Start tego dreamlinera mógłby skończyć się tragicznie. Gdyby nie jedna pasażerka, która zrobiła zdjęcie i wszczęła alarm...

Pierwszy Boeing 787 Dreamliner w hali montażowej firmy, 2008 r.

Pierwszy Boeing 787 Dreamliner w hali montażowej firmy, 2008 r. (Fot. ROBERT SORBO REUTERS)

To zdjęcie naprawdę może wywołać strach. Ann Kristin Balto z Tromso, pasażerka samolotu Boeing Dreamliner linii Norwegian, zrobiła je, gdy samolot kołował na pas startowy i zaalarmowała stewardesę. Ze skrzydła dreamlinera wypływało paliwo. Start z lotniska w Bangkoku został natychmiast odwołany.


- Pokazaliśmy stewardesie przez okno [co się dzieje] - opowiadała potem dla serwisu "The Local" Ann Kristin Balto, która zrobiła zdjęcie wycieku paliwa. - Stewardesa złapała za telefon, nie wiem do kogo zadzwoniła, ale samolot natychmiast się zatrzymał - relacjonowała niedoszła pasażerka dreamlinera.

Pasażerów zakwaterowano w hotelu w Bangkoku. Polecieli do domu najbliższym wolnym lotem, do Oslo dotarli z 19-godzinnym opóźnieniem.

Rzeczniczka linii Norwegian Charlotte Holmbergh Jacobsson w rozmowie z norweską gazetą "Nordlys" potwierdziła, że widoczny na zdjęciu płyn cieknący ze skrzydła samolotu to paliwo. Zastrzegła jednak, że pasażerom nie groziło niebezpieczeństwo, a pilota zaalarmowałyby o wycieku kontrolki w kabinie.

Kolejne kłopoty dreamlinera

Nie wiadomo na razie, czy wyciek był winą błędu konstrukcyjnego samolotu, uszkodzenia maszyny podczas poprzedniego lotu czy błędu obsługi technicznej. Niezależnie jednak od przyczyny usterki to kolejna historia, stawiająca w złym świetle najnowsze dziecko inżynierów Boeinga - model Dreamliner. W 2013 roku cała flota tych samolotów była uziemiona przez kilka miesięcy, zanim nie usunięto usterki akumulatorów pokładowych.

Chcesz na bieżąco śledzić sytuację za granicą? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Zobacz także
 • Samolot LOT-u Dreamliner 787-8 Polski dreamliner uziemiony w Bangkoku. "Drobny problem techniczny", kilkuset turystów nie wróciło do kraju
 • Islandia. Polski dreamliner zmuszony do lądowania z powodu usterki. LOT wysyła samoloty po pasażerów
Komentarze (188)
Start tego dreamlinera mógłby skończyć się tragicznie. Gdyby nie jedna pasażerka, która zrobiła zdjęcie i wszczęła alarm...
Zaloguj się
 • iks24

  Oceniono 1 raz 1

  Jaki dreamliner. Chyba DRAMAliner

 • romek4805

  0

  Jeszcze jeden powód żeby odesłać ten Amerykański super złom do stanów a nie czekać aż zdarzy się nieszczęście bo pasażer nie za uwarzy usterki czy jakiegoś mało znaczącego wycieku paliwa czy oleju z hydrauliki to co powie lot .wina pasażerów bo nie za uwarzyli usterki!!!!!!!!!!

 • kloakier

  0

  Statystycznie, to z czym by nie porównywać to i tak zawsze wyjdzie na to, że samoloty są najbezpieczniejszym środkiem transportu...Ale jak już się człowiek załapie przypadkowo na katastrofę, to szanse na przeżycie ma raczej marne.I nad tym producenci tych wspaniałych maszyn powinni przede wszystkim pracować.

 • zaq2121

  Oceniono 2 razy 0

  nightmareliner w całej okazałosci
  wielki bubel
  ale cicho sza,
  wysmiewac i narzekac mozna tylko na modele zza wschodniej granicy

 • pocalujta_wujta

  Oceniono 2 razy 2

  ---
  Paliwo leje sie po pasie.. silniki odrzutowe dzialaja (o spalaniu zewnetrznym jakby ktos nie rozumial ich zasady dzialania) ale pasazerom nic nie grozi. Hmmm

 • pocalujta_wujta

  0

  Paliwo leje sie po pasie.. silniki odrzutowe dzialaja (o spalaniu zewnetrznym jakby ktos nie rozumial ich zasady dzialania) ale pasazerom nic nie grozi. Hmmm

 • sharn1

  Oceniono 3 razy 1

  "Zastrzegła jednak, że pasażerom nie groziło niebezpieczeństwo, a pilota zaalarmowałyby o wycieku kontrolki w kabinie."

  Jakby juz lecieli. I nagle byłby problem, bo by się okazało że sa nad oceanem, a najbliższe lotnisko przyjmujące takie samoloty to kilkadziesiat minut lotu itd. itp. Ubaw po pachy.

 • q-ku

  Oceniono 2 razy 0

  a nie było czegoś z Europy, porządnej produkcji?

 • tamerlan80

  Oceniono 4 razy 2

  "Zastrzegła jednak, że pasażerom nie groziło niebezpieczeństwo, a pilota zaalarmowałyby o wycieku kontrolki w kabinie" - to skoro pilot widział kontrolki dlaczego nie zareagował i natychmiast nie zatrzymał samolotu? Czy może już piloci nic nie wierzą przyrządom Dreamlinera?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje