Snowden kandydatem do Pokojowego Nobla. "Jego działania mogły zaszkodzić tylko krótkoterminowo"

29.01.2014 15:19
Dwóch lewicowych polityków zgłosiło kandydaturę Snowdena do Pokojowego Nobla

Dwóch lewicowych polityków zgłosiło kandydaturę Snowdena do Pokojowego Nobla (Fot. DADO RUVIC / REUTERS)

Dwóch norweskich parlamentarzystów oficjalnie zgłosiło kandydaturę byłego pracownika amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) Edwarda Snowdena do Pokojowej Nagrody Nobla. Podkreślili, że Snowden - ujawniając tajemnice USA - uczynił świat bezpieczniejszym.
Z oficjalnym wnioskiem w tej sprawie wystąpiło dwóch parlamentarzystów z Socjalistycznej Partii Lewicy - Baard Vegar Solhjell i Snorre Valen.

- Nie ma wątpliwości, że działania Edwarda Snowdena mogły zaszkodzić bezpieczeństwu niektórych państw w krótkoterminowej perspektywie (...). Jesteśmy jednak przekonani, że zmiany w polityce i debacie publicznej, jakie wywołały informacje ujawnione przez niego, doprowadziły do stabilizacji i wprowadzenia pokojowego ładu na świecie - podkreślili socjalistyczni politycy we wspólnym oświadczeniu.

Snowden w ub.r. uciekł ze Stanów Zjednoczonych przez Hongkong do Rosji, gdzie - po okresie koczowania na moskiewskim lotnisku - uzyskał czasowy azyl. Przedtem ujawnił tajne dane, które wykazały olbrzymi zakres inwigilacji elektronicznej prowadzonej przez NSA w USA, Niemczech i na całym świecie. Jak się okazało, NSA podsłuchiwała rozmowy telefoniczne wielu polityków, w tym telefon komórkowy kanclerz Angeli Merkel. Ujawnienie tych dokumentów było szokiem i doprowadziło do kryzysu w stosunkach niemiecko-amerykańskich. Snowden jest ścigany przez władze USA, które chcą wytoczyć mu proces o zdradę.

Norweski Komitet Noblowski będzie przyjmować kandydatury do nagrody za 2014 rok do 1 lutego. Ostateczna lista ma być przygotowana do 4 marca, a zwycięzca ogłoszony 10 października. Zgodnie z wolą fundatora nagrody norwescy parlamentarzyści mają prawo zgłaszania kandydatów do wyróżnienia. Poza nimi taki przywilej mają m.in. członkowie sądów międzynarodowych czy rektorzy uniwersytetów.

W 2013 roku Pokojowy Nobel przypadł Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW).

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Zobacz także
Komentarze (98)
Snowden kandydatem do Pokojowego Nobla. "Jego działania mogły zaszkodzić tylko krótkoterminowo"
Zaloguj się
 • blue911

  0

  Wszystkim cymbalistom plujacym tu na mnie proponuje: zapoznajcie sie z podstawami prawa,a szczegolnie z pojeciem habeas corpus act. To jest tylko czubek gory lodowej pokazujacy ,jak zostalismy po cichu osaczeni oczami I uszami co widza wszystko I wszystkich tak jak bysmy bylo wszyscy kryminalistami albo terrorystami. W wiekszosci te dane zebrane nie maja nic wspolnego z bezpieczenstwem narodowym. Nie ma tu za bardzo mijesca zeby sie wypisywac I tlumaczyc wiernym pieskim dlaczego ich pan jest zly,hahah.

 • sselrats

  Oceniono 2 razy 2

  Calkiem jak ta Obama.

 • incipit

  Oceniono 2 razy 2

  Niezłe wejścia ma Putin, żeby swego szpiega na bohatera noblowskiego kreować. Albo, wśród Norwegów wzrosła ilość zgłupiałych od bogactwa, bo nie sądzę że przekupionych pala.ntów.

 • mz50

  Oceniono 4 razy 4

  Żeby przyznać Snowdenowi pokojową nagrodę Nobla , to coś się tym staruszkom "pokićkało".

 • obiekt268

  Oceniono 2 razy 2

  wątpię czy Snowden chciał by taką nagrodę

 • lejenapis

  Oceniono 7 razy 5

  Najwieksza kara dla snowmena jest brak mozliwosci powrotu to USA..............chyba ze na pozostale lata do kicia..........I tak niech pozostanie!!!

 • lejenapis

  Oceniono 4 razy 4

  Maciora I Snowmen rosyjscy agency ha ha ha

 • lejenapis

  Oceniono 4 razy 2

  Dajcie Tymoszenko Nobla ona potrzebuje kasy w koncu siedzi za niewinnosc ha ha ha Bandziorka !!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje