"Owsiak przypomina nam, że pomoc może być radosna. Że można ją świętować. Krzyczeć" [5 OPINII O WOŚP]

11.01.2014 00:00
Szymon Hołownia, Łukasz Warzecha, Maciej Stuhr, Jadwiga Staniszkis, Mikołaj Lizut

Szymon Hołownia, Łukasz Warzecha, Maciej Stuhr, Jadwiga Staniszkis, Mikołaj Lizut (Fot. AG/Gazeta.pl)

- WOŚP Przypomina nam, że warto dzielić się z innymi swoją pomocą, że ta pomoc może być radosna, można ją świętować, cieszyć się, krzyczeć z rozdartego gardła - twierdzi Maciej Stuhr. - Tych, którzy mają ochotę psioczyć, zachęcam, by znaleźli sobie niszę, w której będą realizowali swoje potrzeby dobroczynne - mówi Szymon Hołownia. Spytaliśmy pięć osób, co sądzą na temat Jurka Owsiaka i Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Szymon Hołownia: Jurek Owsiak robi znakomitą robotę na swoim polu. Nie zawsze zgadzam się z jego sądami publicystycznymi, które coraz częściej i chętniej wygłasza. Sam prowadzę fundację charytatywną i mamy kompletnie odmienne sposoby działalności. Ja uważam, że można prowadzić ją zupełnie inaczej, ale wszyscy się na tym świecie zmieścimy. Jest tyle potrzeb, że znajdzie się miejsce i dla Jurka Owsiaka, i dla Medyny, i dla kliniki Budzik, i Caritasu i dla mnie.

Wydaje mi się, że Owsiak zrobił i robi bardzo dobrą robotę w swojej dziedzinie. Tych, którzy mają ochotę psioczyć, zachęcam, by włożyli trochę więcej wysiłku w to, żeby znaleźć sobie niszę, w której będą realizowali swoje potrzeby dobroczynne, znaleźć organizację, w której się odnajdą i po prostu regularnie ją wspierać. Nie robiłbym z tematu Owsiaka wielkiego sporu ideologicznego. Zrobił przez te 20 lat mnóstwo dobrego i niech mu się w tej działalności dalej wiedzie.

Łukasz Warzecha: Nie da się rozdzielić osoby Jerzego Owsiaka od WOŚP. Orkiestra obraca się wokół niego - w zdecydowanie zbyt dużym stopniu. To zaprzecza idei działalności dobroczynnej. Co więcej nie ma w Polsce drugiej podobnej inicjatywy, która byłaby w tak dużym stopniu obdarzana tak wielką pomocą państwa. To w gruncie rzeczy - biorąc pod uwagę to, w jak dużym stopniu finansowym są w to zaangażowani politycy, samorządy, służby - jest już akcja państwowa.

Mamy też do czynienia z dużym rozdźwiękiem między efektem pracy WOŚP, a rozdęciem jej wizerunku, finału. To bardzo mnie razi. Warto by policzyć całkowity koszt tej inicjatywy (nie tylko finału). Chodzi o koszty poniesione przez telewizje, służby, samorządy. Bilans z pewnością wyszedłby na plus, ale pozostaje pytanie o proporcje. Jeżeli organizacja zużywa 30-40 proc. całości, to jest to bez sensu.

Problemem jest także to, że Jerzy Owsiak coraz częściej w sposób nieuczciwy korzysta z wizerunku naczelnego dobroczyńcy. Wchodzi w rolę polityka. Chodzi np. o jego wypowiedzi na temat Antoniego Macierewicza, biografii Wałęsy, katastrofy smoleńskiej, sztorcowanie ministra zdrowia. To nie jest spójne z rolą człowieka, którego główną rolą jest działalność charytatywna. Nadużywa swojej pozycji.

Maciej Stuhr: Myślę, że WOŚP to jedna z piękniejszych inicjatyw, jakie w naszym życiu społecznym wydarzyły się w ciągu tych ostatnich 20 lat. Przypomina nam, że warto dzielić się z innymi swoją pomocą, że ta pomoc może być radosna, można ją świętować, cieszyć się, krzyczeć z rozdartego gardła. I, mimo że są próby obrzydzenia nam tego święta, to wciąż się to nie udało. Wręcz przeciwnie - jest to święto coraz większe, coraz fajniejsze, coraz bardziej rock and rollowe. To kartka w kalendarzu, o której pamięta się cały rok, a ma wymiar o wiele większy, mocniejszy, niż otwarcie szampana w Sylwestra.

Każda złotówka ma realne przełożenie na pomoc człowiekowi. To piękna, głęboko chrześcijańska myśl. I tylko trzymać kciuki.

Jadwiga Staniszkis: Sama inicjatywa i aktywność pomagających ludzi jest imponująca. Myślę, że Owsiak bardzo się zmienia - może dlatego że jest trochę starszy i zachowuje się w sposób mniej anarchizująco-luzacki. Gdy ma się taki styl, bardzo trudno jest się starzeć. On robi to dobrze. Dla mnie jest znacznie bardziej "strawny" i sympatyczny.

Widać też, że bardziej zwraca uwagę na skutki tego co robi - mówię np. o wycofaniu łóżek z jednego ze szpitali. Jest konsekwentny i to jest dobre. Wszystko zmierza w dobrym kierunku. Być może nie wiąże się to ze świadomym PR-owym działaniem, a po prostu wydoroślał.

Mikołaj Lizut: Mijają 22 lata spektakularnej, świetnej działalności WOŚP. To jeden z większych sukcesów wolnej Polski. Jurkowi udało się zrobić coś zupełnie niezwykłego, nieporównywalnego z niczym innym - również na świecie. Finał WOŚP - wspaniała impreza - jest na stałe wpisany w nasz kalendarz.

Zarzuty wobec Owsiaka to absurd, wynik złej woli, zawiści. Te wszystkie absurdalne ataki prawicowych publicystów, niektórych księży, ludzi związanych z prawicą świadczą jak najgorzej o mówiących.

A Ty, co myślisz o WOŚP? Napisz nam w komentarzach pod artykułem!

Zobacz najnowsze wideo

Komentarze (824)
Zaloguj się
 • docent67

  Oceniono 1688 razy 1006

  Panie Warzecha - koszty działania caritas zjadają 70 % datków. Jest sens wiec istnienie tej instytucji?

 • culioneros

  Oceniono 1113 razy 819

  Koszty organizacji są za wysokie? Jeżeli pan krytyk Warzecha wie jak zrobić ogólnopolską akcję o takiej skali za darmo to myślę, że pan Owsiak byłby bardzo wdzięczny za rady...

 • i_am_keyser_soze

  Oceniono 1020 razy 774

  To może Warzecha zacznijmy podliczać koszty działalności Kościoła w Polsce? Te wszystkie eventy, budowle, emerytury, podatki, pensje itd., itd., Jestem przekonany, że Owsiak nigdy nie doskoczy nawet do 1% tych kosztów.

 • wieslawjablonski6

  Oceniono 842 razy 608

  Bardzo piękna inicjatywa . Pozwala wielu ludziom wykazać się . Panie Warzecha czy Pan zazdrości , czy ma Pan taki wredny charakter?.

 • grundol1

  Oceniono 780 razy 594

  Może policzymy ile kosztuje zaangażowanie państwa w obchody Bożego Ciała które wstrzymuje ruch w całej Polsce i angażuje niemałe siły policyjne.

 • andrzej.krasicki

  Oceniono 848 razy 586

  Uważam że p. Owsiak zasługuje na Orła Białego.Nie widzę od lat nikogo w naszym kraju kto zrobiłby tak wiele dla poprawy życia Polaków od maluchów po seniorów.Głosy krytyczne są po prostu żałosne są to głosy maluczkich którzy chcą podlizać się kościołowi.Panie Owsiak dla mnie jest Pan \mimo że brzmi to pompatycznie/ bohaterem naszych czasów.

 • seydlitz

  Oceniono 770 razy 518

  Ni dziwi mnie, że tak zwana katoprawica lży Owsiaka. W końcu trudno im się pogodzić z tym, że pieniądze nie idą przez Rydzyka, czy Caritas (nie ujawnia sowich przepływów finansowych).
  Gdyby katofaszyści z prawicy mogli, to Owsiaka by zamknęli, a kasę przejęli.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje