Komentarze (173)
Wypadki w Tatrach, TOPR prowadził aż cztery akcje ratunkowe. Oto relacja naszego reportera, świadka wydarzeń
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • yacek67

  Oceniono 11 razy -3

  Zima w wysokich górach jest tylko dla doświadczonych alpinistów z odpowiednim sprzętem - raki, czekan, lina do asekuracji, haki, igły lodowe. Zrozumcie to ludzie!

 • tpepe

  Oceniono 20 razy -4

  Czemu służy ten artykuł? Rozumiem, że autor zaniepokoił się nieco intensywnym ruchem powietrznym nad Tatrami, ale jeśli już Gazeta zdecydowała się to publikować, to mógł ktoś autora wspomóc i na przykład zadzwonić do TOPR?
  Obawiam się, że tego typu publicystyka, siejąca tanią sensację, bez dokładnego sprawdzenia faktów. To się może skończyć w jeden sposób. Ktoś uzna, że góry zimą (a może góry w ogóle?) są niebezpieczne i ograniczy dostęp do nich. Na przykład tak jak na Słowacji: szlaki turystyczne zamknięte w zimie a wszystkie ciekawsze wejścia szczytowe dostępne jedynie z przewodnikiem.

 • antywsiok

  Oceniono 14 razy -4

  Zamknac Himalaje bo ginie tam setki x wiecej ludzi niz w Tatrach, to niedopuszczalne :)

 • cyp-ska

  Oceniono 101 razy 73

  Do wszystkich, którzy drwią z ofiar wypadków i fantazjują na temat systemu ubezpieczeń od NW w górach: po pierwsze, nie wszyscy, których spotyka w górach coś złego to osoby nieprzygotowane, głupie i bezczelne. Natura gór, nawet tych niższych jest taka, że łatwo w nich o wypadek i takie wypadki nawet najlepiej przygotowanym i obytym się zdarzają (nota bene - turysta, który spadł dzisiaj z Rysów miał odpowiedni ekwipunek). Po drugie: system ratownictwa opiera się na umowie społecznej - wszyscy się składamy, choć nie wszyscy z niego (na szczęście) skorzystamy, mamy za to psychiczny komfort, że w razie czego korzystać możemy. To, co proponujecie, czyli - ubezpieczenia nie zmieni wiele poza tym, że nabije kasę ubezpieczycielom - reszta zostanie podobna, płaci duża grupa, a "korzystają" tylko ofiary.

 • lajosz3

  Oceniono 16 razy -12

  Czy ktoś zechce mnie oświecić i wytłumaczy, dlaczego państwo finansuje takie rzeczy jak GOPR i TOPR ?

  Przecież w góry wyjeżdżają przede wszystkim ludzie których stać na ten wyjazd, a więc na pewno nie najbiedniejsi, a jednak wszyscy jako społeczeństwo finansujemy ratownictwo górskie.

  Takie państwowe finansowanie było zasadne w czasach słusznie minionych, a to dlatego, że wtedy w zakłady pracy (jak kraj długi i szeroki) organizowały tam masowe wczasy, kolonie dla dzieci i w ogóle wypoczynek, a więc z automatu było tam więcej ludzi, nawet tych (a może przede wszystkim tych) których w tzw. gospodarce rynkowej nie stać by było na taki wyjazd.
  W takim ustroju pomagało państwo (i słusznie) finansując służby ratownicze.

  Dzisiaj mamy demokrację i "wolny rynek".
  Dlatego nie rozumiem, dlaczego ja ze swojej kieszeni, jako podatnik mam finansować zabezpieczenie ratunkowe dla grupy tych bogatszych których stać na wyjazd w góry w celach WYPOCZYNKOWYCH.
  Che, niech jedzie, kto mu broni.
  Ma pieniądze na zabawę, to niech również zapłaci z własnej kieszeni za ubezpieczenie.
  Popatrzcie jak to jest rozwiązane w krajach alpejskich.
  Tam bez ważnego ubezpieczenia nikt nie wpuści na stok, a jak mimo to zdarzy się, ze ktoś się nie ubezpieczył, przytrafił mu się wypadek, to owszem, ratują, ale zapłaci za koszty leczenia i akcji ratowniczej że hej.

  Zresztą popatrzcie na ten watek:
  krakow.gazeta.pl/krakow/1,35825,11090087,Gorskie_akcje_ratownicze__Czy_turysta_powinien_placic_.html#sondaz

 • bogota1-1

  Oceniono 10 razy -4

  "Łapiemy za telefony, jednemu z nas udało się dodzwonić do TOPR"-to co jak wszyscy beda dzwonic na raz to szybciej odbiora telefon?

 • tommms

  Oceniono 10 razy -6

  "interwencje TOPR w rejonie Kopy Kondrackiej"

  Pewnie ceprokolejeczką na Kasprowy i stamtąd na Giewont

 • peppers01

  Oceniono 36 razy -2

  Jest to wynik bezmyślności. Wynikającej najpewniej z braku odpowiedniej edukacji oraz zbyt wygórowango ego niektórych osób (a co, ja nie wejdę?)
  Ciężko byłoby wprowadzić kary dla osób wyruszających w góry bez odpowiedniego sprzętu oraz przygotowania. W końcu mamy wolność a Tatry są naszym dobrem narodowym.
  Bez problemu można by jednak egzekwować pokrycie kosztów ewentualnych wypraw ratunkowych. I nie za bardzo rozumiem dlaczego dotąd się tego skutecznie nie robi.
  Wystarczy aby każdy `turysta` wraz z zakupem biletu wstępu do TPN był w sposób zrozumiały informowany o tym iż może wykupić dobrowolne ubezpieczenie z zaznaczeniem iż jeśli tego nie zrobi to w razie jakiegokolwiek wypadku (z jego udziałem) na terenie TPN będzie zobowiązany pokryć 100% kosztów akcji ratunkowej.

 • soso_soso

  Oceniono 26 razy -4

  Szkoda, ze Pan Premier wyjechal na narty. Nie ma kto wprowadzic spec-ustawy o obowiazkowych alkomatach dla narciarzy, apteczce podręcznej i kasku polskiej firmy.

  Gdzie jest Pan Premier?! Potrzebujemy Ojca Narodu.

  pzdrw

  saa-saa

 • hare-hare

  Oceniono 27 razy -7

  jest ryzyko-jest zabawa,najgłupieć zginąć pod kołami samochodu spacerując chodnikiem lub na pasach

 • satn

  Oceniono 14 razy -6

  gupota i jeszcze raz gupota typowa dla polaków
  zdobywcy
  niech usypia sobie górke na placu zabawach i ją zdobywają w zimie
  jak długo jeszcze będziemy ponosić koszty.. hobby takich popaprańców
  którzy dotatkowo narażąja życie ratowników

 • felicjan.dulski

  Oceniono 12 razy -2

  Co to znaczy fatalna? Cyba fajnie jest. Chcącemu krzywda się nie dzieje. P/\S Współczuję służbom ratowniczym.

 • satn

  Oceniono 13 razy -7

  typowa polska głupota
  na koszt podatnika
  niezbędna zmiana przepisów dotycząca wyjścia w góry szczególnie w okresie zimowym .
  aby tacy popaprańcy zastanowili się zanim ruszą zdobywać szczyty
  niech usypia sobie w ogródku górke i ją zdobywają
  a nie narażaja ratowników górskich

 • wiz666

  Oceniono 10 razy -6

  tzw selekcja naturalna

 • jezioro.sztynorckie

  Oceniono 182 razy 134

  Luuuudzie. Jest zima. Że w Warszawie jest wiosna, to nie znaczy, że można bez raków iść w góry. Fuck, uwielbiam też panów pielgrzymujących latem w klapkach na Giewont i dziwiących się - czemu nie było ostrzeżeń, że tu nie ma chodnika:)

 • frostu

  Oceniono 83 razy 63

  Chodziłem dużo po górach, ale nie w Tatrach. Moja pierwsza wycieczka w Tatry, wchodzimy na Zawrat. Wyprzedziło nas kilkoro ratowników, minutę później widzimy po co - wyciągają czarny worek dla jednego gościa. Z daleka myśleliśmy, że ktoś sobie odpoczywa na skałach. Wchodzimy dalej, widzę ślady krwi na kamieniach. Dostałem ostrzeżenie na całe życie.

 • zbigstar

  Oceniono 46 razy -6

  Ubezpieczenie obowiązkowe dla każdego turysty wychodzącego na szlaki górskie. Dlaczego ma za to płacić podatnik, czyli ja, który nigdy po Tatrach nie chodziłem?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX