Zdrojewski: Opłata audiowizualna będzie obowiązkowa i powszechna

12.01.2014 09:19
Brak sygnału TV

Brak sygnału TV (Fot. Daniel Adamski / Agencja Gazeta)

Opłata audiowizualna nie będzie pobierana za faktyczne korzystanie z programów nadawców publicznych, ale za możliwość odbioru programów. Będzie obowiązkowa i powszechna. Państwo zagwarantuje każdemu obywatelowi usługę, a to, czy z niej skorzysta, zależy od niego - mówi minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.
Kilka miesięcy temu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opracowało projekt założeń do ustawy o opłacie audiowizualnej. Ma ona zastąpić obowiązujący teraz abonament radiowo-telewizyjny. Nowe regulacje mają też zapewniać wysoki poziom ściągalności opłaty audiowizualnej, a co za tym idzie - wyższy poziom publicznego finansowania misyjnej działalności nadawców publicznych.

Opłata dla każdego gospodarstwa domowego

Zgodnie z założeniami opłata będzie naliczana od każdego gospodarstwa domowego bez konieczności rejestrowania odbiorników, ponieważ - jak argumentuje resort - zgodnie z danymi GUS 97,9 proc. gospodarstw domowych posiada co najmniej jeden odbiornik telewizyjny. Do odbioru programów radiowych i telewizyjnych wykorzystywane są nie tylko tradycyjne odbiorniki, ale także komputery, tablety i telefony komórkowe. To oznacza, że nawet w większości gospodarstw domowych, w których nie ma odbiorników telewizyjnych, znajduje się urządzenie umożliwiające odbiór programów.

Co z tymi, którzy zadeklarują, że nie oglądają publicznej telewizji i nie słuchają publicznego radia? Opłata audiowizualna będzie powszechna, a każdy polski obywatel będzie zobowiązany do jej opłacania - zapowiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową minister kultury Bogdan Zdrojewski.

Opłata za możliwość odbioru, a nie za faktyczne korzystanie z RTV

- Opłata audiowizualna nie będzie pobierana za odbiór programu telewizyjnego czy radiowego, ale za możliwość tego odbioru. Polskie państwo zagwarantuje każdemu obywatelowi określoną usługę, a to, czy ktoś z tego skorzysta, czy nie - zależy wyłącznie od niego. To trochę tak jak z publiczną służbą medyczną w Polsce. Nawet ci, którzy są zdrowi, lub korzystają z placówek prywatnych, podlegają obowiązkowi opłaty składki zdrowotnej. Mogą skorzystać z publicznej służby medycznej lub nie. Tego typu usługa państwa musi mieć charakter powszechny i musi dotyczyć każdego obywatela - ocenił minister.

Projekt założeń ok. pół roku temu został przekazany do konsultacji marszałek Sejmu Ewie Kopacz. MKiDN nie otrzymało jeszcze opinii marszałek w tej sprawie.

Spór o sposób pobierania opłaty

Jedną ze spornych kwestii na tym etapie jest sposób pobierania opłaty audiowizualnej. - To najważniejsza ze spraw do ustalenia w tej chwili, a różnica zdań jest poważna. Z mojego punktu widzenia najbezpieczniejszym sposobem jest pobieranie opłaty od każdego adresu pocztowego. To także sposób najprostszy, bo niezawodny w odniesieniu do osób fizycznych i podmiotów prawnych - uważa Zdrojewski. Druga propozycja to płacenie "od urządzenia" - czyli za zarejestrowany licznik elektryczny. Minister kultury uważa jednak, że ten sposób może okazać się zbyt skomplikowany w przypadku podmiotów prawnych.

Opłata audiowizualna ma być stosunkowo niska, wynosić 10-12 zł miesięcznie. Minister chce też, aby ci, którzy zdecydują się zapłacić za cały rok z góry, nie wydali więcej niż 100 zł.

Ulgi dla emerytów i rencistów

W założeniach do ustawy znajduje się także katalog podmiotów zwolnionych z obowiązku uiszczania opłat. - Utrzymamy ulgi dla emerytów i rencistów w określonym wieku lub w trudnej sytuacji finansowej - zapowiedział minister.

Zdrojewski chciałby też, aby z opłaty audiowizualnej można było finansować działalność misyjną, ale nie tylko mediów publicznych. - Uważam, że w pierwszym roku obowiązywania opłaty audiowizualnej minimum 10 procent dochodów z niej powinno być przeznaczone na dofinansowanie programów misyjnych, realizowanych przez podmioty prywatne - np. TVN, Polsat, prywatne radia etc. Ta kwota w przyszłości powinna być zwiększana. Górny pułap powinien zostać określony w odrębnej decyzji KRRiT - ocenił minister.

Szef resortu kultury uważa też, że w pierwszym roku realizacji ustawy o opłacie audiowizualnej powinny być utrzymane wszystkie obecnie obowiązujące ograniczenia mediów publicznych w zakresie reklam.

- Obecnie media publiczne nie mogą przerywać audycji reklamami. W kolejnych latach po wdrożeniu tej ustawy ograniczenia dotyczące reklam w telewizji powinny być zwiększane. Sposób redukcji reklam w telewizji powinien zostać określony w aktach wykonawczych - KRRiT albo MKiDN. Media publiczne muszą spodziewać się jednak kolejnych ograniczeń dotyczących reklam - zapowiedział.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (1085)
Zaloguj się
 • puuchatek

  Oceniono 2627 razy 2419

  "Opłata audiowizualna nie będzie pobierana za faktyczne korzystanie z programów nadawców publicznych, ale za możliwość odbioru programów. Będzie obowiązkowa i powszechna. "

  Pójdźmy dalej: każdy powinien płacić opłaty za autostrady (według uśrednionego użycia kilometra autostrady przez statystycznego Polaka).

  Niech też każdy płaci akcyzę za alkohol - nieważne, że ktoś jest abstynentem, w końcu gdyby chciał, to MÓGŁBY pić.

  A nie można by prościej? Zakodować sygnał telewizji i radia publicznego. Kto CHCE korzystać - kupuje dekoder, a potem co roku płaci za odnowienie "licencji".

  Wtedy okazałoby się, ile osób jest zainteresowanych "misją" TVP...

 • villiers

  Oceniono 1415 razy 1283

  A ja proponuję wsadzić każdego mężczyznę za gwałt .
  >>a to, czy ktoś z tego skorzysta, czy nie - zależy wyłącznie od niego.<<

 • harimau666

  Oceniono 919 razy 863

  ja się pytam za co mamy płacić...?
  tzw.,,misja" z Woronicza (poza nielicznymi wyjątkami jak de facto podpieranie się serialami BBC )nadaje się tylko do spuszczenia w klozecie ...

 • avatar70

  Oceniono 851 razy 791

  Porownanie tej oplaty do ubezpieczenia zdrowotnego..troche sie temu panu nie udalo.. ,))

 • adamtko

  Oceniono 788 razy 736

  Oj, rosną obciążenia, rosną... Aż do wyborów. Potem przyjdą inni, uporządkują, poprawią, wyeliminują, za to obciążenia wciąż będą rosły. Po innych przyjdą koleni "ci co już byli" i będą pragmatyczni, rozsądni, ahistoryczni, lecz obciążenia dalej będą rosły. Aż w końcu wszystko p....nie.

 • fakiba

  Oceniono 792 razy 544

  Pierwszym który zgłosi się o dopłatę do realizacji misji będzie Rydzyk , bo on ma przecież misję dojenia wszystkich ze szczególnym uwzględnieniem emerytów i państwowej kasy

 • gdsta

  Oceniono 574 razy 538

  to jest podatek

  ciekawe kiedy ustalimy co to jest "gospodarstwo domowe"

  i ciekawe czy będzie można puszczać radio w sklepie i u fryzjera ha ha ha ?

  oj będzie się działo

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje