Tusk i van Rompuy: Większość starć jest prowokowana przez milicję i Berkut. Apelujemy o przerwanie przemocy

25.01.2014 18:27
Premier Donald Tusk

Premier Donald Tusk (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Premier Donald Tusk i przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy zaapelowali o przerwanie przemocy na Ukrainie i powrót do rozmów z protestującymi. - Nasze drzwi dla Ukrainy są nadal otwarte - powiedzieli.
Na żywo z Ukrainy: "Będziemy musieli użyć siły"

- Unia Europejska wciąż jest gotowa, by podpisać i wdrożyć tę umowę, parafowaną przez rząd ukraiński ponad rok temu. Możemy ją podpisać pod warunkiem, że władze potwierdzą swoją przynależność do wolnej, zjednoczonej, demokratycznej Ukrainy i potwierdzą wartości, na których opiera się ta umowa stowarzyszeniowa - powiedział Herman Van Rompuy po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem w Warszawie.

- Nikt nie może zapobiec, by Ukraińcy kiedyś zobaczyli realizację swoich marzeń. Nasze drzwi są cały czas otwarte - podkreślił.

Apelujemy o przerwanie przemocy

Przewodniczący Rady Europejskiej i Donald Tusk wspólnie potępili eskalację przemocy na Ukrainie i zaapelowali o podjęcie dialogu. - Prawdziwy dialog ze społeczeństwem obywatelskim i pozycją polityczną to jedyne rozwiązanie tej sytuacji i to prawidłowe, demokratyczne wyjście z tego kryzysu - dodał Van Rompuy.

- Dalsza radykalizacja nastrojów i narastający konflikt na Ukrainie nie służy ani samej Ukrainie, ani Europie, ani Polsce, najważniejszemu europejskiemu sąsiadowi Ukrainy - powiedział Donald Tusk.

Demonstrujący pokazują odpowiedzialność

- Najważniejszą sprawą jest zaprzestanie jakiejkolwiek formy przemocy. Za przerwanie łańcucha przemocy odpowiedzialna jest władza. Mimo dość dramatycznych okoliczności manifestujący w Kijowie i innych miastach zachowują zaskakujący, duży poziom odpowiedzialności. Według naszych relacji i obserwacji właściwie nie zdarzają się wypadki chuligaństwa czy nieuzasadnionej agresji ze strony manifestujących - powiedział Tusk.

Premier ocenił, że większość starć i konfliktów, jakie miały miejsce do tej pory była sprowokowana przez "milicję, Berkut czy inne służby reprezentujące władze". Dodał, że żadne z protestujących środowisk nie kwestionuje jedności Ukrainy, a opozycja nie postuluje podziału kraju.

Zdaniem Tuska na Ukrainie konieczny jest powrót do rozmów pomiędzy władzą a opozycją.

Szef Rady Europejskiej spotkał się w Warszawie również z prezydentem Bronisławem Komorowskim.

Zobacz także
Komentarze (124)
Tusk i van Rompuy: Większość starć jest prowokowana przez milicję i Berkut. Apelujemy o przerwanie przemocy
Zaloguj się
 • korcia2000

  Oceniono 3 razy 3

  Symbolem prowokacji są widły. Takie same, jakimi upowcy wrzucali do ognia polskie dzieci.

 • candid13

  0

  Niestety Ukraincom BRAKUJE WIELKICH PRZYWODCOW, ktorzy doprowadzilby kraj i do tak waznych zmian jak w Polsce, dzieki ktorym szarzyzna, glod, beznadziejnosc zamienily sie w
  demokracje, rozkwit i sukces.

  ZABRAKLO UKRAINIE LUDZI MIARY WALESY I JARUZELSKIEGO,

  czego ciemne sekta nie jest w stanie pojac do tej pory!

 • alextade

  Oceniono 2 razy -2

  Nie umarła jeszcze Ukraina ani chwała, ani wolność,Jeszcze do nas, bracia Ukraińcy, uśmiechnie się los.Zginą wrogowie nasi jak rosa na słońcu,Zapanujemy i my bracia, w naszym kraju.Duszę, ciało poświęcimy dla naszej wolności,Pokażemy, żeśmy bracia, z kozackiego rodu.Staniemy bracia do krwawego boju od Sanu do Donu,Panować w domu ojców nie damy nikomu.Czarne Morze się uśmiechnie, dziad Dniepr rozraduje,W naszej Ukrainie dola się odmieni.Duszę, ciało...Praca rąk i zapał szczery swoje dopowiedząI wolności pieśń huczna po kraju się rozleje,Za Karpaty się odbije i po stepach zagrzmi,Chwała Ukrainy stanie między narodami.Duszę, ciało...

 • alextade

  Oceniono 2 razy 0

  Hymn Ukrainy!!!
  Nie umarła jeszcze Ukraina ani chwała, ani wolność,Jeszcze do nas, bracia Ukraińcy, uśmiechnie się los.Zginą wrogowie nasi jak rosa na słońcu, Zapanujemy i my bracia, w naszym kraju.Duszę, ciało poświęcimy dla naszej wolności, Pokażemy, żeśmy bracia, z kozackiego rodu. Staniemy bracia do krwawego boju od Sanu do Donu, Panować w domu ojców nie damy nikomu.Czarne Morze się uśmiechnie, dziad Dniepr rozraduje, W naszej Ukrainie dola się odmieni.Duszę, ciało...Praca rąk i zapał szczery swoje dopowiedząI wolności pieśń huczna po kraju się rozleje,Za Karpaty się odbije i po stepach zagrzmi,Chwała Ukrainy stanie między narodami.Duszę, ciało...
  Rząd odda im nasze ziemie do Sanu?

 • 1pirat2

  Oceniono 2 razy 0

  To by znaczyło że Tusk apeluje do berkutu przestańcie rzucać kamieniami i koktajlami mołotowa.w tych biednych pokojowo manifestujących ludzi. ;)

 • zfd3

  Oceniono 2 razy 0

  Ukraińcy spijają piwo które nawarzyli im polskojęzyczni Polacy, liberałowie i syjono liberałowie
  w celu dokonani skoku na majątek narodowy Ukrainy i możliwości przemieszczenia rakiet taktyczny w pobliże Moskwy w ramach przygotowań do wywołania kolejnej wojny światowe,
  oraz przejecia pełnej kontroli nad morzem cZarnym

  czyli zgodnie z doktryną kościelną ograniczenia terytorium państwa rosyjskiego do obszaru który Rosja posiadała na początku panowania cara Piotra I

 • chi_neng1

  Oceniono 4 razy 4

  Ten cholerny Kosciol pod okiem Watykanu, Episkopatu. pod okiem Oka z Kaczosepem i rydzem toksycznym, oraz ich pomocnikami, tak juz Wam przemaglowal te mozgi, ze zatraciliscie calkowicie czucie zdolnosci rozrozniania miedzy niesluszna krytyka, a dostrzeganiem tego co sluszne.
  Cofacie sie milowymi krokami do tylu, do epoki kamienia lupanego, ale niby chcecie nalezëc do czolowki, bo przeciez Wam sie to nalezy z racji, ze jestecie tymi PRAWYMI I SPRAWIEDLIWYMI POLAKAMI !

  Szlag Was trafia , jak Wam sie mowi prawde w oczy.

  Szlag Was trafia jak sie powiela niewygodne dla Was prawdy, z tego samego powodu, co wyzej. Bo one powinny lezec utajone, a nie wywlekane na swiatlo dzienne, jako ze wasz lider Kaczego Grodu tonie w tym bagnie i nikt nie ma odwagi tego ruszyc.

  Szlag Was trafia, gdy ktos. i to zza granicy, ma czelnosc Wam to wytykac, a szczegolnie teraz, gdy juz potraciliscie glowy, CZY MACIE DO CZYNIENIA Z POLKA CZY ZYDOWKA?

  Dlatego nawet trzcionki sa winne ! Hahaha....
  BIGOS GOSIEWSKI NA CALEGO ZALEWA POLSKE.

  Ja Wam powiem, kim ona jest ; probuje byc CZLOWIEM, TYM PRAWDZIWIE PRAWYM I SPRAWIEDLIWYM, BEZ JAKICHKOLWIEK WPLYWOW KOSCIOLA, CZY JAKIEJKOLWIEK PARTII ! ONA JEST BEZPARTYJNA I NIE MA TAKICH AMBICJI.

  A WY IDIOCI, KTORZY MYSLICIE ZE JEJ KTOS PLACI, BO WIDOCZNIE TEN PROCEDER NIE JEST WAM OBCY, TO POWIEM WAM, ZE ONA CHETNIE PRZYJME OD WAS PIENIADZE, ALE NIE ZAMILKNE, MIMO WSZYSTKO.
  PRZYJMIE TO CO SITWA KACZYNSKICH PRZECHACHMECILA I ODDA OWSIAKOWI NA ROZGOSPODAROWANIE.

  Ona tez krytykuje, ale wtedy, gdy ta krytyka sie nalezy I NIE POMIJAJAC TEGO CO JEST POZYTYWNE I DOBRE DLA KRAJU. I nie krytykuje tylko i wylacznie jednej strony.

  WY MACIE CZELNOSC TWIERDZIC, ZE WY TO ROBICIE DLA DOBRA KRAJU I Z MILOSCI, PATRIOTYZMU DO OWEGO ? WY PRZECIEZ NIE MACIE POJECIA O TYM, CO TO ZNACZY ! JEDYNE CO WY ROBICIE, TO ROZBIJACIE SPOJNOSC TEGO NARODU I NA ZWLOKACH OFIAR KATASTROFY SAMOLOTOWEJ JEDZIECIE DO OBALENIA I PRZEJECIA WLADZY.

  WY, SPRAWIEDLIWI I PRAWI JESTESCIE WZORCEM NIEPRAWOSCI I NIESPRAWIEDLIWOSCI, UFORMOWANYM PRZEZ KOSCIOL I SMOLENSZCZYZNE.

  SWIAT Z ZEWNATRZ DOSTRZEGA TO NA CO WY JESTESCIE SLEPI I GLUSI!

  Utoneliscie w tym bagnie tak, ze na normalnosc jestescie juz od dawna znieczuleni i nie wiecie z czym to sie je.

  A teraz zycze Wam dobrego trawienia.

  Moze Icek, (jak tu mnie ktos nazwa)l, a moze nie ? Moze chinka/wietnamka, koreanka, a moze nie ?

  ALE NAPEWNO CZLOWIEK - Ja o tym wiem i mnie to wystarcza.

 • chi_neng1

  Oceniono 3 razy 1

  CZY WY JESTESCIE JUZ WSZYSCY CHORZY UMYSLOWO ???

  Na 113 wpisow chyba 5 - 10 ZDROWOMYSLACYCH !

  O CO WAM CHODZI ? NIE POTRAFICIE ROZROZNIC JUZ MIEDZY ISTOTA SPRAWY A TYM, ZE NALEZY BLUZGAC BAGNEM BO MOWI TUSK ???

  Naprawde chory narod.

 • kibic_rudego

  Oceniono 1 raz -1

  Tusk jak zwykle łże.
  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,15336407,Reporter_TV_Republika_przedziera_sie_przez_tlum_i.html#BoxWiadTxt

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje