Kolonko porównuje WOŚP do ZOMO: O takiej "świątecznej pomocy" marzył Gierek

12.01.2014 14:43
Zabawa błocie na Przystanku Woodstock i Mariusz Max Kolonko

Zabawa błocie na Przystanku Woodstock i Mariusz Max Kolonko (Fot. Daniel Adamski/AG. YouTube.pl)

- Po to Neron budował Koloseum, żeby ludzie zapomnieli o problemach, które mają - mówi Mariusz Max Kolonko, który krytykuje Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy i Przystanek Woodstock. Jego zdaniem inicjatywa Jurka Owsiaka to sposób na pacyfikowanie nastrojów społecznych. Porównuje ją do ZOMO i talonów rozdawanych przed Edwarda Gierka. Orkiestrę krytykują też prawicowi politycy.
Dziś odbywa się 22. Finał WOŚP. Zbierane są pieniądze na rzecz godnej opieki medycznej dla seniorów. Ze środków z zeszłorocznego finału (ponad 50 mln zł) fundacja wyposażyła wszystkie istniejące w Polsce oddziały geriatryczne.

Prawicowe media i niektórzy politycy krytycznie wypowiadają się o WOŚP i uważają, że wspieranie inicjatywy Jerzego Owsiaka jest niesłuszne.

W dzień finału WOŚP furorę w sieci robił fragment nagrania Mariusza Maxa Kolonko z sierpnia 2013 roku, gdzie dziennikarz krytykuje Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy i Przystanek Woodstock, wielką imprezę, która jest podziękowaniem fundacji za zbiórkę. To jeden z większych darmowych festiwali w Europie.

Owsiak "pacyfikuje nastroje społeczne"

Dziennikarz wietrzy spisek: - Dajmy im [ludziom - red.] tę orkiestrę świątecznej - give me a break - pomocy! Oni dają znakomite dotacje na różne szpitale i chore dzieci, ale jednocześnie spełniają znakomitą rolę: pacyfikują nastroje społeczne. Coś, co kiedyś robiły zmechanizowane oddziały o nazwie ZOMO. O takiej świątecznej - give me a break - pomocy marzył kiedyś Gierek, rozdając lewą ręką talony, a prawą pacyfikował nastroje społeczne właśnie w ten sposób. Albo Jaruzel, który wyprowadzał czołgi na ulicę, ponieważ nie miał już innego wyjścia. Po to Neron budował Koloseum, żeby ludzie zapomnieli o problemach, które mają - mówi ze swadą Kolonko.- Powiedzmy im: róbta, co chceta! Ale tu, tutaj, nie na ulicach. Trzymajmy się z dala od ulic, trzymajmy się z dala od rewolucji. Róbta, co chceta, ale tutaj - uważa Kolonko.

Jego zdaniem ktoś pomyślał: "Dajmy ludziom festiwal, polejmy wodą i niech się taplają w wodzie jak świnie". Dziennikarz odwołuje się do jednej z zabaw, w której uczestniczą młodzi ludzie bawiący się na Przystanku Woodstock.

- Jedyny "stok", jaki jest w Polsce, to Białystok - stwierdza Kolonko. Tłumaczy też, że promowanie idei Woodstock, kultowego festiwalu w USA, w Polsce to początek utraty tożsamości. To hipisi bowiem, kiedy "wyparowały z nich wódka i narkotyki, wyprowadzili gejów i lesbijki na ulice, zaczęli palić flagę amerykańską, ściągać krzyże ze ścian i rozwalać kraj od środka".

"Potrzebna jest organizacja dnia charytatywności, który zastąpiłby WOŚP"

Orkiestrę krytykują też prawicowi politycy. W programie Moniki Olejnik w Radiu Zet Adam Hofman z PiS bronił stanowiska Krystyny Pawłowicz, która apelowała o nieprzekazywanie pieniędzy na "bożka", "tarzanie się w błocie" i "demoralizację" dzieci i młodzieży. Jego zdaniem potrzebna jest organizacja dnia charytatywności, który zastąpiłby WOŚP organizujący Przystanek Woodstock oraz wypowiadającego się politycznie Jerzego Owsiaka. - Jak wychodzę z kościoła, moje dzieci często wrzucają do puszki - dodał jednak Hofman.

WOŚP krytykował również Jacek Kurski, który powiedział, że irytuje go "sakralizacja tego wydarzenia". - Fakty są następujące. Jerzy Owsiak przeznacza 34 miliony na sprzęt z 50, które zbiera. Budżet NFZ wynosi 68 miliardów złotych, czyli dwa tysiące razy więcej. NFZ wydaje w ciągu jednej godziny na zdrowie tyle, co WOŚP przez cały rok. Jeżeli ktoś chce dobrze życzyć polskim pacjentom, to najmniejsza decyzja wojewódzkiego szefa NFZ jest ważniejsza - mówił Kurski. Jego zdaniem w WOŚP nie chodzi o pieniądze, ale o przesłanie. - Mi przesłanie "róbta, co chceta" nie odpowiada, nie zgadzam się z tą ideologią - stwierdził wiceprezes Solidarnej Polski.

Zobacz także
Komentarze (1065)
Zaloguj się
 • kropka

  Oceniono 2191 razy 1695

  Pan Hofman uważa, że "potrzebna jest organizacja dnia charytatywności, który zastąpiłby WOŚP"? Proszę, niech zorganizuje, czy ktoś mu broni? Przecież Owsiak nie ma monopolu

 • mrruwrrgrr

  Oceniono 1958 razy 1116

  Czy wiecie ze Maxiu nagrywal swoje lekcja nauki angielskiego sponsorowane przez Newsweeka wlasnie u Jurka w studio!
  No i co Max - popieXXdolilo cie teraz do reszty?
  A kto byl bohaterem programow na OwsiakTV jak nie ty?
  Dla taniego populizmu obsrasz wszystkich bylych i obecnych przyjaciol i tyle.

 • ryniu_cfc

  Oceniono 1351 razy 903

  Czy my Polacy naprawdę nie potrafimy przez jeden dzień cieszyć się i uśmiechać nie szukając przy tym jakiś chorych animozji?

 • Oceniono 1095 razy 813

  Coś tu nie tak. Piszecie: "Również Mariusz Max Kolonko w najnowszym filmiku zamieszczonym na YouTube krytykuje Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy i Przystanek Woodstock [...]"

  Ten film został opublikowany 13 sierpnia 2013, czyli 5 miesięcy temu. Tuż po kolejnym Przystanku Woodstock i przede wszystkim temu wydarzeniu, a nie WOŚP, jest poświęcony. Dlaczego nie polemizowaliście z nim wtedy, gdy się ukazał, tylko czynicie to dziś?

  Wiecie, jak to się nazywa? Manipulacja.

 • sluziniec

  Oceniono 1236 razy 682

  Kolonko chyba zapomniał, albo raczej nigdy nie słyszał, że naczelnym celem hipisów było odsunięcie od władzy obecnych elit, a nie ich wspieranie. (Ponieśli całkowitą porażkę.) Kwestie obyczajowe to był tylko dodatek.
  Trwoga bierze, kiedy w mediach występują takie zera.

 • tuchajbeju

  Oceniono 1041 razy 579

  a co mu do tego ? nie podoba sie ? no to nie , nie musi się podobać. i po co o tym gadać?. ja jak widzę Imć Kolonko w telewizorze to ide sie wysikać nie opowiadam wszystkim l ze MMK opowiada pierdoły i to takim dziwnym głosem jak by miał kija w dup...

 • kacykmoralny

  Oceniono 625 razy 389

  "Po to Neron budował Koloseum, żeby ludzie zapomnieli o problemach, które mają "

  Koloseum zaczął budować Wespazjan. Ludzie nie sprawdzają bzdur które wygłaszają tacy ludzie jak Kolonko, czy Korwin-Mikke bo te typy mają zdolność wypowiadania się z absolutną pewnością o rzeczach o których nie mają pojęcia. Swoje wyobrażenie świata podają jako fakty.

 • kobiszonisko

  Oceniono 224 razy 102

  Zastanawia mnie ten nagly atak na Owsiaka. Dotychczas pojawialy sie sporadycznie jakies glupawe wypowiedzi oszolomow, a w tym roku wyglada to na zorganizowana akcje. Co ciekawe najwiecej szczekaja szuje nie majace NIC KONSTRUKTYWNEGO w swoim dorobku. Nawet koles zebrzacy o szpik kostny krytykuje Owsiaka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje