Wtargnął do kościoła św. Wojciecha i uszkodził obraz

24.01.2014 11:41
Zniszczony obraz w kościele św. Wojciecha

Zniszczony obraz w kościele św. Wojciecha (fot. Jakub Ociepa / Agencja Gazeta)

Ok. 30-letni mężczyzna wtargnął w piątek do kościoła św. Wojciecha w Krakowie i usiłował zdjąć koronę z XVII-wiecznego obrazu. Został ujęty przez strażników miejskich. Ze wstępnych szacunków wynika, że koszt renowacji obrazu może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Straż miejska otrzymała zgłoszenie o godz. 10.15. od osoby, która zauważyła młodego mężczyznę wchodzącego z długim kijem do kościoła św. Wojciecha. Mężczyzna, na co dzień mieszkaniec Chrzanowa, próbował ściągnąć nim koronę z obrazu Matki Boskiej z dzieciątkiem. Został zaskoczony przez strażników w trakcie dewastacji, obezwładniony, wyprowadzony na zewnątrz i przekazany policji. - Był zaskoczony tak szybką interwencją - mówi Marek Anioł, rzecznik krakowskiej straży miejskiej. Na szczęście sprawcy nie udało się zerwać korony, ale uszkodzenia muszą ocenić specjaliści.

Według relacji strażników 30-latek miał twierdzić, że jest głęboko religijny i chciał zerwać koronę "bo wizerunek nierządnicy nie powinien być w takim miejscu". Strażnicy nie wyczuli od niego woni alkoholu, jego zachowanie nie wskazywało by był pod jego wpływem środków odurzających. Nie był też agresywny. Dalsze postępowanie w tej sprawie będzie prowadzić policja. - Sprawca uszkodzenia obrazu najprawdopodobniej usłyszy zarzuty zniszczenia mienia o szczególnym znaczeniu dla kultury - mówi Katarzyna Cisło z małopolskiej policji.

Zobacz także
Komentarze (129)
Zaloguj się
 • ipanema86

  0

  a u nas w Holandii robią tak: mariazander.blogspot.nl/2014/01/sowo-na-niedziele.html

 • casimirus2301

  0

  religijny? tylko jaką religię wyznaje? to korona jest tą nierządnicą?

 • brysio76

  Oceniono 4 razy 4

  Polska to strasznie zacofany kraj. Gdzie indziej obrazy niszczono w czasie Reformacji czyli 500 lat temu, albo w Bizancjum w VIII wieku. A u nas XXI wiek i dopiero zaczęli się pojawiać. Co dalej?

 • spam_box

  Oceniono 2 razy 2

  Kilkadziesiąt tysięcy? Taniej będzie wywalić na śmietnik - takich obrazków w katolii jest od cechuja i ciut.

 • wasserski

  Oceniono 2 razy 2

  CZYTAJCIE książkę narodu wybranego,będzie więcej ateistów

 • antikrishti

  0

  Fronda przez moment informowała o tym bestialskim ataku na uczucia religijne ale jak CredoVulgata skomentował "No i teraz maja frondelki problem. No bo tak, zaatakował figurkę (a wiemy jaką czcią są przedmioty materialne otaczane) z drugiej strony koleś jest katolikiem i to z tych nawiedzonych...jak tu się zachować?"
  to szybciutko usunęli - ale nie dość umiejętnie bo zostało w google cache :)
  webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:sNfPRdntcMAJ:www.fronda.pl/a/w-matce-bozej-zobaczyl-nierzadnice-i-poszedl-z-kijem-do-kosciola,33840.html

 • mjanusz2

  Oceniono 2 razy 2

  "Ze wstępnych szacunków wynika, że koszt renowacji obrazu może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych"- no tak jest powód zarobienia ogromnej kasy( bo podwoi się się stawki) przez "purpurowych". Będzie okazja znowu "zabłysnąć" autem za 150 tys. zł. Z dzieciństwa pamiętam jak cała wieś składała się z jakiejś tam okazji na orant dla księdza, wyszło kilkanaście tysięcy. Ostatnio moja żona musiała uczestniczyć w rodzinie w zakupie takiego ornatu ni dostało się :-) "biednej" ode mnie jak powiedziała, że taki ornat "wypasiony" kosztuje 635 zł. Ja jej , że nawet ceny nie umie dobrze zobaczyć, bo mając w pamięci zdarzenia z dzieciństwa i ilość zebranych wtedy pieniędzy "na orant" myślałem, że się pomyliła i taki orant kosztuje 6350 zł. Jakie było moje zdziwienie, gdy okazało się że Ona ma rację. Tak samo i tu renowacja będzie kosztowała prawdopodobnie kilka tysięcy, ale już się krzyczy ze będzie to kilkanaście tysięcy. I dziwić się skąd w "ubogim" Kościele( takim jakim chciał go Pan Jezus) takie bogactwa. Ale "owieczki" pokornie beczą za "pasterzami". zwłaszcza tymi w purpurze

 • 0

  I słusznie. Jak bog Jahwe-Adonai-Elohim nakazał należy zwalczać wszelkie objawy bałwochwalstwa. Poza tym w Pismie stoi - że w kościółkach ręką ludzką zbudowanych ich bog nie mieszka.

 • ulebyk

  Oceniono 5 razy -5

  To chyba się cieszą Tęczowi Khmerzy, czytelnicy Wyborczej i inni tacy "postępowi". Oczywiście zalali by się łzami gdyby takie coś stało się w synagodze, bo pewnych środowisk tykac nie wolno!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje