Kurkiewicz: W sprawie więzień CIA zawiodła cała klasa polityczna. Media też

- Nie rozumiem, dlaczego Polska idzie w zaparte. W sytuacji kiedy w Polsce łamie się konstytucyjne prawo zakazujące tortur. Nie rozumiem postawy polskiej klasy politycznej. To są rzeczy, z których trzeba się oczyścić, przyznać i wyciągnąć konsekwencje - tak Roman Kurkiewicz komentował w TOK FM kolejne informacje dot. tajnych więzień CIA. Dostało się też mediom. Bo według publicysty ?media mainstreamowe: uznały, że sprawa więzień to polska racja stanu?.
Roman Kurkiewicz, publicysta i wykładowca Collegium Civitas w Warszawie, jest oburzony tym, jak w Polsce traktuje się sprawę tajnych więzień CIA. Ostatnio dowiedzieliśmy się, że polskie służby miały dostać 15 mln dolarów, za zgodę na udostępnienie Amerykanom pomieszczeń w Starych Kiejkutach. - Problemem nie są pieniądze czy kłamstwa polityków. Fundamentalnym problemem jest to, że za zgodą najwyższych władz były łamane podstawowe gwarancje konstytucyjne. Bo polska konstytucja zakazuje stosowania tortur - ocenił w "Poranku Radia TOK FM".

Słabość polityków

O polskich politykach publicysta ma jak najgorsze zdanie. - Cała klasa polityczna, poza senatorem Józefem Piniorem, nie zdała egzaminu - stwierdził. Kurkiewicz wyjątkowo złe zdanie ma na temat Leszka Millera, który stał na czele rządu w czasie, kiedy Amerykanie mieli torturować więźniów w Starych Kiejkutach.

Jak mówił publicysta, zachowanie lidera SLD świetnie pasuje do historii, jaką w latach 70. opowiedział mu sierżant Wojsk Ochrony Pogranicza. - Żołnierz opowiadał, jak złapano przemytnika, który przedzierał się przez wielkie zaspy śnieżne, z plecakiem większym od siebie na plecach, przedzierał się przez granicę z Czechosłowacją. - Pogranicznicy zapytali dokąd idzie. A mężczyzna odpowiedział: zegarek zgubiłem, w lipcu. A na kolejne pytanie: co masz w plecaku, odparł: Plecak? To nie mój - ktoś musiał mi go założyć. Oczywiście można się tak zachowywać. I Leszek Miller będzie brnął do końca.

Dziennikarze też winni

Zdaniem Romana Kurkiewicza o tym, jak bardzo sprawa tajnych więzień CIA jest niewygodna dla polskich władz, świadczy śledztwo prowadzone przez naszych śledczych. - Jeśli którykolwiek z prokuratorów zbliżał się do postawienia zarzutów, był odsuwany od sprawy. Żaden z prokuratorów prowadzących śledztwo nie włada językiem angielskim, a 90 proc. dokumentów w sprawie tajnych więzień to dokumenty w języku angielskim... - wyliczał.I jak podkreślił, nie rozumie, że Polska w sprawie tajnych więzień "idzie w zaparte". - A to jest sprawa, z której trzeba się oczyścić, przyznać i wyciągnąć konsekwencje - uważa komentator.

Publicysta nie ma wątpliwości, że w sprawie tajnych więzień nie sprawdziły się też nasze media. - Zlekceważono wypowiedź Andrzeja Leppera. Wyśmiano go i opluto. Kolejny moment przyszedł w momencie publikacji w 2006 roku przez "Washington Post" tekstu o tajnych więzieniach CIA. A polskie media dalej się tym nie zajęły. I de facto nie zajmują się do dziś. Wszystkie media mainstreamowe uznały, że to polska racja stanu. A według mnie torturowanie ludzi nie jest polską racją stanu.

Wielowieyska odpowiada

Z tymi zarzutami nie zgadza się Dominika Wielowieyska, gospodyni poniedziałkowego "Poranka Radia TOK FM". "Romek Kurkiewicz oskarżał dziennikarzy, że zlekceważyli doniesienia Andrzeja Leppera o Klewkach i talibach, bo jakby nie zlekceważyli to by dotarli do informacji o więzieniach CIA w Polsce. To może sprawdźmy daty: Lepper opowiada o Klewkach w 2001 roku. A samolot CIA w Szymanach wylądował w grudniu 2002 r. Dajmy sobie więc spokój z Klewkami" - napisała dziennikarka "Gazety Wyborczej" na Facebook'u.

Nowy blog - Anna Gmiterek-Zabłocka zajmie się Twoją sprawą! >>
Kliknij, by przeczytać artykuł

Więcej o:
Komentarze (31)
Kurkiewicz: W sprawie więzień CIA zawiodła cała klasa polityczna. Media też
Zaloguj się
 • bambosz0

  Oceniono 1 raz 1

  Media,to sługusy USA,bo kto zatrudnia,ten rządzi wiadomościami.

 • bambosz0

  Oceniono 1 raz 1

  Kwaśniewski sługus USmanów za "wykłady" porozumiał się z CIA bez udziału Millera i stąd ta szorstka przyjaź.ń ,bo nacja przeciez zobowiązuje. A.Leppera dopadł seryjny samobójca z obawy że się wyda kto u nas rządzi.Sztolcmany górą!!!

 • praw-dzic

  Oceniono 1 raz 1

  następny kretyn o mentalności maciarewicza

 • dyrdymalista

  Oceniono 2 razy 2

  Kolejny bździnnikarz wypróżnił znoszoną torbę z jedynie słusznymi poglądami nie bacząc ani na fakty, ani na kontekst polityczny, ani na rację stanu.

 • skuba2

  Oceniono 2 razy 0

  To była rzeczywiście polska racja stanu, bo byliśmy całkiem świeżo w Unii Europejskiej i NATO więc "propozycja" USA była dla nas niemal rozkazem! (szczególnie, że przy władzy było SLD oskarżane o wrogość do USA).To samo z naszym udziałem w wojnie afgańskiej i irackiej awanturze, które są o wiele większymi skandalami bo nie chodzi o kilku terrorystów a o udział w bezsensownych wojnach, które kosztowały życie dziesiątków tysięcy ludzi i zdestabilizowały pół świata! Jak słuchałem w TOK FM wypowiedź muzy czarnosecinnej prawicy pani Romaszewskiej o tym, że "sprzedaliśmy za 15 mln dolarów prawa człowieka", to mało mnie krew nie zalała! I Jeszcze ten "ścigający się z nią redaktor W.!

 • iremus

  Oceniono 2 razy 0

  Przepraszam, czy ten pan też chce zostać europosłem i przyłączył się do krytyków?

 • 31.februarius

  Oceniono 4 razy 2

  Te, Kurkiewicz, a ty coś tak gębę rozdziawił, he?
  Z księżyca wczoraj spadłeś?!

 • iremus

  Oceniono 4 razy 0

  ......A na kolejne pytanie: co masz w plecaku, odparł: (....) Jak to co? Leszka.

 • kibic_rudego

  Oceniono 8 razy 2

  Kurkiewicz łże jak bura suka Dorna,
  w NIE Urbana pisali wiele razy o tym i Lepper w Sejmie
  ale złodzieje którzy okradli NFOZZ wykończyli go

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX