"Tylko Białoruś ma bardziej restrykcyjne prawo" - Nowicka apeluje o liberalniejsze prawo narkotykowe

Wicemarszałek Wanda Nowicka organizuje dziś w Sejmie wysłuchanie obywatelskiej na temat polskiej polityki narkotykowej. - Tylko Białoruś ma bardziej restrykcyjną ustawę niż Polska - mówiła w TOK FM. Jak przekonywała Wanda Nowicka, doświadczenia innych państw doskonale pokazały, że "restrykcyjna polityka antynarkotykowa" nie sprawdziła się.
O 11 w Sejmie zacznie się wysłuchanie obywatelskie pod hasłem "Więzienie za skręta? Polska ustawa narkotykowa a światowe standardy". Organizatorką spotkania jest Wanda Nowicka. - Wieloletnie doświadczenia głównie Stanów Zjednoczonych pokazały, że restrykcyjna polityka antynarkotykowa poniosła totalną klęskę. Nie udało się zlikwidować handlu narkotykami. Nielegalny przemysł narkotykowy jest jednym z tych, które mają największe obroty. W Europie tylko Białoruś ma bardziej restrykcyjne przepisy niż Polska - mówiła wicemarszałek Sejmu w "Poranku Radia TOK FM".

Jak podkreślała, najlepszym dowodem na porażkę obowiązującego u nas prawa jest to, że do więzień głównie trafiają "młodzi chłopcy złapani przed dyskotekami", a nie "dilerzy namawiających dzieci i młodzież do zażywania narkotyków".

Jest szansa

Zdaniem Wandy Nowickiej jest szansa na zliberalizowania obowiązującego prawa albo chociaż takie stosowanie przepisów, by do aresztów trafiali handlarze, a nie osoby okazyjnie zażywające narkotyki.

Innym problemem do rozwiązania jest umożliwienie osobom uzależnionym stosowania "leków substancyjnych". - Społeczeństwo musi wspierać osoby, które są nałogowcami w tym, żeby mogły żyć jakoś z nałogiem. To właśnie umożliwia stosowanie metadonu. Jest to jedyna forma, która pozwala radzić sobie z tym problemem. A u nas, niestety, metadon jest dostępny dla bardzo nielicznej grupy osób zażywających narkotyki - stwierdziła wicemarszałek Sejmu.

Nowicka chce liberalizacji prawa, ale jak podkreślała w rozmowie z Janiną Paradowską, nie jest "zwolenniczką stosowania narkotyków". - Ale trzeba prowadzić racjonalną politykę, która uwzględnia pewne obiektywne dane dotyczące szkodliwości i oraz skuteczności podejmowanych metod. Na świecie dominuje tendencja do tego, żeby zrewidować restrykcyjną politykę. A u nas ta sprawa jest nadal przedmiotem ideologicznych, nieracjonalnych debat.

Więcej o:
Komentarze (8)
"Tylko Białoruś ma bardziej restrykcyjne prawo" - Nowicka apeluje o liberalniejsze prawo narkotykowe
Zaloguj się
 • plautilla

  Oceniono 2 razy 2

  I coś tak głupiego i potwornego ze stajni palikociarni jest czymś tam w s ejmie ?
  Biedna nieszczęśliwa RP !!

 • razb1947

  Oceniono 8 razy -4

  Ta głupia baba namawia do brania narkotyków,jak ona została posłem ?

 • sharn1

  Oceniono 12 razy -8

  Uważam że za posiadanie niewielkiej ilości nie powinno być kar, ale pod pewnymi warunkami:
  - współpraca z policją i wskazanie kto im sprzedał narkotyki,
  - obowiązkowe przeszukanie mieszkania,
  - zgoda na udział w terapii.

 • kain_brat_abla

  Oceniono 3 razy 3

  Tetra hydro cannabinol. A puff of smoke changed his life (no recommended for children)

 • zayatz123

  Oceniono 15 razy 9

  BRAWO!
  Ale obawiam się że do wódczanych łbów z Wiejskiej i tak nic nie trafi!

 • dziadekjam

  Oceniono 13 razy 3

  Wszystkie narkotyki powinny być legalnie dostępne. Penalizacja narkotyków to woda na młyn potężnych międzynarodowych organizacji mafijnych z rozlicznymi powiązaniami ze światem polityki. Taki zakaz przećwiczono już w USA w czasach prohibicji i jedynym jego skutkiem było powstanie zorganizowanej przestępczości i wzrost cen, a co za tym idzie zysków z alkoholu. Przeszkodą do legalizacji nie jest "troska o zdrowie społeczeństwa", bo te mają wielcy świata głęboko w dupie, a o gigantyczna kasa zganiana w znacznym stopniu przez polityków.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX