostrzenia prawa dot. aborcji.

Halicki jest jednym z przeciwników demonstrowania konserwatywnych poglądów w rządzie. - Dziwię się, że (Michał Królikowski) jest wśród nas. Powinien zostać zwolniony - mówił szef mazowieckiej PO w TOK FM .

"Gdyby w rządzie był muzułmanin..."

W rozmowie z "Rz" Halicki nie chciał kolejny raz komentować sprawy. - Jak pan się czuje jako polityk grillowany z powodu ataku na wiceministra Królikowskiego? - pytała "Rzeczpospolita". - Nie czuję się grillowany, ale skończmy ten temat - odparł poseł PO.

- Nie chce pan rozmawiać o konflikcie między panem a ministrem Markiem Biernackim czy o katolikach na stanowiskach rządowych? - dopytywała dziennikarka.

-Nie ma żadnego konfliktu. To są wymysły. A jeżeli chodzi o drugą część pytania, to jestem osobą o konserwatywnych poglądach, ale uważam, że państwo powinno być wolne od dogmatycznego spojrzenia na prawo. Poza tym członek gabinetu niezależnie od przekonań musi prezentować stanowisko rządu. Gdyby członkiem rządu był muzułmanin, który zaproponowałby nam debatę nad wielożeństwem, uznałbym to za równie niewłaściwe postępowanie jak proponowanie zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej - powiedział Halicki.

"Macierewicz nie może czuć się bezkarny"

Poseł komentował też konsekwencje raportu Antoniego Macierewicza ws. WSI. Jak powiedział, PO nie podjęła jeszcze decyzji, czy poprzeć pomysł Twojego Ruchu, by powołać komisję śledczą do badania procesu weryfikacji WSI.

- Nie zmienia to jednak faktu, że raport Macierewicza uważamy za karygodny. Zawierał nierzetelne, wręcz plotkarskie informacje i naruszył dobre imię i bezpieczeństwo wielu osób współpracujących ze służbami, a także podważył wiarygodność Polski. Wszystkie procesy sądowe w tej sprawie są procesami przegranymi - powiedział Halicki.

- A zwracam uwagę, że odszkodowania wypłacane są z pieniędzy podatników. Osobiście nie chcę pokrywać kosztów z tego tytułu, że ktoś miał złe intencje albo żywił się plotkami i nadał im rangę oficjalnego dokumentu. Polityk nie może się czuć bezkarny w takiej sytuacji - dodał.

Więcej o:
Komentarze (230)
Halicki: Gdyby w rządzie był muzułmanin i chciał debaty ws. wielożeństwa, uznałbym to za równie niewłaściwe...
Zaloguj się
 • rmr190

  0

  Skoro Gazeta Wyb. jest otwarcie pro-homoseksualna i popiera malzenstwa i adopcje homoseksualna to prosze rowniez popierac wielozenstwo ! Dlaczego posiadanie 4 zon lub mezow jest zle , a malzenswa homo maja byc OK ? Gdzie jest tutaj logika ?

 • rokko

  0

  Stara metoda - "panu B. świeczkę i diabłu ogarek". Czyli Królikowskiego pokrytykujemy i popodkreślamy jak to się z nim w PO nie zgadzamy, ale z rządu nie usuniemy. A dalej będzie tak, że drakońską ustawę antyaborcyjną jeszcze zaostrzymy, ale będziemy głośno mówić, jak bardzo nam z tego powodu przykro.
  Droga PO, notowania wam spadają, bo wszyscy już widzą, że się od PiS-u różnicie tylko tym, ze oni przynajmniej robią wszystko z otwartą przyłbicą. Więc wyborcy jak już, to wolą wiedzieć czego się spodziewać.

 • slawekas

  Oceniono 1 raz 1

  a właściwie dlaczego nie mamy mówić o polizwiązkach. mamy związki hetero, walczymy o homo, niech wolno nam będzie także wielozwiązki zakładać!!! Kto za, proszę o "tak". Kto przeciw proszę o racjonalne przesłanki.

 • ttako

  0

  no i ma rację. Ale Tusk- pampersik pewno zaraz zacznie przepraszać.

 • czesarna

  Oceniono 2 razy 0

  Żądanie debaty w jakiejś wybranej sprawie wcale nie znaczy, a w żadnym razie nie przesądza o obowiązku w wyniku takiej debaty wprowadzenia w życiu państwa jakichś istotnych zmian. Debata jest tylko wyrażeniem poglądów, także indywidualnych postulatów jej uczestników - i niczym więcej. A zajmowanie nawet wyższego stanowiska w rządzie niż minister nie jest i nie może być podstawą do narzucania rządowi swego osobistego stanowiska rządowi czy tym bardziej narodowi lub państwu.
  Robili to Macierewicz i Gowin, ale właśnie dlatego już tamtych stanowisk nie piastują.

 • blue911

  Oceniono 2 razy 0

  Macierewicz na szubienice! To jest najwiekszy zdrajca naszego narodu od niepamietnych czasow. Kuklinski to Myszka Miki przy nim. Bandyta!

 • paszczak

  Oceniono 5 razy 1

  Mamy kolejki do lekarzy długie jak równik, jedne z najbardziej niebezpiecznych dróg w Europie, bankrutujący system emerytalny, marną demografię, 13 % bezrobocia, kilka mln ludzi na sieciówkach....,..., ...,... Pan Halicki mógłby zająć się którymś z tych problemów, za to bierze kasę. Może wówczas doszedłby by do bardziej merytorycznych zarzutów wobec pana wiceministra. Obawiam się jednak, że jest to zadanie przekraczające jego intelekt, pracowitość i przyzwoitość.

 • paszczak

  Oceniono 5 razy 1

  Mamy kolejki do lekarzy długie jak równik, jedne z najbardziej niebezpiecznych dróg w Europie, bankrutujący system emerytalny, marną demografię, 13 % bezrobocia, 2 mln ludzi na emigracji, kilka mln ludzi na sieciówkach....,..., ...,... Pan Halicki mógłby zająć się którymś z tych problemów, za to bierze kasę. Może wówczas doszedłby by do bardziej merytorycznych zarzutów wobec pana wiceministra. Obawiam się jednak, że jest to zadanie przekraczające jego intelekt, pracowitość i przyzwoitość.

 • unamatita

  Oceniono 5 razy 3

  "uznałbym to za równie niewłaściwe" - BZDURA! Przecież ten muzułmanin nie reprezentuje w sejmie siebie, tylko swoich wyborców! Cóż więc w tym niewłaściwego? Chyba pan, panie Halicki zapomniał po co pan jest w sejmie! Jeśli reprezentuje pan tam swoje interesy, to gratuluję samoPOczucia!
  Na POhybel!
  u.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX