Wtargnął do kościoła św. Wojciecha i uszkodził obraz

24.01.2014 11:41
Zniszczony obraz w kościele św. Wojciecha

Zniszczony obraz w kościele św. Wojciecha (fot. Jakub Ociepa / Agencja Gazeta)

Ok. 30-letni mężczyzna wtargnął w piątek do kościoła św. Wojciecha w Krakowie i usiłował zdjąć koronę z XVII-wiecznego obrazu. Został ujęty przez strażników miejskich. Ze wstępnych szacunków wynika, że koszt renowacji obrazu może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Straż miejska otrzymała zgłoszenie o godz. 10.15. od osoby, która zauważyła młodego mężczyznę wchodzącego z długim kijem do kościoła św. Wojciecha. Mężczyzna, na co dzień mieszkaniec Chrzanowa, próbował ściągnąć nim koronę z obrazu Matki Boskiej z dzieciątkiem. Został zaskoczony przez strażników w trakcie dewastacji, obezwładniony, wyprowadzony na zewnątrz i przekazany policji. - Był zaskoczony tak szybką interwencją - mówi Marek Anioł, rzecznik krakowskiej straży miejskiej. Na szczęście sprawcy nie udało się zerwać korony, ale uszkodzenia muszą ocenić specjaliści.

Według relacji strażników 30-latek miał twierdzić, że jest głęboko religijny i chciał zerwać koronę "bo wizerunek nierządnicy nie powinien być w takim miejscu". Strażnicy nie wyczuli od niego woni alkoholu, jego zachowanie nie wskazywało by był pod jego wpływem środków odurzających. Nie był też agresywny. Dalsze postępowanie w tej sprawie będzie prowadzić policja. - Sprawca uszkodzenia obrazu najprawdopodobniej usłyszy zarzuty zniszczenia mienia o szczególnym znaczeniu dla kultury - mówi Katarzyna Cisło z małopolskiej policji.

Zobacz także
Komentarze (129)
Zaloguj się
 • staszek_psychiatra

  Oceniono 127 razy 87

  "30-latek miał twierdzić, że jest głęboko religijny" - ciekawe, że urojenia, stan permanentnej psychozy uznawany jest za postawę religijną.

 • mazuvian

  Oceniono 125 razy 67

  "Według relacji strażników 30-latek miał twierdzić, że jest głęboko religijny i chciał zerwać koronę "bo wizerunek nierządnicy nie powinien być w takim miejscu"."

  Oto do czego prowadzi fanatyzm religijny - wiecej fanatyków religijnych

 • 29elmi

  Oceniono 64 razy 44

  Jedni wieszaja potajemnie krzyze w Sejmie, inni zdejmuja potajemnie korony w kaplicach. Czy jednych i drugich nie nalezaloby potraktowac tak samo?

 • dziadekjam

  Oceniono 73 razy 41

  Może uznał, że tylko orzeł może w Polsce mieć koronę?

 • kocurxtr

  Oceniono 41 razy 21

  "Był zaskoczony tak szybką interwencją"
  dziwne, że w wypadku 'normalnych' zgłoszeń na interwencję czeka się godzinami...

  ręka rękę myje

  no i skąd te kilkadziesiąt tys. zł na renowację ?! przykleić kropelką i po sprawie...

 • kapitan.kirk

  Oceniono 29 razy 19

  Sensacja naukowa - w ciągu ostatniego kwadransa obraz odmłodniał o 200 lat (przed chwilą pisało, że z XV wieku... ;-)
  Pzdr

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje