Ks. Wołoszczuk o decyzji ws. apostazji: To złamanie zasad Konstytucji RP i konkordatu

?Decyzja NSA ws. apostazji jest bardziej niż kuriozalna, jest wyjściem poza kompetencje NSA, bo ten nie ma kompetencji zajmowania się administracją kościelną, a jedynie państwową, a działanie GIODO na podstawie tego orzeczenia jest złamaniem zasad Konstytucji RP i konkordatu" - komentuje dla KAI ks. Ireneusz Wołoszczuk, prawnik i sędzia Trybunału Arcybiskupiego w Strasburgu.
Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, oceniając, czy dana osoba dokonała apostazji, nie musi kierować się wewnętrznymi przepisami Kościoła lub związku wyznaniowego. Urząd po raz pierwszy wydał więc decyzje, w których nakazał proboszczom odnotowanie w księdze chrztu, że dana osoba wystąpiła z Kościoła katolickiego.

Pierwsze decyzje ws. apostazji

- NSA stwierdził, że GIODO, oceniając to, czy osoba wystąpiła z Kościoła czy nie, nie musi kierować się wewnętrznymi przepisami Kościoła lub związku wyznaniowego - tłumaczy Wojciech Wiewiórowski, generalny inspektor danych osobowych. Jego zdaniem z orzeczeń NSA wynika także, że aby wystąpić z Kościoła, wystarczy prawidłowo przekazać oświadczenie woli w tej sprawie.

- To spowodowało, że w tych sytuacjach, w których nie mamy wątpliwości, że osoba wystąpiła z Kościoła lub związku wyznaniowego, wydaliśmy pierwsze decyzje nakazujące dokonanie odpowiedniego wpisu w księdze chrztu - wyjaśnia Wiewiórowski. NSA uznaje, że GIODO powinien sam oceniać to, czy ktoś jest, czy nie jest członkiem Kościoła lub związku wyznaniowego.

"NSA nie ma kompetencji!"

- Decyzja NSA jest bardziej niż kuriozalna, jest wręcz wielokrotnym złamaniem obowiązującego w Polsce prawa - komentuje prawnik, ks. Ireneusz Wołoszczuk. - To wyjście poza kompetencje NSA, bo ten nie ma kompetencji zajmowania się administracją kościelną, a jedynie państwową. Kwestia wpisywania lub nie czegokolwiek w księgach chrztu, będących wewnętrznymi dokumentami Kościoła katolickiego, a nie jakiejkolwiek administracji państwowej, nie stanowi i nie może stanowić przedmiotu deliberacji tej instytucji państwowej - mówił.

"Może jeszcze pisemny akces, a nie chrzest"

- Po drugie, działanie GIODO na podstawie orzeczenia NSA, nakazujące wpisanie czegokolwiek w księdze chrztów, jest złamaniem zasad jednocześnie i Konstytucji RP, i konkordatu. GIODO nie ma ani uprawnień, ani środków do tego, aby stwierdzić czy choćby oceniać to, czy ktoś jest, czy nie jest członkiem Kościoła lub związku wyznaniowego na podstawie jakiejś emanacji aktu woli apostaty. Na zasadzie analogii GIODO mógłby dowolnie oceniać, czy dana osoba stała się członkiem Kościoła przez np. pisemny akces, a nie przez chrzest. Nie trzeba być konstytucjonalistą, by stwierdzić, że to jest kompletny absurd - mówił ks. Ireneusz Wołoszczuk.

Więcej o:
Komentarze (51)
Ks. Wołoszczuk o decyzji ws. apostazji: To złamanie zasad Konstytucji RP i konkordatu
Zaloguj się
 • Matthew P.

  Oceniono 4 razy 4

  Z jego słów wynika jedno "Jakim k**wa prawem osoba dokonująca apostazji, ma nie widnieć w statystykach jako wierzący?".
  Poza tym ok. państwo nie może ingerować w administracje kościelną. Ale skoro ktoś odchodzi z kościoła to państwo ma obowiązek upewnić, że wszystko wg naszej osoby zostało wypełnione jak trzeba.
  Malutki krok ku lepszemu:).

 • stan-1

  Oceniono 4 razy 4

  Czas rozwiązać konkordat, by wszystkich obywateli, także tych kieckach obowiązywało jedno prawo.

 • l_zaraza_l

  Oceniono 6 razy 6

  Przecież te wszystkie sraty-pierdaty z chrzcinami są nieważne ponieważ nieci nie mają zdolności do czynności prawnych. Apostazja może dotyczyć jedynie osób, które brały chrzest jako osoby pełnoletnie, z pełną zdolnością do czynności prawnych, i w przypadku których istnieje jakiś dokument, w którym własnoręcznym podpisem poświadczają wyrażenie woli bycia ochrzczonym.
  Uważam, że aby dokonało się "zniknięcie" moich danych z kleszych ksiąg powinno wystarczyć pismo do Urzędu Cywilnego z oświadczeniem, że Urząd ma o takie wykreślenie zadbać.

 • antykkk

  Oceniono 11 razy 11

  W po ukończeniu 18 a lepiej 21 lat jeśli ktoś chce należeć do jakiejś sekty powinien złożyć deklarację do tej sekty i do urzędu skarbowego
  I od tego momentu będą doliczać! do jego podatku 1% który zostanie odprowadzony na rzecz danej sekty. Zgłoszenie deklaracji o wypisaniu do urzędu skarbowego powinno zostać przesłane do właściwej sekty i z dniem 1. następnego miesiąca sekta powinna wyczyścić dane tego już normalnego obywatela i odpie...ć się raz na zawsze
  A sekta może przetwarzać dane tegoż delikwenta jeśli na to wyraził zgodę i do dnia przynależności, zgodnie prawem RP
  Wszelkie czary poniżej tego wieku nie upoważniają do żadnych działań.
  Tak nawiasem to całe chrzczenie to złamanie konstytucji albowiem jest przymuszaniem do udziału w czynnościach religijnych wbrew jego woli.

 • t0maszek44

  Oceniono 7 razy 7

  Nie bardzo rozumie o co ta awantura? Jeżeli ktoś nie chce być członkiem wspólnoty (w tym wypadku KK) to po co go trzymać na siłę? No, chyba, że dostają jakieś dotacje od każdej sztuki

 • box-of-surprises

  Oceniono 7 razy 5

  Niech kościół katolicki utworzy nowe państwo, wtedy NSA nie będzie miało kompetencji.

 • chi_neng1

  Oceniono 13 razy 11

  RAK I METASTAZY

  Zakorzeniana od wiekow przez Kosciol wiara w mozgach niewinnych, nieswiadomych, naiwnych, ufnych wiernych owieczek , slepych i gluchych na rozsadek, ”wyowocowala” nowotworem mozgowym i metastazami, ktore tocza, zzeraja organizm naszego narodu.
  Rodowodem byl i jest Watykan.
  W Polsce, Episkopat jest tym czolowym nowotworem, ktory porazil metastazami zerujacymi na naszym organizmie, a ich nazwy to sa:
  Purpuraci, cala mafia koscielna, za wyjatkiem znikomych wyjatkow, ktore sami wykanczaja. Na szczegolne wyroznienie zaslugujacy Belzebub torunski i medialni arcy- och bp tak dobrze nam znani
  Konkordat
  Sitwa rodu Kaczynskich z PiS:em i przynaleznymi im mackami
  Porazeni choroba niektorzy pseudonaukowcy, niektorzy politycy wszystkich ugrupowan politycznych i czesc medialna
  Wy, ktorzy jestecie powaleni choroba, macie tak porazone mozgi ta Wasza choroba w imie Boga, ze zatraciliscie juz prawie calkowicie zdolnosc rozrozniania i dokonywania wyborow miedzy:
  ”ludzkoscia, czlowieczenstwem a nieludzkoscia”
  ”tworzeniem/wytyczaniem wartosci i norm zycia dla przyszlych pokolen a ich brakiem”
  ”zdolnoscia czucia/empatia a znieczulica”
  ”moralnoscia, poczuciem etyki a amoralnoscia”
  ”zlem a dobrem”
  ”prawym a nierzadnym”
  ”sprawiedliwym a niesprawiedliwym”
  ”wiedza a niewiedza / zamroczeniem a oswietleniem, jasnoscia umyslow / rozsadkiem a glupota”
  Ten rak i te metastazy, zabily w Was wszystko, co kiedys moze mieliscie cennego w sobie, a wyzwolily w Was zywiol nieprzepartej checi do walki wszelkimimi metodami i instrumentami o umysly tych nieporazonych, agresje, walke o wladze, o rozdzial/rozpad panstwa, o przyzwolenie i tajenie Waszego wlasnego nierzadu, przestepstw i nieprawosci , walke o zawlaszczanie “swietosciami narodowymi”, o zmiane historii narodowej, o mamone, tworzenie wlasnych mitow i legend.
  Na szczescie, jest Was mniej i jestescie chorzy, wiec ta choroba, poniewaz na owa nie ma ratunku, zniszczy, wytrawi Was samych.
  Do tych nieporazonych:
  Nie wymagajcie by jedna osoba, lub kilka, Was ratowala, bo jest to niemozliwoscia. Szczegolnie, gdy Wasze umysly zostaly czesciowo zatrute, a owe jednostki (od ktorych wymagacie ratunku), nie sa nieomylne i byc moze tez z pewna doza zatrucia (podobnie jak kazdy z nas).
  Chcecie wyjsc z tego zdrowo i calo, musicie wzmocnic wlasna odpornosc, a przede wszystkim zjednoczyc sie i przeciwdzialac rozprzestrzenianiu sie tej choroby, tym metastazom.

 • gburiaifuria

  Oceniono 12 razy 12

  klecha chce zatrzymac proces normalizacji i wymusic niechciane czlonkowstwo kosciola na bylych parafianach, co juz maja go gdzies. To jest dopiero lamanie konstytucji, bo gdzie rozdzial panstwa od kosciola i dlaczego niby konkordatu podpisanego nielegalnie nie mialoby sie lamac? Wrecz nalezy go zlamac, bo jest hanba.

 • zygosz

  Oceniono 6 razy 6

  A po co nam rogacze w Kosciele,
  w rodzinie ,gdziekolwiek z nimi sa
  problemy ,to ludzie z innej planety.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX