Zdrojewski: Opłata audiowizualna będzie obowiązkowa i powszechna

12.01.2014 09:19
Brak sygnału TV

Brak sygnału TV (Fot. Daniel Adamski / Agencja Gazeta)

Opłata audiowizualna nie będzie pobierana za faktyczne korzystanie z programów nadawców publicznych, ale za możliwość odbioru programów. Będzie obowiązkowa i powszechna. Państwo zagwarantuje każdemu obywatelowi usługę, a to, czy z niej skorzysta, zależy od niego - mówi minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.
Kilka miesięcy temu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opracowało projekt założeń do ustawy o opłacie audiowizualnej. Ma ona zastąpić obowiązujący teraz abonament radiowo-telewizyjny. Nowe regulacje mają też zapewniać wysoki poziom ściągalności opłaty audiowizualnej, a co za tym idzie - wyższy poziom publicznego finansowania misyjnej działalności nadawców publicznych.

Opłata dla każdego gospodarstwa domowego

Zgodnie z założeniami opłata będzie naliczana od każdego gospodarstwa domowego bez konieczności rejestrowania odbiorników, ponieważ - jak argumentuje resort - zgodnie z danymi GUS 97,9 proc. gospodarstw domowych posiada co najmniej jeden odbiornik telewizyjny. Do odbioru programów radiowych i telewizyjnych wykorzystywane są nie tylko tradycyjne odbiorniki, ale także komputery, tablety i telefony komórkowe. To oznacza, że nawet w większości gospodarstw domowych, w których nie ma odbiorników telewizyjnych, znajduje się urządzenie umożliwiające odbiór programów.

Co z tymi, którzy zadeklarują, że nie oglądają publicznej telewizji i nie słuchają publicznego radia? Opłata audiowizualna będzie powszechna, a każdy polski obywatel będzie zobowiązany do jej opłacania - zapowiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową minister kultury Bogdan Zdrojewski.

Opłata za możliwość odbioru, a nie za faktyczne korzystanie z RTV

- Opłata audiowizualna nie będzie pobierana za odbiór programu telewizyjnego czy radiowego, ale za możliwość tego odbioru. Polskie państwo zagwarantuje każdemu obywatelowi określoną usługę, a to, czy ktoś z tego skorzysta, czy nie - zależy wyłącznie od niego. To trochę tak jak z publiczną służbą medyczną w Polsce. Nawet ci, którzy są zdrowi, lub korzystają z placówek prywatnych, podlegają obowiązkowi opłaty składki zdrowotnej. Mogą skorzystać z publicznej służby medycznej lub nie. Tego typu usługa państwa musi mieć charakter powszechny i musi dotyczyć każdego obywatela - ocenił minister.

Projekt założeń ok. pół roku temu został przekazany do konsultacji marszałek Sejmu Ewie Kopacz. MKiDN nie otrzymało jeszcze opinii marszałek w tej sprawie.

Spór o sposób pobierania opłaty

Jedną ze spornych kwestii na tym etapie jest sposób pobierania opłaty audiowizualnej. - To najważniejsza ze spraw do ustalenia w tej chwili, a różnica zdań jest poważna. Z mojego punktu widzenia najbezpieczniejszym sposobem jest pobieranie opłaty od każdego adresu pocztowego. To także sposób najprostszy, bo niezawodny w odniesieniu do osób fizycznych i podmiotów prawnych - uważa Zdrojewski. Druga propozycja to płacenie "od urządzenia" - czyli za zarejestrowany licznik elektryczny. Minister kultury uważa jednak, że ten sposób może okazać się zbyt skomplikowany w przypadku podmiotów prawnych.

Opłata audiowizualna ma być stosunkowo niska, wynosić 10-12 zł miesięcznie. Minister chce też, aby ci, którzy zdecydują się zapłacić za cały rok z góry, nie wydali więcej niż 100 zł.

Ulgi dla emerytów i rencistów

W założeniach do ustawy znajduje się także katalog podmiotów zwolnionych z obowiązku uiszczania opłat. - Utrzymamy ulgi dla emerytów i rencistów w określonym wieku lub w trudnej sytuacji finansowej - zapowiedział minister.

Zdrojewski chciałby też, aby z opłaty audiowizualnej można było finansować działalność misyjną, ale nie tylko mediów publicznych. - Uważam, że w pierwszym roku obowiązywania opłaty audiowizualnej minimum 10 procent dochodów z niej powinno być przeznaczone na dofinansowanie programów misyjnych, realizowanych przez podmioty prywatne - np. TVN, Polsat, prywatne radia etc. Ta kwota w przyszłości powinna być zwiększana. Górny pułap powinien zostać określony w odrębnej decyzji KRRiT - ocenił minister.

Szef resortu kultury uważa też, że w pierwszym roku realizacji ustawy o opłacie audiowizualnej powinny być utrzymane wszystkie obecnie obowiązujące ograniczenia mediów publicznych w zakresie reklam.

- Obecnie media publiczne nie mogą przerywać audycji reklamami. W kolejnych latach po wdrożeniu tej ustawy ograniczenia dotyczące reklam w telewizji powinny być zwiększane. Sposób redukcji reklam w telewizji powinien zostać określony w aktach wykonawczych - KRRiT albo MKiDN. Media publiczne muszą spodziewać się jednak kolejnych ograniczeń dotyczących reklam - zapowiedział.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Zobacz także
Komentarze (1085)
Zdrojewski: Opłata audiowizualna będzie obowiązkowa i powszechna
Zaloguj się
 • Agata Sobieska

  0

  Tutaj dobrze napisane to jest nielegalne www.open-info.eu/oplata-audiowizualna-w-polsce/

 • koko938

  0

  Pytam sie KRAJOWO RADO RADIA I TELEWIZJI / ile gospodarstw domowych ma zebrac 30 tys.miesiecznie na pesje LISOWEJ za czytanie / krew zalewa kazdego kto widzi gospodarke finansami .Bo dla mie istota wiadomosci a nie kto czyta.Moglaby byc soltysowa z Wahocka .Daniny powinnismy placicna koscioly bo one sa a czy ktos wierzy czy nie wierzy

 • nadachu12

  0

  Ja wystawię Państwu fakturę za mój śpiew pod prysznicem. Co miesiąc na 5 000 zł. A to czy urzędnicy przyjdą mnie posłuchać, czy nie, to już zależy tylko i wyłącznie od nich, ale zapłacić muszą! I basta!

 • pawlan

  0

  Proponuję wprowadzenie opłat flisackich, Niech każdy obywatel płaci za możliwość skorzystania z usługi spływu rzekami - ale korzystać nie musi. Pazerność prawicy na haracze jest zadziwiająca...

 • labeo

  0

  Jak zwał tak zwał, ale jest to kolejny podatek drylujący kieszeń obywateli.

 • jegorism

  Oceniono 2 razy 2

  Niech sobie zdojewski taką możliwość w duupę wsadzi.

 • lidiabrdak

  Oceniono 1 raz 1

  Myślę, że stała opłata za możliwość uzywania radia i telewizora jest sprawiedliwa. Przez wiele lat płaciłam solidnie abonament, nie mając w ogóle świadomości, że można tego unikać. W tym czasie wielu Polaków postępowało nieuczciwie. Jestem za wprowadzeniem opłaty audiowizualnej jako powszechnej i obowiązkowej. Może wreszcie Polacy zaczną zmieniać swój sposób myślenia z "pańszczyżnianego" na "obywatelski".

 • stanislaw.sk

  0

  Dlaczego to coś nazywa się "opłatą audiowizualną". a nie "podatkiem audiowizualnym" skoro ma być powszechny i obowiązkowy?

 • 99venus

  Oceniono 3 razy 1

  kolejny raz obywatela zostaną OKRADZENI PRZEZ TO PAŃSTWO.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje