Paradowska do Kalisza: Kobiety na listach do PE jak podpórki dla mężczyzn. Oddałby pan swoją "jedynkę" Wandzie Nowickiej?

Wg "Gazety Wyborczej" niewiele wynika z tego, że Europa Plus-Twój Ruch przyznała kobietom pierwsze miejsca w sześciu z 13 okręgów. Bo w okręgach, w których koalicja ma szanse na mandaty, liderami są mężczyźni. - Nie ustąpiłby pan miejsca Wandzie Nowickiej, bo są kłopoty z miejscami "biorącymi" dla kobiet? - pytała Janina Paradowska Ryszarda Kalisza. Poseł odpowiedział: - Nie. Są ustalenia.
Równe szanse w wyborach - tylko teoretycznie. Bo choć partie zapowiadają, że kobiety będą ważnymi kandydatami, w praktyce niewiele to może oznaczać. "PO i Twój Ruch jedynki na listach w mocnych okręgach dają mężczyznom" - sprawdziła "Gazeta Wyborcza". Z Europy Plus-Twojego Ruchu "jedynki w okręgach, gdzie koalicja ma pewne mandaty już przy 10-procentowym poparciu, otrzymali: w Warszawie - Ryszard Kalisz, w Poznaniu - Marek Siwiec, na Śląsku - Kazimierz Kutz, we Wrocławiu - Robert Kwiatkowski".

Tekst "Wystawiają kobiety do wiatru" zrobił duże wrażenie na Janinie Paradowskiej. Dlatego rozmowę w TOK FM z Ryszardem Kaliszem zaczęła od pytania: - Nie ustąpiłby pan miejsca Wandzie Nowickiej? Bo jest kłopoty z miejscami "biorącymi" dla kobiet?

- Ustalone zostało, że to ja wystartuję z pierwszego miejsca. Ale Dom Wszystkich Polska zgłosił kobiety prawie we wszystkich okręgach, na jak najwyższych miejscach. Na przykład na Dolnym Śląsku Katarzynę Futomę - odpowiedział poseł Kalisz.

Kobiety jak "podpórki"

Ta odpowiedź nie zadowoliła Paradowskiej. Bo - jak zauważyła - koalicja Europa Plus-Twój Ruch, której członkiem jest Dom Wszystkich Polska, może zdobyć tylko jeden mandat w województwie dolnośląskim. I trudno się spodziewać, by nie zdobył go lider tamtejszej listy - Robert Kwiatkowski, były prezes TVP.

- Kandydatki to podpórki dla panów. Nie ma wątpliwości, że kobiety mają wysokie kompetencje. Myślę, że być może nawet niejedna jest lepsza od panów startujących z pierwszych miejsc - mówiła w "Poranku Radia TOK FM".

Oczywiście Kalisza zbulwersowało użycie określenia "podpórka" w stosunku do kandydatek. Ale powtórnie pytany, czy zrezygnuje z pierwszego miejsca na liście w Warszawie na rzecz Wandy Nowickiej, odpowiedział "nie". - Mamy już ustalenia. Jest za późno - podkreślał poseł.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 25 maja.

Nowy blog - Anna Gmiterek-Zabłocka zajmie się Twoją sprawą! >>
Kliknij, by przeczytać artykuł

Więcej o:
Komentarze (12)
Paradowska do Kalisza: Kobiety na listach do PE jak podpórki dla mężczyzn. Oddałby pan swoją "jedynkę" Wandzie Nowickiej?
Zaloguj się
 • och_och

  Oceniono 2 razy 0

  Czemu nie załozy jakiejś kobiecej partii? Czyżby nie wierzyła, że bez mężczyzn nie wygra? :)

 • och_och

  Oceniono 2 razy 0

  OK a jak wyglądają listy SLD - bardzo jestem ciekaw :-) Czy Miller nie będzie jedynką?

 • dziadekjam

  Oceniono 6 razy 0

  Nie jestem antyfeministą, ale te "parytety" to potwierdzanie mniejszych predyspozycji kobiet do sprawowania pewnych ról społecznych. Przecież domaganie się preferencji, to przyznanie się do niedorastania do równoprawnej rywalizacji.
  Oglądam teleturniej "Jeden z dziesięciu" i mimo, że nie ma tam ograniczeń odnośnie płci, ewidentny jest niedobór kobiet. Dlaczego więc panie nie startują? Nikt im przecież nie broni ani ich nie ogranicza. Te panie, które przebrną przez eliminacje i wystartują też z reguły błyskotliwe nie są.

 • proteusz33

  Oceniono 6 razy 0

  Popularna ostatnio ideologia gender nie uznaje podziału na kobiety i mężczyzn więc jest nietaktem wyliczać kto na liście wyborczej jest kobietą a kto mężczyzną
  Wszyscy na liście są osobami

 • mederith

  Oceniono 4 razy 0

  TŁuscioch Rysio, jak dostanie miejsce przy eurokorycie, to spodnie beda mu szyli na miare krawcy, a koszule bedzie zamawial hurtowo u producenta, bo ciezko bedzie przy tak bogato zastawionym eurokorycie Rysiowi znalezc w sklepie odpowiedni rozmiar ubrania.

 • rabingoldblatt

  Oceniono 4 razy 2

  Ależ dobry humor u pani redaktor z samego rana.

  Tak z biglem i dowcipnym pytaniem rozpocząć audycję.

  Rysiek jest szarmancki ale nie wtedy, kiedy mógłby zaryzykować odpadnięcie od koryta. Bo co on biedny umie robić? Adwokatem to on był - wieki temu, ministrem - wieki temu, liczacym się graczem na scenie politycznej - wieki temu. Teraz to jest sympatyczny Rysio co go do mediów zapraszają, bo umie się ładnie wysławiać, jest w kolorowych pisemkach i porannych programach dla debili moze poopowiadać o swoich lewatywach. Ale to kosztuje i Rysio się przyzwyczaił że za taki poziom życia płacą mu podatnicy i nie planuje tego zmieniać.

 • cyniczne_oko

  Oceniono 5 razy -1

  Należy im się jedynka bo są kobietami? Czysty idiotyzm i na dodatek wbrew zasadom demokracji. NARZUCAMY kto ma być na liście wyborczej. Czy Paradowskiej i innych kobietom ktoś zabrania założenia Partii kobiet? Mogłyby obsadzić WSZYTSTKIE miejsca kobietami i na dodatek co za potencjał wyborczy - połowa społeczeństwa by się mogła utożsamić z nimi.

 • aghrra

  Oceniono 8 razy -4

  Bo są kobietami a im się należy ! To jakaś paranoja

 • maruti800

  Oceniono 4 razy 0

  To jest cena demokracji.
  Demokracja to najgorszy system, ale nie wymyślono nic lepszego - rzekł był niegdyś Winston Churchill
  Obserwujmy zatem rzeczywistość i sami oceńmy czy nie miał racji.
  ---
  dom drewniany do sprzedania

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX