Watykan potwierdza: prawie 400 księży usuniętych ze stanu kapłańskiego jeszcze przez Benedykta XVI

18.01.2014 16:53
384 księży zostało usuniętych ze stanu kapłańskiego przez poprzedniego papieża Benedykta XVI w latach 2011-2012 za pedofilię i nadużycia seksualne - takie dane, ujawnione najpierw przez agencję AP, potwierdził Watykan. Wcześniej na krótko zostały zdementowane.
Oficjalne dane - zauważa się - świadczą o zaostrzeniu przepisów kanonicznych wobec pedofilii, wprowadzonym przez Benedykta XVI w 2010 roku. W rezultacie przyjętej linii zerowej tolerancji, jaka zaczęła obowiązywać, w 2011 roku stanu kapłańskiego pozbawiono 260 księży uznanych za winnych nadużyć wobec nieletnich. W 2012 roku było ich 124.

Portal Vatican Insider zauważa, że dane te, pochodzące z tomu na temat działalności Stolicy Apostolskiej, w tym także sprawozdania z prac urzędu dyscyplinarnego w Kongregacji Nauki Wiary, oznaczają "dramatyczny wzrost" w porównaniu z latami 2008 i 2009. Wtedy takich przypadków było 171.

Watykan najpierw dementuje, potem potwierdza

Kiedy wczoraj agencja Associated Press poinformowała o blisko 400 księżach usuniętych ze stanu kapłańskiego, w pierwszym komentarzu "na gorąco" rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi je zdementował, mówiąc, że są błędne i zostały źle zrozumiane.

Wkrótce potem w nocy przyznał jednak, że liczba ta jest poprawna. Potwierdził ją również biskup Charles Scicluna z Malty, który przez 10 lat jako promotor sprawiedliwości, czyli odpowiednik prokuratora w Kongregacji Nauki Wiary, zajmował się tam przypadkami pedofilii.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Zobacz także
Komentarze (277)
Watykan potwierdza: prawie 400 księży usuniętych ze stanu kapłańskiego jeszcze przez Benedykta XVI
Zaloguj się
 • michalray

  Oceniono 1 raz 1

  Kryminaliści powinni być w więzieniu, a nie tylko stracić pracę.

 • jabo23

  Oceniono 1 raz 1

  Może lepiej było skorzystać z Pisma:
  Księga Kapłańska, rozdz. 20, w. 13 Ktokolwiek obcuje cieleśnie z mężczyzną, tak jak się obcuje z kobietą, popełnia obrzydliwość. Obaj będą ukarani śmiercią, sami tę śmierć na siebie ściągnęli.

 • rozterka47

  Oceniono 1 raz 1

  problem pedofilii w kościele nie polega na ilości pedofilow tylko na ogromnych możliwościach popełniania pedofilnych przestępstw z uwagi na :

  - duże możliwości kontaktu z dziecmi z pozycji autorytetu
  - znajomośc środowiska pokrzywdzonych i wybieraniu takich dzieci , co do ktorych
  najprawdopodobniejsze jest ,że nie mają się komu poskarzyc
  -manipulacji i atakowaniu pokrzywdzonych oraz ich rodzin przez kaplanów oraz ciemnotę środowiskową, ktora oskarżenia kapłana traktuje błędnie w swojej ciemnocie jako atak na wiarę
  - posiadanie znacznych zasobow finansowych , umozliwiających organizację "zabaw" z dziecmi jak tez nabywanie ( a byc może i finansowanie) wydawnictw pornograficznych
  - wpływy polityczne , ktore pomagają w wyciszaniu problemu ( na szczęscie coraz mniejsze )

 • jan_sobczak1

  Oceniono 2 razy -2

  Ale to Watykan. W EU jeśli pedofil ma lewicowe poglądy murem stają za nim wszystkie lewicowe autorytety i prasa.

 • ochujek

  Oceniono 3 razy 3

  Wojtyła żadnego nie usunął, za to kazał sobie setki pomniczków nastawiać za życia. Niektóre osobiście pokropił. Opiekował się Macialem, Lawem, Wesołowskim, Gilem. Miłościwy człowiek, zbrodniarzy umiłował. Ich ofiarami gardził. Świętym zostanie.

 • satfik

  Oceniono 3 razy 3

  400 księży pedofilów to wierzchołek góry lodowej i prawdziwej liczby popapranych zboczeńców wyhodowanych przez kościół katolicki przez wieki bezkarności, tolerowania, pomagania i ukrywania ich po parafiach. A teraz udają zatroskanych reformatorów oczyszczających szczerze swoją chorą organizację, hipokryci. Kościół katolicki to jedno wielkie religijne oszustwo.

 • fctheduck

  Oceniono 3 razy 3

  Ooo, co za kara, czyli jakbym ja był pedofilem to groziłby mi co najwyżej wylanie z pracy? Ciekawe, że czarna zaraza jest poza prawem, oni powinni gnić w kryminale.

 • antypist

  Oceniono 6 razy 6

  W więziennej hierarchii pedofile są na samym dnie. Niżej już nie można.
  Nawet były policjant będzie miał w więzieniu więcej szacunku u współwięźniów niż pedofil.
  W polskim kościele katolickim ta reguła nie działa.
  Najniżej w hierarchii kościelnej nie są bowiem ci księża, którzy gwałcili nieletnich a ci, którzy sprzeciwili się powtarzaniu bredni wygłaszanych przez swoich przełożonych ...

 • state_of_the_nation

  Oceniono 6 razy 6

  Za pontyfikatu Piusa IX, podczas I Soboru Watykańskiego, 13 lipca 1870 został ogłoszony dogmat o NIEOMYLNOŚCI PAPIEŻA W SPRAWACH RELIGIJNYCH I MORALNYCH i to wyjaśnia wiele spraw…
  N.B. – Pius IX to ten papież, który dla ustanowienia nuncjatury w Petersburgu, szafował „sprawą polską” podczas powstania styczniowego.
  A dla tych, którzy uczą się historii z podręczników ocenzurowanych przez wydział propagandy Kościoła katolickiego, wyjaśniam:
  Powstanie styczniowe to pierwsze ogólnonarodowe powstanie, do którego poderwali się Polacy, wbrew woli i bez poparcia kościoła.
  Ryzykowali nie tylko śmiercią podczas walki, ale i wiecznym potępieniem ze strony papieża, tak jak to było w przypadku powstania listopadowego. To byli prawdziwi bohaterowie i patrioci i to oni powinni być wzorem dla prawdziwych Polaków.
  A o stosunku Polaków do kościoła w tamtych czasach dobitnie świadczy, chyba tylko przez nieuwagę cenzorów zamieszczony na stronie „Wikipedii”, „Obraz z okresu manifestacji patriotycznych, upamiętniający unię polsko-litewską”. Widzimy tam herby Polski i Litwy spięte koroną na tle złamanego krzyża…

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje