Kwaśniewski: To normalne, że zaprzyjaźnione wywiady tak przekazują pieniądze. Pytanie, na co zostały wydane

- Nie wiedziałem o tym, ale nie jestem zaskoczony - powiedział Aleksander Kwaśniewski o gotówce przekazanej polskiemu wywiadowi przez amerykanów. - Tak wygląda współpraca wywiadowcza - dodał były prezydent w Kropce nad i.
- Tak wygląda współpraca wywiadowcza. Zaprzyjaźnione, dobrze współpracujące agencje tak działają. Przekazują pieniądze i są to pieniądze nieoznaczone, nieprzechodzące przez konta. Ta praktyka cywilom nie musi się podobać, ale w wywiadzie jest konieczna - mówi o sprawie ujawnionej przez "Washington Post" Aleksander Kwaśniewski. Według gazety CIA zapłaciła 15 milionów dolarów za prowadzenie tajnego więzienia w Kiejkutach. Dwa kartony gotówki miały być przekazane pocztą dyplomatyczną.

Dlatego, jak stwierdził, "nie jest tym zaskoczony", choć o samym fakcie przekazania pieniędzy nie wiedział. - Ważne jest coś innego i premier Tusk ma instrumenty, żeby o to zapytać. Jak te pieniądze zostały wydatkowane, na jakie operacje zostały użyte - ocenił.

Służyliśmy interesowi państwa

Aleksander Kwaśniewski podkreślił, że jego zdaniem współpraca wywiadowcza z USA była niezbędna i przebiegała prawidłowo. - Mogę tylko powiedzieć, że czasów moich, premiera Buzka i Millera wszystko, co robiliśmy, służyło interesowi państwa, ochronie Polski przed atakami terrorystycznymi i służyło również naszemu wkładowi w wojnę z terroryzmem - zaznaczył były prezydent.

- To nie są decyzje, z których należy być dumnym, czy które są jakimś szczególnym powodem do chwały. To są decyzje podejmowane w stanie wyższej konieczności - podkreślił. - Proszę pamiętać, decyzje zostały podjęte, kiedy mówiono wręcz o zagrożeniu terroryzmem w formie trzeciej wojny światowej. Najlepszą metodą walki z terroryzmem jest uzyskanie wcześniej informacji o planach terrorystów. W tym celu trzeba rozbudowywać siatkę agenturalną w organizacjach terrorystycznych. Jeśli się tego nie zrobi, to później wszystko dzieje się już po fakcie. Przykład wydarzeń w Nowym Jorku i Waszyngtonie jest tego najlepszym dowodem. W takim duchu i w takiej atmosferze o tym wszystkim rozmawialiśmy - przypomniał.

Więzienie CIA w Polsce?

Polski wywiad miał otrzymać od CIA 15 mln dolarów za udostępnienie Amerykanom ośrodka szkoleniowego w Starych Kiejkutach, w którym w ukryciu przetrzymywani byli więźniowie podejrzani o współudział w zorganizowaniu zamachów Al-Kaidy - napisał waszyngtoński dziennik.

Zdaniem autora artykułu w "Washington Post" pt. "Tajna historia więzień CIA w Polsce" więzienie w Starych Kiejkutach było prawdopodobnie najważniejszym takim tajnym ośrodkiem stworzonym po atakach z 11 września 2001 roku.

Powołując się na byłych pracowników CIA, Goldman napisał, że na początku 2003 roku Warszawa i Waszyngton sfinalizowały porozumienie, na mocy którego dwaj agenci CIA przekazali polskim służbom specjalnym pieniądze przesłane pocztą dyplomatyczną. Amerykańska agencja już wcześniej uzyskała możliwość korzystania z obiektu w Kiejkutach, gdzie przewiezieni zostali z więzienia w Tajlandii dwaj podejrzani: Saudyjczyk Abd al-Rahim al-Nashiri oraz Palestyńczyk Abu Zubajda.

Chcesz na bieżąco śledzić sytuację za granicą? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!
Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>>
Jeżeli masz telefon Windows Phone, kliknij tutaj >>>

Jeżeli masz iPhone'a, aplikację znajdziesz pod tym linkiem >>>


Więcej o:
Komentarze (134)
Kwaśniewski: To normalne, że zaprzyjaźnione wywiady tak przekazują pieniądze. Pytanie, na co zostały wydane
Zaloguj się
 • filan_trop

  Oceniono 2 razy 2

  Jak to na co zostały wydane pieniadze, na kiecki,cygara,szampan wóda i wino.

 • an_konta

  Oceniono 4 razy 4

  Kwaśniewski: To normalne, że zaprzyjaźnione wywiady tak przekazują pieniądze. Pytanie, na co zostały wydane... PRZEPIŁEŚ I NIE PAMIĘTASZ!!!

 • alinaw1

  Oceniono 3 razy 3

  Doskonale pamiętam dyskusje sprzed lat na ten temat- zarówno wśród polityków, jak i na łamach gazet. Tutaj, na forach GW - także. Ileż mi się dostało (najbardziej pamiętam epitet " zaściankowa"), gdy pisałam, że my maluczcy nie wiemy o działaniach CIA i polskich władz, że w grę mogą wchodzić albo niejasne interesy, albo kasa, że politycy zawsze będą zaprzeczać itd. Najczęstsze argumenty: UE, nowe technologie, wiek XXI, opinie publicystów Wyborczej. Genialne. Każdy, kto miał choć cień wątpliwości co do zapewnień ówczesnej władzy- był tu "zaszczekany" (coś mi to przypomina najnowsze dzieje). Czy są tu tamci szczekacze sprzed lat, którzy takim jak ja - sceptycznym co do zapewnień ex-komuchów- urągali ? Odezwijcie się.

 • krys_76

  Oceniono 4 razy 4

  Powoli zaczynam rozumieć dlaczego Lepper musiał umrzeć. Przecież jego opowiastki o Talibach na Mazurach z których wszyscy się śmiali były po prostu próbą szantażowania niektórych polityków. Mówiąc to Lepper chciał zasygnalizować: "Wiem o waszych zbrodniach i jeśli nie zrobicie tego o co was poproszę to wszystkim powiem". No i skończyło się tak, że go zamordowali.

 • babilon63

  Oceniono 1 raz 1

  Zaprzyjaźnione wywiady przekazują sobie pieniądze poza bankowym obiegiem - fajne ale przypomina mi to, że działacze SLD Kwaśniewski i Miler też brali pieniądze od ZSRR !!!

 • pan_glosny

  Oceniono 2 razy 2

  No cóż, panu Czempińskiemu z jednego z dwóch kont w Szwajcarii zniknęło bodajże 1 mln dolarów. Nie wyrażał sprzeciwu, nie zgłaszał nic do prokuratury. Generalnie nie miał nic przeciwko temu.

 • babilon63

  Oceniono 1 raz 1

  Pan były Prezydent udaje głupa (udawać nie musi) i zwala na innych ale co on sam zrobił w tej sprawie jak pełnił najważniejszą funkcję w Polsce i przez długie lata był przywódcą "lewej" lewicy?

 • ergosumek

  Oceniono 1 raz 1

  Ci, co forsę wzięli powinni sie zrzucić po pare groszy i oddać, jak pożyczkę moskiewską.
  Jak nie mają akurat szmalu, to można wystapić z podaniem do CIA o rozłożenie na raty.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX