Trynkiewicz jednak wyjdzie na wolność? Gowin: Tak. Przez partactwo kancelarii premiera mamy problem

Jarosław Gowin

Jarosław Gowin (Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta)

Czy ustawa o izolacji groźnych przestępców wejdzie w życie zbyt późno? - Uchwalony został dobry projekt, jednak przez partactwo kancelarii premiera mamy ogromny problem - mówił w Poranku Radia TOK FM Jarosław Gowin. Ten problem to Mariusz Trynkiewicz. Według Gowina ustawa może nie objąć tego wielokrotnego mordercy. I wyjdzie on na wolność.
Powraca sprawa ustawy o bezterminowej izolacji groźnych przestępców. Wszystko przez Mariusza Trynkiewicza, seryjnego mordercę, któremu w lutym, po złagodzeniu kary, kończy się kara więzienia. Okazuje się, że uchwalona ustawa może go nie objąć i Trynkiewicz nie będzie izolowany w ośrodku.

Ustawa o izolacji przestępców. "Kłamstwo i hipokryzja. Będą z tym kłopoty" >>>

Gościem Poranka Radia TOK FM był Jarosław Gowin, były minister sprawiedliwości. - Pan także pracował nad tą ustawą - powiedziała prowadząca audycję Dominika Wielowieyska. - Nie "także". To moja ustawa i w pełni się pod nią podpisuję - zaznaczył Gowin, dziś lider partii Polska Razem.

"Zdarzyła się rzecz niewybaczalna i niewytłumaczalna"

- Głównym autorem ustawy jest wybitny młody prawnik, wiceminister sprawiedliwości Michał Królikowski - wyjaśniał Gowin. - Według jego interpretacji na skutek zaniedbania w kancelarii premiera ta ustawa może już nie objąć Trynkiewicza - mówił polityk.

Tusk zapewnia: Ustawa o nadzorze nad groźnymi zabójcami obejmie też Trynkiewicza >>>

Dlaczego rząd spóźnił się z ustawą, skoro sam Gowin stwierdził, że politycy wiedzieli o potrzebie jej stworzenia od lat? - Kiedy w maju odchodziłem z rządu, ta ustawa była gotowa. Można ją było natychmiast skierować do Sejmu - zapewniał były minister sprawiedliwości. - Zwlekano z tym. Ostatecznie parlament stanął na głowie, by uchwalić ją jak najszybciej, szybko podpisał ją także prezydent. Potem zdarzyła się rzecz niewybaczalna i niewytłumaczalna. Ustawa trafiła do kancelarii premiera i tam leżakowała trzy tygodnie. Co więcej, KPRM zainteresowała się sprawą dopiero, kiedy Tomasz Sekielski zapytał, co się z nią dzieje - tłumaczył Gowin.

Strona "Zabić Trynkiewicza". "Ustawa także po to, by uniknąć samosądów"

- Założenie tej ustawy było takie, że obejmie tylko ludzi siedzących w więzieniu - wyjaśniał gość Poranka Radia TOK FM. - Kiedy Trynkiewicz opuści więzienie, moim zdaniem nie będzie mógł być nią objęty. W momencie, gdy dobry projekt ustawy został uchwalony, przez partactwo kancelarii premiera mamy z tym ogromny problem - stwierdził Gowin.

Wielowieyska zwróciła uwagę, że w internecie powstała już strona "Zabić Trynkiewicza". - Ustawę pisałem między innymi po to, aby tacy ludzie jak Trynkiewicz nie padali ofiarą samosądów. Ale przede wszystkim chodzi o to, by nie stwarzali zagrożenia dla otoczenia - zaznaczył Gowin.

"Siedlecka konsekwentnie zwalcza tę ustawę"

Dziennikarka pytała swego gościa także o inne kontrowersje związane z ustawą o izolacji przestępców. Ewa Siedlecka w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej" zwraca uwagę na to, że autorzy projektu nie przewidzieli, by postanowienie o umieszczeniu w ośrodku terapeutycznym było wykonalne mimo odwołania do sądu. W praktyce przestępcy mogą pozostać na wolności do czasu uprawomocnienia się decyzji sądu. A to może potrwać.

- Ewa Siedlecka konsekwentnie zwalcza tę ustawę - stwierdził Gowin. - Uważa, że ustawa łamie prawa człowieka, narusza konstytucję, łamie zasadę, że prawo nie działa wstecz. Nie zgadzam się z żadnym z tych zarzutów - zaznaczył były minister sprawiedliwości.

"Cieszę się, że jestem krytykowany..."

- Zasada niedziałania prawa wstecz jest świętą zasadą. Tak samo nie można karać kogoś powtórnie. Ale w tym przypadku nie mamy do czynienia z kolejną karą. To są środki zabezpieczające i to jest całkowicie dopuszczalne - zapewniał Gowin. - Cieszę się, że jestem krytykowany, że ta ustawa nie jest tak doskonała. Dotąd na falach Radia TOK FM byłem krytykowany za to, że ta ustawa w ogóle powstała - dodał z przekąsem.

Gowin odpierał także zarzuty o to, że jego ustawa może objąć nie tylko seryjnych morderców i gwałcicieli, ale o wiele szersze grupy osób. - Słyszałem nawet tak absurdalne zarzuty, że ustawa będzie stosowana wobec więźniów politycznych. To bzdura. Najważniejsze zadania dla państwa to zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom, kobietom, potencjalnym ofiarom zwyrodnialców. I to ta ustawa gwarantuje - zapewnił.

"Biorę pełną odpowiedzialność za tę ustawę"

- Jest pan pewien, że Trybunał Konstytucyjny nie zakwestionuje tej ustawy? - zapytała Wielowieyska. - Jestem pewien. Biorę pełną odpowiedzialność za tę ustawę. Tak samo jak mój następca Marek Biernacki, który podpisał się pod nią bez żadnych wahań i zastrzeżeń - zakończył Gowin.

Zobacz także
Komentarze (30)
Trynkiewicz jednak wyjdzie na wolność? Gowin: Tak. Przez partactwo kancelarii premiera mamy problem
Zaloguj się
 • brahmaputra33

  0

  Ach ty zakichany geniuszu, komuś potrafisz stawiać zarzuty. A sam?

 • pm7285

  0

  Polska to barbarzyński kraj populistycznych polityków na każdą okazję.
  Nie wolno karać bezterminowo. Nie wolno karać ponownie. Przestępca po odbyciu kary ma prawo do normalnego życia i prywatności.
  Nie wiadomo, czy Mariusz Trynkiewicz w ogóle wymaga leczenia, nie wiadomo, jaki jest efekt jego resocjalizacji w więzieniu.
  Uchwalona ustawa narusza Europejską Konwencję Praw Człowieka.
  Z tego powodu bardzo podobna, niemiecka regulacja właśnie przestała obowiązywac.

 • merkury-3

  0

  Niech sie Tusk nauczy od Putina , W Rosji dewianci typu trynkiewicz "popelniaja samobojstwa"

 • merkury-3

  0

  Szacunek dla Putina ,W Rosji wszyscy dewianci typu trynkiewicz "popelniaja samobojstwa"

 • zbycho52

  0

  Po obaleniu PRL,byli tez przestepcy skazywani,za zabojstwa i co-dzisiaj sa juz na wolnosci-bo sady dawaly jakas smieszna kare,ktora juz odsiedzieli.To czyli oni nie sa niebezpiecznymi przestepcami,niebezpieczny przestepca to tylko taki ,ktory zostal skazany za PRLu.Sami ,zescie sobie nawarzyli piwa 25 lat temu,wprowadzajac amnestie,zmniejszajac wyroki i teraz macie pretensje do calego swiata.To nie my nawalilismy ,to oni nawalili-takie Wasze jest myslenie.

 • jadwisia9

  0

  miałam Gowina za przyzwoitego człowieka.. przeciez byl Ministrem Sprawiedliwości a teraz gada głupoty.. jak nie wstyd Gowinowi tak dowalac Premierowi?? chamstwo ale to katolik?

 • kol.3

  Oceniono 2 razy 2

  A co robił Gowin jak był ministrem sprawiedliwości? Nic, chodził do kościoła zamiast się wziąć za poprawianie prawa. Miał inicjatywę ustawodawczą jako minister.

 • edek60-2

  Oceniono 2 razy 2

  Pie....hipokryta,sam był ministrem "sprawiedliwości" i nic nie zrobił w tej sprawie.To typowe dla świętoszków z opus dei.!!!!

 • razb1947

  Oceniono 4 razy -2

  Tusk powinien zająć miejsce po Trynkiewicza za nie przygotowanie ustawy na czas.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje