Watykan potwierdza: prawie 400 księży usuniętych ze stanu kapłańskiego jeszcze przez Benedykta XVI

18.01.2014 16:53
384 księży zostało usuniętych ze stanu kapłańskiego przez poprzedniego papieża Benedykta XVI w latach 2011-2012 za pedofilię i nadużycia seksualne - takie dane, ujawnione najpierw przez agencję AP, potwierdził Watykan. Wcześniej na krótko zostały zdementowane.
Oficjalne dane - zauważa się - świadczą o zaostrzeniu przepisów kanonicznych wobec pedofilii, wprowadzonym przez Benedykta XVI w 2010 roku. W rezultacie przyjętej linii zerowej tolerancji, jaka zaczęła obowiązywać, w 2011 roku stanu kapłańskiego pozbawiono 260 księży uznanych za winnych nadużyć wobec nieletnich. W 2012 roku było ich 124.

Portal Vatican Insider zauważa, że dane te, pochodzące z tomu na temat działalności Stolicy Apostolskiej, w tym także sprawozdania z prac urzędu dyscyplinarnego w Kongregacji Nauki Wiary, oznaczają "dramatyczny wzrost" w porównaniu z latami 2008 i 2009. Wtedy takich przypadków było 171.

Watykan najpierw dementuje, potem potwierdza

Kiedy wczoraj agencja Associated Press poinformowała o blisko 400 księżach usuniętych ze stanu kapłańskiego, w pierwszym komentarzu "na gorąco" rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi je zdementował, mówiąc, że są błędne i zostały źle zrozumiane.

Wkrótce potem w nocy przyznał jednak, że liczba ta jest poprawna. Potwierdził ją również biskup Charles Scicluna z Malty, który przez 10 lat jako promotor sprawiedliwości, czyli odpowiednik prokuratora w Kongregacji Nauki Wiary, zajmował się tam przypadkami pedofilii.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Zobacz także
Komentarze (277)
Zaloguj się
 • jezioro.sztynorckie

  Oceniono 460 razy 414

  Usunięcie ze stanu kapłańskiego. I już? Nożesz ku.... Czy np. gdyby nauczyciela-pedofila usunięto ze stanu nauczycielskiego to by wystarczyło? A może np. więzienie, że se tak pomarzę?

 • ulisses-achaj

  Oceniono 335 razy 305

  Księże Oko! Proponuje wydrukować sobie stosowne wykresy do pokazywania w telewizji. Liczba pedofilów z podziałem na grupy zawodowe... Wtedy zobaczymy ten "mikroskopijny" procent, o którym pan zawsze mówi do upojenia. To pisałem ja; ateista, czyli wiele pana osobnik pozbawiony moralności, seksualnie występny i potencjalnie zboczeniec, a nawet morderca....

 • mdzj

  Oceniono 279 razy 255

  1) Ilu księży suspendowano za nadużycia seksualne w ciągu prawie 30 lat pontyfikatu JPII?

  2) Czy wymienieni księża ponieśli odpowiedzialność karną?

  3) Co się stało z kilkuset (krytycznymi wobec KK) komentarzami napisanymi pod poprzednią, niemal identyczną, wersją tego artykułu?

 • fedorczyk4

  Oceniono 256 razy 242

  Lubie jak Watykan zaprzecza, a potem potwierdza. Tylko, ze czasami zajmuje mu to kilkaset lat i nieszczesnicy ktorzy zostali wykonczeni w ramach jednej pewnosci Watykanu, nie zmartwychwstana przy kolejnej zmianie przekonan. Ktore i tak zawsze byly i bede nieomylne, nawet w pomylce, Watykan pozostaje nieomylny.

 • frakcja-z

  Oceniono 166 razy 158

  400 o ktorych i tak juz wszyscy wiedzieli i niedalo sie ich dluzej kryc!

  www.noreligion.comxa.com

 • szats69

  Oceniono 172 razy 158

  To dementi to już chyba z przyzwyczajenia. Kościół przyzna się do niewygodnej prawdy dopiero kiedy nie będzie miał wyjścia.

 • ks_kario

  Oceniono 172 razy 156

  To są ci dali się złapać lub byli za "mali" aby ich chronić. Zobaczymy jak wyląduje Gil a jak Wesołowski.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje