Tusk i van Rompuy: Większość starć jest prowokowana przez milicję i Berkut. Apelujemy o przerwanie przemocy

25.01.2014 18:27
Premier Donald Tusk

Premier Donald Tusk (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Premier Donald Tusk i przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy zaapelowali o przerwanie przemocy na Ukrainie i powrót do rozmów z protestującymi. - Nasze drzwi dla Ukrainy są nadal otwarte - powiedzieli.
Na żywo z Ukrainy: "Będziemy musieli użyć siły"

- Unia Europejska wciąż jest gotowa, by podpisać i wdrożyć tę umowę, parafowaną przez rząd ukraiński ponad rok temu. Możemy ją podpisać pod warunkiem, że władze potwierdzą swoją przynależność do wolnej, zjednoczonej, demokratycznej Ukrainy i potwierdzą wartości, na których opiera się ta umowa stowarzyszeniowa - powiedział Herman Van Rompuy po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem w Warszawie.

- Nikt nie może zapobiec, by Ukraińcy kiedyś zobaczyli realizację swoich marzeń. Nasze drzwi są cały czas otwarte - podkreślił.

Apelujemy o przerwanie przemocy

Przewodniczący Rady Europejskiej i Donald Tusk wspólnie potępili eskalację przemocy na Ukrainie i zaapelowali o podjęcie dialogu. - Prawdziwy dialog ze społeczeństwem obywatelskim i pozycją polityczną to jedyne rozwiązanie tej sytuacji i to prawidłowe, demokratyczne wyjście z tego kryzysu - dodał Van Rompuy.

- Dalsza radykalizacja nastrojów i narastający konflikt na Ukrainie nie służy ani samej Ukrainie, ani Europie, ani Polsce, najważniejszemu europejskiemu sąsiadowi Ukrainy - powiedział Donald Tusk.

Demonstrujący pokazują odpowiedzialność

- Najważniejszą sprawą jest zaprzestanie jakiejkolwiek formy przemocy. Za przerwanie łańcucha przemocy odpowiedzialna jest władza. Mimo dość dramatycznych okoliczności manifestujący w Kijowie i innych miastach zachowują zaskakujący, duży poziom odpowiedzialności. Według naszych relacji i obserwacji właściwie nie zdarzają się wypadki chuligaństwa czy nieuzasadnionej agresji ze strony manifestujących - powiedział Tusk.

Premier ocenił, że większość starć i konfliktów, jakie miały miejsce do tej pory była sprowokowana przez "milicję, Berkut czy inne służby reprezentujące władze". Dodał, że żadne z protestujących środowisk nie kwestionuje jedności Ukrainy, a opozycja nie postuluje podziału kraju.

Zdaniem Tuska na Ukrainie konieczny jest powrót do rozmów pomiędzy władzą a opozycją.

Szef Rady Europejskiej spotkał się w Warszawie również z prezydentem Bronisławem Komorowskim.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (124)
Zaloguj się
 • naz_niepoprawna

  Oceniono 118 razy 52

  Ciekawe, jakimi epitetami Tusk obrzuciłby ludzi, którzy wyszliby protestować przeciwko jego rządom? Też by popierał opozycję, która rzucałaby koktajlami Mołotowa, urzędy zajmowała i wzywała do obalenia demokratycznie wybranych władz?

 • polsz

  Oceniono 87 razy 47

  "Premier ocenił, że większość starć i konfliktów, jakie miały miejsce do tej pory była sprowokowana przez "milicję, Berkut czy inne służby reprezentujące władze"."
  Bo Tusk oczywiście tam był i widział. Kłamliwe bydle...

 • iremus

  Oceniono 54 razy 40

  Tusk i van Rompuy: Większość starć jest prowokowana przez milicję i Berkut...
  __________________________________________________________________
  Informacje pochodzą od obiektywnych źródeł obrzucających milicję i Berkut tłuczoną kostką brukową i koktajlami Mołotowa.

 • dziadekjam

  Oceniono 53 razy 37

  "Zdaniem Tuska na Ukrainie konieczny jest powrót do rozmów pomiędzy władzą a opozycją."
  ========================================================================
  Tam są takie same szanse na konstruktywny dialog między władzą i opozycją jak i w Polsce.

 • cep_0

  Oceniono 61 razy 33

  Wielce Szanowny Panie Kró o pardon PREMIERZE :
  Załóżmy :
  100 000 rozwścieczonych na Ciebie Twoich Rodaków przyjeżdża do Warszawy i chce Cie
  wypierd.;lić z FOTELA - co powiesz???????????????
  ANO przez wybory wygrane przez CIEBIE podpisaliśmy z TOBĄ 4-ro letnią umowę na RZĄDY.
  I co :

  Każesz rozwalić i rozgonić całą tą hołotę.

  Słucham w tej chwili pie...nia europosła KOWALA (chyba UKRAINCA) i okazuje się iż UKRAINA MA WIĘKSZE PIENIĄDZE NIŻ POLSKA. To wreszcie o co chodzi???????.
  Nie wtrącajmy sie do UKRAINY - ja nie chcę drugiego WOŁYNIA.
  A kto się niby burzy _ zachód Ukrainy czyli byłe UPA i OUN.
  Dziękuję za takie towarzystwo..

 • djlouis

  Oceniono 46 razy 32

  Apelujemy nie w_p_i_e_r_d_a_l_a_j_c_i_e się żydowskie pajace w politykę suwerennego kraju!!!!!

 • pedersdorfer

  Oceniono 38 razy 30

  Dzis w TVN w wiadomosciach o dodz;19,00 Podano ze Zarzadca nad POLAKAMI PremierTUSK wesprze Finansowo kwotą 3-milionów złotych Ukraiska Opozycje.Widzicie CUD znalazły sie pieniądze , których brakuje na Chorych ,biedne Polskie rodziny,dla bezrobotnych,machnął różczka I kasa jest,a dla was polscy idiocy NIE MA I nie bedzie macie zdychac za kilkanaście lat ma was być 16 milionów.Dalej popierajcie ten Magdalenkowy układ kanciastego-Stołu ,Grubej -Kreski,Okupacyjny system stworzony w 3-RP.Pozdrawiam

 • ryszard.ignacy

  Oceniono 54 razy 30

  Tusk pan, naszych narodowców 11 listopada lać kazałeś, tak naprawdę bezpodstawne było to, a faszystów spod czerwono-czarnego sztandaru zabraniasz. Jak wytłumaczysz to ???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje