Smolar: Ukrainie grozi wojna domowa. Ten kraj jest na krawędzi

Wg prezesa Fundacji Batorego, prof. Aleksandra Smolara, Ukraina coraz bardziej przypomina tzw. państwo upadłe. - Społeczeństwo jest tak podzielone, że nie ma możliwości wspólnego działania. W połowie lat 90. w raporcie CIA mówiono o groźbie wojny domowej. Teraz to niebezpieczeństwo powraca - mówił w TOK FM.
Do Kijowa przyjedzie dziś delegacja UE, z szefową unijnej dyplomacji Catherine Ashton na czele. Od rana dróg wyjścia z kryzysu ma szukać ukraiński parlament. Według prof. Aleksandra Smolara, prezesa Fundacji Batorego, bardzo trudno wyobrazić sobie szybkie rozwiązanie problemów Ukrainy. Bo sytuacja u naszego wschodniego sąsiada jest wyjątkowo skomplikowana - nie kontrolują jej ani prezydent, ani liderzy opozycji.

- Gdyby Janukowycz miał kontrolę, to nie dopuściłby do zajmowania przez opozycję najważniejszych budynków w kraju. Z drugiej strony widać, że liderzy opozycji mają małą kontrolę nad ludźmi zgromadzonymi na Majdanie. Dlatego Ukraina coraz bardziej przypomina tzw. państwo upadłe, którego społeczeństwo jest tak podzielone, że nie ma możliwości wspólnego działania. To grozi wojną domową. Zwłaszcza przy tak głębokich podziałach, jakie istnieją na Ukrainie: kulturowych, historycznych, językowych, religijnych - ocenił gość "Poranka Radia TOK FM".

Powrót do przeszłości?

Prof. Smolar przypomniał, że nie tak dawno przed Ukrainą stało podobne niebezpieczeństwo. - W połowie lat 90. był głośny raport CIA, który mówił o groźbie wojny domowej. Teraz niebezpieczeństwo powraca. Ten kraj jest na krawędzi.

Czy ten czarny scenariusz musi się spełnić? Według prezesa Fundacji Batorego, choć trudno to sobie wyobrazić - porozumienie na Ukrainie jest możliwe. - Pewnie trzeba m.in. wzmocnić pozycje premiera, skoro prezydent proponuje to stanowisko opozycji. Potem należałoby spełnić kolejny postulat opozycji - wybory. To dałoby szanse na realizację przez opozycję tego, co uważają za ważne dla narodu ukraińskiego - uważa Aleksander Smolar.

Dla Rosji to też kłopot

Słaba Ukraina to smakowity kąsek dla Rosji. Bo jak przypomniał gość TOK FM, "uzależnienie Ukrainy od Rosji jest celem Władimira Putina". Ale sytuacja zmieniła się na tyle, że może nie zadowalać Rosjan. - Ukraina to też bomba podłożona pod Rosję. Bo według mnie teraz kształtuje się nowy naród ukraiński. To jest ruch przede wszystkim skierowany przeciwko Rosji. Ukraińcy przerazili się, że znów mogą być zależni od Rosjan. To nie tylko spojrzenie radykalnych nacjonalistów, także umiarkowanej części ukraińskiego społeczeństwa - stwierdził prof. Aleksander Smolar.

Nowy blog - Anna Gmiterek-Zabłocka zajmie się Twoją sprawą! >>
Kliknij, by przeczytać artykuł

Więcej o:
Komentarze (13)
Smolar: Ukrainie grozi wojna domowa. Ten kraj jest na krawędzi
Zaloguj się
 • behawior

  0

  jak podeślemy im Balcerowicza ucznia Sorosa - Fundacja Batorego ego forsa i jego wywiadownia gospodarcza dzięki rodakom w wierze tam zatrudnianym- to zaraz im sie wskaźniki poprawią.

 • villiers

  Oceniono 2 razy -2

  >>>W połowie lat 90. był głośny raport CIA, który mówił o groźbie wojny domowej <<<
  "Nie ma dymu bez pejsów" .

 • wyciety

  Oceniono 3 razy 1

  Bo to pierwszy raz zydowskie pieniadze sprowokowaly wojne?

 • pismaki_klamia

  Oceniono 5 razy 1

  "Ukraina coraz bardziej przypomina tzw. państwo upadłe" - ty i twój mocodawca bardzo by chcieli, żeby tak było, prawda?
  Connie Bruck: George Soros buys Ukraine
  Yerah Tal Ha'aretz 14-Apr-1999 Steal one million more brains

 • pismaki_klamia

  Oceniono 6 razy 0

  A co się stało z tym forum, że zniknęło? Smolar: Ukrainie grozi wojna domowa. Ten kraj jest na krawędzi

 • pismaki_klamia

  Oceniono 6 razy 2

  CIA finansowalo "Solidarnosc" Walesy

  Przed chwilą było 60 komentarzy, teraz 6... Czy to działalność moderatorów czy też hasbary/sajanów co się rzuciła do kasowania...

 • 31.februarius

  Oceniono 5 razy 3

  "Do Kijowa przyjedzie dziś delegacja UE, z szefową unijnej dyplomacji Catherine Ashton na czele."

  Jej czar, no i oczywiście bigos Gosi Gosiewskiej, pogodzi wszystkich Ukraińców.

 • dziadekjam

  Oceniono 12 razy 2

  Ukraina coraz bardziej przypomina tzw. państwo upadłe. - Społeczeństwo jest tak podzielone, że nie ma możliwości wspólnego działania."
  =========================================================
  Akurat te kryteria Polska również spełnia...

 • mark6

  Oceniono 11 razy -7

  Przecież o to polactwu chodzi. Im słabsza Ukraina, będąca jedynym zagrożeniem dla Polski,
  tym lepiej dla nas.
  Stąd te ciągłe wyjazdy polactwa do Kijowa, stąd te ciągłe polskie PROWOKACJE !!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX