Dukaczewski: Macierewicz powinien odpowiedzieć za likwidację WSI. W 2004 roku planowano zamach na Polskę

- W 2004 roku dwóch terrorystów odpowiedzialnych za operacje terrorystyczne rozpoczęło przygotowania do zamachów w Polsce. Kiedyś nie mogłem o tym mówić, ale informacje o planach Al-Kaidy potwierdził później Julian Assange. Polski wywiad miał tę wiedzę. Nie mogę mówić, na ile realne było to zagrożenie, bo to informacje ściśle tajne, ale walką z takim zagrożeniem zajmowały się WSI - mówi były szef WSI Marek Dukaczewski w Kontrwywiadzie RMF FM.
- Docierały do mnie informacje, że po rozwiązaniu WSI PiS wynosił należącą do służb dokumentację. Dokumenty trafiły do BBN. Nie wiemy, jak dokumenty były przechowywane ani kto miał do nich dostęp. To skandaliczne - mówi gen. Dukaczewski i oskarża wiceprezesa PiS Antoniego Macierewicza.

- Macierewicz to już rozdział zamknięty, ale komisja śledcza powinna wyjaśnić, dlaczego przy likwidacji WSI narażone zostały interesy państwa. Przez cztery lata kierowałem służbą, w której pracowali fachowcy. Pewnie gdyby dziś zapytać osoby, które wtedy głosowały za rozwiązaniem WSI, czy zrobiłyby to ponownie, część zmieniłaby zdanie - dodaje.

Dukaczewski twierdzi, że powinno się zbadać, dlaczego tajne dokumenty zostały upublicznione. Podkreśla, że nie chodzi o dobre imię WSI, ale on sam nie wstydzi się, że przez cztery lata kierował służbą, w której pracowali profesjonaliści. Nie chce jednak wprost mówić o sukcesach służb.

- Mogę powiedzieć tylko to, co już jest własnością opinii publicznej. Otóż wczorajsza wypowiedź pana premiera Giertycha, który mówi o tym, że było zagrożenie terrorystyczne. Julian Assange opublikował na stronach WikiLeaks informację pochodzącą z zapisów wywiadu amerykańskiego po przesłuchaniach terrorystów z Guantanamo, z których wynikało, że w 2004 roku dwóch terrorystów odpowiedzialnych za operację rozpoczęło planowanie ataków terrorystycznych w Polsce - mówi.

Dodaje też, że polski wywiad miał tę wiedzę. - Byłem oskarżany o to, że próbuję w celu obrony stanowiska i instytucji wprowadzić w błąd najwyższe instytucje państwa. W 2004 roku rozpoczęto planowanie zamachu.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Więcej o:
Komentarze (381)
Dukaczewski: Macierewicz powinien odpowiedzieć za likwidację WSI. W 2004 roku planowano zamach na Polskę
Zaloguj się
 • candid13

  0

  zdrajcy popieraja zdrajce antosia...

 • candid13

  Oceniono 2 razy 2

  Polecam, na Twitterze ukazal sie list Radoslawa Sikorskiego, z okresu kiedy byl ministrem MON, do premiera Kaczynskiego o raporcie Maciarowicza.
  W liscie Sikorski w informuje o zaginieciu tajnych dokumentow przekazanych Maciarowiczowi w tym dokumentow NATO I “Programu rozwoju Sil Zbrojnych RP w latach 2007-2012.

  Sikorski pisze takze, ze informacje I raporty przekazywane przez SKW oceniane sa przez sily zbrojne jako amatorskie, formulujace daleko idace tezy oparte na watlej bazie informacyjnej I wprowadzajace wiecej zamieszania niz rzetelnej oceny.

  Pisze takze, ze otrzymywal takze szereg sygnalow – roznorodnymi kanalami – od naszych sojusznikow, gleboko zaniepokojonych faktem, iz w zaistnialej sytuacji polskie sily zbrojne sa efektywnie pozbawione ochrony kontrwywiadowczej, co m.in. uniemozliwia wymiane informacjie, planowanie I podejmowanie wspolnych przedsiewziec w dziedzinie bezpieczenstwa miedzynarodowego.

  Poinformowal, ze ze utracil zaufanie do zdolnosci p.Antoniego Macierewicza do zapewnienia Wojsku Polskiemu wlasciwej ochrony kontrwywiadowczej –
  zwlaszcza w kontekscie rozpoczynajacej sie misji polskich zolnierzy w Afganistanie – I nie moge ponosic odpowiedzialnosci konstytucyjnej za jego dzialania.

  Wniosl takze o odwalanie p. Antoniego Macierewicz z funkcji szefa Kontrwywiadu Wojskowego.

  Pewnie swoj raport oraz dokumenty NATO I “Programu rozwoju Sil Zbrojnych RP w latach 2007-2012", Maciorawicz doreczyl hurtem do przetlumaczenia na jezyk rosyjski pracownicy ambasady rosyjskiej Irinie O. zeby Rosjanie nie musieli sie juz fatygowac.

 • koniu800

  Oceniono 4 razy -4

  czerwoni komunistyczni zdrajcy z wsi powinni wisieć ale niestety dalej rządzą, PO-WSI

 • swoj_pl

  Oceniono 3 razy 3

  Niektorzy twierdza, ze wszyscy u wladzy w PRL to aganci wschodniego imperium. Jakos nie moga oni przyznac, ze wsrod nich byli patrioci, ze wojsko i wywiad posiadalo w swoich szeregach bardzo cennych dla kraju ludzi.

  Sam Jarek Zbawiciel czesto wyraza uznanie dla niejakiego Edward Gierka, ktory byl bardzo wysoko wsrod tych u wladzy. Tow. Gierek bardzo czesto bywal w stolicy tego imperium, kumplowal z tow. Leonidem, podejmowal generalow tego imperium.

  Tow. Gierek pozostal Polakiem, i sam Jarek Zbawiciel wielokrotnie dawal go za przyklad patriotyzmu, pomimo jego powiazan i kontaktow ze wschodem.

 • japlakalempopapiezu

  Oceniono 5 razy 5

  1. nie wiem jaka jest prawda o wsi gdyż żadna służba nie chwali się swoimi dokonaniami. właściwie najlepszą przykrywką byłoby udawać bandę nieudaczników i malwersantów. standardową procedurą jest przypisywanie zasług konkurencji lub sojusznikom. jednak sposób likwidacji wsi był wysoce absurdalny. Kreml lepszego prezentu od (swoich rezydentów) Macierewicza i Kaczyńskich dostać nie mógł.

  2. skąd ta zajadłość aby wyeliminować ludzi znających Rosję i rosyjskie realia. Potencjalnie powinni oni być przejęci przez nową władzę jako szczególnie cenni. Myślę że Macierewicz i bracia Kaczyński działali na wyraźne polecenie Kremla, któremu silne służby w Polsce były solą w oku.

 • hurdy-gurdy-x

  Oceniono 1 raz -1

  dukaczewski na premiera !!!!!!!!!!!!!!!!

 • robertokok

  Oceniono 9 razy -5

  Widze, że ubek po kursach GRU jest dla was głównym autorytetem, a wiara w jego słowa nie zachwiana... Moje gratulacje i kto tu ma oznaki szaleństwa?

 • Vald Levi

  Oceniono 9 razy -5

  Kiedy te osobniki utrwalacze i podpora Sovieckiej władzy w Polsce odpowiedzą za PRL i niedole ludzi w czarnych czasach bo widzę , że zapominamy o tym.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX