Sueddeutsche Zeitung": "Za wzór imigranta w Niemczech powinien uchodzić dziś Polak"

16.01.2014 14:31
Brama Brandenburska w Berlinie

Brama Brandenburska w Berlinie (fot. Roman Jocher / AG)

Typowymi imigrantami byli swego czasu w Niemczech Turcy, napływający głównie do Zagłębia Ruhry. Dziś za wzór imigranta powinien uchodzić Polak, pisze "Sueddeutsche Zeitung". Znad Wisły pochodzi co szósty przybysz.
Gazeta przypomina, że typowym imigrantem był swego czasu w Niemczech Turek, przyjeżdżający przede wszystkim do Zagłębia Ruhry. W latach 90. zwracali na siebie uwagę, zwłaszcza w dużych miastach, głównie późni przesiedleńcy z Rosji. Dziś charakterystyczna jest rosnąca liczba azylantów z Syrii, Afganistanu i Romów z Serbii. Za wzór imigranta powinien uchodzić jednak Polak, będący co szóstym imigrantem w Niemczech.

Według raportu o stanie migracji w Niemczech w 2012 roku Niemcy jako kraj nowego pobytu wybrało blisko 1,1 mln osób, najwięcej od dwudziestu lat.

Niemcy preferują Szwajcarię i Austrię

"Wielu korzysta ze swobody przemieszczania się i dostępu do rynku pracy, by spróbować szczęścia na Zachodzie. Rezerwuar siły roboczej, z którego mogą uszczknąć coś dla siebie niemieckie firmy, wydaje się ogromny", pisze "SZ". Wskazuje, że od wejścia w 2004 do UE ośmiu nowych członków, wśród nich Polski i Węgier, rokrocznie napływa do Niemiec więcej obywateli unijnych, ostatnio prawie 700 tys.

"Mimo lat pozytywnego rozwoju gospodarczego w krajach Europy Wschodniej nożyce płacowe nadal są ogromne, o ile w ogóle w Bratysławie czy Bukareszcie dostanie się pracę", konstatuje gazeta.

Mimo wyraźnej atrakcyjności Niemiec wiele osób jednak je opuszcza. Niemcy preferują Szwajcarię i Austrię. A karawana z Turcji zmieniła kierunek: w 2012 znowu więcej ludzi napływało do Turcji (dobre 4 tys.) niż ją opuszczało. I tak jak nowym obliczem niemieckiego imigranta powinien być dziś Polak, nowym obliczem emigranta jest Turek, stwierdza "SZ".

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

Zobacz także
Komentarze (129)
Zaloguj się
 • mistrzunio_swiata

  Oceniono 392 razy 328

  Sami jesteśmy nadwrażliwi i pragniemy być doceniani na zachodzie, ale jestem pewien, że jak przyjdzie czas na imigrantów w Polsce to będziemy ich traktować gorzej jak psów.

 • sidamo

  Oceniono 232 razy 158

  Pracuje w Niemczech dobrych pare lat ale zarabiam przyzwoicie.Rodacy tu jest duzo pracy i jesli macie wegetowac pakujcie walizki.Tylko nauczcie sie jezyka....

 • mm_pisze

  Oceniono 159 razy 119

  A ja tak myślę, że to bardzo dobrze dla tych co pojechali, a fatalnie dla Polski.
  Może wrócą.....
  Ale na pewno nie do Polski Tuska i Kaczyńskiego......

  Zmieńmy tych zawistnych gnomów ......

 • ergosumek

  Oceniono 90 razy 74

  Już nawet nie potraficie przetłumaczyć precyzyjnie i oddać sensu artykułu?
  Jaki wzór?
  Polak to przykład typowego imigranta.
  To żadna laurka dla Polaka.

 • single_malt

  Oceniono 115 razy 67

  nie wierzcie w to co tu wypisuja sfrustrowane cienkie bolki ktorzy w Niemczech nigdy nie mieli wlasnego biurka (o pokoju nie wspominam) w firmie, bo pracowali jedynie na stojaco :-)
  Jak ktos jest dobry i duzo umie to zarobki w gore sa otwarte. Mozliwe sa takze dobre szesciocyfrowe. Niemeicka firma nie ma interesu by stracic dobrego pracownika

 • ixi_ixi

  Oceniono 81 razy 65

  Artykuł jest o tym ze kiedyś typowym emigrantem był przedstawiciel innej nacji a obecnie są to Polacy.
  Nic nie pisze że Polacy są wzorcowymi emigrantami, albo wzorem dla innych
  to dla tych co się niepotrzebnie podniecają

 • konrad.ludwik02

  Oceniono 59 razy 47

  Nie jestem pewien czy określenie "wzór" jest adekwatne do słowa użytego przez niemieckich autorów: jeżeli powiedzieli/napisali np. "Vorbild" - to nie jest to "wzór", tylko "wzorzec" - znaczeniowo przecież coś całkowicie odmiennego... Po prostu: wzorcowy, przykładowy, charakterystyczny, ...

 • rvb

  Oceniono 42 razy 16

  No to czuję się dowartościowany.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje