"Nikt nie może odbywać dwa razy kary za ten sam czyn". Fundacja Helsińska zwróciła się do RPO ws. tzw. ustawy o bestiach

28.01.2014 18:25
Mariusz Trynkiewicz

Mariusz Trynkiewicz (Fot. TVP/ TVPInfo)

Helsińska Fundacja Praw Człowieka poprosiła rzecznik praw obywatelskich o rozważenie skierowania do Trybunału Konstytucyjnego ustawy o nadzorze nad groźnymi przestępcami. Wątpliwości fundacji budzi m.in. przewidziana w tej ustawie możliwość przymusowej izolacji takich osób, co sprowadza się do faktu, że nikt nie może odbywać dwa razy kary za ten sam czyn.
Fundacja przypomniała w piśmie wysłanym do RPO prof. Ireny Lipowicz i opublikowanym we wtorek na stronie internetowej, że złożenie wniosku do TK dotyczącego konstytucyjności tej ustawy zapowiedział już po jej podpisaniu w grudniu zeszłego roku prezydent Bronisław Komorowski. Dotychczas - jak wskazała HFPC - wniosek ten nie został złożony w TK.

"Niech RPO złoży ws. ustawy wniosek do Trybunału"

"Złożenie wniosku przez prezydenta nie stoi jednak na przeszkodzie, aby taki wniosek został także skierowany przez RPO odpowiedzialnego za stanie na straży wolności oraz praw człowieka i obywatela określonych w konstytucji" - napisała fundacja.

Ustawa o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzających zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób weszła w życie 22 stycznia. Umożliwia ona na mocy decyzji sądu zastosowanie wobec takiej osoby, już po odbyciu przez nią kary więzienia, nadzoru prewencyjnego lub leczenia w ośrodku zamkniętym utworzonym w Gostyninie.

Konieczność przygotowania takiej ustawy zrodziła się, gdy zwrócono uwagę na zbliżanie się do końca wyroków więzienia osób, wobec których pierwotnie sądy orzekły kary śmierci, zamienione następnie na 25 lat pozbawienia wolności.

Prace nad ustawą podjęto w 2012 r., od początku proponowane rozwiązania budziły wątpliwości prawne. Komitet Helsiński już w maju zeszłego roku wskazywał, że przepisy "umożliwiające zatrzymanie w ośrodkach terapii osób skazanych w przeszłości, gdy przepisy takie nie obowiązywały", budzą wielkie wątpliwości, gdyż nikt nie może odbywać dwa razy kary za ten sam czyn.

HFPC: Na ile wprowadzenie ustawy równoważy jej negatywne skutki

"W przypadku niniejszej regulacji trudno wskazać, aby osoby objęte nową regulacją mogły przewidzieć w trakcie odbywania kary 25 lat pozbawienia wolności, że w ostatnich latach lub miesiącach jej odbywania wprowadzone zostanie rozwiązanie, które będzie umożliwiało ich dalszą izolację pod pretekstem terapii o wątpliwej skuteczności" - wskazała w swym piśmie HFPC.

Ponadto, zdaniem fundacji, rozważenia wymaga kwestia, na ile argumenty przemawiające za wprowadzeniem tej ustawy równoważą jej negatywne - z konstytucyjnego punktu widzenia - skutki.

Zamiast izolacji nadzór prewencyjny?

W ocenie HFPC standardy prawne może spełniać przewidziany w przepisach nadzór prewencyjny. "Ograniczając w pewnym zakresie swobodę osoby poddanej takiemu nadzorowi nie narusza on jednak istoty wolności osobistej, a co więcej, jest w stanie doprowadzić do osiągnięcia zakładanego celu, tj. ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego" - zaznaczono w piśmie.

Jednocześnie jednak - jak wskazała fundacja - poważne wątpliwości budzi możliwość izolacji w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie.

"Niestety, ustawodawca nie zdecydował się na rozszerzenie katalogu środków, które w mniejszym stopniu ingerowałyby w wolność osobistą, takich jak np. objęcie osób stwarzających zagrożenie systemem dozoru elektronicznego" - napisała HFPC.

Biuro prasowe RPO poinformowało, że do sprawy odniesie się w środę.

Kierownictwo resortu sprawiedliwości wielokrotnie zapewniało, że ponosi pełną odpowiedzialność za prawidłowość przyjętych rozwiązań. - Minister Marek Biernacki mówił, że ponosi pełną odpowiedzialność polityczną za uchwalenie tego prawa; jeżeli zostanie ono uznane za niekonstytucyjne, złoży dymisję, i ja mogę powiedzieć to samo - mówił w listopadzie zeszłego roku - na finiszu prac legislacyjnych w senackiej komisji - wiceminister sprawiedliwości Michał Królikowski.

W kontekście tych przepisów wymieniany jest przede wszystkim przypadek Mariusza Trynkiewicza, skazanego w 1989 r. za zabójstwo czterech chłopców. Jego kara kończy się 11 lutego. To właśnie wobec tego skazanego dyrektor więzienia skierował pierwszy wniosek do sądu. Sąd wstępnie wyznaczył termin sprawy na 10 lutego. Do sądów w kraju wpłynęło już także kilka kolejnych wniosków.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (471)
Zaloguj się
 • huston_mamy_problem

  Oceniono 1035 razy 491

  Ludzie !! Pod preteksrem obrony nas przed Trynkiewiczem matoły z wiejskiej przegłosowali razem ( PO i PIS ramię w ramię) ustawę łąmiącą podatswowe prawa człowieka, niezgodną ani z Konstytucją ani z prawem miedzynarodowym.
  Stanowi ona że człowieka można przetrzymywać juz po odbyciu przez niego kary więzienia zasądzonej przez sąd.
  Oznacza to że, można PREWENCYJNIE zamykać ludzi w więzieniach lub przetrzymywać ich w nich aż do końca ich życia.
  W Polsce NIE MA ZGODY NA TAKIE OGRANICZANIE WOLNOŚCI OBYWATELSKICH !
  .Dlaczego społeczeństwo milczy ? bo jest takie głupie że nie wie o co chodzi...
  .
  a chodzi o to że jeśli Naczelnik Więzienia w którym aktulanie przebywasz będzie uważał że w "przyszłości" popełnisz czyn przestępczy może wnioskować aby zamknięto cie w więzieniu " zwanym szpitalem" i przetrzymywano cię tam do końca twoich dni...
  .
  Czy wiecie że takich metod nie stosował nawet Adolf Hitler a Stalin stosował je rzadko ! u nas posłowie chcą je zalegalizować..
  .
  Skutek będzie taki że po odwołaniu do Strassburga Trynkiewicz dostanie odszkodowanie liczone w milionach pln ! zrobią z tego mordercy milionera !
  .
  Jak można byc takim kmiotem i popierać taką ustawę ? boicie się pewnie że ludzie pomyślą że bronicie Trynkiewicza - ale co to ma z nim wspólnego? co roku z wiezień wychodzi...KILKUSET MORDERCÓW I GWAŁCICIELI !
  .
  po to płacimy podatki aby policja pilnowała takiego człowieka.
  .
  NIE MA ZGODY NA PRZETRZYMYWANIE LUDZIE PO ODBYCIU PRZEZ NICH WYROKÓW TYLKO DLATEGO ŻE WYDAJE SIĘ NAM W PRZYSZŁOŚCI POPEŁNIĄ PRZESTĘPSTWO ! TO NIE ORWELL 1984 !

 • piotr19730

  Oceniono 294 razy 212

  igrzyska dla gawiedzi trwają dalej, była matka Madzi, teraz to, później coś nowego znajdą, byle nie myśleć o chlebie

 • labandera

  Oceniono 192 razy 142

  Mają rację, co tu dużo się pieklić. Dupy dali ci, co rządzili Polską na początku transformacji.

 • lindhorst1

  Oceniono 168 razy 120

  Najbardziej niepokojące jest w tym wszystkim to, że Pani Rzecznik sama nie wpadła na ten pomysł. Niepokojące, ale nie dziwne. Poczynając od kadencji prof. Zolla, rzecznicy są dobierani tak, by nie drażnić władzy ani biskupów.

 • c.t.k

  Oceniono 211 razy 103

  Był taki jeden-Gruzin-z sumiastymi wąsami,który lubował się w takich gierkach.Skazaniec tuż przed opuszczeniem łagru dowiadywał się,że jeszcze ma"dychę" do odsiedzenia.I tak mógł zresztą uważać się za szczęśliwca,że czapy nie dostał.Ale to dawno było.
  Donaldzie Tusk-i ty psie Sabo-nie idźcie tą drogą:)

 • adam.2x

  Oceniono 454 razy 88

  Zakwaterujcie tego bandytę u działaczy Fundacji Helsińskiej jako opiekuna do ich dzieci.

 • klerykanty70

  Oceniono 237 razy 67

  prawdziwi katolicy juz sie rozgrzewaja szykuja podsycaja i zycza pewnie niehybnej smierci trynkiewiczowi. ale ci sami katolicy - jak ksiadz przeleci dzieciaka to cichutko na kolanka padaja i problemu nie ma. roznica jest taka ze trynkiewicz odsiedzial caly zasadzony przez sad wyrok a katabasy do dzis sa bezkarne!!!!

 • huston_mamy_problem

  Oceniono 97 razy 55

  PRYMITYWY NIE WIEDZĄ ŻE NIE CHODZI O TEGO BYDLAKA TRYNKIEWICZA BO SĄ ZBYT OGRANICZENI UMYSŁOWO ABY ZROZUMIEĆ ŻE WŁAŚNIE LEGALIZUJE SIĘ W POLSCE PREWENCYJNE PRZETRZYMYWANIE W WIĘZIENIACH LUDZI...
  .
  ZA KRADZIEŻ W SKLEPIE DOSTANIESZ 2 LATA..ALE TUŻ PRZED WYJŚCIEM NACZELNIK OSWIADCZY CI ŻE " UWAŻA ŻE W PRZYSZŁOŚCI" PONOWNIE UKRADNIESZ I POSIEDZISZ JESZCZE ...DODATKOWE 2 LATA .
  .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje