Snowden kandydatem do Pokojowego Nobla. "Jego działania mogły zaszkodzić tylko krótkoterminowo"

29.01.2014 15:19
Dwóch lewicowych polityków zgłosiło kandydaturę Snowdena do Pokojowego Nobla

Dwóch lewicowych polityków zgłosiło kandydaturę Snowdena do Pokojowego Nobla (Fot. DADO RUVIC / REUTERS)

Dwóch norweskich parlamentarzystów oficjalnie zgłosiło kandydaturę byłego pracownika amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) Edwarda Snowdena do Pokojowej Nagrody Nobla. Podkreślili, że Snowden - ujawniając tajemnice USA - uczynił świat bezpieczniejszym.
Z oficjalnym wnioskiem w tej sprawie wystąpiło dwóch parlamentarzystów z Socjalistycznej Partii Lewicy - Baard Vegar Solhjell i Snorre Valen.

- Nie ma wątpliwości, że działania Edwarda Snowdena mogły zaszkodzić bezpieczeństwu niektórych państw w krótkoterminowej perspektywie (...). Jesteśmy jednak przekonani, że zmiany w polityce i debacie publicznej, jakie wywołały informacje ujawnione przez niego, doprowadziły do stabilizacji i wprowadzenia pokojowego ładu na świecie - podkreślili socjalistyczni politycy we wspólnym oświadczeniu.

Snowden w ub.r. uciekł ze Stanów Zjednoczonych przez Hongkong do Rosji, gdzie - po okresie koczowania na moskiewskim lotnisku - uzyskał czasowy azyl. Przedtem ujawnił tajne dane, które wykazały olbrzymi zakres inwigilacji elektronicznej prowadzonej przez NSA w USA, Niemczech i na całym świecie. Jak się okazało, NSA podsłuchiwała rozmowy telefoniczne wielu polityków, w tym telefon komórkowy kanclerz Angeli Merkel. Ujawnienie tych dokumentów było szokiem i doprowadziło do kryzysu w stosunkach niemiecko-amerykańskich. Snowden jest ścigany przez władze USA, które chcą wytoczyć mu proces o zdradę.

Norweski Komitet Noblowski będzie przyjmować kandydatury do nagrody za 2014 rok do 1 lutego. Ostateczna lista ma być przygotowana do 4 marca, a zwycięzca ogłoszony 10 października. Zgodnie z wolą fundatora nagrody norwescy parlamentarzyści mają prawo zgłaszania kandydatów do wyróżnienia. Poza nimi taki przywilej mają m.in. członkowie sądów międzynarodowych czy rektorzy uniwersytetów.

W 2013 roku Pokojowy Nobel przypadł Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW).

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (98)
Zaloguj się
 • iremus

  Oceniono 140 razy 94

  Od niepamiętnych czasów pierwszy kandydat godny tej nagrody. Największą kompromitacją komitetu noblowskiego w XXI wieku był nobel dla o'Bamy.

 • webek

  Oceniono 128 razy 82

  Jak dostanie nobla to będzie coś. Wygnaniec z USA pokojowym bohaterem świata :)

 • dziadekjam

  Oceniono 87 razy 53

  "Podkreślili, że ujawniając tajemnice USA, uczynił świat bezpieczniejszym."
  =========================================================
  Ci panowie chyba nie zauważyli, że Pokojowa Nagroda Nobla ostatnio ma tyle wspólnego z umacnianiem pokoju na świeci, co burdelmama z popularyzowania cnotliwego życia pań. Komitet Noblowski w Oslo już od dłuższego czasu jest realizatorem yankeskich obstalunków...

 • stefan4

  Oceniono 69 razy 31

  Gorąco popieram, żeby Norweski Komitet Noblowski zrehabilitował się w ten sposób za przyznanie pokojowej nagrody Nobla Obamie, przywódcy państwa będącego w stanie wojny zaborczej przeciwko Afganistanowi i Irakowi.

  Może kiedyś powoli uda się doprowadzić do poprawienia autorytetu tej nagrody, zniszczonego nagradzaniem ludobójstwa.

 • rabbinhood

  Oceniono 69 razy 25

  Na pewno poświęcił się dla praw obywatelskich , walcząc o nie.
  Ujawnił mnóstwo nieprawidłowości, należy mu się za to nagroda, takich ludzi jest niewielu, a pozwalają kierować praktyki rządzących w kierunku korzystnym dla ludzkości.
  Nobel dla Snowdena to sprawa honoru i logiki.

 • googleon

  Oceniono 49 razy 21

  Gdyby Baraczek miał klasę, wysłałby swojego Nobla Edwardowi.

 • blue911

  Oceniono 72 razy 14

  Sprowadzil na siebie smiertelne niebezpieczenstwo walczac o nasza wolnosc. Popieram!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje